account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
SeksZdrowie seksualne 1 min.

Jak złagodzić ból pleców przed okresem?

Agata Muchowska03.06.2022Aktualizacja: 29.09.2022

Rozdrażnienie, ból pleców, drażliwość i niepokój – to znaki, że wkrótce nadejdzie miesiączka. Szczególnie dokuczliwe są bóle kręgosłupa, które towarzyszą aż do pierwszego dnia krwawienia. Dzieje się tak z powodu wahania hormonów. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak można ukoić ból pleców przed okresem.


bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
pexels

Polecane

ile-trwa-okres-jakie-sa-normy-co-warto-wiedziec
Seks
2 min.
Ile trwa okres? Jakie są normy? Co warto wiedzieć?
21.01.2022
niedobor-progesteronu-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Seks
1 min.
Niedobór progesteronu - jakie są przyczyny i objawy?
21.01.2022
jaki-jest-sklad-spermy-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
1 min.
Jaki jest skład spermy? Co warto o niej wiedzieć?
24.01.2022
biale-uplawy-po-okresie-po-stosunku-co-oznaczaja
Seks
1 min.
Białe upławy – w ciąży, w czasie cyklu, w chorobie
10.05.2022
Spis treści
  1. Ból pleców – jeden z objawów PMS
  2. Powody bólu pleców przed okresem
  3. Domowe sposoby na ból pleców przed okresem

Ból pleców – jeden z objawów PMS

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) obejmuje symptomy, które związane są z kobiecym cyklem menstruacyjnym i zwiastują nadchodzącą miesiączkę. Objawami PMS są m.in.:

  • ból brzucha,

  • ból pleców,

  • ból głowy,

  • nadwrażliwość piersi,

  • rozdrażnienie,

  • wrażliwość,

  • smutek,

  • zatrzymanie wody w organizmie,

  • zmęczenie.

W sumie zespół napięcia przedmiesiączkowego obejmuje niemal 300 różnych symptomów. Objawy PMS pojawiają się kilka dni przed miesiączką i kończą się w jej trakcie bądź też bezpośrednio po niej. U każdej kobiety zespół napięcia przedmiesiączkowego przebiega inaczej. Różni się intensywnością, objawami i długością występowania dolegliwości. Winę za PMS ponoszą szalejące hormony, zwłaszcza progesteron, prolaktyna i prostaglandyny. 

PMS powoduje zarówno objawy fizyczne, jak i psychosomatyczne. Z powodu wahania hormonów możesz być zła, rozdrażniona, agresywna, płaczliwa i smutna. Nierzadko bolą piersi, brzuch, głowa, a przez zatrzymanie wody w organizmie ciało staje się opuchnięte i obrzmiałe.

Jednym z najbardziej bolesnych i kłopotliwych objawów PMS jest ból pleców, zwłaszcza w okolicach niższych partii kręgosłupa. Bywa tak uciążliwy, że promieniuje na inne organy i skutecznie przeszkadza w swobodnym poruszaniu się. Niektóre kobiety mają tak intensywne dolegliwości przedmiesiączkowe, że nie są w stanie normalnie funkcjonować i muszą na ten czas brać urlop w pracy. Z innymi paniami natomiast natura obeszła się łagodnie. 

Jeśli cierpisz na PMS, możesz wykorzystać domowe sposoby na ukojenie bólu i poprawienie samopoczucia.

Powody bólu pleców przed okresem

Ból pleców to jeden z wielu objawów PMS. Pojawia się pod wpływem hormonów. W fazie cyklu bezpośrednio przed okresem władzę nad kobiecym układem hormonalnym przejmuje progesteron i jego zaburzenia są powodem cierpienia. Zespół napięcia przedmiesiączkowego i związane z nim objawy mogą mieć wiele powodów. Są uwarunkowane czynnikami wewnętrznymi, takimi jak wiek, obciążenie genetyczne bądź budowa anatomiczna, lub zewnętrznymi, w tym niehigienicznym trybem życia.

