Wizyta u pulmonologa: jak może pomóc Ci online?

Redakcja

09.11.2021

Aktualizacja: 09.11.2021

Pulmonolog jest wykwalifikowanym specjalistą, który diagnozuje, leczy i zajmuje się profilaktyką schorzeń układu oddechowego. Porada online jest z całą pewnością najszybszą i wygodną formą kontaktu z lekarzem pulmonologiem. Z jakim problemem można zgłosić się do pulmonologa? W jakich sytuacjach wystarczy teleporada? Sprawdźmy.


wizyta-u-pulmonologa-jak-moze-pomoc-ci-online

Lekarz pulmonolog – czym się zajmuje i co leczy?

Czym się zajmuje pulmonolog? Lekarz pulmonolog leczy wszystkie choroby układu oddechowego takie jak:

  • astma,

  • gruźlica,

  • mukowiscydoza,

  • rak płuc,

  • zapalenie płuc i oskrzeli,

  • sakroidoza.

Ponadto pomaga osobom, które borykają się z przewlekłym kaszlem, dusznościami, kłuciem w klatce, nawracającymi infekcjami układu oddechowego czy trudnościami w złapaniu oddechu. Także zaburzenia oddychania objawiające się świszczącym oddechem, trudnością w złapaniu tchu, nadmiernym zmęczeniem powysiłkowym oraz płytkim oddechem wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej z pulmonologiem. Specjalista zleci badania diagnostyczne do wykonania, przeanalizuje wyniki i zaproponuje dalsze postępowanie.

Pulmonolog online – jak przebiega konsultacja pulmonologiczna?

Konsultacja pulmonologiczna zaczyna się od szczegółowego wywiadu lekarskiego. Dzięki niemu pulmonolog zbiera informacje o historii chorób w rodzinie, przyjmowanych lekach oraz innych schorzeniach, na które cierpi pacjent. Jeśli korzystasz z serwisu Welbi, dokumentację medyczną możesz załączyć do Panelu pacjenta jeszcze przed telewizytą – dzięki temu specjalista będzie mógł się z nią zapoznać przed rozmową.

Na podstawie uzyskanych informacji lekarz może postawić diagnozę i zalecić leczenie lub wystawić skierowanie na dodatkowe badania. Podstawowym z nich jest spirometria. Dzięki niej mierzy się pojemność oraz objętość płuc. Bronchoskopia z kolei pomaga w wykryciu guzów i nowotworów.

Wizyta online u pulmonologa – czy potrzebne jest skierowanie?

Jeśli chcesz umówić się na prywatną telekonsultację z pulmonologiem nie potrzebujesz skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. E-wizytę odbędziesz w domowym zaciszu, bez potrzeby stania w kolejkach czy przemieszczania się do placówek medycznych. Jeśli jednak chcesz umówić się do tego specjalisty w ramach NFZ, musisz umówić się na wizytę u lekarza rodzinnego i od niego otrzymać skierowanie do pulmonologa.

Choroby płuc często są bagatelizowane. Tymczasem mogą znacząco obniżyć komfort życia. Zdarza się też, że objawy z układu oddechowego świadczą o znacznie poważniejszych schorzeniach. Konsultacja pulmonologiczna online pomoże pacjentowi rozwiać jego wątpliwości i obrać dobry kierunek dalszych działań.

Źródła

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Telemedycyna
Ad

Najchętniej czytane

psychiatra-kiedy-warto-umowic-sie-na-telewizyte
Telemedycyna
1 min.
Psychiatra: kiedy warto umówić się na telewizytę?
03.11.2021
chore-dziecko-na-wakacjach-gdzie-szukac-pomocy
Telemedycyna
1 min.
Chore dziecko na wakacjach – gdzie szukać pomocy
27.08.2021
jak-zapobiegac-chorobom-ukladu-krazenia-kiedy-udac-sie-do-kardiologa
TelemedycynaZdrowie
1 min.
Jak zapobiegać chorobom układu krążenia? Kiedy warto udać się do kardiologa?
07.12.2021
lekarz-internista-co-leczy-kiedy-udac-sie-do-tego-specjalisty
Telemedycyna
1 min.
Lekarz internista - z jakimi dolegliwościami zgłosić się do tego specjalisty?
08.12.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.