account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Odciski na dłoniach – czym są i jak się ich pozbyć?

Karolina BaraczSylwia Brodniewska23.05.2023Aktualizacja: 04.10.2023

Odciski na dłoniach to grube, stwardniałe zmiany skórne, które powstają jako zabezpieczenie skóry przed przerwaniem jej ciągłości i powstawaniem ran. Najczęściej rozwijają się u osób wykonujących ciężką pracę fizyczną. Odciski nierzadko powodują dolegliwości bólowe. Istnieje wiele skutecznych sposobów na pozbycie się odcisków z dłoni.


odciski-na-dloniach
pixabay.com

Polecane

kapiele-siarkowe-jakie-maja-wlasciwosci-zdrowotne
Fitness
2 min.
Kąpiele siarkowe - jakie mają właściwości zdrowotne?
28.10.2021
skrzyp-na-wlosy-jak-go-stosowac-wcierki-plukanki
Fitness
1 min.
Skrzyp na włosy - jak go stosować? Wcierki, płukanki
30.10.2021
jak-zrobic-masaz-stop-krok-po-kroku-co-warto-wiedziec
Fitness
1 min.
Jak zrobić masaż stóp krok po kroku? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
maseczka-z-oleju-kokosowego-na-wlosy-na-twarz
Fitness
2 min.
Maseczka z oleju kokosowego - na włosy, na twarz
28.10.2021
Spis treści
  1. Odciski na dłoniach – czym są?
  2. Przyczyny powstawania odcisków
  3. Sposoby na pozbycie się odcisków
  4. Inne sposoby radzenia sobie z odciskami
  5. Specjalistyczne terapie przy odciskach

Odciski na dłoniach – czym są?

Odciski to zmiany zlokalizowane na dłoniach, które powstają w wyniku nadmiernego tarcia i nacisku. Występują w postaci malutkich, żółtych lub cielistych i stwardniałych defektów naskórka. Odciski pojawiają się najczęściej na dłoniach osób wykonujących ciężką pracę fizyczną, muzyków czy sportowców. Powstają w wyniku powtarzającego się tarcia, pocierania lub podrażnień spowodowanych naciskiem na skórę, przykładowo podczas podnoszenia ciężarów na siłowni. Powstawanie odcisków jest naturalną reakcją obronną skóry, która chroni się przed przerwaniem jej ciągłości i pojawieniem się ran. W takiej sytuacji skóra stara się odbudować miejsce dotknięte nadmiernym uszkodzeniem, wytwarzając więcej keratynocytów w warstwie podstawnej, co z kolei powoduje pogrubienie warstwy rogowej naskórka

Powszechnie każde zgrubienie naskórka powstałe wskutek przewlekłego działania czynników mechanicznych nazywa się odciskiem, jednak eksperci wyróżniają dwa rodzaje zgrubień powstałych w wyniku czynnika mechanicznego, tj. modzel (callus) i nagniotek (clavus). Modzele to płaskie powierzchnie zrogowaciałego naskórka na dłoniach lub stopach. Najczęściej tworzą się po ich wewnętrznej stronie. Nagniotki zaś to stożkowate odciski o żółtawym zabarwieniu, których cechą charakterystyczną jest centralny, rogowy czop. Na ogół mają wielkość od 1 mm do 2 cm i występują w postaci twardej lub miękkiej. W przeciwieństwie do modzeli nagniotki mogą powodować dolegliwości bólowe. Częściej niż na dłoniach, występują między palcami stóp, co może utrudniać chodzenie. 

Przyczyny powstawania odcisków

Odciski na dłoniach są spowodowane tarciem i naciskiem w wyniku powtarzających się czynności. Niektóre źródła tego tarcia i nacisku to:

  • wykonywanie powtarzalnej, ciężkiej fizycznej pracy rękoma, które nie są odpowiednio zabezpieczone, np. poprzez zakładanie rękawiczek ochronnych,

  • gra na instrumentach (gitara, perkusja),

  • uprawianie sportu wymagającego użycia rąk (np. trzymanie rakiety tenisowej, podnoszenie ciężarów).

U niektórych osób tendencja do powstawania odcisków może być dziedziczna.

