Jak złagodzić ból pleców przed okresem?

Agata Muchowska

03.06.2022

Aktualizacja: 29.09.2022

Rozdrażnienie, ból pleców, drażliwość i niepokój – to znaki, że wkrótce nadejdzie miesiączka. Szczególnie dokuczliwe są bóle kręgosłupa, które towarzyszą aż do pierwszego dnia krwawienia. Dzieje się tak z powodu wahania hormonów. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak można ukoić ból pleców przed okresem.


bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
pexels

Ból pleców – jeden z objawów PMS

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) obejmuje symptomy, które związane są z kobiecym cyklem menstruacyjnym i zwiastują nadchodzącą miesiączkę. Objawami PMS są m.in.:

 • ból brzucha,

 • ból pleców,

 • ból głowy,

 • nadwrażliwość piersi,

 • rozdrażnienie,

 • wrażliwość,

 • smutek,

 • zatrzymanie wody w organizmie,

 • zmęczenie.

W sumie zespół napięcia przedmiesiączkowego obejmuje niemal 300 różnych symptomów. Objawy PMS pojawiają się kilka dni przed miesiączką i kończą się w jej trakcie bądź też bezpośrednio po niej. U każdej kobiety zespół napięcia przedmiesiączkowego przebiega inaczej. Różni się intensywnością, objawami i długością występowania dolegliwości. Winę za PMS ponoszą szalejące hormony, zwłaszcza progesteron, prolaktyna i prostaglandyny. 

PMS powoduje zarówno objawy fizyczne, jak i psychosomatyczne. Z powodu wahania hormonów możesz być zła, rozdrażniona, agresywna, płaczliwa i smutna. Nierzadko bolą piersi, brzuch, głowa, a przez zatrzymanie wody w organizmie ciało staje się opuchnięte i obrzmiałe.

Jednym z najbardziej bolesnych i kłopotliwych objawów PMS jest ból pleców, zwłaszcza w okolicach niższych partii kręgosłupa. Bywa tak uciążliwy, że promieniuje na inne organy i skutecznie przeszkadza w swobodnym poruszaniu się. Niektóre kobiety mają tak intensywne dolegliwości przedmiesiączkowe, że nie są w stanie normalnie funkcjonować i muszą na ten czas brać urlop w pracy. Z innymi paniami natomiast natura obeszła się łagodnie. 

Jeśli cierpisz na PMS, możesz wykorzystać domowe sposoby na ukojenie bólu i poprawienie samopoczucia.

Powody bólu pleców przed okresem

Ból pleców to jeden z wielu objawów PMS. Pojawia się pod wpływem hormonów. W fazie cyklu bezpośrednio przed okresem władzę nad kobiecym układem hormonalnym przejmuje progesteron i jego zaburzenia są powodem cierpienia. Zespół napięcia przedmiesiączkowego i związane z nim objawy mogą mieć wiele powodów. Są uwarunkowane czynnikami wewnętrznymi, takimi jak wiek, obciążenie genetyczne bądź budowa anatomiczna, lub zewnętrznymi, w tym niehigienicznym trybem życia.

Ból głowy przed okresem często towarzyszy bólowi pleców i brzucha. Mogą pojawić się problemy żołądkowe i podwyższona temperatura. PMS częściej dotyczy kobiet otyłych, które źle się odżywiają i są mniej aktywne fizycznie. Warto więc w pierwszej kolejności zmienić styl życia.

W trakcie PMS należy unikać kofeiny, jej nadmiar uwalnia bowiem kortyzol, czyli hormon stresu, który w konsekwencji sprawia, że jesteś bardziej podatna na ból i rozdrażniona. Ogranicz też alkohol i papierosy oraz zadbaj o dobry sen. Nie zapomnij o suplementach. Twoimi sprzymierzeńcami w walce z napięciem przedmiesiączkowym i spowodowanymi nim bólami pleców są: magnez, olej z wiesiołka, kwasy omega-3, witaminy z grupy B oraz witamina D. Witamina D jest szczególnie ważna dla utrzymania zdrowych kości, gdyż powoduje prawidłowe wchłanianie wapnia i fosforu. Jej niedobór może powodować bóle pleców, które nasilają się zwłaszcza przed okresem i w jego trakcie.

Domowe sposoby na ból pleców przed okresem

Ból pleców przed okresem to skutek zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Przed menstruacją i w jej trakcie wydzielają się prostaglandyny. Są to hormony odpowiedzialne za ból. Na ból kręgosłupa i miednicy mają też wpływ procesy zachodzące w tym czasie w macicy, zwłaszcza jej skurcze. Ból brzucha może bowiem promieniować aż do kręgosłupa.

Jeśli borykasz się z bólami pleców na co dzień, przed okresem i w jego trakcie mogą się one nasilić. Warto w tej sytuacji wiedzieć, jak bezpiecznie i skutecznie złagodzić ból. Aby zminimalizować ryzyko powstania bólu pleców przed okresem, należy przede wszystkim zadbać o higieniczny tryb życia. Zbilansowana dieta, bogata w składniki mineralne i witaminy, oraz aktywność fizyczna pomogą uniknąć bólu pleców bądź sprawią, że będzie on mniej dokuczliwy. Doraźnie można stosować leki przeciwbólowe lub roślinne środki łagodzące objawy PMS. W zmniejszaniu dolegliwości spowodowanych nadchodzącą miesiączką pomogą napary z ziół, takich jak:

 • chmiel zwyczajny,

 • pokrzywa,

 • skrzyp polny,

 • mniszek lekarski,

 • kozłek lekarski.

Nie tylko złagodzą ból kręgosłupa, ale także pomogą pozbyć się m.in. nadmiaru wody z organizmu, ukoją nerwy i zlikwidują problemy żołądkowe.

Pamiętaj, że napięcie przedmiesiączkowe w każdym cyklu może mieć różną intensywność i inne objawy. To, że jednego miesiąca bolały Cię plecy, nie oznacza, że będą boleć kolejnego. Niezależnie od tego, lepiej miej w zanadrzu produkty, które pozwolą poczuć się lepiej.

Źródła
 1. L. Aliaga, tł. K. Sikora-Zachariasz, Pokonać ból naturalnymi metodami, Ringier Axel Springer Polska, Warszawa 2014.

 2. A. Podfigurna-Stopa, B. Męczekalski, Zaburzenia miesiączkowania, „Położnictwo i Ginekologia” 2015.

 3. A. Smaza, K. Stocka, K. Tużylak, PSM i bolesne miesiączki, Wydawnictwo Edukacyjne Literat, Toruń 2011.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

niepelny-wzwod-co-moze-byc-przyczyna-jak-leczyc
Seks
1 min.
Niepełny wzwód - co może być przyczyną? Jak leczyć?
24.01.2022
problemy-z-utrzymaniem-erekcji-jakie-sa-przyczyny
Seks
2 min.
Problemy z utrzymaniem erekcji - jakie są przyczyny?
24.01.2022
miesnie-kegla-u-mezczyzn-jak-je-cwiczyc-dlaczego-warto
Seks
1 min.
Mięśnie Kegla u mężczyzn - jak je ćwiczyć? Dlaczego warto?
24.01.2022
choroba-wdowia-zespol-kehrera-jakie-sa-objawy
Seks
2 min.
Choroba wdowia (Zespół Kehrera) - jakie są objawy?
27.07.2021
Popularne w kategorii Seks

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.