Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
SeksŻycie intymne 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Seksualność mężczyzn – czy na pewno powiedziano już o niej wszystko?

Magdalena Siwek

lek. Magdalena Mroczek

05.10.2021

Aktualizacja: 04.10.2022

Seks to temat, który mimo upływu lat wciąż budzi wiele emocji. Od wieków stanowi też przedmiot badań naukowców i seksuologów, dla których seksualność człowieka nadal stanowi wyzwanie. Na ile wpływ na nią ma wychowanie? Czy uwarunkowania genetyczne mają tutaj znaczenie? A może to zwykła chemia, na którą inaczej reagują kobiety, a inaczej mężczyźni? Sprawdź.


seksualnosc-mezczyzn-co-warto-o-niej-wiedziec
pexels.com

Polecane

bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
brak-ochoty-na-seks-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Seks
1 min.
Brak ochoty na seks – z czego wynika i jak sobie z tym radzić?
19.05.2021
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
jak-zadowolic-faceta-jakie-sa-sposoby
Seks
1 min.
Recepta na udany seks, czyli jak zadowolić faceta
01.06.2022
Spis treści
  1. Gdzie jest miejsce seksualności w piramidzie potrzeb człowieka?
  2. Seksualność człowieka – co się na nią składa?
  3. Różnice między płciami
  4. Seksualność mężczyzn – najczęściej zadawane pytania
  5. Dieta na potencję – czy istnieje?
  6. Czy wszystko ze mną w porządku?
  7. Rozmawiajmy o seksie

Gdzie jest miejsce seksualności w piramidzie potrzeb człowieka?

Nie ma jednego słusznego modelu seksualności. Każdy człowiek jest inny, inaczej reaguje na pewne bodźce i w określonych sytuacjach zachowuje się inaczej niż pozostali. „Inaczej” nie znaczy w tym przypadku „gorzej”. Czynników wpływających na ludzką seksualność jest tak wiele, że mimo postępu nauki dla seksuologów i psychologów wciąż stanowi ona pole do badań. Pojawiają się wątki kulturowe, kierowanie się społecznymi stereotypami, kwestie psychologiczne, a nawet genetyczne. Wszystkie spotykają się w jednym punkcie – dla człowieka seks, zgodnie z piramidą potrzeb Maslowa, jest obok jedzenia i snu jedną z podstawowych potrzeb. To element, bez którego nie mogą funkcjonować ani kobiety, ani mężczyźni. Równocześnie rozmowa o nim to wciąż pewnego rodzaju tabu, szczególnie jeżeli w grę wchodzą jakiekolwiek zaburzenia seksualności. Jako społeczeństwo mamy w tym zakresie do odrobienia lekcję, w międzyczasie uzbrójmy się jednak w odrobinę teorii. Zacznijmy od mężczyzn, których uważa się za osoby o bardziej rozbudowanej seksualności i o większych potrzebach seksualnych. Ile w tym prawdy? Jakie pytania w kontekście seksualności mężczyzn najczęściej padają w gabinetach seksuologicznych lub na forach internetowych?

Seksualność człowieka – co się na nią składa?

Koncepcja hierarchicznego modelowania seksualności człowieka zakłada funkcjonowanie człowieka według 6 modeli: kulturowego, socjologicznego, psychologicznego, neurobiologicznego, biochemicznego i genetycznego. Kolejność nie jest w tym wypadku przypadkowa, ponieważ badania pokazują, że to właśnie relacje w grupach społecznych są tymi, które w największym stopniu przekładają się na zachowania seksualne. Nie bez znaczenia pozostają również uwarunkowania psychologiczne (a więc emocje), choć akurat w przypadku mężczyzn pewnie nie będzie to czynnik, który w pierwszej kolejności weźmiemy pod uwagę. I nie jest to kwestia stereotypów, a biologii. We współcześnie prowadzonych analizach poza powyższymi na tapet zostały wzięte także badania, których celem jest udowodnienie, że geny odgrywają bardzo ważną rolę w procesie kształtowania się reakcji seksualnych człowieka. Ile w tym prawdy? Z pewnością warto śledzić kolejne doniesienia.

