account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Co oznacza niedowład ręki? Najczęstsze przyczyny

Agata Oleszkiewiczlek. Agnieszka Żędzian10.05.2022Aktualizacja: 23.03.2024

Bezwład prawej ręki lub lewej to zjawisko spowodowane przez uszkodzenie układu nerwowego. Oznacza zniesienie lub ograniczenie możliwości wykonywania ruchu. Bywa objawem różnorodnych chorób, ale także stanów niezwiązanych z pogorszeniem zdrowia. Poznaj jego najczęstsze przyczyny.


niedowlad-reki-po-nocy-po-udarze-przyczyny
pexels

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
Spis treści
 1. Niedowład ręki – przyczyny
 2. Niedowład ręki po nocy
 3. Lekki niedowład lewej ręki
 4. Niedowład ręki – czynniki sercowe, naczyniowe, reumatyczne i inne

Niedowład ręki – przyczyny

Niedowład to stan neurologiczny polegający na zniesieniu lub ograniczeniu możliwości ruchu danego odcinka ciała. Upośledzenie czynności motorycznych tego typu spowodowane jest uszkodzeniami mechanicznymi lub ogólnoustrojowymi ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego. Zwykle niedowład wzbudza stres i wywołuje niepokój, zwłaszcza jeśli pojawia się nagle. Może jednak również nasilać się stopniowo, w wyniku postępujących procesów, np. jakie wywołują choroby reumatyczne. W zależności od okoliczności wystąpienia oraz czynników wywołujących trudności w przewodnictwie nerwowym niedowład może przybrać jedną z dwóch postaci, przy czym bywa też i tak, że następują one po sobie. 

Niedowład lewej ręki lub prawej może mieć charakter spastyczny. Najczęściej bywa związany z uszkodzeniami na poziomie centralnego ośrodka nerwowego, czyli dotyczy mózgu lub rdzenia kręgowego. Oznacza wzmożone napięcie mięśniowe, zniesienie odruchów powierzchniowych i wzmocnienie odruchów głębokich. Mimo że w jego przebiegu Twoja ręka jest w znacznym napięciu i najczęściej jest ustawiona w nienaturalnej pozycji, np. w zgięciu przywiedzeniowym nadgarstka z dłonią zaciśniętą w pięść, to tak naprawdę mięśnie są słabe. Niedowład tego typu rozwija się zwykle stopniowo, ale jest bardziej podatny na rehabilitację niż niedowład wiotki. Ten drugi związany jest przede wszystkim z obwodowymi problemami nerwowymi. Jego cechą charakterystyczną jest obniżenie napięcia mięśniowego i zniesienie odruchów. I choć ograniczenia motoryczne tego typu mają naturę neurologiczną, to wiele czynników, w tym sercowo-naczyniowych czy reumatycznych, także powoduje ich pojawienie się. 

Niedowład ręki po nocy

W tej sytuacji problem jest zupełnie niegroźny i powstaje z błahych przyczyn. Niedowład ręki bywa wynikiem chwilowych zaburzeń przewodnictwa nerwowego w wyniku kompresji nerwów obwodowych kończyny górnej, która spowodowana jest długotrwałą pozycją lub obciążeniem ciężarem własnego ciała. Wywołuje to dyskomfort, ale do powrotu do formy wystarczy, że zmienisz pozycję lub wykonasz proste ćwiczenia, jak wkręcanie żarówek, krążenie nadgarstka czy zaciskanie pięści. Jeśli masz z tym trudności, pomóż sobie drugą ręką.

Obserwujesz u siebie niepokojące objawy, które powinny zostać skonsultowane z neurologiem? Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub wizytę u specjalisty nie będzie trwało z reguły dłużej niż 3 dni robocze. Konsultację możesz zamówić za pomocą prostego systemu rezerwacji wizyt online, telefonicznie lub w aplikacji mobilnej. 

Zapewnij sobie wsparcie. Prywatna opieka medyczna, której ofertę zamówisz na Welbi, to m.in.:

 • nielimitowane wizyty u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej,

 • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym neurolog),

 • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, np. RTG, rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej,

 • opieka w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski,

 • inne korzyści w zależności od pakietu.

