Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
Zwapnienie kości to inaczej odkładanie się soli wapnia w tkance kostnej. Proces ten najczęściej zachodzi w tkankach obumierających, pourazowych oraz o nieprawidłowej budowie. Jest to zwykle spowodowane niedoborem witamin K i D. Zwapnienie kości ma charakter łagodny, ale bywa też złośliwe.
Polecane
Czym jest zwapnienie kości?
Wapń to niezbędny pierwiastek do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu człowieka. Niestety, zarówno jego nadmiar, jak i niedobór może doprowadzić do problemów zdrowotnych. Zwapnienie kości polega na odkładaniu się soli wapnia w tkance kostnej. Występuje najczęściej w tkankach martwych, obumierających lub o nieprawid łowej budowie. Może również towarzyszyć urazom. Zmiany pojawiają się najczęściej w kościach długich (biodrowej, promieniowej, piszczelowej), w okolicach kręgosłupa, w kościach barku, kolana oraz stopy.
Zwapnienie kości na ogół występuje u osób starszych i ma związek z procesem obumierania tkanek. Wbrew pozorom jest to naturalny proces, podczas którego zachodzą zmiany biologiczne i często występują choroby reumatyczne. Do zwapnienia dochodzi głównie w okolicach barku, kręgosłupa, kolan i stopy. Jeśli zwapnienie kości pojawia się u młodszych osób, w tym u dzieci, najczęściej wynika ze złej diety ubogiej w wapń. W dodatku częste bóle kości lub złamania mogą być spowodowane nieprawidłowym poziomem witaminy K w organizmie.
Objawy zwapnienia kości są różne, w zależności od lokalizacji tkanki objętej zmianą. Przede wszystkim zmienia się odporność kości na urazy mechaniczne, w wyniku czego powstają nietypowe złamania. Częstym objawem jest ból, szczególnie doskwierający podczas wysiłku fizycznego. Czasami pojawia się drętwienie opuszek palców i kończyn. W przypadku dzieci objawem jest zaburzenie wzrostu.
Czy zwapnienie kości to rak?
Zwapnienie kości ma często charakter łagodny i wystarczy wdrożyć odpowiednie leczenie, połączone z suplementacją i dietą, aby zatrzymać lub spowolnić proces. Niestety, zdarza się, że zmiany zachodzące w tkance kostnej mają charakter złośliwy. Najczęściej nowotwór kości pojawia się w nieuszkodzonej i nieobumierającej kości. Z tego powodu osoby młode, zdrowe, które nie doznały żadnych urazów, a czują nasilający się ból kości, powinny niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Musisz pamiętać, że przeważnie zwapnienie kości nie wiąże się ze zmianami złośliwymi, jednak nie lekceważ żadnych objawów. Zarówno zwapnienie kości, jak i rak można wyleczyć, jeśli diagnostyka nastąpi szybko i wdrożone zostanie prawidłowe leczenie.
Zwapnienie kości barku
Jedną z najczęstszych lokalizacji, gdzie odkładają się sole wapnia, jest bark. Wówczas mamy do czynienia z chorobą o nazwie „zapalenie ścięgien stożka rotatorów”. Schorzenie występuje zwykle u osób między 30. a 60. rokiem życia, pojawia się nagle i niespodziewanie. Jego przyczyna nie jest do końca znana, ale przypuszcza się, że ma ono związek z odkładaniem się soli wapnia w miejscu konfliktu podbarkowego, czyli zwężenia przestrzeni podbarkowej. Występuje wówczas niespecyficzny ból w całym ramieniu, nasilający się podczas wykonywania czynności ponad głową, ból w czasie ruchów odwodzenia oraz nawet niedowład ręki.
Diagnostyka zwapnienia kości barku odbywa się dzięki badaniom obrazowym, takim jak RTG i rezonans magnetyczny. W większości przypadków, szczególnie u osób młodych, zwapnienie ustępuje samoistnie lub dzięki odpowiednim ćwiczeniom. Jeśli dzieje się inaczej, wówczas wdraża się odpowiednie kroki w postaci:
zabiegów polegających na nakłuwaniu i wypłukiwaniu wapnia,
zastrzyków z lekami sterydowymi,
rehabilitacji,
leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.
Jeśli brak efektów, ostateczną metodą jest leczenie operacyjne. Zabieg wykonuje się zazwyczaj metodą artroskopową, polegającą na wprowadzeniu narzędzia przez małe nacięcie wielkości dziurki od guzika. Dzięki temu zabieg jest małoinwazyjny, a okres rekonwalescencji krótszy.
Tabletki na zwapnienie kości
Leczenie zwapnienia kości polega przede wszystkim na odpowiedniej suplementacji. O ile nie ma stanu zapalnego, lekarze zalecają przyjmowanie odpowiedniej dawki magnezu, witamin K i D oraz ograniczenie jedzenia produktów z dużą zawartością wapnia. Choć terapia jest o wiele trudniejsza w przypadku osób starszych, ścisła kontrola lekarska i stosowanie się do zaleceń medycznych pomoże spowolnić proces zwapnienia kości. Czasami zalecane jest przyjmowanie leków z grupy bisfosfonianów, które stymulują mineralizację kości i odbudowę chrząstki stawowej.
Dieta na zwapnienie kości
Dieta przy zwapnieniu kości musi być zdrowa i zbilansowana. Powinna zawierać duże ilości witaminy K, która reguluje gospodarkę wapniową, a dodatkowo pełni istotną funkcję w spowalnianiu rozwoju chorób nowotworowych i wspomaga układ sercowo-naczyniowy. Jej źródłem są warzywa zielone, takie jak:
jarmuż,
brukselka,
brokuł,
szpinak,
sałata,
kapusta,
szparagi.
Ważne jest, aby jeść produkty bogate w witaminę D, takie jak tłuste ryby oraz jajka. Najwięcej witaminy D pochodzi z syntezy skórnej, dlatego nazywana jest ona witaminą słońca. Podczas kontaktu ze słońcem promienie UVB powodują konwersję 7-dehydrocholesterolu do prewitaminy D, która pod wpływem ciepła jest przekształcana w witaminę D3.
- E. Anuszewska, Rola witaminy K w zapobieganiu osteoporozie, „Gazeta Farmaceutyczna” 2011, nr 06, s. 40–42.
- M. Szaciłło, K. Szaciłło, Leczenie, które leczy, Wydawnictwo Zwierciadło, Warszawa 2021.
- L. Pizzorno, Zdrowe kości, tłum. A. Gąsowska, Wydawnictwo Vital, Białystok 2013.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.