Czy popęd seksualny można kontrolować? Lista czynników, które wpływają na libido

Magda Habel

19.05.2021

Aktualizacja: 09.08.2021

Udane życie seksualne to jeden z czynników, które wpływają na szczęście w związku. Brak popędu seksualnego lub niedopasowanie partnerów pod tym względem może przyczynić się do poważnych problemów w związku.


poped-seksualny-jak-go-zmniejszyc-lub-zwiekszyc
pixabay.com

Czym jest popęd seksualny? Kiedy można mówić o problemach z poziomem libido?

Popęd seksualny to złożony proces psychofizyczny, który prowadzi do zaspokojenia potrzeb seksualnych. Określenie to używane jest wymiennie z terminem „libido”, którego jako pierwszy w publikacjach naukowych użył nie kto inny jak Zygmunt Freud. Mimo prowadzenia wielu badań na temat popędu seksualnego nie ma granicznych wartości, które określają prawidłowy poziom libido. Jest to cecha osobnicza – każdy z nas ma inne potrzeby seksualne. Problemy z poziomem libido pojawiają się w momencie, gdy potrzeby seksualne są ponadnormatywnie duże lub w zaniku. W przypadku osób z libido tak wysokim, że utrudnia im ono normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, mówimy o uzależnieniu od seksu lub o innych zaburzeniach psychicznych. W takiej sytuacji naturalne metody nie pomogą i trzeba udać się do specjalisty. Inaczej sytuacja wygląda, gdy Twój partner ma niskie libido. Zanim pójdziecie do lekarza, warto wziąć sprawy w swoje ręce i spróbować naturalnych sposobów. Na wspomaganie popędu seksualnego farmakologicznie jeszcze przyjdzie czas. Poniżej znajdziesz listę czynników, które mają negatywny wpływ na libido. Ich zredukowanie w dłuższej perspektywie może przynieść bardzo dobre efekty.

Zaburzenia i zmiany hormonalne

To jedna z najczęstszych przyczyn problemów z popędem seksualnym. Brak równowagi hormonalnej może prowadzić do całkowitego zaniku potrzeb seksualnych. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn niski poziom testosteronu i zaburzenia produkcji prolaktyny mogą być przyczyną niskiego libido. Rozwiązaniem jest badanie poziomu hormonów i ich farmakologiczne unormowanie. W ciele kobiety ciężarnej zachodzą bardzo duże zmiany hormonalne. Wysoki poziom hormonów utrzymuje się jeszcze przez kilka miesięcy po porodzie. Młode mamy bardzo często rezygnują ze współżycia w tym okresie. Jest to jednak stan przejściowy i większość par wraca po pewnym czasie do normalnej aktywności seksualnej.

Choroba i zażywane lekarstwa

Choroby przewlekłe i ogólnoustrojowe, takie jak: cukrzyca, choroby serca, nadciśnienie, zaburzenia pracy tarczycy, WZW, mogą być przyczyną obniżenia popędu seksualnego. Po wdrożeniu odpowiednio dobranej terapii istnieje szansa na złagodzenie objawów, w tym również na podniesienie poziomu libido. Z drugiej strony przyjmowanie niektórych leków może negatywnie wpływać na odczuwanie popędu seksualnego. Szczególnie należy zwrócić uwagę na antydepresanty, leki obniżające ciśnienie, leki uspokajające i psychotropowe. Otyłość to choroba, która może wpływać na obniżenie libido w dwojaki sposób. Duża masa ciała często oznacza zaburzenia gospodarki hormonalnej i brak akceptacji własnego wyglądu.

Używki

Zarówno papierosy, jak i alkohol niekorzystnie wpływają na stan ludzkiego organizmu, w tym na poziom libido. Szkodliwe substancje w nich zawarte powodują trwałe zaburzenia popędu seksualnego. Wystarczy je odstawić, aby poczuć różnicę.

