account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
SeksZdrowie seksualne 1 min.

Czy stan podgorączkowy przed okresem jest normalny?

Agata Muchowska24.01.2022Aktualizacja: 28.09.2022

Podwyższona temperatura to jeden z objawów zbliżającej się miesiączki. Pojawia się zazwyczaj kilka dni przed okresem i mija w trakcie krwawienia. Podwyższonej temperaturze może towarzyszyć gorsze samopoczucie i inne dolegliwości bólowe. Dowiedz się, jak z nią walczyć.


stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
pexels

Polecane

poranna-erekcja-wzwod-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Poranna erekcja (wzwód) - jakie są przyczyny?
24.01.2022
poped-seksualny-jak-go-zmniejszyc-lub-zwiekszyc
Seks
1 min.
Czy popęd seksualny można kontrolować? Lista czynników, które wpływają na libido
19.05.2021
biale-uplawy-po-okresie-po-stosunku-co-oznaczaja
Seks
1 min.
Białe upławy – w ciąży, w czasie cyklu, w chorobie
10.05.2022
niedobor-progesteronu-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Seks
1 min.
Niedobór progesteronu - jakie są przyczyny i objawy?
21.01.2022
Spis treści
  1. Podwyższona temperatura przed okresem – norma czy infekcja?
  2. Dlaczego przed okresem występuje podwyższona temperatura?
  3. Jak walczyć z podwyższoną temperaturą przed okresem?

Podwyższona temperatura przed okresem – norma czy infekcja?

Niemal 75% kobiet walczy co miesiąc z objawami napięcia przedmiesiączkowego. W sumie jest ich niemal 300. Miewają różne nasilenie i długość. Objawy PMS powodują ból i dyskomfort psychofizyczny. Najczęściej pojawiające się symptomy nadchodzącego okresu to:

  • ból głowy,

  • ból brzucha,

  • ból i wrażliwość piersi,

  • ból pleców, zwłaszcza krzyża i kręgosłupa,

  • nadwrażliwość na bodźce,

  • smutek,

  • agresja,

  • płaczliwość,

  • biegunka,

  • zaparcia,

  • podwyższona temperatura.

Za te nieprzyjemne dolegliwości odpowiadają hormony. Cykl miesięczny kobiety składa się z trzech faz: folikularnej, owulacji i fazy lutealnej. W każdej z nich dominują inne hormony. Faza folikularna trwa od początku miesiączki aż do owulacji, czyli ok. 14 dni. W tym czasie poziom progesteronu i estrogenu jest najniższy. Dzięki temu można być w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Następnie dochodzi do owulacji. Niektóre kobiety mogą w tym czasie poczuć lekki ból bądź kłucie w jajniku. Ostatnią fazą jest faza lutealna i to właśnie w niej występują nieprzyjemne objawy PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Po owulacji możesz zauważyć podwyższoną temperaturę ciała, spadek nastroju, nasilające się uczucie rozdrażnienia i płaczliwość. Nawet błahostka może wyprowadzić z równowagi. Zaczynają boleć piersi, można czuć się ciężko i obrzmiale z powodu wody zatrzymanej w organizmie. Pojawiają się bóle głowy i brzucha, można zauważyć także podwyższoną temperaturę ciała.

Dlaczego przed okresem występuje podwyższona temperatura?

