account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
SeksŻycie intymne 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Seksualność mężczyzn – czy na pewno powiedziano już o niej wszystko?

Magdalena Siweklek. Magdalena Mroczek05.10.2021Aktualizacja: 04.10.2022

Seks to temat, który mimo upływu lat wciąż budzi wiele emocji. Od wieków stanowi też przedmiot badań naukowców i seksuologów, dla których seksualność człowieka nadal stanowi wyzwanie. Na ile wpływ na nią ma wychowanie? Czy uwarunkowania genetyczne mają tutaj znaczenie? A może to zwykła chemia, na którą inaczej reagują kobiety, a inaczej mężczyźni? Sprawdź.


seksualnosc-mezczyzn-co-warto-o-niej-wiedziec
pexels.com

Polecane

zel-antykoncepcyjny-jak-dziala-czy-jest-skuteczny
Seks
1 min.
Żel antykoncepcyjny - jak działa? Czy jest skuteczny?
24.01.2022
wkladka-wewnatrzmaciczna-jak-dziala-jak-wyglada
Seks
2 min.
Wkładka wewnątrzmaciczna - jak działa? Jak wygląda?
27.07.2021
jakie-sa-metody-antykoncepcji-jak-wybrac-odpowiednia-dla-siebie
Seks
1 min.
Jakie są metody antykoncepcji i jak wybrać odpowiednią dla siebie? Konsultacja z ginekologiem online
28.12.2021
brak-ochoty-na-seks-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Seks
1 min.
Brak ochoty na seks – z czego wynika i jak sobie z tym radzić?
19.05.2021
Spis treści
  1. Gdzie jest miejsce seksualności w piramidzie potrzeb człowieka?
  2. Seksualność człowieka – co się na nią składa?
  3. Różnice między płciami
  4. Seksualność mężczyzn – najczęściej zadawane pytania
  5. Dieta na potencję – czy istnieje?
  6. Czy wszystko ze mną w porządku?
  7. Rozmawiajmy o seksie

Gdzie jest miejsce seksualności w piramidzie potrzeb człowieka?

Nie ma jednego słusznego modelu seksualności. Każdy człowiek jest inny, inaczej reaguje na pewne bodźce i w określonych sytuacjach zachowuje się inaczej niż pozostali. „Inaczej” nie znaczy w tym przypadku „gorzej”. Czynników wpływających na ludzką seksualność jest tak wiele, że mimo postępu nauki dla seksuologów i psychologów wciąż stanowi ona pole do badań. Pojawiają się wątki kulturowe, kierowanie się społecznymi stereotypami, kwestie psychologiczne, a nawet genetyczne. Wszystkie spotykają się w jednym punkcie – dla człowieka seks, zgodnie z piramidą potrzeb Maslowa, jest obok jedzenia i snu jedną z podstawowych potrzeb. To element, bez którego nie mogą funkcjonować ani kobiety, ani mężczyźni. Równocześnie rozmowa o nim to wciąż pewnego rodzaju tabu, szczególnie jeżeli w grę wchodzą jakiekolwiek zaburzenia seksualności. Jako społeczeństwo mamy w tym zakresie do odrobienia lekcję, w międzyczasie uzbrójmy się jednak w odrobinę teorii. Zacznijmy od mężczyzn, których uważa się za osoby o bardziej rozbudowanej seksualności i o większych potrzebach seksualnych. Ile w tym prawdy? Jakie pytania w kontekście seksualności mężczyzn najczęściej padają w gabinetach seksuologicznych lub na forach internetowych?

Seksualność człowieka – co się na nią składa?

Koncepcja hierarchicznego modelowania seksualności człowieka zakłada funkcjonowanie człowieka według 6 modeli: kulturowego, socjologicznego, psychologicznego, neurobiologicznego, biochemicznego i genetycznego. Kolejność nie jest w tym wypadku przypadkowa, ponieważ badania pokazują, że to właśnie relacje w grupach społecznych są tymi, które w największym stopniu przekładają się na zachowania seksualne. Nie bez znaczenia pozostają również uwarunkowania psychologiczne (a więc emocje), choć akurat w przypadku mężczyzn pewnie nie będzie to czynnik, który w pierwszej kolejności weźmiemy pod uwagę. I nie jest to kwestia stereotypów, a biologii. We współcześnie prowadzonych analizach poza powyższymi na tapet zostały wzięte także badania, których celem jest udowodnienie, że geny odgrywają bardzo ważną rolę w procesie kształtowania się reakcji seksualnych człowieka. Ile w tym prawdy? Z pewnością warto śledzić kolejne doniesienia.