Sprawdź, co wchodzi w zakres pakietów! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.


Lekki niedowład lewej ręki

Niedowład lewej dłoni lub prawej, a nawet całej kończyny górnej, może być także związany z chorobą alkoholową. To efekt niekorzystnego działania toksycznych składników zawartych w trunkach wysokoprocentowych na centralny układ nerwowy. Wpływają one destrukcyjnie na włókna nerwowe, prowadząc m.in. do ich demielinizacji (zwapnienia kości), co utrudnia przepływ impulsów przez komórki i odpowiada za pogorszenie czucia oraz osłabienie tempa reakcji. Do niedowładu poalkoholowego przyczynia się również niedobór składników odżywczych, zwłaszcza witamin z grupy B, któremu sprzyja nie tylko zła dieta, ale też zaburzenie przebiegu procesów wchłaniania, trawienia, magazynowania czy wydalania alkoholu. Ponadto za przyczynę niedowładu ręki o tym podłożu uznaje się też urazy, np. w wyniku upadku na kończynę i bezpośredniego uszkodzenia jej struktur wewnętrznych.

Niedowład ręki – czynniki sercowe, naczyniowe, reumatyczne i inne

Za niedowład ręki odpowiadają także różnorodne choroby na tle innym niż neurologiczne. Jedną z nich jest udar mózgu. Problemy z kończyną mogą stanowić nie tylko jego powikłanie, ale także często są objawem prodromalnym, czyli zwiastującym. Równie niepokojący może być niedowład lewej ręki poprzedzony lub występujący równocześnie z uczuciem parestezji po tej samej stronie twarzy, dusznościami, bólem czy kołataniem w klatce piersiowej. Zespół takich dolegliwości jest charakterystyczny dla zawału serca lub stanu przedzawałowego. 

Niezdolności ręki do pracy możesz też doświadczyć w przebiegu chorób reumatycznych oraz zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego, do którego dochodzi za sprawą m.in. przesunięcia się krążków międzykręgowych (tzw. dysków), powstania zmian zwyrodnieniowo-wytwórczych czy pogorszenia jakości połączeń stawowych. Do ich wyleczenia i odzyskania sprawności ręki może okazać się niezbędna np. odbudowa chrząstki stawowej. Blokują one bowiem przewodnictwo nerwowe nawet w najbardziej dystalnych odcinkach dłoni, powodując drętwienie i niedowład palców prawej ręki lub lewej, w zależności od tego, z której strony kręgosłupa doszło do kompresji nerwów. 

Niedowład ręki to ponadto powszechny problem w stanach pourazowych kończyn górnych dotyczących kości długich i kości nadgarstka. Również na poziomie tkanek miękkich może dojść do kłopotów, jak np. w zespole cieśni kanału nadgarstka, przykurczu Volkmana czy przy zmianach nowotworowych ręki. Niedowład, a nawet paraliż ręki może mieć też podłoże psychiczne i towarzyszyć histerii lub depresji.

Źródła
 1. E. Augustynowicz – kopeć i inni, Interna Szczeklika 2017, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.
 2. P. Bracht i in., Choroba zwyrodnieniowa to nie wyrok, Galaktyka, Łódź 2020.
 3. W. Bruckle, Reumatoidalne zapalenie stawów, Interspar, Warszawa 2000.
 4. A. Kwolek i in., Nowe metody w leczeniu spastyczności kończyny górnej u osób po udarze mózgu, “Postępy Psychiatrii i Neurologii “2004, nr. 18.
 5. M. Majdan, Choroba zwyrodnieniowa stawów, PZWL, Warszawa 2019.
 6. E. Mikołajewska, Neurorehabilitacja, PZWL, Warszawa 2009.
 7. W. Turaj, Neurologia w pytaniach i odpowiedziach, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
 8. E. Stanisławska – Biernat, A. Filipowicz – Sosnowska, Leczenie choroby zwyrodnieniowe stawów, “Przewodnik Lekarza “2004, nr. 11.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.