Umów teleporadę
SeksZdrowie seksualne 2 min.

Jaka jest prawidłowa temperatura ciała przed okresem?

Paulina Bulek

24.01.2022

Aktualizacja: 28.09.2022

Każdy cykl menstruacyjny kobiety charakteryzuje się pewnymi stałymi zmianami. W zależności od jego fazy zmienia się temperatura ciała kobiety, a także poziom hormonów. Możesz także mieć lepsze bądź gorsze samopoczucie.


temperatura-przed-okresem-jaka-jest-prawidlowa
pexels

Polecane

jaki-jest-sklad-spermy-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
1 min.
Jaki jest skład spermy? Co warto o niej wiedzieć?
24.01.2022
kapturek-dopochwowy-jak-dziala-jak-go-zalozyc
Seks
1 min.
Kapturek dopochwowy ‒ jak działa? Jak go założyć?
24.01.2022
poranna-erekcja-wzwod-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Poranna erekcja (wzwód) - jakie są przyczyny?
24.01.2022
czy-mozna-uprawiac-seks-podczas-okresu
Seks
1 min.
Seks w czasie okresu – co warto wiedzieć?
11.01.2022
Spis treści
 1. Czy normalne jest podwyższenie temperatury przed okresem?
 2. Jak kształtuje się temperatura ciała w całym cyklu miesiączkowym?
 3. Jakie są objawy PMS?

Czy normalne jest podwyższenie temperatury przed okresem?

Przyjmuje się, że prawidłową temperaturą ciała człowieka jest 36,6 ℃. W ciągu cyklu menstruacyjnego jednak zachodzą niewielkie odchylenia od tej temperatury. Zależy to od fazy cyklu miesiączkowego, w której znajduje się organizm.

Jeśli mierzysz swoją temperaturę codziennie rano, to możesz zaobserwować, jak co miesiąc zmieniają się jej wahania. Kluczem do sukcesu w prawidłowych pomiarach temperatury jest jej mierzenie każdego dnia o tej samej porze. Dobrą praktyką jest robienie pomiaru temperatury zaraz po przebudzeniu, przed wstaniem z łóżka, i zapisywanie wyników w kalendarzu miesiączkowym. Najdokładniejszego pomiaru temperatury dokonasz, gdy zmierzysz ją w kontakcie z błonami śluzowymi, np. w odbycie, pochwie lub pod językiem.

Zauważysz pewną prawidłowość. Na początku cyklu, zanim dojdzie do owulacji, temperatura Twojego ciała będzie o kilka kresek niższa. Kiedy będziesz mieć owulację, to temperatura Twojego ciała wzrośnie i utrzyma się na wysokim poziomie aż do chwili pojawienia się kolejnej miesiączki. Jeśli dojdzie do zapłodnienia w danym cyklu, to temperatura ciała nie spadnie, tylko utrzyma się na wysokim poziomie. W czasie owulacji temperatura Twojego ciała może wzrosnąć nawet o pół stopnia, z 36,5 ºC do około 37º C.

Jak kształtuje się temperatura ciała w całym cyklu miesiączkowym?

Cykl miesiączkowy kobiety podzielony jest na dwie fazy. W każdej z nich działają inne hormony i utrzymuje się inna temperatura ciała.

Pierwsza faza cyklu miesiączkowego jest nazywana fazą niskich temperatur. Trwa ona od rozpoczęcia się krwawienia miesiączkowego, aż do wystąpienia owulacji. W organizmie kobiety jest wysokie stężenie hormonu estrogenu. Dlatego też temperatura Twojego ciała będzie niższa o jakieś 2 lub 3 kreski. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań organizmu. Są bowiem kobiety, których temperatura spada nawet w okolice 36 ºC. W pierwszej fazie cyklu miesiączkowego możesz mieć bardzo dobre samopoczucie i lepszą koncentrację.

