account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Oponiak kręgosłupa – co to za choroba? Jak ją się leczy?

lek. Agnieszka Żędzian19.01.2024Aktualizacja: 28.02.2024

Oponiak kręgosłupa to zwykle łagodny nowotwór wywodzący się z opon mózgowo-rdzeniowych. Występuje najczęściej u osób po 80. roku życia. Może być przyczyną występowania bólu korzonków i zaburzeń neurologicznych. Jakie badania pozwalają na wykrycie oponiaka kręgosłupa? Kiedy je wykonać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznasz, czytając ten artykuł.


oponiak-kregoslupa-co-to-za-choroba-metody-leczenia
Pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Oponiak – co to jest?
  2. Jakie objawy mogą świadczyć o oponiaku kręgosłupa?
  3. Jakie badania wykonać?
  4. Oponiak kręgosłupa – na czym polega leczenie?
  5. Czy oponiak kręgosłupa jest groźny?

Oponiak – co to jest?

Oponiak to najczęściej występujący pierwotny nowotwór ośrodkowego układu nerwowego. Stanowi aż 37,6% tych zmian i niemal połowę wszystkich łagodnych nowotworów mózgu. Oponiaki wywodzą się z opon mózgowo-rdzeniowych, czemu zawdzięczają swoją nazwę. W zależności od lokalizacji zmiany wyróżnia się oponiaki mózgu i oponiaki kręgosłupa.

Opony mózgowo-rdzeniowe to struktury zbudowane z tkanki łącznej. Wyróżnia się ich trzy rodzaje: oponę twardą, pajęczą (pajęczynówkę) i miękką. Otaczają mózg i rdzeń kręgowy, chroniąc je przed urazami. Oponiaki kręgosłupa mogą wystąpić w każdej jego części, ale najczęściej, bo aż w 67–84% przypadków, stwierdza się je w okolicy piersiowej. Rzadziej dotyczą części szyjnej i lędźwiowej. Większość zmian ma charakter łagodny, a szczyt zachorowań występuje u osób w wieku 80–84 lat.

Jakie objawy mogą świadczyć o oponiaku kręgosłupa?

Oponiak kręgosłupa charakteryzuje się powolnym wzrostem i przez długi czas może pozostawać bezobjawowy. Z czasem pojawiają się symptomy, które mogą na początku przypominać objawy zwyrodnienia stawów kręgosłupa. Zwykle jest to niespecyficzny ból pleców, który występuje u 42–87% chorych. Pacjenci często go ignorują i zwlekają ze zgłoszeniem się do lekarza do czasu, gdy dolegliwości są bardzo nasilone lub dołączają inne objawy oponiaka kręgosłupa:

  • promieniowanie bólu do innych okolic ciała – spowodowane uciskiem korzeni nerwów rdzeniowych (tzw. ból korzonków). Ból może promieniować np. do pośladka i tylnej części uda;

  • zaburzenia ruchowe – zwykle pod postacią niedowładu kończyn;

  • zaburzenia czucia – mogą mieć charakter pieczenia, łaskotania czy osłabienia czucia;

  • zaburzenia kontroli zwieraczy – pacjenci mogą zgłaszać nietrzymanie moczu i/lub stolca.

Jeżeli zauważysz u siebie objawy, które mogą wskazywać na oponiaka kręgosłupa, zgłoś się do lekarza rodzinnego. Skieruje Cię on do neurologa, czyli specjalisty diagnostyki i leczenia chorób układu nerwowego.

Jakie badania wykonać?

Złotym standardem obrazowania struktur kręgosłupa jest rezonans magnetyczny (MRI). Badanie to pozwala nie tylko uwidocznić oponiaka kręgosłupa, lecz także ocenić stopień jego ucisku na sąsiednie tkanki – nerwy, naczynia krwionośne oraz rdzeń kręgowy. Diagnostykę często uzupełnia się o tomografię komputerową (TK) kręgosłupa, w której radiolog może lepiej ocenić struktury kostne. Pamiętaj, że przed wykonaniem rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej z kontrastem konieczne jest wykonanie badania stężenia kreatyniny

Jeśli chcesz mieć szybki dostęp do lekarzy i badań, sprawdź Polisę Zdrowie Welbi, czyli prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę zamówisz na Welbi. 

Prywatna opieka medyczna, której ofertę zamówisz na Welbi, to możliwość dostępu do:

  • nielimitowanych wizyt u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej,

  • konsultacji u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym neurolog),

  • minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, czyli np. RTG i rezonansu magnetycznego (rezonans tylko w pakiecie OCHRONA GOLD),

  • wizyt u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

  • opieki w placówkach na terenie całego kraju – ponad 3500 placówek w 650 miastach Polski,

  • innych korzyści w zależności od pakietu.

Wypełnij formularz i porozmawiaj z konsultantem. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Oponiak kręgosłupa – na czym polega leczenie?

W przypadku wykrytych przypadkowo bezobjawowych oponiaków kręgosłupa dopuszczalna jest obserwacja pacjenta i wykonywanie kontrolnych badań MRI w celu oceny powiększania się zmiany. U osób objawowych leczeniem z wyboru jest chirurgiczna resekcja zmiany. Lekarzem, który zajmuje się operacyjnym leczeniem oponiaków kręgosłupa, jest specjalista neurochirurgii. Niekiedy chorzy nie chcą lub z powodu chorób towarzyszących nie mogą zostać poddani leczeniu chirurgicznemu. Alternatywną terapią u tych osób jest radioterapia.

Czy oponiak kręgosłupa jest groźny?

W większości przypadków oponiaki kręgosłupa mają charakter łagodny, a po ich całkowitym usunięciu rzadko obserwuje się nawrót choroby. Rokowanie zależy przede wszystkim od wielkości zmiany, jej lokalizacji, stanu neurologicznego pacjenta przed zabiegiem oraz od jego chorób przewlekłych. Niekiedy dochodzi do groźnego dla zdrowia i życia zezłośliwienia oponiaka kręgosłupa, a w rzadkich przypadkach nawet do wystąpienia przerzutów tego nowotworu. Decydując się na zabieg operacyjny, musisz mieć również świadomość potencjalnych powikłań leczenia, np. zakażenia czy nasilenia zaburzeń neurologicznych. Wszystkie swoje wątpliwości możesz skonsultować z neurochirurgiem podczas kwalifikacji do zabiegu.

Źródła
  1. N. Serratrice i in., Spinal meningiomas, from biology to management – A literature review, „Frontiers in Oncology”, 2022, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9880047/.
  2. C. Hohenberger i in., Spinal Meningiomas, „Neuro-Oncology Advances”, 2023, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10243846/.
  3. A. Alruwaili, O. De Jesus, Meningioma, „StatPearls”, 2023, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560538/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.