account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Olejek arganowy – dlaczego warto włączyć go do pielęgnacji włosów?

Justyna Dereń30.03.2023Aktualizacja: 01.05.2023

Zastanawiasz się, jak dbać o przesuszone, matowe włosy? A może masz problem z rozdwajającymi się końcówkami? Sięgnij po olejek arganowy, który nawilża, wzmacnia i regeneruje pasma. Ponadto łagodzi on stan zapalny skóry głowy i normalizuje wydzielanie sebum. Sprawdź, jak go stosować, aby przyniósł maksymalne korzyści!


olejek-arganowy-na-wlosy-jak-stosowac-efekty
pixabay.com

Polecane

oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
masaz-na-worki-pod-oczami-jak-go-wykonac
Fitness
1 min.
Masaż na worki pod oczami - jak go wykonać?
21.01.2022
smalec-gesi-na-zmarszczki-jak-dziala-na-twarz
Fitness
1 min.
Smalec gęsi na zmarszczki - jak działa na twarz?
24.01.2022
kozieradka-na-zmarszczki-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Kozieradka na zmarszczki - jakie daje efekty?
24.01.2022
Spis treści
  1. Olejek arganowy – dlaczego warto go stosować?
  2. Olejowanie włosów – efekty
  3. Jak stosować olejek arganowy?
  4. Olejek arganowy kosmetyczny i spożywczy – czym się różnią?
  5. Domowa maseczka z olejkiem arganowym

Olejek arganowy – dlaczego warto go stosować?

Olejek arganowy, znany również jako marokańskie złoto, odżywia skórę głowy, dzięki czemu przyspiesza porost włosów. Produkt intensywnie nawilża pasma i zapobiega ich wypadaniu. Ponadto hamuje on nadmierne wydzielanie sebum i łagodzi stany zapalne. 

Płynne złoto Maroka działa zarówno na zewnątrz, jak i od wewnątrz. Zawarte w nim składniki wnikają w strukturę włosa, wspierając jego odbudowę. Produkt jest bogaty w witaminę E, która nawilża i uelastycznia włosy. Oprócz tego w olejku arganowym znajdziemy:

  • kwasy tłuszczowe – nawilżają włosy i przyspieszają ich regenerację, 

  • karoteny, polifenole i fitosterole – neutralizują wolne rodniki i chronią przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.

Olejek arganowy skutecznie chroni włosy przed wysokimi temperaturami, dlatego warto nałożyć go przed użyciem prostownicy lub lokówki. Możesz go również aplikować przynajmniej kilka godzin przed koloryzacją lub rozjaśnianiem. Produkt zapobiega bowiem nadmiernej utracie wilgoci z włosów. Dodatkowo skutecznie chroni je przed szkodliwym działaniem chlorowanej lub słonej wody. Warto go zatem nałożyć przed kąpielą w basenie lub w morzu. Płynne marokańskie złoto zazwyczaj nie podrażnia ani nie wywołuje reakcji alergicznej. Pamiętaj jednak, żeby kupować go tylko ze sprawdzonych źródeł.

Olej arganowy zaspokaja potrzeby pasm o średniej lub wysokiej porowatości. Zastanawiasz się, kiedy z kolei stosować oliwę z oliwek na włosy? Produkt sprawdzi się w przypadku przesuszonych i zniszczonych pasm. Możesz ją również nakładać na łamliwe, rozdwojone końcówki.

Olejowanie włosów – efekty

Olejowanie włosów to łatwy do wykonania, naturalny zabieg, który przynosi natychmiastowe efekty. Dzięki niemu pasma staną się gładkie, elastyczne i błyszczące, a także mniej podatne na uszkodzenia. Może również pomóc w przypadku rozdwajających się końcówek. Aby czerpać maksymalne korzyści z zabiegu, powtarzaj go regularnie. Pamiętaj też, żeby dobrać produkt do swoich potrzeb.

Olej rycynowy stosuj na włosy nisko- lub średnioporowate. W pierwszym przypadku możesz go wymieszać z rozpuszczonym olejem kokosowym w proporcji 1 : 1. Szukasz domowego sposobu na nawilżenie i wzmocnienie włosów średnioporowatych? Połącz olejek rycynowy z olejem słonecznikowym, arganowym, jojoba, lnianym lub sezamowym.

Częstotliwość olejowania uzależniona jest od potrzeb włosów. Zacznij od małych ilości produktu, aby nie obciążyć kosmyków. Możesz również sięgnąć po gotowe kosmetyki z olejkiem arganowym. Stosuj je zgodnie z zaleceniami producenta, dzięki czemu przyniosą pożądany efekt. Olejek arganowy idealnie sprawdzi się jako odżywka bez spłukiwania. Wystarczy, że rozetrzesz w dłoniach odrobinę produktu, a następnie przeczeszesz nimi wilgotne kosmyki. 

