Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieUrazy 1 min.

Domowe sposoby na ból kciuka – proste ćwiczenia i zabiegi uśmierzające

Agata Oleszkiewicz

14.05.2021

Aktualizacja: 12.10.2022

Ból kciuka w stawie potrafi znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza czynności manualne. Dolegliwości najczęściej wywołują urazy i przeciążenia rąk, ale też niektóre choroby. Możesz złagodzić objawy i wyleczyć palec, stosując kilka domowych sposobów.


Zaniechanie leczenia nie tylko wydłuża okres rekonwalescencji, ale także sprzyja postępowi uszkodzeń struktur stawowych, a nawet miejscowym zmianom zwyrodnieniowym. W ostrej fazie bólu najlepiej oszczędzać palec. Ćwiczenia i inne domowe zabiegi wprowadź, gdy trochę lepiej się poczujesz.

jakie-sa-domowe-sposoby-na-bol-kciuka
pexels.com

Polecane

zerwany-miesien-jakie-sa-objawy-i-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Zerwany mięsień - jakie są objawy i jak leczyć?
24.01.2022
bol-piszczeli-w-spoczynku-przy-chodzeniu
Zdrowie
2 min.
Ból piszczeli w spoczynku, przy chodzeniu
24.01.2022
skrecenie-nadgarstka-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Skręcenie nadgarstka - jakie są objawy? Jak leczyć?
24.01.2022
wypadajacy-dysk-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Wypadający dysk – jakie są przyczyny i objawy tej przypadłości?
19.05.2021
Spis treści
 1. Ból kciuka – przyczyny
 2. Domowe sposoby na ból kciuka
 3. Ćwiczenia na ból kciuka w stawie

Ból kciuka – przyczyny

Ból kciuka najczęściej związany jest ze stanem pourazowym. W wyniku uderzenia, stłuczenia czy innego rodzaju kontuzji dłoni dochodzi do uszkodzenia tkanki kostnej, struktur stawowych lub mięśni w obrębie palca, śródręcza albo nadgarstka. Nieprzyjemne dolegliwości mogą także wywoływać zmiany zwyrodnieniowe pojawiające się w przebiegu chorób reumatycznych bądź przeciążenia fizyczne wynikające z pracy zawodowej lub z codziennych czynności manualnych, polegających zwłaszcza na powtarzającym się mocnym chwycie połączonym z odwiedzeniem ręki. W związku z częstą zmianą amplitudy kierunków pracy mięśni ręki dochodzi do konfliktu ścięgien i pochewek ścięgnistych z otaczającymi je tkankami. Upośledzenie ślizgu ścięgien mogą także powodować zmiany kostne w okolicy dalszej nasady kości promieniowej. Ból kciuka nierzadko promieniuje do przedramienia i występuje w towarzystwie dodatkowych objawów, takich jak sztywność palca i obrzęk. Kłopoty zdrowotne kciuka często dotykają młodych matek, sportowców i artystów, ale również cierpią na nie osoby starsze i zbyt często obsługujące smartfony. Jeśli dokucza ci ból kciuka podczas zginania go czy odwodzenia, nie lekceważ problemu i nie zwlekaj z leczeniem. Odwlekanie decyzji o terapii nie tylko wydłuża okres rekonwalescencji, ale także sprzyja postępowi mikrouszkodzeń i nasilaniu się dolegliwości, a ponadto nawracaniu bólu. Nieprzyjemny stan możesz łagodzić, stosując ćwiczenia domowe, miejscowe kompresy, odciążenie i wiele innych metod.

Domowe sposoby na ból kciuka

Bez względu na etiologię bólu możesz skorzystać z uniwersalnych technik przeciwbólowych i przeciwzapalnych, zwłaszcza w okresie ostrego ataku dolegliwości. Na tym etapie powinno się oszczędzać chory palec, a najlepiej całą rękę. Zapewnij dłoni odpoczynek, nie przeciążaj jej pracami domowymi. Staraj się także unikać czynności zaostrzających ból kciuka, takich jak zaciskanie pięści czy chwytanie i podnoszenie cięższych przedmiotów, nawet jeśli to kubek z herbatą. Zastąp maksymalnie pracę chorej ręki drugą. Na ból w stawie kciuka dobrze działają także zimne kompresy. Aby poczuć ulgę, wystarczy, że przyłożysz mrożonkę owiniętą bawełnianą ściereczką lub ręcznikiem na chorą okolicę palca. Zabieg tego typu możesz powtarzać kilka razy w ciągu dnia, ale nie trzymaj okładu dłużej niż 15–20 minut. Ból kości kciuka można także załagodzić specjalnym żelowym okładem lub kąpielą dłoni w kostkach lodu – to sposoby polecane zwłaszcza w dolegliwościach wynikających z przeciążenia i kontuzji palca. Domową kurację na tym etapie możesz także wesprzeć delikatnym masażem z maścią o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Warto także usztywnić nadgarstek i kciuk ortezą lub bandażem elastycznym, aby zapewnić palcu odciążenie i stworzyć lepsze warunki do regeneracji. Unieruchomienie tego typu utrzymuj do ustąpienia objawów. Po tym czasie rozpocznij rehabilitację ruchową w celu przywrócenia sprawności motorycznej palca i nadgarstka.

Ćwiczenia na ból kciuka w stawie

Ćwiczenia ruchowe to niezbędny element rehabilitacji kciuka. Trening pozwoli nie tylko poprawić sprawność palca, ale też zmniejszy ryzyko nawrotu choroby. Aby odzyskać funkcjonalność i siłę kciuka, na początek dobrze jest wykonywać ćwiczenia rozciągające nadgarstków, wszystkich palców i przedramienia. W tym celu możesz wykonać np. siad przy stole z przedramieniem położonym na blacie i ręką zgiętą grzbietowo oraz prostowanie palców drugą ręką. Dobrym treningiem jest także otwieranie i zaciskanie ręki w pięść. To ćwiczenie możesz wykonać z różną intensywnością – od lekkiej pracy, stopniowo do coraz mocniejszej. Kiedy ból kciuka u nasady zelżał bądź całkiem ustąpił, warto również wykonywać odwodzenie i przywodzenie palców w pozycji siedzącej z przedramieniem na stole w nawróceniu, czyli stroną grzbietową do góry. Po 10–20 powtórzeniach możesz zmienić pozycję wyjściową ręki na neutralną, tzw. zerową, czyli oprzeć powierzchnią boczną piątego palca i kością łokciową o blat. W tej pozycji pracuj tylko kciukiem, odwodząc go. Możesz również położyć rękę stroną grzbietową do stołu i kciukiem dotykać kolejno opuszki każdego palca. Każdy trening warto rozpocząć i kończyć spleceniem rąk i krążeniem nadgarstków dla rozluźnienia.

Źródła
 1. Soczka A., Choroba zwyrodnieniowa stawu nadgarstkowo-śródręcznego kciuka, Ortopedia Praktyczna i Traumatologia, 3/216.
 2. Waldman S.D., Altas zespołów bólowych, Urban & Partner, Wrocław 29.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.