account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jak pomóc dziecku, które się moczy?

Katarzyna Piątkowskalek. Wiktor Trela01.02.2024Aktualizacja: 01.02.2024

Wraz z rozwojem i dojrzewaniem układu nerwowego dziecko stopniowo uczy się kontrolować pęcherz i świadomie panować nad oddawaniem moczu. Nie zawsze jednak następuje to w oczekiwanym czasie. Niekiedy – gdy wydaje się, że wszystko działa prawidłowo – problem moczenia łóżka powraca, często w najmniej oczekiwanym momencie. Warto poznać przyczyny i sposoby leczenia tej, wcale nie tak rzadkiej, przypadłości.


moczenie-nocne-u-dzieci-przyczyny-metody-leczenia
Pixabay.com

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Czym jest moczenie nocne?
  2. Jakie mogą być przyczyny moczenia nocnego?
  3. Diagnoza moczenia nocnego
  4. Jak leczyć moczenie nocne u dzieci?

Czym jest moczenie nocne?

O moczeniu nocnym mówimy wówczas, gdy dziecko po ukończeniu 5. roku życia bezwiednie i mimowolnie oddaje mocz podczas snu minimum 2 razy w miesiącu (powyżej 7. roku życia – raz w miesiącu). Moczenie nocne jest odmianą zaburzenia o nazwie „moczenie mimowolne”; zdarza się również moczenie dzienne oraz przemienne. Jeżeli dziecko nigdy nie nabyło zdolności kontroli pęcherza, moczenie określamy jako pierwotne. Z moczeniem wtórnym natomiast mamy do czynienia, kiedy wcześniej minimum przez 6 miesięcy obserwowaliśmy pełną kontrolę nad oddawaniem moczu zarówno w dzień, jak i w nocy. 

Nocne nietrzymanie moczu to problem występujący stosunkowo często. Szacuje się, że dotyczy 7–10% do nawet 20% chłopców i około 5% dziewczynek powyżej 5. roku życia, a także kilka procent dzieci dziesięcioletnich. Sporadycznie pojawia się u nastolatków i osób dorosłych.

Jakie mogą być przyczyny moczenia nocnego?

Powody nocnego moczenia mogą być bardzo różne i – wbrew powszechnemu przekonaniu – zazwyczaj nie są związane z trudnościami emocjonalnymi. Szacuje się, że podłoże psychogenne dotyczy tylko około 20% przypadków. Niezwykle częste jest natomiast występowanie problemów natury psychologicznej jako konsekwencji utrzymującego się moczenia.

Pierwotne moczenie nocne (gdy nigdy nie było pełnej kontroli nad oddawaniem moczu) wiąże się zazwyczaj z następującymi czynnikami:

  • przedłużone stosowanie pieluszek jednorazowych, opóźniona nauka higieny;

  • wady anatomiczne dróg moczowych, w tym zbyt mała pojemność pęcherza;

  • opóźnione dojrzewanie układu nerwowego;

  • nieprawidłowe nawyki, np. przyjmowanie przed snem zbyt dużej ilości płynów.

Do zjawisk, które mogą powodować wtórne moczenie nocne, należą m.in.:

  • choroby układu moczowego (od zapalenia pęcherza po kamicę czy niewydolność nerek);

  • chroniczne zaparcia;

  • cukrzyca;

  • zaburzenia równowagi hormonalnej;

  • alergie pokarmowe;

  • epilepsja;

  • wydarzenia silnie stresogenne, takie jak: uczestniczenie w wypadku, utrata kogoś bliskiego, przeprowadzka, narodziny rodzeństwa.

Badania wskazują ponadto na istotną rolę czynników genetycznych. Prawdopodobieństwo wystąpienia moczenia nocnego znacznie wzrasta u dzieci, których rodzice również zmagali się z tym problemem.