Sposoby na pozbycie się odcisków

Dłonie są określane jako wizytówka człowieka, dlatego warto regularnie korzystać ze specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych przeznaczonych dla tej części ciała. Kiedy na Twoich dłoniach pojawią się odciski, sprawdź, jakie zabiegi kosmetyczne mogą Ci pomóc się ich pozbyć. Mały odcisk na ogół nie wykazuje żadnych innych objawów poza swoją fizyczną obecnością, jednak większy może powodować ból i dyskomfort. Jednym z najskuteczniejszych zabiegów jest terapia parafinowa, która dostarcza wielu składników odżywczych, nawilża i wygładza skórę. Zabieg przyspiesza gojenie się odcisków, działa relaksująco i odprężająco. Na czym polega? Po zdezynfekowaniu skóry dłonie zanurza się kilkakrotnie w ciepłej, ale nie gorącej parafinie. Następnie zakłada się plastikowe lub lateksowe rękawiczki, które zatrzymują ciepło, a na nie dodatkowo bawełniane rękawiczki. Cały zabieg trwa około 30 minut i nawilża nawet najsuchsze dłonie, co pomaga zregenerować się skórze dłoni.

Inne sposoby radzenia sobie z odciskami

Skuteczną metodą na pozbycie się odcisków na dłoniach jest moczenie ich w ciepłej wodzie z dodatkiem preparatu zmiękczającego skórę. Ciepło pomaga zmiękczyć szorstkie partie, dzięki czemu łatwiej usunąć z niej odciski. Wystarczy całkowicie zanurzyć dłonie w misce z ciepłą wodą na 10–15 minut, a następnie je delikatnie osuszyć i nawilżyć skórę. Do usuwania odcisków nie powinno się używać ostrych narzędzi, a delikatnie ścierające, jak pumeks. Pamiętaj, aby przed wykonaniem zabiegu dokładnie go oczyścić i zdezynfekować.

Peelingi drobnoziarniste lub gruboziarniste ograniczają proces nadmiernego rogowacenia skóry. Peelingowanie skóry jest również skuteczną metodą usuwania odcisków, gdyż powierzchnia ścierająca drobinek pomaga w usuwaniu zrogowaciałego naskórka. Peeling należy nałożyć na dłonie, po czym delikatnie masować skórę, jak przy nakładaniu kremu do rąk. Użycie peelingu nie tylko pomaga złuszczyć naskórek, ale także nadaje dłoniom gładkość oraz regeneruje i mocno nawilża skórę. Jeśli chcesz zapobiegać odciskom, regularnie stosuj balsamy lub kremy do rąk.

Innym bardzo skutecznym środkiem w zwalczaniu odcisków jest łatwo dostępna i uniwersalna soda oczyszczona. Substancja charakteryzuje się właściwościami złuszczającymi, które przyczyniają się do usuwania martwych komórek naskórka zlokalizowanych w okolicach odcisków. Ponadto środek wykazuje działanie zmniejszające obrzęk i przeciwgrzybicze. W terapii odcisków wystarczy moczyć dłonie przez 15–20 minut w wodzie z dodatkiem kilku łyżek sody, a po wyjęciu należy dokładnie je osuszyć i zaaplikować odpowiedni krem do rąk.

Specjalistyczne terapie przy odciskach

W leczeniu odcisków na dłoniach w pierwszej kolejności na ogół stosuje się preparaty keratolityczne, czyli złuszczające skórę. Ich skuteczność wynika z właściwości rozpuszczających zrogowaciałą warstwę naskórka. W składzie takich preparatów najczęściej znajduje się kwas salicylowy bądź mlekowy. Aby pozbyć się zmian skórnych, warto również zastosować odpowiednią maść, która zawiera składniki zmiękczające i regenerujące skórę dłoni. Takie preparaty kupisz w aptece lub drogerii. Przed ich użyciem skonsultuj się z farmaceutą. W ciężkich przypadkach konieczne jest usunięcie odcisków na dłoni podczas zabiegu wykonywanego przez dermatologa lub wykwalifikowanego kosmetologa z użyciem odpowiednich narzędzi.

Źródła
  1. Górska A., Graboś A., Kozar D., Prejsnar-Wiśniewska R., Sadlik E., Wykonywanie zabiegów kosmetycznych ciała, dłoni i stóp, Centrum Rozwoju Edukacji EDICON, Poznań 2017.
  2. Rubas K., Nockowski P., Dermatozy wywołane przewlekłym działaniem czynników mechanicznych, “Kosmetologia Estetyczna”, 2019, 1, (7), s. 43–49.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
zywokost-na-zmarszczki-nalewka-olej-jak-dziala
Fitness
1 min.
Jakie działanie ma żywokost? Czy pomaga na zmarszczki?
03.06.2022
jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.