Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
SeksZdrowie seksualne 2 min.

Objawy PMS – fizyczne, psychiczne i somatyczne

Katarzyna Grzyś-Kurka

24.01.2022

Aktualizacja: 24.11.2022

Napięcie przedmiesiączkowe wiąże się z występowaniem symptomów fizycznych, emocjonalnych i behawioralnych. Jeśli jesteś w grupie kobiet, które borykają się z PMS, to przed każdą miesiączką z pewnością obserwujesz u siebie przynajmniej jeden z ponad 200 różnych objawów. Mogą nie mieć istotnego wpływu na Twoje codzienne funkcjonowanie, choć zdarza się, że są na tyle intensywne, by całkowicie uniemożliwiać wykonywanie obowiązków.


pms-zespol-napiecia-przedmiesiaczkowego
pexels

Polecane

biale-uplawy-po-okresie-po-stosunku-co-oznaczaja
Seks
1 min.
Białe upławy – w ciąży, w czasie cyklu, w chorobie
10.05.2022
miesnie-kegla-u-mezczyzn-jak-je-cwiczyc-dlaczego-warto
Seks
1 min.
Mięśnie Kegla u mężczyzn - jak je ćwiczyć? Dlaczego warto?
24.01.2022
krwawienia-miedzymiesiaczkowe-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Krwawienia międzymiesiączkowe – na co wskazują i jakie są ich przyczyny?
02.06.2022
poranna-erekcja-wzwod-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Poranna erekcja (wzwód) - jakie są przyczyny?
24.01.2022
Spis treści
 1. Czym jest PMS?
 2. Zespół napięcia przedmiesiączkowego – kiedy się pojawia?
 3. Zespół PMS – objawy fizyczne
 4. PMS – objawy psychiczne
 5. Napięcie przedmiesiączkowe – objawy behawioralne

Czym jest PMS?

PMS (ang. premenstrual syndrome) to zespół napięcia przedmiesiączkowego, na który składa się blisko 300 różnych symptomów. Mogą mieć one charakter fizyczny, psychiczny lub behawioralny.Wciąż nie są znane dokładne przyczyny PMS. Z całą pewnością jest on jednak uzależniony od aktywności jajników. Świadczy o tym pojawianie się objawów napięcia przedmiesiączkowego wyłącznie u kobiet, które owulują. Nie doświadczają go dziewczyny przed wejściem w okres dojrzewania ani kobiety ciężarne lub będące po menopauzie. Zobaczmy, jakie są objawy PMS, ile dni przed okresem się pojawia oraz jak rozpoznać jego występowanie.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – kiedy się pojawia?

To przypadłość, która ma charakter cykliczny. Specyficzne objawy PMS uwidaczniają się w lutealnej fazie cyklu – od zakończenia owulacji aż do rozpoczęcia krwawienia. Oznacza to, że mniej lub bardziej wyraźne objawy fizyczne (np. ból pleców przed okresem), psychiczne (np. napady płaczu) i behawioralne (np. ograniczenie zdolności poznawczych) możesz odczuwać nawet na 14 dni przed okresem. Objawy PMS najbardziej doskwierają w okresie reprodukcji, a więc od 25. do 35. roku życia. Nie muszą one być stałe i odczuwane w taki sam sposób przez całe życie, w którym Twoje jajniki będą uwalniać gotowe do zapłodnienia komórki jajowe. Wręcz przeciwnie – odczuwane symptomy zmieniają się, a przy tym odczuwane są z różną intensywnością.