Różnice między płciami

Wróćmy tymczasem do mężczyzn, bo, jak zakłada jedna z teorii pojawienia się człowieka na świecie, to od nich się wszystko zaczęło. Do jakichkolwiek badań naukowych na temat seksualności człowieka nie sięgniemy, bardzo szybko pojawi się w nich rozróżnienie na kobiety i mężczyzn. Istnieją 4 fundamentalne różnice między tymi płciami, które pokazują, że nie jest to tak całkiem pozbawione sensu. Mężczyźni:

  • wykazują (nie – mają!) większy popęd seksualny niż kobiety,

  • ich zaangażowanie w relację ma ścisły związek z zaspokajanymi (bądź nie) potrzebami seksualnymi,

  • agresja jest bardziej powiązana z ich zachowaniami seksualnymi, niż ma to miejsce w przypadku kobiet,

  • ich seksualność nie zmienia się w czasie tak, jak u kobiet.

Przejawy tych różnic widać momentami bardzo wyraźnie, niezależnie nawet od orientacji seksualnej. Ważne, by na każdy z tych wzorców spojrzeć w sposób możliwie obiektywny, ponieważ ich słuszność potwierdzają takie nauki, jak chociażby biologia, chemia czy psychologia.

Seksualność mężczyzn – najczęściej zadawane pytania

Przyjęło się uważać, że miarą męskości jest poziom testosteronu. To hormon, który mają również kobiety, tyle że 10-krotnie mniej (kobiecy hormon, progesteron, u mężczyzn także jest czymś zupełnie normalnym). Jego odpowiedni poziom u mężczyzn sprawia, że podczas aktywności fizycznej dużo szybciej niż u kobiet następuje przyrost tkanki mięśniowej. Panowie bez niedoborów na tym tle mają również szerokie ramiona i wyraźnie zaznaczone mięśnie pośladkowe. W większości przypadków to osoby z poczuciem humoru, którym nie brakuje pewności siebie. To cechy, które mogą (ale nie muszą) się podobać, natomiast faktem pozostaje, że jednym z najczęściej zadawanych pytań na forach internetowych jest to, jak zwiększyć testosteron u mężczyzny. Styl życia bazujący na siedzącej pracy i brak aktywności w czasie wolnym powoduje znaczne obniżanie się poziomu testosteronu. Szczególnie u osób, które przekroczyły 40. rok życia – w ich przypadku spadek wynosi 2% w skali roku. Najbezpieczniejszym i zupełnie nieinwazyjnym sposobem na podniesienie poziomu testosteronu jest… sport. Im większa aktywność fizyczna, tym wyższy testosteron. Warto praktykować ją bez wspomagania z zewnątrz, ponieważ preparaty niewiadomego pochodzenia, zawierające np. białka i androgeny, mogą powodować ograniczenie produkcji plemników.

Dieta na potencję – czy istnieje?

Skoro jesteśmy przy tym temacie, pora na kolejne internetowe pytanie – skład spermy. W skład spermy wchodzi głównie woda, a także takie makroskładniki jak białko, fruktoza i glukoza. Wśród mikroskładników znajdziemy: sód, potas, wapń, magnez, cynk i selen, w gronie witamin – witaminę B12 i witaminę C. W obliczu zawartości takich składników odżywczych dbanie o ich utrzymanie w organizmie wydaje się kwestią absolutnie priorytetową. Tym bardziej że naprawdę wiele można zdziałać we własnym zakresie. Uspokojenie tempa życia i zredukowanie stresu wyzwalającego kortyzol, który niszczy testosteron, to jeden z ze sposobów. Następna w kolejności jest wspomniana już aktywność fizyczna, ale też właściwy ubiór – obcisłe, sprzyjające przegrzewaniu się jąder ubrania powinny zniknąć z szafy. Bardzo ważne w tym kontekście jest również zdrowe odżywianie, dlatego warto zainteresować się takim zagadnieniem, jak dieta na potencję, ponieważ – w momencie jeśli nie jest wymagana interwencja lekarza – to najlepsza (i naturalna) metoda na poprawę kondycji swojego organizmu. Do produktów, które poprawiają seksualność mężczyzn, należą m.in. drób oraz nabiał i ryby, szczególnie te tłuste, np. makrele. Dieta na potencję powinna być bogata w orzechy, rośliny strączkowe, ale także oleje roślinne i wszelkiego rodzaju nasiona – słonecznik, siemię lniane, sezam. Do popicia np. zielona lub czerwona herbata.

