account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jak pomóc dziecku, które się moczy?

Katarzyna Piątkowskalek. Wiktor Trela01.02.2024Aktualizacja: 01.02.2024

Wraz z rozwojem i dojrzewaniem układu nerwowego dziecko stopniowo uczy się kontrolować pęcherz i świadomie panować nad oddawaniem moczu. Nie zawsze jednak następuje to w oczekiwanym czasie. Niekiedy – gdy wydaje się, że wszystko działa prawidłowo – problem moczenia łóżka powraca, często w najmniej oczekiwanym momencie. Warto poznać przyczyny i sposoby leczenia tej, wcale nie tak rzadkiej, przypadłości.


moczenie-nocne-u-dzieci-przyczyny-metody-leczenia
Pixabay.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
Spis treści
  1. Czym jest moczenie nocne?
  2. Jakie mogą być przyczyny moczenia nocnego?
  3. Diagnoza moczenia nocnego
  4. Jak leczyć moczenie nocne u dzieci?

Czym jest moczenie nocne?

O moczeniu nocnym mówimy wówczas, gdy dziecko po ukończeniu 5. roku życia bezwiednie i mimowolnie oddaje mocz podczas snu minimum 2 razy w miesiącu (powyżej 7. roku życia – raz w miesiącu). Moczenie nocne jest odmianą zaburzenia o nazwie „moczenie mimowolne”; zdarza się również moczenie dzienne oraz przemienne. Jeżeli dziecko nigdy nie nabyło zdolności kontroli pęcherza, moczenie określamy jako pierwotne. Z moczeniem wtórnym natomiast mamy do czynienia, kiedy wcześniej minimum przez 6 miesięcy obserwowaliśmy pełną kontrolę nad oddawaniem moczu zarówno w dzień, jak i w nocy. 

Nocne nietrzymanie moczu to problem występujący stosunkowo często. Szacuje się, że dotyczy 7–10% do nawet 20% chłopców i około 5% dziewczynek powyżej 5. roku życia, a także kilka procent dzieci dziesięcioletnich. Sporadycznie pojawia się u nastolatków i osób dorosłych.

Jakie mogą być przyczyny moczenia nocnego?

Powody nocnego moczenia mogą być bardzo różne i – wbrew powszechnemu przekonaniu – zazwyczaj nie są związane z trudnościami emocjonalnymi. Szacuje się, że podłoże psychogenne dotyczy tylko około 20% przypadków. Niezwykle częste jest natomiast występowanie problemów natury psychologicznej jako konsekwencji utrzymującego się moczenia.

Pierwotne moczenie nocne (gdy nigdy nie było pełnej kontroli nad oddawaniem moczu) wiąże się zazwyczaj z następującymi czynnikami:

  • przedłużone stosowanie pieluszek jednorazowych, opóźniona nauka higieny;

  • wady anatomiczne dróg moczowych, w tym zbyt mała pojemność pęcherza;

  • opóźnione dojrzewanie układu nerwowego;

  • nieprawidłowe nawyki, np. przyjmowanie przed snem zbyt dużej ilości płynów.

Do zjawisk, które mogą powodować wtórne moczenie nocne, należą m.in.:

  • choroby układu moczowego (od zapalenia pęcherza po kamicę czy niewydolność nerek);

  • chroniczne zaparcia;

  • cukrzyca;

  • zaburzenia równowagi hormonalnej;

  • alergie pokarmowe;

  • epilepsja;

  • wydarzenia silnie stresogenne, takie jak: uczestniczenie w wypadku, utrata kogoś bliskiego, przeprowadzka, narodziny rodzeństwa.

Badania wskazują ponadto na istotną rolę czynników genetycznych. Prawdopodobieństwo wystąpienia moczenia nocnego znacznie wzrasta u dzieci, których rodzice również zmagali się z tym problemem.