Ból głowy przed okresem często towarzyszy bólowi pleców i brzucha. Mogą pojawić się problemy żołądkowe i podwyższona temperatura. PMS częściej dotyczy kobiet otyłych, które źle się odżywiają i są mniej aktywne fizycznie. Warto więc w pierwszej kolejności zmienić styl życia.

W trakcie PMS należy unikać kofeiny, jej nadmiar uwalnia bowiem kortyzol, czyli hormon stresu, który w konsekwencji sprawia, że jesteś bardziej podatna na ból i rozdrażniona. Ogranicz też alkohol i papierosy oraz zadbaj o dobry sen. Nie zapomnij o suplementach. Twoimi sprzymierzeńcami w walce z napięciem przedmiesiączkowym i spowodowanymi nim bólami pleców są: magnez, olej z wiesiołka, kwasy omega-3, witaminy z grupy B oraz witamina D. Witamina D jest szczególnie ważna dla utrzymania zdrowych kości, gdyż powoduje prawidłowe wchłanianie wapnia i fosforu. Jej niedobór może powodować bóle pleców, które nasilają się zwłaszcza przed okresem i w jego trakcie.

Domowe sposoby na ból pleców przed okresem

Ból pleców przed okresem to skutek zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Przed menstruacją i w jej trakcie wydzielają się prostaglandyny. Są to hormony odpowiedzialne za ból. Na ból kręgosłupa i miednicy mają też wpływ procesy zachodzące w tym czasie w macicy, zwłaszcza jej skurcze. Ból brzucha może bowiem promieniować aż do kręgosłupa.

Jeśli borykasz się z bólami pleców na co dzień, przed okresem i w jego trakcie mogą się one nasilić. Warto w tej sytuacji wiedzieć, jak bezpiecznie i skutecznie złagodzić ból. Aby zminimalizować ryzyko powstania bólu pleców przed okresem, należy przede wszystkim zadbać o higieniczny tryb życia. Zbilansowana dieta, bogata w składniki mineralne i witaminy, oraz aktywność fizyczna pomogą uniknąć bólu pleców bądź sprawią, że będzie on mniej dokuczliwy. Doraźnie można stosować leki przeciwbólowe lub roślinne środki łagodzące objawy PMS. W zmniejszaniu dolegliwości spowodowanych nadchodzącą miesiączką pomogą napary z ziół, takich jak:

  • chmiel zwyczajny,

  • pokrzywa,

  • skrzyp polny,

  • mniszek lekarski,

  • kozłek lekarski.

Nie tylko złagodzą ból kręgosłupa, ale także pomogą pozbyć się m.in. nadmiaru wody z organizmu, ukoją nerwy i zlikwidują problemy żołądkowe.

Pamiętaj, że napięcie przedmiesiączkowe w każdym cyklu może mieć różną intensywność i inne objawy. To, że jednego miesiąca bolały Cię plecy, nie oznacza, że będą boleć kolejnego. Niezależnie od tego, lepiej miej w zanadrzu produkty, które pozwolą poczuć się lepiej.

Źródła
  1. L. Aliaga, tł. K. Sikora-Zachariasz, Pokonać ból naturalnymi metodami, Ringier Axel Springer Polska, Warszawa 2014.
  2. A. Podfigurna-Stopa, B. Męczekalski, Zaburzenia miesiączkowania, „Położnictwo i Ginekologia” 2015.
  3. A. Smaza, K. Stocka, K. Tużylak, PSM i bolesne miesiączki, Wydawnictwo Edukacyjne Literat, Toruń 2011.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sapioseksualnosc-co-to-jest-na-czym-polega
Seks
2 min.
Sapioseksualność - co to jest? Na czym polega?
30.07.2021
bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
poped-seksualny-jak-go-zmniejszyc-lub-zwiekszyc
Seks
1 min.
Czy popęd seksualny można kontrolować? Lista czynników, które wpływają na libido
19.05.2021
Popularne w kategorii Seks
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.