account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPorady 1 min.

Czy do okulisty potrzebne jest skierowanie? Kto może je wystawić i jak długo jest ważne? Czy do okulisty potrzebne jest skierowanie?

Olga Dąbska17.10.2022Aktualizacja: 07.10.2023

Masz problemy ze wzrokiem i musisz skorzystać z konsultacji u lekarza okulisty? W poniższym artykule podpowiemy Ci, czy do okulisty potrzebne jest skierowanie. Dowiesz się, kto może Ci je wystawić i jak długo dokument ten jest ważny. Sprawdzisz również, w jakich sytuacjach skierowanie do okulisty nie jest konieczne.


Zmysł wzroku, mimo że jest kluczowy w codziennym funkcjonowaniu na każdej płaszczyźnie życia, to w dobie powszechnej informatyzacji stał się w znaczący sposób narażony na uszkodzenia. W ostatnim czasie obserwuje się wzrost osób, które uskarżają się na problemy z oczami. Wady wzroku stały się powszechne, a łagodzenie ich objawów wiąże się z koniecznością stosowania szkieł korekcyjnych. Aby zostały one jak najlepiej dopasowane, konieczne jest udanie się na konsultację do okulisty. To specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem wszelkich schorzeń oczu.

czy-do-okulisty-potrzebne-jest-skierowanie
pexels.com

Polecane

gdzie-boli-watroba-kto-leczy-watrobe
Telemedycyna
1 min.
Gdzie boli wątroba? Do jakiego specjalisty udać się z bólem wątroby?
27.08.2021
problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
gdzie-leczyc-wypadanie-włosow-do-jakiego-specjalisty-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Gdzie leczyć wypadanie włosów – podpowiadamy, do jakiego specjalisty się udać
12.11.2021
Spis treści
 1. Czy konieczne jest dostarczanie skierowania do okulisty?
 2. Czy do prywatnego okulisty potrzebne jest skierowanie?
 3. Ile jest ważne skierowanie do okulisty?
 4. Czy do okulisty zawsze trzeba mieć skierowanie?

Aby skorzystać z konsultacji w państwowej poradni okulistycznej, musisz posiadać skierowanie. Pomoc udzielona w ramach ubezpieczenia zdrowotnego to świadczenie finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oznacza to, że taka wizyta jest nieodpłatna.Skierowanie do lekarza okulisty lub poradni okulistycznej wystawia lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz specjalista. Dokument ten możesz uzyskać w czasie tradycyjnej wizyty lekarskiej. Możliwe jest też wystawienie skierowania w trakcie teleporady

Czy konieczne jest dostarczanie skierowania do okulisty?

Od 8 stycznia 2021 r. skierowania są wystawiane w postaci elektronicznej. W związku z tym nie masz obowiązku dostarczenia skierowania do poradni okulistycznej. Na konsultację do lekarza okulisty możesz zapisać się telefonicznie lub osobiście. W pierwszym przypadku wystarczy, że podasz kod e-skierowania i swój numer PESEL. Na podstawie tych informacji dokument zostanie wyszukany w systemie. W przypadku wizyty osobistej musisz dodatkowo pokazać w rejestracji wiadomość SMS z kodem bądź e-mail z informacją o skierowaniu, aby przychodnia mogła go zeskanować, albo też przedstawić rejestratorowi e-skierowanie w aplikacji mojeIKP.

Czy do prywatnego okulisty potrzebne jest skierowanie?

Konsultacja w poradni okulistycznej, tak jak w każdej innej poradni, realizowana w ramach leczenia prywatnego wiąże się dla pacjenta z poniesieniem kosztów. Przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie regulują procedur prywatnych wizyt u lekarzy specjalistów. Każdy pacjent może dostać się prywatnie do okulisty bez skierowania.

Ile jest ważne skierowanie do okulisty?

Ile jest ważne skierowanie do specjalisty? Pacjent, który otrzymał skierowanie do okulisty, może z niego skorzystać tak długo, jak istnieją przesłanki w kwestii konieczności podjęcia działań diagnostyczno-leczniczych. W związku z tym skierowanie do okulisty jest ważne do momentu jego realizacji. Jednak w sytuacji, gdy pacjent długo zwleka z zapisaniem się do poradni okulistycznej, specjalista może zwrócić się do niego z prośbą o przedstawienie nowego skierowania.

