account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Oczopląs – jakie są jego rodzaje? Jak leczyć oczopląs?

lek. Agnieszka Żędzian30.10.2023Aktualizacja: 30.10.2023

Oczopląs występuje dość rzadko, zarówno wśród dzieci, jak i u dorosłych. Pierwsze jego objawy bywają widoczne już w okresie niemowlęcym. Twoją czujność powinny wzbudzić powtarzające się u malucha szybkie, rytmiczne ruchy gałek ocznych. Czy oczopląs jest groźny? Jakie są jego rodzaje? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych znajdziesz w poniższym artykule.


oczoplas-jakie-sa-rodzaje-jak-leczyc
Adobe Stock

Polecane

bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
Spis treści
  1. Co to jest oczopląs?
  2. Rodzaje i przyczyny oczopląsu
  3. Objawy oczopląsu
  4. Na czym polega leczenie oczopląsu?

Co to jest oczopląs?

Oczopląsem określa się szybkie, mimowolne, rytmiczne ruchy gałek ocznych. Nie zawsze jest on objawem choroby – oczopląs może pojawiać się fizjologicznie w określonych okolicznościach. Rytmiczny ruch gałek ocznych jest całkowicie normalnym zjawiskiem na przykład podczas wyglądania przez okno poruszającego się auta. To oczopląs optokinetyczny, który nie wymaga diagnostyki i leczenia. Fizjologiczny jest także oczopląs porotacyjny, który można zauważyć u osoby, która wykonywała obroty wokół własnej osi (np. kręciła się na krześle obrotowym). Szybkie ruchy gałek ocznych pojawią się u niej wówczas na kilka sekund tuż po zaprzestaniu ruchu obrotowego.

Oczopląs patologiczny występuje dość rzadko. Szacuje się, iż dotyczy 24 na 10 tysięcy osób. Jeżeli zauważysz mimowolne, rytmiczne ruchy gałek ocznych u siebie lub u swojego dziecka w innych niż wyżej wymienione okolicznościach – niezwłocznie zgłoś się na konsultację lekarską. Oczopląs może być jednym z objawów chorób siatkówki oka czy pierwszym symptomem schorzeń neurologicznych. Jeżeli Twoje dziecko zmaga się z oczopląsem niemowlęcym, istnieje również ryzyko, iż cierpi na towarzyszące zaburzenia widzenia. Może to być przyczyną zaburzenia prawidłowego rozwoju psychoruchowego Twojej pociechy.

Rodzaje i przyczyny oczopląsu

W zależności od kierunku poruszania się gałek ocznych możesz mieć do czynienia z oczopląsem pionowym, poziomym lub obrotowym (rotacyjnym). Warto wspomnieć również o oczopląsie błędnikowym. Może on towarzyszyć chorobom ucha wewnętrznego (np. zapaleniu błędnika) lub pojawić się w wyniku wprowadzenia do przewodu słuchowego wody o temperaturze innej niż pokojowa. Lekarz może więc zauważyć oczopląs podczas płukania ucha z woskowiny, jeśli do jego przeprowadzenia użył zbyt zimnej lub zbyt ciepłej wody.

Do przyczyn oczopląsu należą także:

  • bielactwo wrodzone,

  • uszkodzenie rogówki,

  • zaćma wrodzona,

  • jaskra wrodzona,

  • wrodzone wady nerwu wzrokowego,

  • zanik nerwu wzrokowego,

  • nowotwór siatkówki oka (siatkówczak),

  • wrodzona toksoplazmoza,

  • ślepota i ślepota na barwy,

  • uszkodzenie móżdżku,

  • niedobory witamin.

Nie zawsze udaje się określić przyczynę występowania oczopląsu. Oczopląs niemowlęcy ma zwykle charakter wrodzony i może towarzyszyć dziecku przez całe życie. Pierwsze objawy są zauważalne wówczas w ciągu pierwszych 3 miesięcy życia niemowlęcia. W rzadkich przypadkach oczopląs pojawia się u malucha między 6. miesiącem a 3. rokiem życia. Towarzyszy mu potakiwanie głową i kręcz szyi. Choroba taka jest określana mianem spasmus nutans i zwykle mija samoistnie do 8. roku życia dziecka.

Objawy oczopląsu

Mimowolnemu ruchowi gałek ocznych nie zawsze towarzyszą inne objawy. Dość często występują jednak:

  • zawroty głowy,

  • oscylopsja, czyli wrażenie poruszania się świata zewnętrznego do przodu i do tyłu,

  • pogorszenie ostrości widzenia,

  • nieprawidłowe ustawienie głowy, które osoba chora przyjmuje celem zminimalizowania zaburzeń widzenia.

Jeżeli Twoje dziecko ma bardzo jasną karnację, a oprócz oczopląsu zauważasz u niego nadwrażliwość na światło, skonsultuj się z pediatrą. Być może Twój malec zmaga się z bielactwem wrodzonym (albinizmem).

Sprawdź też:

Na czym polega leczenie oczopląsu?

Jeśli Ty lub Twoje dziecko macie oczopląs, umów wizytę do okulisty. Lekarz ten specjalizuje się w profilaktyce, diagnozowaniu i leczeniu chorób narządu wzroku. Jeżeli będzie to konieczne, okulista może zalecić Ci także konsultację z neurologiem lub laryngologiem.

Najistotniejszym elementem leczenia oczopląsu jest stosowanie szkieł korekcyjnych. W zależności od wady wzroku i własnych preferencji możesz zdecydować się na noszenie zarówno okularów, jak i miękkich soczewek kontaktowych. Jeżeli w przebiegu choroby zmagasz się z diplopią (podwójnym widzeniem), okulista może zaproponować Ci także okulary pryzmatyczne.

Jeśli cierpisz na oczopląs nabyty, poprawę może Ci przynieść stosowanie środków farmakologicznych. Dość dużą skuteczność w leczeniu tej choroby mają: gabapentyna, baklofen i memantyna. Niekiedy zmniejszenie dolegliwości wymaga leczenia operacyjnego. W takim wypadku lekarz zaproponuje Ci wstrzyknięcie toksyny botulinowej lub operację mięśni poruszających gałką oczną.

Źródła
  1. Sekhon R., Cabrero F., Deibel J., Nystagmus Types, “StatPearls”, 2023, dostęp online: czerwiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK539711/.
  2. Self J. i in. Management of nystagmus in children: a review of the literature and current practice in UK specialist services, “Eye. the Scientific Journal of the Royal College of Ophthalmologists”, 2020, dostęp online: czerwiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7608566/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
czym-przemywac-oczy-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Czym przemywać oczy? Domowe sposoby na skuteczne zwalczanie problemów z oczami
02.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.