Czy wszystko ze mną w porządku?

To pytanie zadaje sobie wielu mężczyzn, obserwując u siebie reakcje inne niż te, o których donosi większość źródeł. Oczywiście, jeżeli tylko pojawiają się jakiekolwiek dolegliwości dotyczące stanu zdrowia, warto umówić się na wizytę do specjalisty – urologa lub seksuologa. Równocześnie nie można zapominać, że problemy ze wzwodem albo problemy z utrzymaniem erekcji dotyczą ponad 3 milionów mężczyzn w Polsce. Niewielu z nich zdaje sobie sprawę, że jedną z głównych, fizycznych przyczyn zaburzeń erekcji jest niewłaściwy, siedzący tryb życia, zła dieta oraz używki – picie alkoholu i palenie papierosów. W przypadku zaburzeń na tle psychicznym powodem mogą być np. stany depresyjne – z tą dolegliwością bezwzględnie należy zgłosić się do lekarza.

Problemy z utrzymaniem erekcji to jeden problem, ale istnieje też drugi, z przeciwnego bieguna – nieumiejętność powstrzymania wytrysku. Wbrew powszechnie panującej opinii nie dotyczy to wyłącznie dojrzewających nastolatków. Z pomocą przychodzą ćwiczenia, o których najczęściej mówi się w kontekście kobiet – o ćwiczeniach mięśni Kegla. Mięśnie Kegla mężczyźni mogą trenować tak samo efektywnie i z równie dobrym skutkiem. U mężczyzn te słynne mięśnie znajdują się pomiędzy kością łonową a ogonową, składając się na zespół mięśni łonowo-guzicznych. W tym przypadku również aktywność fizyczna ma spore znaczenie, ponieważ systematyczne ćwiczenia mięśni Kegla (a więc ich naprzemienne napinanie i luzowanie) przełożą się na precyzyjniejszą kontrolę wytrysku.

Rozmawiajmy o seksie

Nie ma uniwersalnej recepty na udany seks, podobnie jak nie ma takiego mężczyzny (lub takiej kobiety), który idealnie wpisywałby się w jedyny słuszny kanon seksualności – bo on także nie istnieje. Niewątpliwie pokusa, by dążyć do nieosiągalnego, jest ogromna, dlatego Polacy, mimo że nie brakuje ich w gabinetach psychologów czy seksuologów, deklarują się jako naród bardzo zadowolony ze swojego życia seksualnego. Czy nie wymagamy od siebie zbyt dużo? Czy nie cierpi na tym seksualność mężczyzn i kobiet? Propozycja na początek: zamiast googlować, rozmawiajmy ze specjalistami, wymieniajmy się doświadczeniami i podejdźmy do tematu seksualności człowieka z otwartym umysłem. Naukowcy nie powiedzieli jeszcze w tej kwestii ostatniego słowa.

Źródła
  1. D. Radomski, Od poznania się do seksualnej satysfakcji, czyli biologiczne mechanizmy seksualności człowieka, Warszawa 2007, s. 18–24.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Seks
na-ile-dni-przed-okresem-zaczyna-bolec-brzuch
Seks
1 min.
Na ile dni przed okresem zaczyna boleć brzuch?
24.01.2022
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.