Diagnoza moczenia nocnego

Bezwzględnie konsultacji z lekarzem wymaga moczenie nocne zarówno u 6-latka, jak i u dziecka 11- czy 12-letniego. Problem bowiem może ustąpić samoistnie, a przedłużając się, wywiera negatywny wpływ na stan emocjonalny i rozwój społeczny młodego człowieka. Powtarzające się incydenty zmoczenia łóżka powodują poczucie winy i spadek samooceny. Nerwowa atmosfera w domu, która często towarzyszy moczeniu się dziecka, wzmaga jego napięcie i pogarsza sytuację. Wreszcie mały pacjent zaczyna rezygnować z atrakcji, takich jak wyjazdy z nocowaniem czy pozostanie na noc u przyjaciół, cierpi więc jego życie towarzyskie. Jeśli przyczyną zaburzenia jest choroba somatyczna, niezwłocznie trzeba zająć się jej leczeniem, by uniknąć dalszych powikłań.

Co zrobić, gdy dziecko moczy się w nocy? Pierwsze kroki należy skierować do lekarza pediatry, który przeprowadzi wywiad i zleci niezbędne badania. Do standardowych postępowań należą: ocena ogólnego stanu zdrowia, badanie palpacyjne jamy brzusznej, oznaczenie ciśnienia tętniczego, badanie moczu i krwi. W zależności od danych z wywiadu lekarz może wystawić skierowanie do specjalisty – urologa, diabetologa czy neurologa – a niekiedy na badania obrazowe, np. USG układu moczowego. 

Jeżeli na drodze konsultacji i badań wykluczone zostaną przyczyny fizyczne, zasadne jest udanie się do psychologa. W takiej sytuacji powód leży prawdopodobnie po stronie emocji (moczenie może być np. objawem nerwicy lękowej).

Jak leczyć moczenie nocne u dzieci?

W zależności od ustalonej przyczyny wdraża się różne sposoby leczenia. Jeżeli mamy do czynienia z chorobą fizyczną, objawiającą się moczeniem, najważniejsze jest uporanie się z pierwotnym problemem. W przypadku schorzeń takich jak cukrzyca czy epilepsja konieczne jest oczywiście wdrożenie odpowiednich leków. W niektórych problemach zdrowotnych dodatkowo pomaga np. zmiana diety (w chorobach nerek, zaparciach, alergiach) lub ogólnie trybu życia. Niekiedy lekarz decyduje o leczeniu farmakologicznym samego moczenia – najczęściej stosowanym specyfikiem jest w takim przypadku desmopresyna.

Czy istnieją domowe sposoby na moczenie nocne dzieci? Oczywiście! Warto, a nawet trzeba je stosować. Bardzo istotnym elementem leczenia jest postępowanie tzw. behawioralne i motywacyjne (zalecane przez lekarzy i psychologów). Wprowadzamy wówczas takie kroki, jak:

  • zmniejszenie podaży płynów przed snem (szczególnie napojów gazowanych);

  • podawanie większej ilości napojów w ciągu dnia;

  • pilnowanie, by dziecko bezpośrednio przed położeniem się spać skorzystało z toalety;

  • wprowadzenie systemu drobnych nagród za „suche” noce przy jednoczesnej całkowitej rezygnacji z kar w przypadku zmoczenia łóżka;

  • zapewnienie dziecku komfortu, wsparcia i poczucia bezpieczeństwa.

Kluczowe jest, by młody człowiek zmagający się z problemem moczenia nocnego nie czuł presji ze strony środowiska. Karcenie, wyśmiewanie, stosowanie kar to metody, które pogarszają sytuację. Dziecko zapewnione o wsparciu rodziców, a także doceniane za postępy upora się z zaburzeniem szybciej, mniejszy będzie także uszczerbek na jego zdrowiu psychicznym. 

Jeśli czujesz, że emocjonalnie przerasta Cię problem moczenia nocnego u dziecka lub wywołuje ono zwiększone napięcie i stres w rodzinie, nie wahaj się skorzystać z pomocy psychologa.

Źródła
  1. I. Namysłowska (red.), Psychiatria dzieci i młodzieży, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. K. Gadomska-Prokop, Moczenie nocne u dzieci, „Przegląd Urologiczny”, 2007, nr 1 (41).
Author Katarzyna Piątkowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.