Objawy PMS – fizyczne, psychiczne i somatyczne
Napięcie przedmiesiączkowe wiąże się z występowaniem symptomów fizycznych, emocjonalnych i behawioralnych. Jeśli jesteś w grupie kobiet, które borykają się z PMS, to przed każdą miesiączką z pewnością obserwujesz u siebie przynajmniej jeden z ponad 200 różnych objawów. Mogą nie mieć istotnego wpływu na Twoje codzienne funkcjonowanie, choć zdarza się, że są na tyle intensywne, by całkowicie uniemożliwiać wykonywanie obowiązków.
Czym jest PMS?
PMS (ang. premenstrual syndrome) to zespół napi ęcia przedmiesiączkowego, na który składa się blisko 300 różnych symptomów. Mogą mieć one charakter fizyczny, psychiczny lub behawioralny.Wciąż nie są znane dokładne przyczyny PMS. Z całą pewnością jest on jednak uzależniony od aktywności jajników. Świadczy o tym pojawianie się objawów napięcia przedmiesiączkowego wyłącznie u kobiet, które owulują. Nie doświadczają go dziewczyny przed wejściem w okres dojrzewania ani kobiety ciężarne lub będące po menopauzie. Zobaczmy, jakie są objawy PMS, ile dni przed okresem się pojawia oraz jak rozpoznać jego występowanie.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego – kiedy się pojawia?
To przypadłość, która ma charakter cykliczny. Specyficzne objawy PMS uwidaczniają się w lutealnej fazie cyklu – od zakończenia owulacji aż do rozpoczęcia krwawienia. Oznacza to, że mniej lub bardziej wyraźne objawy fizyczne (np. ból pleców przed okresem), psychiczne (np. napady płaczu) i behawioralne (np. ograniczenie zdolności poznawczych) możesz odczuwać nawet na 14 dni przed okresem. Objawy PMS najbardziej doskwierają w okresie reprodukcji, a więc od 25. do 35. roku życia. Nie muszą one być stałe i odczuwane w taki sam sposób przez całe życie, w którym Twoje jajniki będą uwalniać gotowe do zapłodnienia komórki jajowe. Wręcz przeciwnie – odczuwane symptomy zmieniają się, a przy tym odczuwane są z różną intensywnością.
Zespół PMS – objawy fizyczne
Jeśli odczuwasz zwiększoną tkliwość piersi, podwyższoną temperaturę ciała czy ból głowy przed okresem – możesz być niemal pewna, że są to symptomy PMS. Aby jednak mieć co do tego pewność, zaobserwowany objaw powinien wystąpić co najmniej na pięć dni przed krwawieniem miesięcznym i ustąpić najpóźniej w kilka dni od jego rozpoczęcia.Migrena czy ból piersi przed okresem nie mogą mieć również charakteru epizodycznego, lecz pojawiać się cyklicznie wraz z każdą zbliżającą się menstruacją. Jeśli natomiast występują w fazie cyklu innej niż lutealna – wówczas mogą świadczyć o innej poważnej dolegliwości, która wymaga konsultacji ze specjalistą.Do typowych dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego objawów należy zaliczyć:
wzdęcia i zaparcia,
zaburzenia trawienia,
ból, obrzęk i tkliwość piersi,
ból pleców,
migrenowe bóle głowy,
zawroty głowy,
nadmierne łaknienie,
problemy skórne (zwłaszcza zmiany trądzikowe),
obrzęki kończyn,
bóle kostno-stawowe i mięśniowe.
PMS – objawy psychiczne
Spośród wszystkich objawów PMS za najbardziej dokuczliwe kobiety uznają drażliwość i złość, które nasilają się na około dwa dni przed krwawieniem menstruacyjnym. Techniki relaksacyjne i wiedza na temat tego, jak się uspokoić, niewiele tu pomogą, gdyż symptomy natury psychicznej są skutkiem fluktuujących hormonów. Dzieje się tak, ponieważ estrogeny oraz progesteron wpływają na kwas gamma-masłowy i serotoninę (neuroprzekaźniki), czego skutkiem jest m.in. odczuwanie lęku i niepokoju.Opierając się na tej wiedzy, specjaliści w terapii PMS stosują: inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny, prekursory serotoniny oraz agonistów receptorów serotoninergicznych.Co ciekawe – w czasie trwania napięcia przedmiesiączkowego mogą nasilać się zdiagnozowane u Ciebie zaburzenia psychiczne, jak choćby depresja czy stany lękowe.Do typowych dla tego zespołu dolegliwości objawów psychicznych zaliczają się:
spadek samopoczucia,
napady płaczu,
napady gniewu,
utrudniona koncentracja,
bezsenność i nadmierne zmęczenie,
nerwowość,
poirytowanie,
depresja,
zmieszanie,
wycofanie społeczne,
uczucie utraty panowania nad sytuacją.
Napięcie przedmiesiączkowe – objawy behawioralne
PMS może mieć nie tylko symptomy natury fizycznej i psychicznej, ale również behawioralnej. Czasem obserwuje się także dość nietypowe objawy PMS. Do objawów behawioralnych zaliczają się przede wszystkim:
ograniczone zdolności poznawcze,
mniejsza zdolność do analizy wzrokowo-przestrzennej,
słabsze widzenie,
zmniejszenie zainteresowań.
Bywa, że do objawów behawioralnych zalicza się wycofanie, zaburzenia snu i utratę koncentracji, które należą do nieprawidłowości sfery emocjonalnej, oraz zmianę apetytu, uznawane za objawy fizyczne. Kluczowe do rozpoznania PMS nie jest jednak przyporządkowanie symptomów do poszczególnych kategorii, lecz stwierdzenie ich występowania przez co najmniej dwa następujące po sobie cykle miesiączkowe.
Jeśli doświadczasz wyjątkowo uciążliwych objawów napięcia przedmiesiączkowego, na pewno ważne jest dla Ciebie to, żeby mieć łatwy dostęp do ginekologa i różnych badań. Rozważ zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego Polisa Zdrowie Welbi, żeby móc skonsultować się z lekarzem specjalistą z reguły w ciągu 3 dni roboczych i wykonać niezbędne badania w nowoczesnych placówkach medycznych.
W pakiecie OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie możesz mieć dostęp do 39 specjalistów (w tym ginekologa i endokrynologa) oraz do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Czas oczekiwania na konsultację to przeważnie 3 dni robocze w przypadku specjalistów (z ginekologiem-endokrynologiem 7 dni roboczych) i 24 godziny w przypadku lekarzy POZ. W ramach tego pakietu możesz też wykonać bez dodatkowych kosztów blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, np. morfologię, badanie moczu, oznaczenie poziomu hormonów płciowych.
Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, jak to prywatne ubezpieczenie zdrowotne może Ci pomóc.
- K. Pałucka i in., Zespół napięcia przedmiesiączkowego – mit czy rzeczywistość, „Journal of Education, Health and Sport” 2016, nr 6(6), s. 478–490.
- A. Pilińska, M. Przestrzelska, Zespół napięcia przedmiesiączkowego i przedmiesiączkowe zaburzenia dystroficzne, „Współczesne Pielęgniarstwo i Ochrona Zdrowia” 2019, vol. 8, nr 2, s. 64–67.
- A. Śliwerski, Rola negatywnych stylów poznawczych w zespole napięcia przedmiesiączkowego, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2017.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.