account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Joga twarzy – czym jest, na czym polega i jak ją stosować?

Alicja Skibińska27.09.2023Aktualizacja: 27.09.2023

Podobnie jak inne rodzaje jogi, joga twarzy służy do dbania o ogólny dobrostan, zdrowie, sprawność oraz młody wygląd. Jakie ćwiczenia i masaże wykonywać, by zmniejszyć zmarszczki i ograniczyć powstawanie nowych?


na-czym-polega-joga-twarzy
Adobe Stock

Polecane

grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
smalec-gesi-na-zmarszczki-jak-dziala-na-twarz
Fitness
1 min.
Smalec gęsi na zmarszczki - jak działa na twarz?
24.01.2022
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
masaz-na-worki-pod-oczami-jak-go-wykonac
Fitness
1 min.
Masaż na worki pod oczami - jak go wykonać?
21.01.2022
Spis treści
  1. Czym jest joga twarzy?
  2. Czy joga twarzy działa?
  3. Jakie efekty daje joga twarzy?
  4. Joga twarzy dla początkujących

Czym jest joga twarzy?

Gdyby ktoś zapytał Cię o przyczyny powstawania zmarszczek, jako pierwsze prawdopodobnie przyszłyby Ci do głowy zmiany w strukturze skóry. Rzeczywiście, z wiekiem staje się ona cieńsza, mniej elastyczna i słabiej nawilżona, a przez to bardziej podatna na działanie grawitacji i czynników zewnętrznych. Warto jednak pamiętać o tym, że nie mniej istotną rolę w tworzeniu widocznych oznak starzenia odgrywają mięśnie twarzy. To właśnie ich skurcze decydują o tym, w których miejscach pojawiają się zmarszczki oraz jaki jest ich kształt i głębokość.

Zmarszczki na twarzy określonej osoby mogą wiele powiedzieć nie tylko o jej genach i stosunku do codziennej pielęgnacji skóry, ale także o jej cechach charakteru i doświadczeniach. Niektórzy mają wyraźne „kurze łapki” wokół oczu oraz zaznaczone bruzdy w okolicach ust, które powstają przede wszystkim od uśmiechu, u innych zaś dominują zmarszczki na styku policzków i brody lub pomiędzy brwiami, kojarzące się ze złością i zamartwianiem się. Jeszcze inaczej wygląda twarz osoby, która od wielu lat pali papierosy – u niej mogą powstać tzw. zmarszczki palacza, czyli pionowe bruzdy nad górną i pod dolną wargą.

Joga twarzy to sposób na rozluźnienie i wzmocnienie mięśni twarzy. Podobnie jak inne rodzaje jogi, ta również opiera się na ćwiczeniach, jednak charakteryzuje się również holistycznym podejściem, obejmującym m.in.: relaksujące masaże, codzienne dbanie o zdrowie, akupresurę oraz szeroko pojęte przeciwdziałanie stresowi.

Czy joga twarzy działa?

Musisz pamiętać, że żadna (zwłaszcza nieinwazyjna) metoda nie jest w stanie całkowicie zatrzymać starzenia się skóry. Ale przecież nie o to chodzi! Zmiany, również te dotyczące wyglądu, są naturalną częścią życia i nie warto się przeciwko nim buntować. Nie istnieje żaden człowiek, który wyglądałby tak samo mimo upływu lat. Należy o tym pamiętać i nie oczekiwać od swojej twarzy rzeczy niemożliwych – to prosta droga do ciągłego niezadowolenia i frustracji. Jednak jeżeli chcesz po prostu nieco spowolnić te naturalne procesy, joga twarzy z pewnością Ci w tym pomoże.

Skóra to największy narząd ludzkiego ciała, składający się z trzech elementów: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej (złożonej z tkanki łącznej i tłuszczowej). Ruch oraz zabiegi manualne wykorzystywane w jodze twarzy prowadzą do złuszczania naskórka i pobudzenia krążenia krwi, a co za tym idzie – do wzmożonej produkcji komórek skóry. Dodatkowo drenaż limfatyczny pomaga redukować opuchliznę i wyrównuje koloryt, dzięki czemu twarz wygląda zdrowo i promiennie.

Oprócz tego joga twarzy oddziałuje na mięśnie i ich naprężenie. Część z nich wymaga rozluźnienia i uwolnienia od skurczów, inne zaś wzmocnienia i uniesienia. Warto pamiętać, że wszystkie mięśnie są ze sobą połączone, co oznacza, że ćwiczenie jednego może prowadzić do odciążenia lub uniesienia innego.

Jakie efekty daje joga twarzy?

W styczniu 2018 roku na Uniwersytecie Northwestern w USA przeprowadzono badanie, w ramach którego uczestnicy w ciągu 20 tygodni praktykowali jogę twarzy przez mniej więcej 30 minut dziennie. Następnie kondycja ich skóry została oceniona przez specjalistów. Okazało się, że badani przeciętnie „odmłodnieli” o około 3 lata.