Jak stosować olejek arganowy?

Możesz go nakładać na suche pasma, pod warunkiem że nie mają skłonności do przetłuszczania. Nie aplikuj olejku bezpośrednio na skórę głowy, aby jej nie podrażnić. Pamiętaj, żeby dzień przed zabiegiem umyć włosy. W ten sposób usuniesz z nich silikony i kosmetyki do stylizacji. Zanim przystąpisz do olejowania, dokładnie rozczesz włosy. Dzięki temu ułatwisz wchłanianie specyfiku. Podgrzej kilka kropli olejku w misce z ciepłą wodą, a następnie rozprowadź go na całej długości pasm. Ponownie rozczesz włosy grzebieniem, zwiąż je w luźny kok lub warkocz. Poczekaj 30–120 minut. Aby pozbyć się olejku, zemulguj go odżywką, na koniec umyj włosy łagodnym szamponem.

Możesz wykonać olejowanie włosów na mokro. Nie musisz myć ich szamponem, wystarczy, że zwilżysz je wodą lub hydrolatem. Rozczesz kosmyki grzebieniem, następnie nałóż olejek na całą długość włosów. Pamiętaj, żeby ponownie je rozczesać. Pozostaw produkt na 30–120 minut, nałóż odżywkę, umyj włosy szamponem i dokładnie spłucz. Jeśli masz bardzo zniszczone, elektryzujące się pasma, wykonuj olejowanie włosów na noc. Proponowany zabieg pozwala w pełni cieszyć się dobroczynnym działaniem olejku. 

Zastanawiasz się, jak ujarzmić niesforne końcówki, a przy okazji je wzmocnić? Sięgnij po olejek arganowy i rozetrzyj odrobinę w dłoniach. Możesz go nakładać na mokre lub wilgotne końcówki. Włącz go do codziennej pielęgnacji włosów, dzięki czemu szybko poprawisz ich wygląd. W ten sposób ochronisz kosmyki przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. 

Olejek arganowy kosmetyczny i spożywczy – czym się różnią?

Zastanawiasz się, czym olejować włosy? Wybierz organiczny olejek arganowy, przeznaczony do celów kosmetycznych. Wytwarza się go z nieprażonych nasion. Specyfik jest znacznie jaśniejszy od spożywczego olejku. Należy podkreślić, że nie powinien mieć zapachu, w przeciwieństwie do olejku nadającego się do jedzenia. Ten drugi pachnie orzechami i ma ciemnozłoty kolor. Otrzymuje się go z prażonych nasion drzewa arganowego.

Olejek arganowy przechowuj w ciemnym, chłodnym miejscu, dzięki czemu zachowa swoje właściwości. Zjełczały produkt ma charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Należy go wyrzucić, w przeciwnym razie może powodować podrażnienia i uczulenie.

Domowa maseczka z olejkiem arganowym

Płynne marokańskie złoto znajdziesz w wielu szamponach, maskach i odżywkach. Wspomniane preparaty sprawiają, że włosy stają się gładkie, nawilżone, sprężyste i lśniące. Możesz również przygotować domową maseczkę z olejkiem arganowym, hibiskusem i olejem rozmarynowym. W ten sposób dostarczysz mnóstwo witamin A, C i wapnia, które przywrócą optymalne nawilżenie włosom i skórze głowy. Maseczka wzmacnia pasma, jednocześnie minimalizuje ryzyko rozwoju łupieżu.

Składniki:

  • 2 łyżki olejku arganowego,

  • 6 czerwonych kwiatów hibiskusa (rozdziel wszystkie płatki),

  • 3–4 krople olejku rozmarynowego.

Podgrzej olejek arganowy przez kilka minut w misce z ciepłą wodą. Odstaw, aż ostygnie. Teraz umyj i zmiel płatki hibiskusa. Wsyp proszek do miseczki i dodaj do niego olej arganowy i olejek rozmarynowy. Dobrze wymieszaj wszystkie składniki. Nałóż maseczkę dłońmi od nasady po same końce. Zrób delikatny masaż skóry głowy, aby ułatwić wchłanianie maski. Pozostaw na 25–30 minut i dokładnie zmyj letnią wodą. Aby uzyskać lepsze efekty, powtarzaj zabieg raz w tygodniu.

Źródła
  1. P. Hałas, H. Nawrocka-Bogusz, Zastosowanie oleju arganowego w kosmetologii, „Kosmetologia Estetyczna” 2014, nr 3.
  2. B. Łukasiewicz, Złota argania, „Świat Farmacji” 2010, nr 4.
Author Justyna Dereń picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
domowe-sposoby-na-wszy-jak-sie-pozbyc-tych-pasozytow
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na wszy
01.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.