Zespół PMS – objawy fizyczne

Jeśli odczuwasz zwiększoną tkliwość piersi, podwyższoną temperaturę ciała czy ból głowy przed okresem – możesz być niemal pewna, że są to symptomy PMS. Aby jednak mieć co do tego pewność, zaobserwowany objaw powinien wystąpić co najmniej na pięć dni przed krwawieniem miesięcznym i ustąpić najpóźniej w kilka dni od jego rozpoczęcia.Migrena czy ból piersi przed okresem nie mogą mieć również charakteru epizodycznego, lecz pojawiać się cyklicznie wraz z każdą zbliżającą się menstruacją. Jeśli natomiast występują w fazie cyklu innej niż lutealna – wówczas mogą świadczyć o innej poważnej dolegliwości, która wymaga konsultacji ze specjalistą.Do typowych dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego objawów należy zaliczyć:

 • wzdęcia i zaparcia,

 • zaburzenia trawienia,

 • ból, obrzęk i tkliwość piersi,

 • ból pleców,

 • migrenowe bóle głowy,

 • zawroty głowy,

 • nadmierne łaknienie,

 • problemy skórne (zwłaszcza zmiany trądzikowe),

 • obrzęki kończyn,

 • bóle kostno-stawowe i mięśniowe.

PMS – objawy psychiczne

Spośród wszystkich objawów PMS za najbardziej dokuczliwe kobiety uznają drażliwość i złość, które nasilają się na około dwa dni przed krwawieniem menstruacyjnym. Techniki relaksacyjne i wiedza na temat tego, jak się uspokoić, niewiele tu pomogą, gdyż symptomy natury psychicznej są skutkiem fluktuujących hormonów. Dzieje się tak, ponieważ estrogeny oraz progesteron wpływają na kwas gamma-masłowy i serotoninę (neuroprzekaźniki), czego skutkiem jest m.in. odczuwanie lęku i niepokoju.Opierając się na tej wiedzy, specjaliści w terapii PMS stosują: inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny, prekursory serotoniny oraz agonistów receptorów serotoninergicznych.Co ciekawe – w czasie trwania napięcia przedmiesiączkowego mogą nasilać się zdiagnozowane u Ciebie zaburzenia psychiczne, jak choćby depresja czy stany lękowe.Do typowych dla tego zespołu dolegliwości objawów psychicznych zaliczają się:

 • spadek samopoczucia,

 • napady płaczu,

 • napady gniewu,

 • utrudniona koncentracja,

 • bezsenność i nadmierne zmęczenie,

 • nerwowość,

 • poirytowanie,

 • depresja,

 • zmieszanie,

 • wycofanie społeczne,

 • uczucie utraty panowania nad sytuacją.

Napięcie przedmiesiączkowe – objawy behawioralne

PMS może mieć nie tylko symptomy natury fizycznej i psychicznej, ale również behawioralnej. Czasem obserwuje się także dość nietypowe objawy PMS. Do objawów behawioralnych zaliczają się przede wszystkim:

 • ograniczone zdolności poznawcze,

 • mniejsza zdolność do analizy wzrokowo-przestrzennej,

 • słabsze widzenie,

 • zmniejszenie zainteresowań.

Bywa, że do objawów behawioralnych zalicza się wycofanie, zaburzenia snu i utratę koncentracji, które należą do nieprawidłowości sfery emocjonalnej, oraz zmianę apetytu, uznawane za objawy fizyczne. Kluczowe do rozpoznania PMS nie jest jednak przyporządkowanie symptomów do poszczególnych kategorii, lecz stwierdzenie ich występowania przez co najmniej dwa następujące po sobie cykle miesiączkowe.

Źródła
 1. K. Pałucka i in., Zespół napięcia przedmiesiączkowego – mit czy rzeczywistość, „Journal of Education, Health and Sport” 2016, nr 6(6), s. 478–490.
 2. A. Pilińska, M. Przestrzelska, Zespół napięcia przedmiesiączkowego i przedmiesiączkowe zaburzenia dystroficzne, „Współczesne Pielęgniarstwo i Ochrona Zdrowia” 2019, vol. 8, nr 2, s. 64–67.
 3. A. Śliwerski, Rola negatywnych stylów poznawczych w zespole napięcia przedmiesiączkowego, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2017.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
ile-trwa-okres-jakie-sa-normy-co-warto-wiedziec
Seks
2 min.
Ile trwa okres? Jakie są normy? Co warto wiedzieć?
21.01.2022
jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
temperatura-przed-okresem-jaka-jest-prawidlowa
Seks
2 min.
Temperatura przed okresem - jaka jest prawidłowa?
24.01.2022
Popularne w kategorii Seks
bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.