Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Suche dłonie u dziecka i dorosłego – przyczyny, domowe sposoby

Agata Oleszkiewicz

27.03.2023

Aktualizacja: 02.07.2023

Suche dłonie zimą to powszechny problem, ale może również pojawiać się latem. Niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, takich jak temperatura i niska wilgotność powietrza, ale też niewłaściwa pielęgnacja skóry, to najczęstsze przyczyny suchości dłoni. Sprawdź, co jeszcze ją powoduje i jak ją leczyć!


suche-dlonie-przyczyny-domowe-sposoby
pixabay.com

Polecane

zepsute-zeby-dlaczego-sa-szkodliwe-dla-zdrowia
Zdrowie
2 min.
Zepsute zęby - dlaczego są szkodliwe dla zdrowia?
30.10.2021
oslabienie-organizmu-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Osłabienie organizmu – przyczyny i sposoby na odzyskanie sił
19.05.2021
bakterie-jelitowe-jakie-sa-szczepy-jak-o-nie-dbac
Zdrowie
2 min.
Bakterie jelitowe - jakie są szczepy? Jak o nie dbać?
21.01.2022
wzmocnienie-organizmu-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak możesz wzmocnić swój organizm po antybiotyku?
30.05.2022
Spis treści
 1. Suche dłonie – przyczyny atmosferyczne
 2. Suche dłonie od zewnątrz – detergenty i chemikalia
 3. Zła pielęgnacja przyczyną problemu
 4. Suche dłonie od wody
 5. Sucha skóra od wewnątrz
 6. Suche dłonie na kostkach, palcach i od środka
 7. Co sprawdzi się na suche dłonie? Domowe sposoby

Suche dłonie – przyczyny atmosferyczne

Suche dłonie, pękająca skóra, uczucie świądu i zaczerwienienie stanowią powszechne sezonowe dolegliwości, których obecność związana jest m.in. ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Szczególnie niekorzystny wpływ na kondycję i wygląd skóry rąk mają niskie temperatury oraz wilgotność powietrza, a także silny wiatr. Istotą negatywnego działania pogody jest to, że skóra rąk jest cienka, a dodatkowo ma niewielką ilość gruczołów łojowych, których zadaniem jest wydzielanie sebum, naturalnego środka nawilżającego i zabezpieczającego przed zbyt szybką utratą wody oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Bardzo suche dłonie zimą stanowią powszechną udrękę wielu osób, ale problem może także zdarzyć się latem. Długa ekspozycja rąk na promieniowanie UV sprzyja bowiem powstawaniu uszkodzeń na poziomie włókien kolagenowych, przez co skóra nie tylko traci elastyczność, ale także staje się przyczyną przyspieszenia procesów fotostarzenia, przebarwień i nadmiernej utraty wody, czyli powstawania problemu, jakim są suche dłonie.

Suche dłonie od zewnątrz – detergenty i chemikalia

Ze względu na częsty kontakt dłoni z różnego rodzaju środkami myjącymi, dezynfekującymi czy innymi stosowanymi do domowych i ogrodowych prac gospodarczych, które zawierają toksyczne i wysuszające składniki, skóra jest szczególnie narażona na powstawanie uszkodzeń i utratę wilgoci. Co więcej, nie tylko chemikalia oddziałują niekorzystnie na zdrowie rąk, ale również kontakt z zanieczyszczeniami, takimi jak kurz czy spaliny. Detergenty najczęściej powodują suche dłonie między palcami oraz od zewnątrz. Poza tym domowe prace porządkowe sprzyjają powstawaniu innego rodzaju zmian na powierzchni skóry. Powodują m.in. odciski na dłoniach

Zła pielęgnacja przyczyną problemu

Dotyczy to doboru zarówno kosmetyków, jak i zabiegów. Wszelkie kremy, maski i peelingi powinny być dopasowane do aktualnego stanu skóry, czyli zaspokajać jej potrzeby. Jeśli masz bardzo suche dłonie, krem powinien zawierać specjalne składniki, w tym mocznik, glicerynę czy alantoinę. Chcąc ukoić nieprzyjemną szorstkość i zapobiec jej ponownemu pojawianiu się, wybór kosmetyku nie może być przypadkowy, dlatego nie sięgaj po pierwszą lepszą emulsję. Wybieraj przede wszystkim produkty przeznaczone do skóry rąk! Nakładając na ręce krem do twarzy czy stóp lub balsam do ciała, możesz nasilić dolegliwości lub nie poprawić jej stanu. Poza tym wszelkie domowe zabiegi pielęgnacyjne, np. złuszczające, przeprowadzaj regularnie i stosuj się do zaleceń producenta, jeśli używasz gotowych preparatów. 

Suche dłonie od wody

Choć wydawałoby się to niemożliwe, woda może być przyczyną wysuszenia skóry. Stwarza ona jednak takie ryzyko, jeśli jest zbyt twarda lub zanieczyszczona, a także zbyt ciepła. Chłodna, czysta i o odpowiednim pH będzie wspierać optymalną pracę skóry i jej przydatków, nie stanowiąc zagrożenia. Suche dłonie u mężczyzn i kobiet może jednak powodować zbyt częste mycie rąk. To nierzadko bywa związane z wykonywaniem pewnych zawodów, które wymagają zachowania wysokiej higieny rąk, np. pielęgniarza, kucharza. 

Sucha skóra od wewnątrz

Poza tym, że skóra dłoni jest cienka i ma niewielką ilość gruczołów łojowych, to w jej strukturach znajduje się z kolei spore zagęszczenie gruczołów potowych, zwłaszcza od strony wewnętrznej. Potliwe dłonie stwarzają ryzyko szybkiej utraty dużych ilości wody, wywołując efekt suchości. Poza tym ręce stają się szorstkie i twarde, może też powstać nieprzyjemne uczucie ciągnięcia.

Suche dłonie na kostkach, palcach i od środka

Problemy z nawilżeniem towarzyszą niektórym chorobom. Najczęściej dotyczą one zaburzeń na tle dermatologicznym, ale również przyczyną bywają alergie, wahania hormonalne i metaboliczne czy kłopoty z nerkami. Suche dłonie to powszechny objaw odwodnienia organizmu i niedoboru niektórych witamin.

Co sprawdzi się na suche dłonie? Domowe sposoby

Przede wszystkim sięgaj po odpowiednie kosmetyki nawilżające, które już po aplikacji łagodzą dyskomfort. Stosuj je szczególnie po kontakcie rąk z detergentami i długim moczeniu w wodzie. Do prac gospodarczych zakładaj rękawice ochronne! Regularnie wykonuj zabiegi odżywcze. W tym celu sprawdzą się m.in.: maseczka miodowo-parafinowa, kompresy z siemienia lnianego czy peelingi z kawy. Poza tym zimą suche dłonie zabezpieczaj przed wyjściem z domu rękawiczkami, a bez względu na porę roku stosuj krem z filtrem SPF o odpowiednim faktorze. Nawadniaj organizm i wzbogać dietę o produkty zawierające antyoksydanty, np. witaminy A, E i C.

Źródła
 1. A. George, Szczęśliwa skóra. Naturalny program domowej ekopielęgnacji, Galaktyka Łódź 2015.
 2. M. Martini, Kosmetologia i farmakologia skóry, PZWL, Warszawa 2014.
 3. Praca zbiorowa, Pielęgnacja dłoni i stóp, „Chemia i Biznes” 2017, nr 1.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
rodzaje-kleszczy-jakie-sa-najgrozniejsze
Zdrowie
2 min.
Rodzaje kleszczy - jakie są najgroźniejsze?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.