Praktyka jogi twarzy prowadzi do takich efektów, jak:

  • gładsza, jędrniejsza i gęstsza skóra,

  • mniej napięcia w okolicach głowy, szyi i barków,

  • złagodzenie bólu twarzy, szyi, barków i głowy,

  • poprawa uważności,

  • spokojniejszy umysł,

  • bardziej promienny i młodszy wygląd,

  • zmniejszenie opuchlizny i podkrążenia oczu,

  • redukcja zmarszczek,

  • ogólna poprawa samopoczucia.

Joga twarzy dla początkujących

Podczas praktykowania jogi twarzy najważniejsza jest systematyczność. Jeśli nie masz czasu na długie treningi i masaże, ćwicz krócej, ale często. Optymalne będzie ok. 20–30 minut dziennie, jednak dowolna ilość czasu zawsze jest lepsza niż nic (nawet jeśli miałaby to być tylko minuta). Wykorzystaj ten moment jako chwilę dla siebie.

Przed zabiegiem koniecznie umyj ręce – w przeciwnym razie masaż i uciskanie mięśni twarzy może doprowadzić do powstania wyprysków. Przynajmniej od czasu do czasu staraj się praktykować jogę twarzy przed lustrem. Dzięki temu zobaczysz, w jakich miejscach pojawiają się napięcie czy zmarszczki, i skuteczniej się nimi zajmiesz. Poznaj swoją twarz i naucz się rozluźniać miejsca, w których najczęściej pojawiają się skurcze. Taka wiedza przyda Ci się do przeciwdziałania zmarszczkom na co dzień. Jeśli chcesz, możesz także robić sobie zdjęcia z przodu oraz z obu profilów np. raz na tydzień, by lepiej zaobserwować efekty jogi twarzy.

Jakie ćwiczenia i masaże należy wykonywać na konkretnych partiach twarzy?

Joga twarzy – lwia zmarszczka i czoło:

  • umieść palce wskazujące pod brwiami i odrobinę naciągnij skórę w kierunku czoła, zamykając przy tym oczy. Trwaj w tej pozycji około 10 sekund;

  • połóż palce na środku czoła i gładź, oddalając je od siebie;

  • równomiernie rozłóż palce wskazujące, środkowe i serdeczne obu rąk tuż nad brwiami. Przyciśnij je do czoła, biorąc głęboki wdech i wydech. Powtarzaj ćwiczenie, przechodząc w górę co centymetr, aż dojdziesz do linii włosów.

Joga twarzy – opadające powieki i kurze łapki:

  • opukuj skórę pod oczami palcem wskazującym, przesuwając się w stronę wewnętrznych kącików oczu. Następnie powtórz to samo na górnych powiekach, kierując się w stronę zewnętrznych kącików;

  • połóż palce wskazujące przy wewnętrznych kącikach oczu, na zagłębieniu w nasadzie nosa. Uciskaj te punkty przez mniej więcej 30 sekund. Następnie masuj je okrężnymi ruchami przez 15 sekund.

Joga twarzy – policzki:

  • wciągnij usta do środka (tak, by w lustrze nie było widać warg). Wygładź skórę z boku ust i pod nimi palcami wskazującymi. Utrzymuj pozycję przez minutę;

  • nabierz dużo powietrza i wydmij policzki. Przyłóż jedną dłoń do ust i zadbaj, by skóra wokół warg była napięta. Przepuszczaj powietrze z jednego policzka do drugiego, oddychając przy tym przez nos.

Joga twarzy – podbródek i szyja:

  • zwiń dłoń w pięść i umieść ją pod brodą, lekko ją naciskając. Otwórz i zamknij usta 30 razy;

  • przechyl głowę do tyłu. Zamknij usta, a następnie raz po raz dotykaj podniebienia czubkiem języka. Powtarzaj przez minutę.

Oczywiście opisane ćwiczenia nie są jedynymi, które można zaliczyć do praktyk wchodzących w skład jogi twarzy. Są to jednak najbardziej podstawowe techniki, od których warto zacząć, by z czasem poszerzać swoje umiejętności w tym zakresie. Pamiętaj jednak, że w jodze twarzy nie chodzi o imponującą liczbę wykonywanych ćwiczeń, a o systematyczność i dokładność.

Źródła
  1. Collins D., tłum. Rączkowska M., Joga twarzy. Naturalny sposób na zdrowy i promienny wygląd, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2020.
  2. Maj M., Joga twarzy. Naturalna metoda wygładzania zmarszczek i liftingu twarzy za pomocą ćwiczeń i masażu, Wydawnictwo E-bookowo, Będzin 2019.
Author Alicja Skibińska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
Popularne w kategorii Fitness
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.