Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

Zdrowy sen

Sen jest kluczowym czynnikiem zapewniającym regenerację organizmu. Nawet niewielka deprywacja negatywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne. Niestety liczba osób cierpiących na problemy z bezsennością lub częstym wybudzaniem się w nocy stale rośnie.

Zdrowy sen to zdrowy organizm

Lekarze podkreślają, że najbardziej efektywny czas spania wynosi od 7 do 8 godzin na dobę. Wówczas organizm się regeneruje, spowalnia się praca jelit i serca, a w mózgu zachodzi proces konsolidacji pamięci. Znaczenie ma jednak nie tylko ilość snu, ale też jego jakość. Podpowiadamy, co robić, by szybko zasnąć, jak można zadbać o właściwą higieną nocnego wypoczynku i wspomóc organizm, wprowadzając go w stan wyciszenia za pomocą np. medytacji lub jogi.

Problemy ze snem

Kłopoty ze snem mogą pojawić się na każdym jego etapie i niezależnie od wieku. W naszych tekstach szczegółowo wyjaśniamy m.in.:

  • jakie są przyczyny bezsenności,

  • jakie są rodzaje faz snu,

  • jak odzyskać siły po nieprzespanej nocy,

  • czym jest paraliż senny,

  • jak radzić sobie z lękami nocnymi u dorosłych i dzieci,

  • czym jest narkolepsja,

  • jakie są przyczyny mówienia przez sen.

Zdrowy sen jest podstawą życia człowieka, dlatego warto zatroszczyć się o jego jak najlepszą jakość. Wprowadzenie kilku drobnych zmian może znacznie poprawić komfort nocnego wypoczynku, a tym samym polepszyć samopoczucie po wybudzeniu się.

Najnowsze

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.