Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieUrazy 1 min.

Domowe sposoby na ból kciuka – proste ćwiczenia i zabiegi uśmierzające

Agata Oleszkiewicz

14.05.2021

Aktualizacja: 12.10.2022

Ból kciuka w stawie potrafi znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza czynności manualne. Dolegliwości najczęściej wywołują urazy i przeciążenia rąk, ale też niektóre choroby. Możesz złagodzić objawy i wyleczyć palec, stosując kilka domowych sposobów.


Zaniechanie leczenia nie tylko wydłuża okres rekonwalescencji, ale także sprzyja postępowi uszkodzeń struktur stawowych, a nawet miejscowym zmianom zwyrodnieniowym. W ostrej fazie bólu najlepiej oszczędzać palec. Ćwiczenia i inne domowe zabiegi wprowadź, gdy trochę lepiej się poczujesz.

jakie-sa-domowe-sposoby-na-bol-kciuka
pexels.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Pot o zapachu cebuli - co to znaczy? Przyczyny
24.01.2022
Spis treści
  1. Ból kciuka – przyczyny
  2. Domowe sposoby na ból kciuka
  3. Ćwiczenia na ból kciuka w stawie

Ból kciuka – przyczyny

Ból kciuka najczęściej związany jest ze stanem pourazowym. W wyniku uderzenia, stłuczenia czy innego rodzaju kontuzji dłoni dochodzi do uszkodzenia tkanki kostnej, struktur stawowych lub mięśni w obrębie palca, śródręcza albo nadgarstka. Nieprzyjemne dolegliwości mogą także wywoływać zmiany zwyrodnieniowe pojawiające się w przebiegu chorób reumatycznych bądź przeciążenia fizyczne wynikające z pracy zawodowej lub z codziennych czynności manualnych, polegających zwłaszcza na powtarzającym się mocnym chwycie połączonym z odwiedzeniem ręki. W związku z częstą zmianą amplitudy kierunków pracy mięśni ręki dochodzi do konfliktu ścięgien i pochewek ścięgnistych z otaczającymi je tkankami. Upośledzenie ślizgu ścięgien mogą także powodować zmiany kostne w okolicy dalszej nasady kości promieniowej. Ból kciuka nierzadko promieniuje do przedramienia i występuje w towarzystwie dodatkowych objawów, takich jak sztywność palca i obrzęk. Kłopoty zdrowotne kciuka często dotykają młodych matek, sportowców i artystów, ale również cierpią na nie osoby starsze i zbyt często obsługujące smartfony. Jeśli dokucza ci ból kciuka podczas zginania go czy odwodzenia, nie lekceważ problemu i nie zwlekaj z leczeniem. Odwlekanie decyzji o terapii nie tylko wydłuża okres rekonwalescencji, ale także sprzyja postępowi mikrouszkodzeń i nasilaniu się dolegliwości, a ponadto nawracaniu bólu. Nieprzyjemny stan możesz łagodzić, stosując ćwiczenia domowe, miejscowe kompresy, odciążenie i wiele innych metod.

Domowe sposoby na ból kciuka

Bez względu na etiologię bólu możesz skorzystać z uniwersalnych technik przeciwbólowych i przeciwzapalnych, zwłaszcza w okresie ostrego ataku dolegliwości. Na tym etapie powinno się oszczędzać chory palec, a najlepiej całą rękę. Zapewnij dłoni odpoczynek, nie przeciążaj jej pracami domowymi. Staraj się także unikać czynności zaostrzających ból kciuka, takich jak zaciskanie pięści czy chwytanie i podnoszenie cięższych przedmiotów, nawet jeśli to kubek z herbatą. Zastąp maksymalnie pracę chorej ręki drugą. Na ból w stawie kciuka dobrze działają także zimne kompresy. Aby poczuć ulgę, wystarczy, że przyłożysz mrożonkę owiniętą bawełnianą ściereczką lub ręcznikiem na chorą okolicę palca. Zabieg tego typu możesz powtarzać kilka razy w ciągu dnia, ale nie trzymaj okładu dłużej niż 15–20 minut. Ból kości kciuka można także załagodzić specjalnym żelowym okładem lub kąpielą dłoni w kostkach lodu – to sposoby polecane zwłaszcza w dolegliwościach wynikających z przeciążenia i kontuzji palca. Domową kurację na tym etapie możesz także wesprzeć delikatnym masażem z maścią o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Warto także usztywnić nadgarstek i kciuk ortezą lub bandażem elastycznym, aby zapewnić palcu odciążenie i stworzyć lepsze warunki do regeneracji. Unieruchomienie tego typu utrzymuj do ustąpienia objawów. Po tym czasie rozpocznij rehabilitację ruchową w celu przywrócenia sprawności motorycznej palca i nadgarstka.

Ćwiczenia na ból kciuka w stawie

Ćwiczenia ruchowe to niezbędny element rehabilitacji kciuka. Trening pozwoli nie tylko poprawić sprawność palca, ale też zmniejszy ryzyko nawrotu choroby. Aby odzyskać funkcjonalność i siłę kciuka, na początek dobrze jest wykonywać ćwiczenia rozciągające nadgarstków, wszystkich palców i przedramienia. W tym celu możesz wykonać np. siad przy stole z przedramieniem położonym na blacie i ręką zgiętą grzbietowo oraz prostowanie palców drugą ręką. Dobrym treningiem jest także otwieranie i zaciskanie ręki w pięść. To ćwiczenie możesz wykonać z różną intensywnością – od lekkiej pracy, stopniowo do coraz mocniejszej. Kiedy ból kciuka u nasady zelżał bądź całkiem ustąpił, warto również wykonywać odwodzenie i przywodzenie palców w pozycji siedzącej z przedramieniem na stole w nawróceniu, czyli stroną grzbietową do góry. Po 10–20 powtórzeniach możesz zmienić pozycję wyjściową ręki na neutralną, tzw. zerową, czyli oprzeć powierzchnią boczną piątego palca i kością łokciową o blat. W tej pozycji pracuj tylko kciukiem, odwodząc go. Możesz również położyć rękę stroną grzbietową do stołu i kciukiem dotykać kolejno opuszki każdego palca. Każdy trening warto rozpocząć i kończyć spleceniem rąk i krążeniem nadgarstków dla rozluźnienia.

Źródła
  1. Soczka A., Choroba zwyrodnieniowa stawu nadgarstkowo-śródręcznego kciuka, Ortopedia Praktyczna i Traumatologia, 3/216.
  2. Waldman S.D., Altas zespołów bólowych, Urban & Partner, Wrocław 29.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

bol-stawow-dloni-jakie-sa-przyczyny-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Ból stawów dłoni - jakie są przyczyny? Jak leczyć?
24.01.2022
zerwane-sciegno-objawy-rehabilitacja-i-leczenie
Zdrowie
1 min.
Zerwane ścięgno - objawy, rehabilitacja i leczenie
24.01.2022
jakie-sa-rodzaje-zlaman-co-warto-o-nich-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Jakie są rodzaje złamań? Co warto o nich wiedzieć?
28.10.2021
siniaki-jakie-sa-przyczyny-jak-je-zlikwidowac
Zdrowie
2 min.
Siniaki - jakie są przyczyny? Jak je zlikwidować?
30.07.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.