Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
SeksZdrowie seksualne 1 min.

Czy stan podgorączkowy przed okresem jest normalny?

Agata Muchowska

24.01.2022

Aktualizacja: 28.09.2022

Podwyższona temperatura to jeden z objawów zbliżającej się miesiączki. Pojawia się zazwyczaj kilka dni przed okresem i mija w trakcie krwawienia. Podwyższonej temperaturze może towarzyszyć gorsze samopoczucie i inne dolegliwości bólowe. Dowiedz się, jak z nią walczyć.


Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
pexels

Polecane

brak-ochoty-na-seks-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Seks
1 min.
Brak ochoty na seks – z czego wynika i jak sobie z tym radzić?
19.05.2021
bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
jak-zadowolic-faceta-jakie-sa-sposoby
Seks
1 min.
Recepta na udany seks, czyli jak zadowolić faceta
01.06.2022
Spis treści
 1. Podwyższona temperatura przed okresem – norma czy infekcja?
 2. Dlaczego przed okresem występuje podwyższona temperatura?
 3. Jak walczyć z podwyższoną temperaturą przed okresem?

Podwyższona temperatura przed okresem – norma czy infekcja?

Niemal 75% kobiet walczy co miesiąc z objawami napięcia przedmiesiączkowego. W sumie jest ich niemal 300. Miewają różne nasilenie i długość. Objawy PMS powodują ból i dyskomfort psychofizyczny. Najczęściej pojawiające się symptomy nadchodzącego okresu to:

 • ból głowy,

 • ból brzucha,

 • ból i wrażliwość piersi,

 • ból pleców, zwłaszcza krzyża i kręgosłupa,

 • nadwrażliwość na bodźce,

 • smutek,

 • agresja,

 • płaczliwość,

 • biegunka,

 • zaparcia,

 • podwyższona temperatura.

Za te nieprzyjemne dolegliwości odpowiadają hormony. Cykl miesięczny kobiety składa się z trzech faz: folikularnej, owulacji i fazy lutealnej. W każdej z nich dominują inne hormony. Faza folikularna trwa od początku miesiączki aż do owulacji, czyli ok. 14 dni. W tym czasie poziom progesteronu i estrogenu jest najniższy. Dzięki temu można być w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Następnie dochodzi do owulacji. Niektóre kobiety mogą w tym czasie poczuć lekki ból bądź kłucie w jajniku. Ostatnią fazą jest faza lutealna i to właśnie w niej występują nieprzyjemne objawy PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Po owulacji możesz zauważyć podwyższoną temperaturę ciała, spadek nastroju, nasilające się uczucie rozdrażnienia i płaczliwość. Nawet błahostka może wyprowadzić z równowagi. Zaczynają boleć piersi, można czuć się ciężko i obrzmiale z powodu wody zatrzymanej w organizmie. Pojawiają się bóle głowy i brzucha, można zauważyć także podwyższoną temperaturę ciała.

Dlaczego przed okresem występuje podwyższona temperatura?