Diagnoza moczenia nocnego

Bezwzględnie konsultacji z lekarzem wymaga moczenie nocne zarówno u 6-latka, jak i u dziecka 11- czy 12-letniego. Problem bowiem może ustąpić samoistnie, a przedłużając się, wywiera negatywny wpływ na stan emocjonalny i rozwój społeczny młodego człowieka. Powtarzające się incydenty zmoczenia łóżka powodują poczucie winy i spadek samooceny. Nerwowa atmosfera w domu, która często towarzyszy moczeniu się dziecka, wzmaga jego napięcie i pogarsza sytuację. Wreszcie mały pacjent zaczyna rezygnować z atrakcji, takich jak wyjazdy z nocowaniem czy pozostanie na noc u przyjaciół, cierpi więc jego życie towarzyskie. Jeśli przyczyną zaburzenia jest choroba somatyczna, niezwłocznie trzeba zająć się jej leczeniem, by uniknąć dalszych powikłań.

Co zrobić, gdy dziecko moczy się w nocy? Pierwsze kroki należy skierować do lekarza pediatry, który przeprowadzi wywiad i zleci niezbędne badania. Do standardowych postępowań należą: ocena ogólnego stanu zdrowia, badanie palpacyjne jamy brzusznej, oznaczenie ciśnienia tętniczego, badanie moczu i krwi. W zależności od danych z wywiadu lekarz może wystawić skierowanie do specjalisty – urologa, diabetologa czy neurologa – a niekiedy na badania obrazowe, np. USG układu moczowego. 

Jeżeli na drodze konsultacji i badań wykluczone zostaną przyczyny fizyczne, zasadne jest udanie się do psychologa. W takiej sytuacji powód leży prawdopodobnie po stronie emocji (moczenie może być np. objawem nerwicy lękowej).

Jak leczyć moczenie nocne u dzieci?

W zależności od ustalonej przyczyny wdraża się różne sposoby leczenia. Jeżeli mamy do czynienia z chorobą fizyczną, objawiającą się moczeniem, najważniejsze jest uporanie się z pierwotnym problemem. W przypadku schorzeń takich jak cukrzyca czy epilepsja konieczne jest oczywiście wdrożenie odpowiednich leków. W niektórych problemach zdrowotnych dodatkowo pomaga np. zmiana diety (w chorobach nerek, zaparciach, alergiach) lub ogólnie trybu życia. Niekiedy lekarz decyduje o leczeniu farmakologicznym samego moczenia – najczęściej stosowanym specyfikiem jest w takim przypadku desmopresyna.

Czy istnieją domowe sposoby na moczenie nocne dzieci? Oczywiście! Warto, a nawet trzeba je stosować. Bardzo istotnym elementem leczenia jest postępowanie tzw. behawioralne i motywacyjne (zalecane przez lekarzy i psychologów). Wprowadzamy wówczas takie kroki, jak:

  • zmniejszenie podaży płynów przed snem (szczególnie napojów gazowanych);

  • podawanie większej ilości napojów w ciągu dnia;

  • pilnowanie, by dziecko bezpośrednio przed położeniem się spać skorzystało z toalety;

  • wprowadzenie systemu drobnych nagród za „suche” noce przy jednoczesnej całkowitej rezygnacji z kar w przypadku zmoczenia łóżka;

  • zapewnienie dziecku komfortu, wsparcia i poczucia bezpieczeństwa.

Kluczowe jest, by młody człowiek zmagający się z problemem moczenia nocnego nie czuł presji ze strony środowiska. Karcenie, wyśmiewanie, stosowanie kar to metody, które pogarszają sytuację. Dziecko zapewnione o wsparciu rodziców, a także doceniane za postępy upora się z zaburzeniem szybciej, mniejszy będzie także uszczerbek na jego zdrowiu psychicznym. 

Jeśli czujesz, że emocjonalnie przerasta Cię problem moczenia nocnego u dziecka lub wywołuje ono zwiększone napięcie i stres w rodzinie, nie wahaj się skorzystać z pomocy psychologa.

Źródła
  1. I. Namysłowska (red.), Psychiatria dzieci i młodzieży, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. K. Gadomska-Prokop, Moczenie nocne u dzieci, „Przegląd Urologiczny”, 2007, nr 1 (41).
Author Katarzyna Piątkowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
chore-dziecko-na-wakacjach-gdzie-szukac-pomocy
Telemedycyna
1 min.
Chore dziecko na wakacjach – gdzie szukać pomocy
27.08.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.