account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
SeksZdrowie seksualne 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jak poprawić erekcję? Poznaj domowe sposoby w walce z zaburzeniami wzwodu

Olga Dąbskalek. Wiktor Trela24.01.2022Aktualizacja: 07.10.2022

„Jak poprawić erekcję?” to pytanie, jakie zadaje sobie niejeden mężczyzna. Zaburzenia wzwodu to najczęściej występujące zaburzenie seksualne u mężczyzn. Jest wiele przyczyn ich powstania. Leczenie ustalone przez profesjonalistów warto wspomagać domowymi rozwiązaniami. Wśród nich wymienia się zwłaszcza ćwiczenia, zioła i dietę na potencję.


jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
pexels.com

Polecane

jaki-jest-sklad-spermy-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
1 min.
Jaki jest skład spermy? Co warto o niej wiedzieć?
24.01.2022
ile-trwa-okres-jakie-sa-normy-co-warto-wiedziec
Seks
2 min.
Ile trwa okres? Jakie są normy? Co warto wiedzieć?
21.01.2022
niedobor-progesteronu-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Seks
1 min.
Niedobór progesteronu - jakie są przyczyny i objawy?
21.01.2022
biale-uplawy-po-okresie-po-stosunku-co-oznaczaja
Seks
1 min.
Białe upławy – w ciąży, w czasie cyklu, w chorobie
10.05.2022
Spis treści
  1. Jak poprawić erekcję?
  2. Jak zwiększyć erekcje? Ćwiczenia
  3. Jak poprawić erekcję? Dieta
  4. Zioła w walce z zaburzeniami erekcji
  5. Pierścień erekcyjny na poprawę potencji

Jak poprawić erekcję?

Zaburzenia erekcji mają liczne przyczyny. Odpowiadać mogą za nie czynniki psychologiczne, na przykład lęk przed niesprostaniem oczekiwaniom partnerki, depresja, stres oraz czynniki somatyczne. Przyczyny fizjologiczne problemów z utrzymaniem erekcji czy jej uzyskaniem są rozmaite. Mogą one mieć charakter na przykład hormonalny, kardiologiczny, neurologiczny, a także wynikać z nieprawidłowej budowy czy urazów prącia. Z uwagi na mnogość potencjalnych determinantów zaburzeń wzwodu sposoby zwalczania tego problemu będą się różnić.

Podstawą leczenia zaburzeń erekcji na tle psychogennym jest terapia psychoseksualna. Może ona być prowadzona samodzielnie lub być skojarzona z innymi metodami terapeutycznymi. Poza tym może brać w niej udział partnerka lub może być ona indywidualna. Jeśli zaburzenia erekcji wynikają z dysfunkcji naczyń krwionośnych, to niekiedy przeprowadza się chirurgiczną rewaskularyzację prącia. Kiedy zaś przyczyną są niedobory hormonów, wprowadzić można suplementację testosteronu.

W farmakoterapii są stosowane zwłaszcza doustnie inhibitory fosfodiesterazy 5 (PDE-5), a jeśli nie przynoszą efektów, to wskazane są iniekcje środków do ciał jamistych. W ostateczności przeprowadza się chirurgiczną implantację protez prącia. Specjalistyczne leczenie warto wspomagać naturalnymi rozwiązaniami. Sprawdź, jak poprawić erekcję domowymi sposobami.

Jak zwiększyć erekcje? Ćwiczenia

Ćwiczenia na potencję to jeden ze sposobów walki z powszechnym wśród mężczyzn problemem, jakim są zaburzenia wzwodu. Najbardziej polecane są ćwiczenia poprawiające stan mięśni Kegla. To mięśnie łonowo-guziczne. U mężczyzn są umiejscowione między nasadą penisa a odbytem. Ćwiczenia mięśni Kegla polegają na naprzemiennym kilkusekundowym ich napinaniu i rozluźnianiu. Wykazują wielorakie pozytywne działanie na męską seksualność. Przyczynić się mogą do silniejszej erekcji i mocniejszego orgazmu, a także wydłużenia czasu trwania stosunku. Pozytywny wpływ na męską potencję ma uprawianie jogi. Warto wykonywać pozycje łuku, pawia oraz świecy, gdyż ćwiczą mięśnie dna miednicy.

Do ćwiczeń poprawiających potencję należą także:

  • Metoda Semansa - polega ona na regularnej stymulacji penisa do momentu osiągnięcia pełnego wzwodu i zaprzestaniu bezpośrednio przed ejakulacją.

