Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

Kurzajki na dłoniach - jak wyglądają i jak je leczyć?

Marta Skrzypek

24.01.2022

Aktualizacja: 24.01.2022

Kurzajki na dłoniach to inaczej brodawki wirusowe, które mogą się pojawiać na całym ciele. Wywołuje je zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Brodawki na dłoniach są nieestetyczne i zaraźliwe, ale nie są niebezpieczne. Jak je rozpoznać? Jak skutecznie ich się pozbyć?


kurzajka-na-dloni-jak-ja-rozpoznac-jak-sie-pozbyc
pexels.com

Jak wygląda kurzajka na dłoni?

Kurzajki (zwane również brodawkami) na dłoniach i palcach są wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (human papilloma virus, HPV). Pojawiają się na kostkach, zewnętrznej i wewnętrznej stronie dłoni, palcach i w okolicach paznokcia. Wyglądają jak małe, szare narośla o szorstkiej powierzchni. Czasami pojawiają się pojedynczo, a czasami w skupiskach. Kurzajka może być mylona z odciskiem, jednak jej kształt jest nieregularny i szorstki. Odcisk natomiast jest bardziej owalny. Brodawki wirusowe nie bolą, jednak wyglądają dość nieestetycznie i mogą wywoływać dyskomfort, szczególnie wtedy, gdy pojawiają się na stopach. Najbardziej dokuczają te znajdujące się w okolicy paznokci - mogą unieść płytkę i powodować silny ból.

Kurzajki na dłoniach - skąd się biorą?

Wirusem brodawczaka ludzkiego, który wywołuje kurzajki, można się zarazić w ogólnodostępnych miejscach. Najbardziej narażone są osoby, które często odwiedzają basen lub saunę, dlatego warto zabezpieczać stopy oraz wyjątkowo dbać o higienę ciała. Sam kontakt z patogenem nie musi wcale oznaczać, że dojdzie do zakażenia. Wysokie prawdopodobieństwo występuje, jeśli:

 • używasz wspólnych przedmiotów z nosicielem wirusa (np. ręcznika, butów itp.),

 • chodzisz w miejsca wysokiego ryzyka (np. sauna, basen, salon kosmetyczny),

 • masz osłabioną odporność (np. w wyniku przebytych chorób, silnego stresu, braku snu),

 • często się kaleczysz i nie zabezpieczasz odpowiednio rany,

 • słabo dbasz o higienę, szczególnie rąk i stóp.

Najbardziej narażone na zakażenia są dzieci i osoby starsze, ze względu na słabszy układ immunologiczny. Poza tym dzieci mają spory kontakt z rówieśnikami i nie przejmują się zbytnio własną higieną.

Jak się pozbyć kurzajki na dłoniach i palcach?

We współczesnej medycynie istnieje wiele metod pozbywania się kurzajek raz na zawsze. Większość zabiegów jest wykonywana w profesjonalnym gabinecie dermatologicznym. Ich wybór często zależy od wieku pacjenta, jego oczekiwań względem leczenia oraz wielkości zmian. Jak pozbyć się kurzajki? Brodawki wirusowe na dłoniach i palcach można usunąć dzięki kilku sprawdzonym metodom:

 • Krioterapia - poddanie kurzajki niskim temperaturom, inaczej wymrażanie ciekłym azotem. Jedna z najpopularniejszych metod usuwania brodawek. Jest nieinwazyjna, bezbolesna i całkiem skuteczna. Jeśli zmiana nie jest zbyt skomplikowana, można bez przeszkód usunąć ją dzięki krioterapii. Może być alternatywą do laseroterapii lub elektrokoagulacji.

 • Elektrokoagulacja - elektrokoagulacja polega na wypalaniu zmiany za pomocą łuku elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Jest to zabieg bezpieczny i nieinwazyjny. Może powodować lekki dyskomfort, dlatego pacjenta znieczula się miejscowo za pomocą specjalnej maści. Elektrokoagulacja pozostawia delikatny ślad na skórze, który z czasem blednie i znika.

 • Laseroterapia - metoda najbardziej skuteczna, ponieważ usuwa kurzajkę w 100%. Niestety, jest ona trochę droższa od innych metod. Po usunięciu kurzajki laserem pozostaje lekki strupek, którego nie wolno drapać - w innym przypadku może pozostać trwała blizna.

 • Zabieg chirurgiczny - polega na łyżeczkowaniu zmiany wraz z korzeniem lub wycięciu jej skalpelem. Jest to metoda najbardziej inwazyjna, stosowana rzadziej niż inne. Nie jest bolesna, przebiega w znieczuleniu miejscowym. Niestety, zabieg chirurgiczny może pozostawiać trwałą bliznę.

Jeżeli nie masz pewności, która metoda będzie najbardziej odpowiednia dla Ciebie, warto pójść po poradę do dermatologa. Lekarz precyzyjniej opisze każdą z metod i doradzi, która z nich będzie najlepsza dla Twojej skóry.

Jak usunąć kurzajki w domu?

Istnieje wiele domowych metod na pozbycie się kurzajek. Doskonale sprawdzą się zioła, a w szczególności mniszek lekarski i jaskółcze ziele, zwane również glistnikiem. Soki z tych dwóch roślin działają bakterio- i grzybobójczo. Mają wiele witamin i wykazują działanie antyoksydacyjne. Wystarczy wycisnąć sok z łodygi i smarować kurzajkę kilka razy dziennie. Kolejnym dobrym sposobem na brodawki wirusowe jest czosnek. Czosnek to naturalny zabójca bakterii i grzybów, który skutecznie hamuje rozwój patogenu. Najlepiej go obrać, przyłożyć do rany i zakleić na kilka godzin. Taki opatrunek zmieniaj 2-3 razy dziennie.

Jeśli żadna z domowych metod Ci nie odpowiada, możesz wybrać preparat dostępny w aptece. Niektóre z nich są w postaci płynów, inne w sprayu. Różnią się nie tylko konsystencją, ale również składem. Zawierają kwas mlekowy i salicylowy lub azotan srebra. Pamiętaj jednak, że żaden z nich nie może być stosowany, jeśli cierpisz na choroby przewlekłe i autoimmunologiczne. Wówczas najlepszym wyjściem będzie wizyta w gabinecie lekarskim, zwłaszcza gdy chodzi o zmiany skórne u dzieci.

Źródła
 1. I. Kaczmarczyk-Sedlak, A. Ciołkowski, Zioła w medycynie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.

 2. P. Łopatniuk, Na własnej skórze, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2020.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Zdrowie
Ad

Polecane

regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
grupy-krwi-jakie-sa-rodzaje-jaka-jest-najrzadsza
Zdrowie
2 min.
Grupy krwi – jakie są ich rodzaje? Czym jest zgodność grup krwi?
19.05.2021
sucha-skora-twarzy-nawilzanie-domowymi-sposobami
Zdrowie
1 min.
Sucha skóra twarzy - nawilżanie domowymi sposobami
31.10.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-swedzenie-skory
Zdrowie
2 min.
Poznaj domowe sposoby na swędzenie skóry
17.05.2021

Najchętniej czytane

goraczka-ile-moze-trwac-jak-ja-zbic
Zdrowie
2 min.
Gorączka - ile może trwać? Jak ją zbić?
31.10.2021
alergia-na-jajka-jakie-sa-objawy-uczulenia
Zdrowie
2 min.
Co uczula w jajku? Jakie są objawy alergii na jaja kurze?
19.05.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.