Różnice między płciami

Wróćmy tymczasem do mężczyzn, bo, jak zakłada jedna z teorii pojawienia się człowieka na świecie, to od nich się wszystko zaczęło. Do jakichkolwiek badań naukowych na temat seksualności człowieka nie sięgniemy, bardzo szybko pojawi się w nich rozróżnienie na kobiety i mężczyzn. Istnieją 4 fundamentalne różnice między tymi płciami, które pokazują, że nie jest to tak całkiem pozbawione sensu. Mężczyźni:

  • wykazują (nie – mają!) większy popęd seksualny niż kobiety,

  • ich zaangażowanie w relację ma ścisły związek z zaspokajanymi (bądź nie) potrzebami seksualnymi,

  • agresja jest bardziej powiązana z ich zachowaniami seksualnymi, niż ma to miejsce w przypadku kobiet,

  • ich seksualność nie zmienia się w czasie tak, jak u kobiet.

Przejawy tych różnic widać momentami bardzo wyraźnie, niezależnie nawet od orientacji seksualnej. Ważne, by na każdy z tych wzorców spojrzeć w sposób możliwie obiektywny, ponieważ ich słuszność potwierdzają takie nauki, jak chociażby biologia, chemia czy psychologia.

Seksualność mężczyzn – najczęściej zadawane pytania

Przyjęło się uważać, że miarą męskości jest poziom testosteronu. To hormon, który mają również kobiety, tyle że 10-krotnie mniej (kobiecy hormon, progesteron, u mężczyzn także jest czymś zupełnie normalnym). Jego odpowiedni poziom u mężczyzn sprawia, że podczas aktywności fizycznej dużo szybciej niż u kobiet następuje przyrost tkanki mięśniowej. Panowie bez niedoborów na tym tle mają również szerokie ramiona i wyraźnie zaznaczone mięśnie pośladkowe. W większości przypadków to osoby z poczuciem humoru, którym nie brakuje pewności siebie. To cechy, które mogą (ale nie muszą) się podobać, natomiast faktem pozostaje, że jednym z najczęściej zadawanych pytań na forach internetowych jest to, jak zwiększyć testosteron u mężczyzny. Styl życia bazujący na siedzącej pracy i brak aktywności w czasie wolnym powoduje znaczne obniżanie się poziomu testosteronu. Szczególnie u osób, które przekroczyły 40. rok życia – w ich przypadku spadek wynosi 2% w skali roku. Najbezpieczniejszym i zupełnie nieinwazyjnym sposobem na podniesienie poziomu testosteronu jest… sport. Im większa aktywność fizyczna, tym wyższy testosteron. Warto praktykować ją bez wspomagania z zewnątrz, ponieważ preparaty niewiadomego pochodzenia, zawierające np. białka i androgeny, mogą powodować ograniczenie produkcji plemników.

Dieta na potencję – czy istnieje?

Skoro jesteśmy przy tym temacie, pora na kolejne internetowe pytanie – skład spermy. W skład spermy wchodzi głównie woda, a także takie makroskładniki jak białko, fruktoza i glukoza. Wśród mikroskładników znajdziemy: sód, potas, wapń, magnez, cynk i selen, w gronie witamin – witaminę B12 i witaminę C. W obliczu zawartości takich składników odżywczych dbanie o ich utrzymanie w organizmie wydaje się kwestią absolutnie priorytetową. Tym bardziej że naprawdę wiele można zdziałać we własnym zakresie. Uspokojenie tempa życia i zredukowanie stresu wyzwalającego kortyzol, który niszczy testosteron, to jeden z ze sposobów. Następna w kolejności jest wspomniana już aktywność fizyczna, ale też właściwy ubiór – obcisłe, sprzyjające przegrzewaniu się jąder ubrania powinny zniknąć z szafy. Bardzo ważne w tym kontekście jest również zdrowe odżywianie, dlatego warto zainteresować się takim zagadnieniem, jak dieta na potencję, ponieważ – w momencie jeśli nie jest wymagana interwencja lekarza – to najlepsza (i naturalna) metoda na poprawę kondycji swojego organizmu. Do produktów, które poprawiają seksualność mężczyzn, należą m.in. drób oraz nabiał i ryby, szczególnie te tłuste, np. makrele. Dieta na potencję powinna być bogata w orzechy, rośliny strączkowe, ale także oleje roślinne i wszelkiego rodzaju nasiona – słonecznik, siemię lniane, sezam. Do popicia np. zielona lub czerwona herbata.