Stres

Chroniczny stres to jedno z największych zagrożeń dla zdrowia człowieka. Zwykle towarzyszą mu problemy z koncentracją i wzmożone zmęczenie. Jednym z fizycznych objawów stresu jest spadek poziomu libido. Fizyczne i psychiczne zmęczenie przekłada się niekorzystnie na jakość życia seksualnego. Na szczęście w tym wypadku zmiana trybu życia bardzo szybko odwraca ten proces.

Bezsenność

Wpływ niedosypiania na poziom libido najłatwiej jest zobrazować na przykładzie organizmu mężczyzny. Najwięcej testosteronu wydziela się właśnie podczas snu. Jeśli występują jego zaburzenia, wówczas popęd seksualny będzie naturalnie niższy, niż mógłby być. Ponadto po nieprzespanej nocy organizm wydziela duże ilości kortyzolu, jest to tzw. hormon stresu. Jego nadmiar powoduje zaburzenia w gospodarce hormonalnej całego organizmu. Ten czynnik można zniwelować, dbając o jakość snu. Najczęściej jest to możliwe bez udziału farmakologii – wystarczy zmiana codziennych nawyków, więcej ruchu i zdrowa dieta.

Tłuste i niezdrowe pokarmy

Spożywanie dużej ilość tłuszczów trans (chemicznie utwardzonych) i wysokoprzetworzonej żywności powoduje zwiększenie lepkości krwi, a co za tym idzie – zaburza procesy rozszerzania się naczyń krwionośnych. Ten proces nie tylko wpływa na niski poziom popędu seksualnego, ale również na nieprawidłowe działanie narządów płciowych. Wysoko przetworzona żywność zawiera wiele substancji hormonopodobnych, pestycydów i innych związków chemicznych, szkodliwych dla zdrowia.

Brak aktywności fizycznej lub jej nadmiar

Siedzący tryb życia zmniejsza dopływ krwi do narządów płciowych i powoduje otyłość. Wystarczy jednak podjąć wysiłek i regularnie uprawiać aktywność fizyczną, aby zahamować ten proces. Ruch na świeżym powietrzu niesie wiele korzyści zdrowotnych – poprawia samopoczucie i samoocenę. W kontekście niskiego poziomu libido należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że osoby uprawiające sport bardzo intensywnie również zgłaszają problemy z popędem seksualnym. Aby zatem utrzymać sprawność seksualną, należy zastosować umiarkowaną dawkę aktywności, ale regularnie.

Problemy w związku

Utrata bliskości z partnerem to czynnik, który bardzo niekorzystnie wpływa na popęd seksualny. Nie ma w tym nic dziwnego – kłótnie i kłopoty z komunikacją sprawiają, że seks to ostatnia rzecz, o jakiej myślisz. Pamiętaj, że brak współżycia pogłębia kryzys – gdy dochodzi do zaniku pożycia, należy udać się na terapię dla par i podjąć próby ratowania związku.

Źródła
  1. Z. Lew-Starowicz, Raport seksualności Polaków, 2002.

  2. Z. Zdrojewicz, K. Lelakowska, Rola stresu w problemach, zaburzeniach i preferencjach seksualnych, s. 74–75.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Seks
Ad

Najchętniej czytane

seks-po-porodzie-kiedy-mozna-do-niego-wrocic
Seks
1 min.
Seks po porodzie – kiedy zacząć współżyć po ciąży?
19.05.2021
wkladka-wewnatrzmaciczna-jak-dziala-jak-wyglada
Seks
2 min.
Wkładka wewnątrzmaciczna - jak działa? Jak wygląda?
27.07.2021
frustracja-seksualna-jakie-sa-objawy-jak-sobie-z-nia-radzic
Seks
1 min.
Frustracja seksualna - jakie są objawy? Jak sobie z nią radzić?
27.07.2021
hipolibidemia-jakie-sa-przyczyny-ozieblosci-seksualnej
Seks
2 min.
Hipolibidemia - jakie są przyczyny oziębłości seksualnej?
30.07.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.