Jeśli przed okresem zauważysz u siebie podwyższoną temperaturę ciała, nie musisz się niepokoić. Podwyższona temperatura przed okresem spowodowana jest progesteronem. Jest to hormon, który odpowiada za większość dolegliwości przedmiesiączkowych. Prawidłowa temperatura w fazie lutealnej może wzrosnąć nawet do 37–37,2 stopni. Nie jest to oznaką infekcji bądź toczącego organizm zapalenia. Podwyższona temperatura jest efektem spadku estrogenów przy równoczesnym wzroście progesteronu. Te nagłe zaburzenia hormonalne mogą powodować w Twoim organizmie prawdziwą burzę. Dzieje się tak, ponieważ po owulacji Twój organizm jest gotowy do przyjęcia zapłodnionego zarodka i stwarza mu optymalne warunki, m.in. podnosząc temperaturę. Jeśli doszło do zapłodnienia, podwyższona temperatura utrzyma się przez kolejne tygodnie. W przypadku, gdy zapłodnienia nie było, poziom progesteronu zacznie spadać, a wraz z nim temperatura. Temperatura ciała powinna wrócić do normy wraz z rozpoczęciem krwawienia. W prawidłowym cyklu u każdej kobiety temperatura przed okresem jest wyższa. Większość jednak tego nie zauważa, gdyż wzrost ten bywa bardzo niewielki i nie powoduje dyskomfortu. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy dochodzi do stanu podgorączkowego i pojawiają się dolegliwości takie jak: dreszcze, osłabienie, drażliwość i bóle mięśni. U każdej kobiety cykl owulacyjny wygląda inaczej. Niektóre mają silne objawy PMS, inne zostały przez naturę potraktowane łagodnie. Może się zdarzyć także, że jednego miesiąca będziesz miała widocznie podwyższoną temperaturę, a w kolejnym nawet tego wzrostu nie zauważysz. Jeśli już pojawią się u Ciebie negatywne skutki podwyższonej temperatury, możesz wypróbować łagodne środki farmakologiczne bądź domowe sposoby na obniżenie temperatury.

Jak walczyć z podwyższoną temperaturą przed okresem?

Jeśli w Twoim przypadku jednym z objawów napięcia przedmiesiączkowego jest podwyższona temperatura, możesz próbować ją zbić domowymi sposobami. W tej sytuacji sprawdzą się:

  • zimne okłady,

  • kąpiel w temperaturze 1–2 stopnie niższej od temperatury ciała,

  • napary z lipy, czarnego bzu, malin, dzikiej róży lub innych ziół wykazujących działanie napotne,

  • napój z mleka i czosnku.

W tym czasie, o ile to możliwe, nie prowadź forsownego trybu życia, pij dużo wody i odpoczywaj. W dużej mierze wpływ na to, w jaki sposób twój organizm zareaguje na zbliżającą się miesiączkę, ma Twój styl życia. Bardziej natężone objawy pojawiają się u kobiet cierpiących na otyłość, palących papierosy i prowadzących niehigieniczny tryb życia. Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko comiesięcznych dolegliwości, zadbaj o zdrową, zbilansowaną dietę, unikaj tłuszczów, jedz dużo owoców i warzyw. Twoimi sprzymierzeńcami będą suplementy bogate w minerały, m.in.: wapń, cynk, potas, magnez, żelazo oraz witaminy, zwłaszcza kwas foliowy i witaminy z grupy B. Jeśli zauważysz u siebie przed okresem podwyższoną temperaturę – nie panikuj. To normalny objaw nadchodzącej miesiączki. Jeśli natomiast przekroczy stan podgorączkowy, skontaktuj się z lekarzem.

Źródła
  1. B. Banaszewska, L. Pawelczyk, Cykl miesiączkowy, w „Położnictwo i ginekologia: repetytorium”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  2. L. Putowski, Prawidłowy cykl miesiączkowy, w „Medical Tribune Polska”, Warszawa 2017.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

stres-a-okres-jak-stres-wplywa-na-miesiaczke
Seks
1 min.
Stres a miesiączka – jak zdenerwowanie wpływa na cykl menstruacyjny?
31.05.2022
jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
jak-zadowolic-kobiete-jakie-sa-sposoby
Seks
1 min.
Tajemnica kobiecej satysfakcji, czyli jak zadowolić partnerkę
01.06.2022
jaki-jest-sklad-spermy-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
1 min.
Jaki jest skład spermy? Co warto o niej wiedzieć?
24.01.2022
Popularne w kategorii Seks
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.