account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Olej rycynowy – niezastąpiony specyfik w pielęgnacji włosów

Justyna Dereń30.03.2023Aktualizacja: 01.05.2023

Cenisz sobie naturalne produkty do pielęgnacji włosów? W takim razie wypróbuj olej rycynowy! Specyfik wspaniale nawilża, wygładza i zmiękcza pasma, jednocześnie chroni je przed czynnikami środowiskowymi. Produkt wzmacnia włosy i przyspiesza ich porost. Sprawdź, jak go stosować, aby przyniósł pożądany efekt!


olej-rycynowy-na-wlosy-jak-stosowac-efekty
pixabay.com

Polecane

oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
masaz-na-worki-pod-oczami-jak-go-wykonac
Fitness
1 min.
Masaż na worki pod oczami - jak go wykonać?
21.01.2022
kozieradka-na-zmarszczki-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Kozieradka na zmarszczki - jakie daje efekty?
24.01.2022
smalec-gesi-na-zmarszczki-jak-dziala-na-twarz
Fitness
1 min.
Smalec gęsi na zmarszczki - jak działa na twarz?
24.01.2022
Spis treści
  1. Olej rycynowy – czym jest i jak powstaje?
  2. Olej rycynowy – właściwości kosmetyczne
  3. Jak wybrać olej do włosów?
  4. Jak stosować olej rycynowy na włosy?
  5. Nawilżające i wzmacniające serum do włosów – sprawdzony przepis
  6. Maska z olejem rycynowym – naturalny sposób na porost włosów

Olej rycynowy – czym jest i jak powstaje?

Olej rycynowy otrzymuje się z nasion rącznika pospolitego, występującego w Afryce i Indiach. Następnie produkt poddawany jest obróbce termicznej, dzięki czemu traci toksyczne właściwości. Chodzi tutaj o dwa szkodliwe związki – rycynę i rycyninę. Specyfik przyjmuje postać gęstej, jasnożółtej lub przezroczystej cieczy.

Do pielęgnacji włosów stosuj olej tłoczony na zimno, ponieważ zachowuje cenne składniki. Pamiętaj, żeby przechowywać go w ciemnym, chłodnym miejscu. Niektórzy producenci sprzedają specyfik w ciemnej, szklanej butelce. W ten sposób nie jest on wystawiony na działanie promieni słonecznych. Podobnie postępuj w przypadku oliwy z oliwek. Nakładaj ją na włosy średnioporowate, aby je nawilżyć i zmiękczyć. Produkt wnika w łodygę włosa, dzięki czemu zapobiega nadmiernej utracie wilgoci. Można go też nakładać na rozdwajające się końcówki. Pamiętaj jednak, żeby nie aplikować oliwy przed stylizacją lokówką lub prostownicą. Ma niższą temperaturę wrzenia, dlatego może doprowadzić do spalenia kosmyków.

Olej rycynowy – właściwości kosmetyczne

Szukasz ratunku dla zniszczonych i przesuszonych kosmyków? Postaw na regularne olejowanie włosów. Zabieg wzmacnia i regeneruje pasma, przywracając im zdrowy wygląd. Olej rycynowy poprawia mikrokrążenie w skórze głowy, dzięki czemu wzmacnia cebulki i stymuluje porost włosów. Produkt łagodzi podrażnienia, spowodowane nadmiernym stosowaniem szamponów z SLS. Efekty olejowania uzależnione są od częstotliwości wykonywania zabiegów, predyspozycji genetycznych i stanu wyjściowego włosów. Pierwsze zmiany zwykle pojawiają się po 3–4 tygodniach regularnej pielęgnacji, ale na maksymalne rezultaty trzeba poczekać kilka miesięcy.

Swoje właściwości olej rycynowy zawdzięcza:

  • witaminom E i A,

  • kwasom tłuszczowym – oleinowemu, rycynolowemu, linolowemu, stearynowemu i palmitynowemu,

  • białku,

  • minerałom.

Olej rycynowy warto stosować szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy włosy narażone są na zmienność temperatur, śnieg i suche powietrze. Preparat wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze. Specyfik reguluje wydzielanie sebum, dlatego zmniejsza przetłuszczanie się włosów. W ten sposób chroni przed rozwojem łupieżu i stanu zapalnego skóry głowy. Oprócz tego jest bogaty w przeciwutleniacze, dzięki czemu stymuluje produkcję keratyny, czyli podstawowego budulca włosów. 

Olej rycynowy przywraca odpowiednie pH skórze głowy, co pozwala utrzymać właściwe nawilżenie. W ten sposób przyspieszymy jej regenerację, zwłaszcza po uszkodzeniu wywołanym agresywnymi kosmetykami. Pamiętaj jednak, żeby nie stosować go zbyt często, w przeciwnym razie może przesuszać pasma i skalp.