Druga faza cyklu miesiączkowego charakteryzuje się podniesioną o około pół stopnia temperaturą ciała. Poziom estrogenu w Twoim organizmie spada, a wzrasta poziom innego hormonu – progesteronu. W związku z tym Twój termometr może pokazywać nawet 37 ℃. Nie musisz się obawiać tego lekkiego stanu podgorączkowego. Twój organizm nie zmaga się z chorobą albo przeziębieniem. Po prostu tak oddziałują hormony na Twoje ciało. Druga faza cyklu miesiączkowego zaczyna się zaraz po owulacji. Możesz zacząć czuć się gorzej, być bardziej rozdrażniona, a nawet mieć huśtawkę nastrojów. Twoje piersi mogą stać się bolesne, a na skórze pojawiają się pryszcze. Możesz mieć zmniejszoną ochotę na seks.

Musisz też pamiętać o tym, że wahania temperatury ciała w Twoim cyklu miesiączkowym mogą wystąpić na skutek innych czynników, które zaburzają równowagę Twojego organizmu. Jeśli przechodzisz infekcję, pracujesz na nocną zmianę albo doświadczasz silnego stresu, to temperatura Twojego ciała może odbiegać od normy w danej fazie cyklu miesiączkowego. Brak snu w nocy, wypity alkohol czy długotrwały i zbyt intensywny trening mogą wpłynąć na zaburzenie wydzielania hormonów.

Jeżeli zaobserwujesz u siebie w czasie cyklu miesiączkowego dwie fazy, niskich i wysokich temperatur, to znaczy, że Twój cykl miesiączkowy był owulacyjny. Jeśli jednak nie nastąpił skok temperatury, to można założyć, że w danym cyklu nie doszło do jajeczkowania.

Natomiast jeśli nie pojawiła się miesiączka, temperatura ciała utrzymuje się w okolicach 37 ºC, a w fazie przedowulacyjnej doszło do współżycia, to możesz spodziewać się, że jesteś w ciąży. Gdy pojawi się okres, Twoja temperatura ponownie spadnie.

Jakie są objawy PMS?

PMS (Premenstrual Syndrome), czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, to kobieca przypadłość, która występuje w fazie poowulacyjnej, a także czasami w trakcie okresu. PMS ma około 300 różnych objawów, zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Jego symptomy nie są stałe. Zależą od danego cyklu miesiączkowego i od predyspozycji danej kobiety do ich wystąpienia. Każdego miesiąca możesz doświadczać zupełnie innych objawów PMS lub nie odczuwać ich wcale. PMS może dotyczyć różnych narządów i układów.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego może wystąpić już na kilkanaście dni przed pojawieniem się okresu. Może też pojawić się tuż przed samą miesiączką, a także podczas jej trwania. Objawy PMS ustają najczęściej wraz z końcem okresu.

Do najczęstszych objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego można zaliczyć:

 • płaczliwość,

 • smutek,

 • rozdrażnienie,

 • łatwe wpadanie w gniew,

 • problemy związane z układem trawiennym: biegunki, zaparcia, wzdęcia, bóle brzucha,

 • opuchlizny związane z zatrzymaniem wody w organizmie,

 • ból głowy,

 • bóle krzyża,

 • bolesność i tkliwość piersi,

 • pogorszenie stanu skóry, np. pojawianie się pryszczy,

 • osłabienie organizmu,

 • zwiększona senność i zmęczenie,

 • gorsza koncentracja,

 • uczucie niepokoju,

 • wzrost apetytu,

 • kołatania serca,

 • gorsza samoocena,

 • brak ochoty na seks.

Źródła
 1. K. Pałucka i in., Zespół napięcia przedmiesiączkowego – mit czy rzeczywistość = Premenstrual syndrome – myth or reality, Journal of Education, Health and Sport, 2016.
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

poped-seksualny-jak-go-zmniejszyc-lub-zwiekszyc
Seks
1 min.
Czy popęd seksualny można kontrolować? Lista czynników, które wpływają na libido
19.05.2021
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
ile-trwa-okres-jakie-sa-normy-co-warto-wiedziec
Seks
2 min.
Ile trwa okres? Jakie są normy? Co warto wiedzieć?
21.01.2022
jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
Popularne w kategorii Seks
bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.