Jeśli przed okresem zauważysz u siebie podwyższoną temperaturę ciała, nie musisz się niepokoić. Podwyższona temperatura przed okresem spowodowana jest progesteronem. Jest to hormon, który odpowiada za większość dolegliwości przedmiesiączkowych. Prawidłowa temperatura w fazie lutealnej może wzrosnąć nawet do 37–37,2 stopni. Nie jest to oznaką infekcji bądź toczącego organizm zapalenia. Podwyższona temperatura jest efektem spadku estrogenów przy równoczesnym wzroście progesteronu. Te nagłe zaburzenia hormonalne mogą powodować w Twoim organizmie prawdziwą burzę. Dzieje się tak, ponieważ po owulacji Twój organizm jest gotowy do przyjęcia zapłodnionego zarodka i stwarza mu optymalne warunki, m.in. podnosząc temperaturę. Jeśli doszło do zapłodnienia, podwyższona temperatura utrzyma się przez kolejne tygodnie. W przypadku, gdy zapłodnienia nie było, poziom progesteronu zacznie spadać, a wraz z nim temperatura. Temperatura ciała powinna wrócić do normy wraz z rozpoczęciem krwawienia. W prawidłowym cyklu u każdej kobiety temperatura przed okresem jest wyższa. Większość jednak tego nie zauważa, gdyż wzrost ten bywa bardzo niewielki i nie powoduje dyskomfortu. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy dochodzi do stanu podgorączkowego i pojawiają się dolegliwości takie jak: dreszcze, osłabienie, drażliwość i bóle mięśni. U każdej kobiety cykl owulacyjny wygląda inaczej. Niektóre mają silne objawy PMS, inne zostały przez naturę potraktowane łagodnie. Może się zdarzyć także, że jednego miesiąca będziesz miała widocznie podwyższoną temperaturę, a w kolejnym nawet tego wzrostu nie zauważysz. Jeśli już pojawią się u Ciebie negatywne skutki podwyższonej temperatury, możesz wypróbować łagodne środki farmakologiczne bądź domowe sposoby na obniżenie temperatury.

Jak walczyć z podwyższoną temperaturą przed okresem?

Jeśli w Twoim przypadku jednym z objawów napięcia przedmiesiączkowego jest podwyższona temperatura, możesz próbować ją zbić domowymi sposobami. W tej sytuacji sprawdzą się:

 • zimne okłady,

 • kąpiel w temperaturze 1–2 stopnie niższej od temperatury ciała,

 • napary z lipy, czarnego bzu, malin, dzikiej róży lub innych ziół wykazujących działanie napotne,

 • napój z mleka i czosnku.

W tym czasie, o ile to możliwe, nie prowadź forsownego trybu życia, pij dużo wody i odpoczywaj. W dużej mierze wpływ na to, w jaki sposób twój organizm zareaguje na zbliżającą się miesiączkę, ma Twój styl życia. Bardziej natężone objawy pojawiają się u kobiet cierpiących na otyłość, palących papierosy i prowadzących niehigieniczny tryb życia. Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko comiesięcznych dolegliwości, zadbaj o zdrową, zbilansowaną dietę, unikaj tłuszczów, jedz dużo owoców i warzyw. Twoimi sprzymierzeńcami będą suplementy bogate w minerały, m.in.: wapń, cynk, potas, magnez, żelazo oraz witaminy, zwłaszcza kwas foliowy i witaminy z grupy B. Jeśli zauważysz u siebie przed okresem podwyższoną temperaturę – nie panikuj. To normalny objaw nadchodzącej miesiączki. Jeśli natomiast przekroczy stan podgorączkowy, skontaktuj się z lekarzem.

Źródła
 1. B. Banaszewska, L. Pawelczyk, Cykl miesiączkowy, w „Położnictwo i ginekologia: repetytorium”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
 2. L. Putowski, Prawidłowy cykl miesiączkowy, w „Medical Tribune Polska”, Warszawa 2017.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

jaki-jest-sklad-spermy-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
1 min.
Jaki jest skład spermy? Co warto o niej wiedzieć?
24.01.2022
krwawienia-miedzymiesiaczkowe-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Krwawienia międzymiesiączkowe – na co wskazują i jakie są ich przyczyny?
02.06.2022
ile-zyja-plemniki-w-pochwie-co-warto-wiedziec
Seks
1 min.
Ile żyją plemniki w pochwie? Co warto wiedzieć?
24.01.2022
choroba-wdowia-zespol-kehrera-jakie-sa-objawy
Seks
2 min.
Choroba wdowia (Zespół Kehrera) - jakie są objawy?
27.07.2021
Popularne w kategorii Seks
progesteron-u-mezczyzn-jak-go-podniesc-lub-obnizyc
Seks
1 min.
Progesteron u mężczyzn - jak go podnieść lub obniżyć?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.