Dieta wspomagająca dobry wzrok
Na funkcjonowanie narządu wzroku ogromny wpływ ma jakość diety, a szczególnie uwzględnione w niej naturalne źródła witamin.
Witaminy na wzrok, które powinny się znaleźć w dziennym planie żywienia.
Witamina A - jest silnym antyoksydantem, hamującym rozwój wolnych rodników. Poprawia pracę siatkówki i rogówki.
Witamina C - wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, chroni oczy przed skutkami promieniowania słonecznego.
Witamina D - reguluje ciśnienie gałki ocznej.
Witamina E - poprawia jakość i ostrość widzenia.
Zdrową kondycję oczu wspomagają również składniki mineralne, takie jak: cynk, miedź, selen, luteina, zeaksantyna.
Pokrycie dziennego zapotrzebowania witamin wspiera proces prawidłowego, ostrego widzenia, niweluje zmęczenie i chroni przed rozwojem chorób oczu, np.: zwyrodnieniem siatkówki, zwyrodnieniem plamki żółtej, jaskrą, zaćmą. Planując dietę wzmacniającą kondycję oczu, warto pamiętać o uzupełnianiu płynów. Codzienne wypijanie przynajmniej 2 litrów wody nawadnia również narząd wzroku, poprawiając jakość jego pracy.
Cenne właściwości luteiny
Luteina to podstawowy składnik dostępnych w aptekach suplementów wspomagających ostre widzenie i kondycję oczu. Jej nazwę zna każdy, jednak czym tak właściwie jest luteina? To naturalny antyoksydant (przeciwutleniacz), którego źródłem są m.in.: marchew, warzywa kapustne, szpinak, botwina, pomidory, ogórki. Głównym jej zadaniem jest hamowanie aktywności wolnych rodników, które są odpowiedzialne m.in. za uszkadzanie struktury narządu wzroku. Pokrycie dziennego zapotrzebowania na luteinę wzmacnia więc kondycję oczu, niweluje zmęczenie, chroni przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych i rozwojem chorób, np. zaćmy. Antyoksydant dodatkowo chroni oczy przed promieniowaniem UV, zapobiegając uszkodzeniom siatkówki i rogówki.
Tryb życia a zdrowie oczu
Na kondycję oczu wpływ mają również tryb życia i codzienne nawyki. Działanie szkodliwe na narząd wzroku mają: wielogodzinna praca przy komputerze, niewystarczająca ilość snu, długotrwałe korzystanie ze smartfonów i przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych. Szczególnie destrukcyjne jest emitowane przez urządzenia elektroniczne niebieskie światło, które niszczy plamkę żółtą i struktury oka. Sprzyja powstawaniu zwyrodnień, chorób oczu i rozwoju wad wzroku. Przed negatywnym wpływem światła niebieskiego na narząd wzroku szczególnie powinny być chronione dzieci. Dopuszczalny czas bezpiecznego patrzenia w monitor przez dziecko wynosi około 2 godzin. Każda kolejna godzina zaburza prawidłowy rozwój narządu wzroku i sprzyja wadom. Podstawą dbania o zdrowie oczu na co dzień jest zapewnienie im właściwej regeneracji, czyli snu i odpoczynku od urządzeń emitujących światło niebieskie (monitory, smartfony, tablety). Należy pamiętać o odpowiednim świetle podczas pracy po zmroku i robieniu regularnych przerw, podczas których zaleca się patrzenie w dal. W przypadku uczucia przemęczenia wzroku warto zrobić kilkugodzinny odpoczynek. Ulgę zaczerwienionym, przesuszonym i swędzącym oczom przyniosą krople nawilżające lub ziołowe okłady. Narażony na codzienną pracę przed monitorem narząd wzroku doceni spędzanie wolnego czasu na spacerach.
Ćwiczenia dla oczu Batesa
Około 100 lat temu jeden z najbardziej uznanych okulistów i naukowiec doktor William Horatio Bates opracował zestaw ćwiczeń relaksujących narząd wzroku i korygujących wady wzroku. Metoda Batesa ma na celu przywrócenie ostrości widzenia i rozluźnienie mięśni oczu, których napięcie jest powodowane m.in. przez stres. Opracowany przez okulistę zestaw ćwiczeń, nazywany przez niektórych też jogą oczu, poprawia zdolności adaptacyjne oka, wzmacniając mięśnie. Bates wychodził z założenia, że zaniedbane mięśnie oczu, podobnie jak pozostałe w naszym ciele, tracą sprawność, co w przypadku wzroku objawia się zaburzeniem percepcji i pogorszeniem jakości widzenia. Ćwiczenia należy powtarzać codziennie, zaczynając od 5 minut, a następnie stopniowo wydłużając sesję do 20 minut. Pierwsze efekty w poprawie ostrości widzenia powinny być odczuwalne po około 3 miesiącach terapii.
Nie uciekaj od okularów korekcyjnych!
Dbanie o dietę, tryb życia i odpoczynek nie zawsze są wystarczające i nie dają, niestety, całkowitej pewności ochrony wzroku. Wszelkie niepokojące objawy pogorszenia jakości widzenia nigdy nie powinny być bagatelizowane. Unikanie konsultacji okulistycznej jedynie pogłębia problem słabego widzenia, co przekłada się też na pogorszenie komfortu życia. Na kontrolę do okulisty powinien się zgłaszać każdy, tym bardziej osoby po 40. roku życia, narażone na tzw. starowzroczność. W wielu przypadkach wcześnie rozpoznane wady wzroku dają się wprowadzić w stan remisji. Noszenie okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych hamuje powstałą wadę i poprawia komfort codziennego życia.
- R.A. Harper, Okulistyka, Edra Urban&Partner, 2020.
- A. Grzybowski, Okulistyka, Edra Urban & Partner, 2018.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.