Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

Domowe sposoby na ból kciuka – proste ćwiczenia i zabiegi uśmierzające

Agata Oleszkiewicz

14.05.2021

Aktualizacja: 09.08.2021

Ból kciuka w stawie potrafi znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza czynności manualne. Dolegliwości najczęściej wywołują urazy i przeciążenia rąk, ale też niektóre choroby. Możesz złagodzić objawy i wyleczyć palec, stosując kilka domowych sposobów.


Zaniechanie leczenia nie tylko wydłuża okres rekonwalescencji, ale także sprzyja postępowi uszkodzeń struktur stawowych, a nawet miejscowym zmianom zwyrodnieniowym. W ostrej fazie bólu najlepiej oszczędzać palec. Ćwiczenia i inne domowe zabiegi wprowadź, gdy trochę lepiej się poczujesz.

jakie-sa-domowe-sposoby-na-bol-kciuka
pexels.com

Ból kciuka – przyczyny

Ból kciuka najczęściej związany jest ze stanem pourazowym. W wyniku uderzenia, stłuczenia czy innego rodzaju kontuzji dłoni dochodzi do uszkodzenia tkanki kostnej, struktur stawowych lub mięśni w obrębie palca, śródręcza albo nadgarstka. Nieprzyjemne dolegliwości mogą także wywoływać zmiany zwyrodnieniowe pojawiające się w przebiegu chorób reumatycznych bądź przeciążenia fizyczne wynikające z pracy zawodowej lub z codziennych czynności manualnych, polegających zwłaszcza na powtarzającym się mocnym chwycie połączonym z odwiedzeniem ręki. W związku z częstą zmianą amplitudy kierunków pracy mięśni ręki dochodzi do konfliktu ścięgien i pochewek ścięgnistych z otaczającymi je tkankami. Upośledzenie ślizgu ścięgien mogą także powodować zmiany kostne w okolicy dalszej nasady kości promieniowej. Ból kciuka nierzadko promieniuje do przedramienia i występuje w towarzystwie dodatkowych objawów, takich jak sztywność palca i obrzęk. Kłopoty zdrowotne kciuka często dotykają młodych matek, sportowców i artystów, ale również cierpią na nie osoby starsze i zbyt często obsługujące smartfony. Jeśli dokucza ci ból kciuka podczas zginania go czy odwodzenia, nie lekceważ problemu i nie zwlekaj z leczeniem. Odwlekanie decyzji o terapii nie tylko wydłuża okres rekonwalescencji, ale także sprzyja postępowi mikrouszkodzeń i nasilaniu się dolegliwości, a ponadto nawracaniu bólu. Nieprzyjemny stan możesz łagodzić, stosując ćwiczenia domowe, miejscowe kompresy, odciążenie i wiele innych metod.

Domowe sposoby na ból kciuka

Bez względu na etiologię bólu możesz skorzystać z uniwersalnych technik przeciwbólowych i przeciwzapalnych, zwłaszcza w okresie ostrego ataku dolegliwości. Na tym etapie powinno się oszczędzać chory palec, a najlepiej całą rękę. Zapewnij dłoni odpoczynek, nie przeciążaj jej pracami domowymi. Staraj się także unikać czynności zaostrzających ból kciuka, takich jak zaciskanie pięści czy chwytanie i podnoszenie cięższych przedmiotów, nawet jeśli to kubek z herbatą. Zastąp maksymalnie pracę chorej ręki drugą. Na ból w stawie kciuka dobrze działają także zimne kompresy. Aby poczuć ulgę, wystarczy, że przyłożysz mrożonkę owiniętą bawełnianą ściereczką lub ręcznikiem na chorą okolicę palca. Zabieg tego typu możesz powtarzać kilka razy w ciągu dnia, ale nie trzymaj okładu dłużej niż 15–20 minut. Ból kości kciuka można także załagodzić specjalnym żelowym okładem lub kąpielą dłoni w kostkach lodu – to sposoby polecane zwłaszcza w dolegliwościach wynikających z przeciążenia i kontuzji palca. Domową kurację na tym etapie możesz także wesprzeć delikatnym masażem z maścią o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Warto także usztywnić nadgarstek i kciuk ortezą lub bandażem elastycznym, aby zapewnić palcu odciążenie i stworzyć lepsze warunki do regeneracji. Unieruchomienie tego typu utrzymuj do ustąpienia objawów. Po tym czasie rozpocznij rehabilitację ruchową w celu przywrócenia sprawności motorycznej palca i nadgarstka.

Ćwiczenia na ból kciuka w stawie

Ćwiczenia ruchowe to niezbędny element rehabilitacji kciuka. Trening pozwoli nie tylko poprawić sprawność palca, ale też zmniejszy ryzyko nawrotu choroby. Aby odzyskać funkcjonalność i siłę kciuka, na początek dobrze jest wykonywać ćwiczenia rozciągające nadgarstków, wszystkich palców i przedramienia. W tym celu możesz wykonać np. siad przy stole z przedramieniem położonym na blacie i ręką zgiętą grzbietowo oraz prostowanie palców drugą ręką. Dobrym treningiem jest także otwieranie i zaciskanie ręki w pięść. To ćwiczenie możesz wykonać z różną intensywnością – od lekkiej pracy, stopniowo do coraz mocniejszej. Kiedy ból kciuka u nasady zelżał bądź całkiem ustąpił, warto również wykonywać odwodzenie i przywodzenie palców w pozycji siedzącej z przedramieniem na stole w nawróceniu, czyli stroną grzbietową do góry. Po 10–20 powtórzeniach możesz zmienić pozycję wyjściową ręki na neutralną, tzw. zerową, czyli oprzeć powierzchnią boczną piątego palca i kością łokciową o blat. W tej pozycji pracuj tylko kciukiem, odwodząc go. Możesz również położyć rękę stroną grzbietową do stołu i kciukiem dotykać kolejno opuszki każdego palca. Każdy trening warto rozpocząć i kończyć spleceniem rąk i krążeniem nadgarstków dla rozluźnienia.

Źródła
  1. Soczka A., Choroba zwyrodnieniowa stawu nadgarstkowo-śródręcznego kciuka, Ortopedia Praktyczna i Traumatologia, 3/216.

  2. Waldman S.D., Altas zespołów bólowych, Urban & Partner, Wrocław 29.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Fitness
Ad

Polecane

kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Fitness
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
opuchnieta-twarz-jak-zmniejszyc-opuchlizne-porady
Fitness
1 min.
Opuchnięta twarz - jak zmniejszyć opuchliznę? Porady
29.10.2021
sennosc-po-jedzeniu-co-oznacza-przyczyny
Fitness
1 min.
Senność po jedzeniu - co oznacza? Przyczyny
21.01.2022

Najchętniej czytane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Fitness
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
ile-kalorii-mozna-spalic-dzieki-plywaniu
Fitness
1 min.
Ile kalorii spala pływanie?
19.05.2021
termolezja-co-to-jest-jakie-sa-skutki-uboczne
Fitness
1 min.
Termolezja - co to jest? Jakie są skutki uboczne?
30.07.2021
elektrolity-domowej-roboty-jak-i-z-czego-je-zrobic
Fitness
1 min.
Elektrolity domowej roboty - jak i z czego je zrobić?
29.10.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.