Czy wszystko ze mną w porządku?

To pytanie zadaje sobie wielu mężczyzn, obserwując u siebie reakcje inne niż te, o których donosi większość źródeł. Oczywiście, jeżeli tylko pojawiają się jakiekolwiek dolegliwości dotyczące stanu zdrowia, warto umówić się na wizytę do specjalisty – urologa lub seksuologa. Równocześnie nie można zapominać, że problemy ze wzwodem albo problemy z utrzymaniem erekcji dotyczą ponad 3 milionów mężczyzn w Polsce. Niewielu z nich zdaje sobie sprawę, że jedną z głównych, fizycznych przyczyn zaburzeń erekcji jest niewłaściwy, siedzący tryb życia, zła dieta oraz używki – picie alkoholu i palenie papierosów. W przypadku zaburzeń na tle psychicznym powodem mogą być np. stany depresyjne – z tą dolegliwością bezwzględnie należy zgłosić się do lekarza.

Problemy z utrzymaniem erekcji to jeden problem, ale istnieje też drugi, z przeciwnego bieguna – nieumiejętność powstrzymania wytrysku. Wbrew powszechnie panującej opinii nie dotyczy to wyłącznie dojrzewających nastolatków. Z pomocą przychodzą ćwiczenia, o których najczęściej mówi się w kontekście kobiet – o ćwiczeniach mięśni Kegla. Mięśnie Kegla mężczyźni mogą trenować tak samo efektywnie i z równie dobrym skutkiem. U mężczyzn te słynne mięśnie znajdują się pomiędzy kością łonową a ogonową, składając się na zespół mięśni łonowo-guzicznych. W tym przypadku również aktywność fizyczna ma spore znaczenie, ponieważ systematyczne ćwiczenia mięśni Kegla (a więc ich naprzemienne napinanie i luzowanie) przełożą się na precyzyjniejszą kontrolę wytrysku.

Rozmawiajmy o seksie

Nie ma uniwersalnej recepty na udany seks, podobnie jak nie ma takiego mężczyzny (lub takiej kobiety), który idealnie wpisywałby się w jedyny słuszny kanon seksualności – bo on także nie istnieje. Niewątpliwie pokusa, by dążyć do nieosiągalnego, jest ogromna, dlatego Polacy, mimo że nie brakuje ich w gabinetach psychologów czy seksuologów, deklarują się jako naród bardzo zadowolony ze swojego życia seksualnego. Czy nie wymagamy od siebie zbyt dużo? Czy nie cierpi na tym seksualność mężczyzn i kobiet? Propozycja na początek: zamiast googlować, rozmawiajmy ze specjalistami, wymieniajmy się doświadczeniami i podejdźmy do tematu seksualności człowieka z otwartym umysłem. Naukowcy nie powiedzieli jeszcze w tej kwestii ostatniego słowa.

Źródła
  1. D. Radomski, Od poznania się do seksualnej satysfakcji, czyli biologiczne mechanizmy seksualności człowieka, Warszawa 2007, s. 18–24.
Author Magdalena Siwek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
jaki-jest-sklad-spermy-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
1 min.
Jaki jest skład spermy? Co warto o niej wiedzieć?
24.01.2022
poranna-erekcja-wzwod-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Poranna erekcja (wzwód) - jakie są przyczyny?
24.01.2022
Popularne w kategorii Seks
fetysz-co-to-jest-jakie-sa-najpopularniejsze-rodzaje
Seks
1 min.
Co to jest fetysz i jakie są jego popularne rodzaje? Kim jest fetyszysta?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.