Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

Lekarz onkolog – co leczy? Jak przygotować się do e-wizyty?

Redakcja

01.12.2021

Aktualizacja: 01.12.2021

Onkolog zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem nowotworów łagodnych i złośliwych. Dlatego wizyta u tego specjalisty budzi wiele obaw i często jest odkładana w czasie. Zupełnie niesłusznie – im wcześniej wykryta choroba, tym większe szanse na wyleczenie. Przeczytaj, kiedy warto odwiedzić onkologa.


lekarz-onkolog-co-leczy-jak-przygotowac-sie-do-wizyty
unsplash.com

Kiedy umówić się na e-wizytę u onkologa?

Przede wszystkim – nie bój się wizyty u onkologa. Onkologia poczyniła ogromne postępy w ostatnich latach i wiele nowotworów jest trwale wyleczalnych, o ile zostaną szybko wykryte. Jeśli twoje objawy i dolegliwości, których do tej pory nie odczuwałeś, utrzymują się dłużej niż 2-3 tygodnie (pomimo prostego leczenia objawowego, np. przeciwzapalnego, przeciwbólowego), najlepiej udać się do lekarza. Lekarz w pierwszej kolejności powinien wykluczyć nowotwór a dopiero potem zająć się diagnozowaniem innych chorób. To tak zwana „złota zasada 2-3 tygodni”.

Inne, bardziej specyficzne objawy, które mogą skłonić cię do wizyty u onkologa to:

 • pojawienie się znamion, narośli lub zmiana ich kształtu, lub koloru,

 • pojawienie się guzów i zgrubień,

 • chrypka lub kaszel utrzymujące się przez kilka tygodni,

 • pojawienie się krwi w kale lub w moczu,

 • wycieki z brodawek sutkowych, krwawienie pomiędzy miesiączkami lub po menopauzie,

 • powiększone węzły chłonne,

 • rany, które się nie goją.

Jak przygotować się do wizyty u onkologa?

Podczas pierwszej wizyty u onkologa, lekarz przede wszystkim przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad. Zapyta cię o historię chorób nowotworowych w rodzinie, czy wcześniej chorowałeś, jeśli tak poprosi cię o szczegóły leczenia oraz zapyta jakie objawy skłoniły cię do wizyty.

Wizyta u onkologa może być stresująca, dlatego warto poprosić kogoś bliskiego, aby ci towarzyszył. Otrzymasz w ten sposób wsparcie i pomoc w zapamiętaniu ważnych informacji. Przygotuj także listę pytań do lekarza i aktualną dokumentację medyczną (np. wyniki badań, wypis ze szpitala), jeśli taką posiadasz. Korzystając z telewizyty przez Welbi, możesz załączyć wszystkie dokumenty w swoim „Panelu pacjenta”, jeszcze przed rozpoczęciem spotkania.

Jakie badania zleca onkolog?

Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz decyduje o dalszym leczeniu lub pogłębionej diagnostyce. Wśród zleconych prze onkologa badań mogą znaleźć się:

 • RTG,

 • tomografia komputerowa,

 • mammografia,

 • rezonans magnetyczny,

 • endoskopia,

 • USG konkretnych narządów.

W przypadku stwierdzenia zmian rakowych onkolog planuje proces leczenia onkologicznego, który może polegać na wdrożeniu leczenia farmakologicznego, chemioterapii lub radioterapii. Jeśli jest taka potrzeba, skieruje chorego na zabieg chirurgiczny, pomoże zaplanować leczenie paliatywne lub terapię z psychoonkologiem.

Pamiętaj: kluczowe jest zachowanie „czujności onkologicznej” zarówno po stronie lekarza, jak i pacjenta. Czujność onkologiczna to obserwowanie swojego organizmu, w celu wychwycenia wszystkich niepokojących objawów, które mogą wskazywać na początki nowotworu. Dlatego jeżeli zauważasz u siebie niepokojące symptomy – warto umówić się na e-wizytę u onkologa.

Źródła

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się

Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online

 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

kto-leczy-zakazenie-helicobacter-pylori-czy-kazdy-chory-wymaga-leczenia
Telemedycyna
1 min.
Kto leczy zakażenie Helicobacter pylori? Czy każdy chory wymaga leczenia?
09.03.2022
ortopeda-co-leczy-z-jakimi-objawami-udac-sie-na-wizyte
Telemedycyna
1 min.
Ortopeda – co leczy? Z jakimi objawami udać się na wizytę?
11.02.2022
kto-leczy-osteoporoze-kto-jest-w-grupie-ryzyka
Telemedycyna
1 min.
Do jakiego lekarza udać się z osteoporozą? Czy warto skorzystać z e-wizyty?
02.12.2021
do-jakiego-lekarza-udac-sie-ze-skurczami-miesni
Telemedycyna
1 min.
Do jakiego lekarza udać się z częstymi skurczami mięśni?
08.12.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.