  • Metoda Mastersa i Johnsona - polega na silnym kilkusekundowym uciśnięciu żołędzi w stanie pełnego wzwodu.

W tym, jak poprawić erekcję, pomóc może również aktywność fizyczna wpisująca się w koncepcję zdrowego stylu życia. Zalecane są zwłaszcza ćwiczenia aerobowe, które dostarczają organizmowi dużo tlenu. Wśród nich wymienia się między innymi bieganie, brzuszki i pływanie. Regularna aktywność fizyczna poprawia samopoczucie, dodaje energii i zmniejsza ryzyko powstania chorób, które mogą w negatywny sposób wpływać na sprawność seksualną.

Jak poprawić erekcję? Dieta

Dieta na potencję to kolejny domowy sposób, dzięki któremu można poprawić wzwód. Powinna opierać się na zasadach zdrowego odżywiania - ograniczać spożycie soli, cukrów prostych, używek. Bardzo ważne jest też wystrzeganie się nasyconych kwasów tłuszczowych, które podnoszą poziomu cholesterolu, sprzyjają nadmiernej krzepliwości krwi i miażdżycy. Istnieją produkty, które potrafią zwiększyć popęd płciowy i nasilać erekcję. To tzw. afrodyzjaki. Najbardziej znane spośród nich to truskawki, szparagi, owoce morza, granaty, winogrona. W diecie na potencję nie może zabraknąć argininy. To aminokwas niezbędny do produkcji tlenku azotu, który rozszerza naczynia krwionośne, co w przypadku penisa pozwala na dokładne ich wypełnienie i w konsekwencji usztywnienie członka. Źródłem argininy są m.in.: makrela, pełnoziarniste pieczywo, siemię lniane, wołowina.

Zioła w walce z zaburzeniami erekcji

Specjalistyczne metody walki z zaburzeniami erekcji warto uzupełniać kuracją ziołową. Co więcej, wiele dostępnych na rynku preparatów farmaceutycznych na poprawę erekcji ma w składzie surowce roślinne. Bez wątpienia najbardziej znanym ziołem na potencję jest żeń-szeń. Zawarte w nim składniki zwiększają uwalnianie tlenku azotu, w konsekwencji czego dochodzi do większego rozkurczu naczyń krwionośnych, a to intensyfikuje napływ krwi do penisa. Cały ten proces pozwala na osiągnięcie wzwodu i wydłuża czas utrzymania go. Wśród innych popularnych ziół na erekcję wymienia się miłorząb japoński, palmę sabałową czy liść Damiana. Należy też wspomnieć o tzw. żeń-szeniu peruwiańskim, czyli korzeniu maki. Roślina ta - oprócz ułatwienia uzyskania erekcji - oddziałuje korzystnie na spermatogenezę, czyli proces wytwarzania nasienia. Przyczynia się do zwiększenia ruchliwości i liczby plemników.

Pierścień erekcyjny na poprawę potencji

Pierścień erekcyjny to znany gadżet erotyczny. Zapewnia nie tylko dodatkowe doznania partnerce podczas stosunku, ale też wydłuża czas erekcji. Utrudnia odpływ krwi z żył penisa. Należy jednak przestrzegać zasad stosowania go - nie za długo. Za pierwszym razem nie powinien być używany dłużej niż 10 minut, a następnie 15-20. W przeciwnym wypadku może przyczynić się do zaburzeń ukrwienia w penisie. Należy też zapoznać się z przeciwwskazaniami do stosowania go, wśród których wymienia się m.in. cukrzycę, stosowanie leków rozrzedzających krew, choroby układu krążenia.

Źródła
  1. S. Kratochvil, Leczenie zaburzeń seksualnych, Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2002.
  2. K. Mikzińska, I. Matławska, Znaczenie ziół w zaburzeniach seksualnych, „Postępy Fitoterapii” 2007, nr 1, s. 13-19.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

stres-a-okres-jak-stres-wplywa-na-miesiaczke
Seks
1 min.
Stres a miesiączka – jak zdenerwowanie wpływa na cykl menstruacyjny?
31.05.2022
sapioseksualnosc-co-to-jest-na-czym-polega
Seks
2 min.
Sapioseksualność - co to jest? Na czym polega?
30.07.2021
bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
Popularne w kategorii Seks
poranna-erekcja-wzwod-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Poranna erekcja (wzwód) - jakie są przyczyny?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.