Jak wybrać olej do włosów?

Olej kokosowy nakładaj na włosy wysokoporowate, w ten sposób je nawilżysz, wygładzisz i odżywisz. Ponadto produkt chroni pasma przed uszkodzeniami mechanicznymi, wysokimi temperaturami, promieniowaniem UV, mrozem i wiatrem.

Olej rycynowy można stosować na włosy nisko- i średnioporowate. Nie nakładaj go jednak na pasma o wysokiej porowatości, w przeciwnym razie tylko je spuszysz. Osoby z bardzo jasnymi włosami powinny zachować ostrożność podczas stosowania produktu, ponieważ może on przyciemnić końcówki.

Olejek arganowy można aplikować na włosy słabe, łamliwe i przesuszone. Specyfik błyskawicznie wygładza, nawilża i nabłyszcza pasma, dodatkowo zapobiega ich elektryzowaniu się i puszeniu. Oprócz tego wzmacnia on cebulki włosowe i stymuluje porost kosmyków.

Jak stosować olej rycynowy na włosy?

Jeśli zdecydujesz się na olejowanie włosów na noc, pamiętaj, żeby zabezpieczyć je chustą lub satynowym czepkiem. Owiń głowę ręcznikiem, w ten sposób ułatwisz wchłanianie produktu. Zanim nałożysz olej rycynowy na noc, upewnij się, że nie podrażnia skóry głowy ani nie obciąża włosów. W tym celu zaaplikuj go na suche pasma i zmyj go odżywką po 30–120 minutach.

Przed nałożeniem oleju rycynowego na włosy spryskaj je tonikiem lub hydrolatem nawilżającym. Możesz go aplikować na całe pasma, od połowy długości lub tylko na rozdwojone końcówki. Po nałożeniu produktu załóż czepek foliowy lub owiń włosy ręcznikiem. 

Jak zmyć olej rycynowy z włosów? Możesz go zemulgować maską lub odżywką. Dzięki temu kosmyki nie będą wyglądały na przetłuszczone. W olejowaniu ważna jest regularność, dlatego warto go robić 1–2 razy w tygodniu.

Nawilżające i wzmacniające serum do włosów – sprawdzony przepis

Olej rycynowy można stosować samodzielnie bądź dodać do odżywki, serum, szamponu lub innego produktu do pielęgnacji włosów. Warto go też połączyć z dwoma olejkami – arganowym i jojoba. Pierwszy z nich intensywnie nawilża i wzmacnia pasma. Drugi jest bogaty w witaminy C i E, które zapobiegają nadmiernemu wypadaniu włosów. W ten sposób możesz też rozcieńczyć olej rycynowy, dzięki czemu ułatwisz sobie aplikację.

Składniki:

  • 3 łyżki oleju rycynowego,

  • 1 łyżka olejku arganowego lub olejku jojoba.

Wymieszaj składniki w szklanej, brązowej butelce z zakraplaczem. Wstrząśnij, aby dobrze połączyć ze sobą składniki. Weź kilka kropli mikstury w dłonie, a następnie wmasuj ją we włosy i skórę głowy. Powtarzaj zabieg 2–4 razy w tygodniu.

Maska z olejem rycynowym – naturalny sposób na porost włosów

Maseczka wygładza i wzmacnia pasma, jednocześnie nadaje im zdrowy wygląd. Oprócz tego wpływa pozytywnie na skórę głowy, dzięki czemu stymuluje porost włosów.

Składniki:

  • 3 łyżeczki oleju rycynowego,

  • 4 krople olejku rozmarynowego,

  • 3 łyżeczki olejku jojoba,

  • 4 krople olejku z drzewa herbacianego,

  • 4 krople olejku lawendowego.

Wymieszaj wszystkie składniki w buteleczce z brązowego szkła. Olejki eteryczne stosuj w rozcieńczeniu 2% (12 kropli na 30 ml). Dobrze wstrząśnij butelką, aby składniki się połączyły. Nałóż odrobinę produktu na skórę głowy, wymasuj delikatnie i poczekaj przynajmniej godzinę. Umyj łagodnym szamponem. Powtarzaj 2 razy w tygodniu minimum przez miesiąc.

Źródła
  1. Reszke R., Reich A., Wybrane składniki pochodzenia roślinnego obecne w kosmetykach dostępnych w Polsce, „Forum Dermatologicum” 2016, t. 2, nr 2, s. 51–59.
Author Justyna Dereń picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
domowe-sposoby-na-wszy-jak-sie-pozbyc-tych-pasozytow
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na wszy
01.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.