Kiedy pacjent zostanie objęty opieką w danej poradni, jego skierowanie zachowuje ważność tak długo, jak utrzymuje się problem zdrowotny, na podstawie którego zostało wydane skierowanie, oraz jak długo okulista wyznacza terminy kolejnych wizyt. W przypadku gdy przerwa pomiędzy wizytami wynosi ponad 2 lata, skierowanie traci ważność i aby skorzystać w przyszłości z konsultacji lekarskiej, konieczne będzie nowe skierowanie. Na podstawie jednego skierowania możesz zarejestrować się tylko w jednej poradni okulistycznej. Sprawdź też, ile jest ważne skierowanie do szpitala na wypadek, gdyby lekarz okulista wystawił skierowanie na leczenie szpitalne.

Czy do okulisty zawsze trzeba mieć skierowanie?

Zastanawiasz się, czy zawsze jest potrzebne skierowanie do okulisty? Od zasady tej istnieją pewne wyjątki. Przede wszystkim skierowanie nie jest wymagane w przypadku zaistnienia stanów nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Mowa tu przede wszystkim o wypadkach przy pracy czy o innych zdarzeniach, które spowodowały zagrożenie dla narządu wzroku. Bez skierowania z poradni specjalistycznych (w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ) korzystają także m.in.:

 • inwalidzi wojenni i wojskowi,

 • kombatanci,

 • osoby chore na gruźlicę,

 • osoby represjonowane,

 • osoby zakażone wirusem HIV,

 • cywilne niewidome ofiary działań wojennych,

 • uprawnieni pracownicy, weterani lub żołnierze w zakresie leczenia schorzeń bądź urazów nabytych w czasie realizacji zadań poza granicami państwa,

 • osoby represjonowane z powodów politycznych i działacze opozycji antykomunistycznej (obowiązuje od 31.08.2017 r.),

 • osoby osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich oraz osoby deportowane do pracy przymusowej (obowiązuje od 30.10.2018 r.),

 • osoby niepełnoletnie posiadające zaświadczenie od lekarza (w tym lekarza ubezpieczenia zdrowotnego ze specjalizacją II stopnia lub z tytułem specjalisty w dziedzinie: pediatrii, neurologii dziecięcej, położnictwa i ginekologii, kardiologii dziecięcej, perinatologii, neonatologii, chirurgii dziecięcej) o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu lub też o nieuleczalnej chorobie będącej zagrożeniem dla życia, które powstały w czasie porodu lub w prenatalnym okresie rozwoju dziecka (obowiązuje od 1.01.2017 r.),

 • osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności i wskazaniami do stałej/długotrwałej opieki lub pomocy ze strony innej osoby z powodu znacznie ograniczonej zdolności do samodzielnej egzystencji, lub do stałego współudziału opiekuna dziecka w procesie jego edukacji, rehabilitacji, leczenia (obowiązuje od 1.07.2018 r.).

Źródła
 1. A. Flak, Jak długo ważne jest skierowanie?, „Nowiny Gazeta Codzienna” 2019, nr 4, s. 26.
 2. Skierowania. Online: https://www.nfz-szczecin.pl/y9uy2_skierowania.htm [dostęp: 09.09.2022].
 3. Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Dz.U. 2004 nr 210 poz. 2135.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

przerwa-w-zazywaniu-lekow-przyjmowanych-na-stale-dowiedz-sie-co-zrobic
Telemedycyna
1 min.
Przerwa w zażywaniu leków przyjmowanych na stałe? Dowiedz się, co należy zrobić
07.03.2022
zaburzenia-rownowagi-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Zaburzenia równowagi: do jakiego lekarza udać się po pomoc?
01.12.2021
problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
Telemedycyna
1 min.
Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?
30.11.2021
ortopeda-kiedy-potrzebna-jest-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Ortopeda: jak wygląda teleporada?
02.11.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
ciaza-o-co-warto-zapytac-ginekologa
Zdrowie
1 min.
Ciąża – o co zapytać ginekologa? Kiedy warto skorzystać z teleporady
19.08.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.