account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRehabilitacja 1 min.

Jak wzmacniać kręgosłup?

Żaneta Michalak27.07.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Dzięki kręgosłupowi możemy zachowywać pionową postawę ciała i się pochylać. Najważniejszą jego cechą jest ochrona rdzenia kręgowego, będącego częścią układu nerwowego. Bez struktur kręgosłupa nie byłoby możliwe normalne funkcjonowanie, dlatego warto zadbać o regularne ćwiczenia na plecy. Po czym można rozpoznać, że rusztowanie naszego organizmu jest zdrowe i jak można o nie zadbać?


zdrowy-kregoslup-jak-wyglada-jak-o-niego-dbac
unsplash.com

Polecane

staw-skroniowo-zuchwowy-jak-jest-zbudowany
Fitness
1 min.
Staw skroniowo-żuchwowy: co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
chiropraktyka-co-to-jest-na-czym-polega
Fitness
1 min.
Chiropraktyka - co to jest? Na czym polega?
27.07.2021
garbienie-sie-jak-przestac-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Fitness
2 min.
Garbienie się - jak przestać? Jakie są skuteczne sposoby?
05.10.2021
staw-lokciowy-co-warto-wiedziec-o-jego-budowie
Fitness
1 min.
Stawy łokciowe – co warto wiedzieć o ich budowie, funkcjach i chorobach?
19.05.2021
Spis treści
 1. Jak powinna wyglądać budowa kręgosłupa?
 2. Gimnastyka - zdrowy kręgosłup
 3. Trening fitness - zdrowy kręgosłup
 4. Jak zadbać o zdrowy kręgosłup na co dzień?

Jak powinna wyglądać budowa kręgosłupa?

Kręgi nie stanowią prostej linii, ponieważ nie są ułożone jeden pod drugim. Zdrowy kręgosłup ma zamiast tego kilka łuków, które kształtem przypominają literę „s” przy spojrzeniu z boku - te naturalne „wygięcia” to lordoza i kifoza. Dzięki temu ciężar ciała jest odpowiednio rozłożony w stosunku do układu ruchu, a same kręgi chronione są przez więzadła i mięśnie, które w dodatku umożliwiają ruch i ograniczają zbyt duży jego zakres. O te właśnie struktury trzeba zadbać, ponieważ na samą budowę kości nie możemy wpłynąć. Rozwiązaniem na właściwe zajęcie się swoim kręgosłupem może być skorzystanie z pomocy chiropraktyka - specjalisty odpowiadającego za zdrowie tej części układu ruchu.Brak dbałości o prawidłową postawę i częste nadwyrężenie kręgosłupa prowadzi do bardzo bolesnych dolegliwości, takich jak naciskanie na nerw kulszowy, osteoporoza, zapalenie kręgów i przemieszczenie się dysku. Doprowadzić do tych schorzeń można dźwigając ciężkie przedmioty, nosząc źle dobrane obuwie (zwłaszcza na wysokim obcasie), często się garbiąc i używając źle wyprofilowanych krzeseł.

Polecamy

problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna

Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?

Problemy ze stawami mogą dotyczyć osób w każdym wieku. U młodszych osób są to zwykle schorzenia związane z urazami czy przeciążeniem, a wraz z wiekiem częściej pojawiają się stany zapalne i zmiany zwyrodnieniowe. W przypadku problemów ze stawami pierwsze kroki warto skierować do internisty, który zleci odpowiednie badania i skieruje Cię do ortopedy bądź reumatologa. Najwygodniej skorzystać w tym celu z e-wizyty – bez kolejek i wychodzenia z domu porozmawiasz ze specjalistą o tym co Ci dolega.

Redakcja18.11.2021

Gimnastyka - zdrowy kręgosłup

Skoro już wiadomo, jak wygląda zdrowy kręgosłup, to co można zrobić, by móc się takowym pochwalić? Jedną z najskuteczniejszych metod jest rozciąganie, które umożliwia uzyskanie zwiększonej ruchomości w stawach, rozluźnia zbyt mocno napięte struktury i zwiększa elastyczność tkanek. Doprowadza ono ponadto do zwiększenia tolerancji sił rozciągających. Czynność tę powinno się wykonywać przynajmniej 2 - 3 razy w tygodniu przez minimum kilkanaście minut.Gimnastyka na zdrowy kręgosłup wykorzystywać może elementy jogi, takie jak skłony tułowia, pozycja psa z głową w dół albo psa z głową w górę. Rozciąganie grzbietu prowadzi nie tylko do rozciągnięcia jego więzadeł i mięśnie, ale także struktur układu nerwowego. Regularne wykonywanie takich ćwiczeń przyczynia się do zmniejszenia odczuwania bólu, a także poprawia samopoczucie. Oprócz rozciągania polecane jest także rolowanie. W jego trakcie uciskane są tkanki miękkie organizmu, co prowadzi do zmniejszenia napięcia struktur, wzrasta dzięki niemu transport substancji oraz wykazuje ono działanie przeciwbólowe.

Źródło filmu: youtube.com

Trening fitness - zdrowy kręgosłup

Trening na zdrowy kręgosłup powinien przede wszystkim wzmacniać mięśnie grzbietu oraz brzucha. Człowiek posiada warstwy mięśni i najważniejsze w kontekście dbania o kręgosłup jest pracowanie nad mięśniami głębokimi, które dbają o ruchomość kręgów i ich stabilizację. Jeżeli są one nieaktywne bądź osłabione, wówczas mogą się stać przyczyną wystąpienia w ciele asymetrii (takich, jak na przykład skolioza) oraz spowodować problemy z utrzymaniem stabilnej pozycji podczas treningu.Poprawić stan kręgosłupa możesz jednak nie tylko na siłowni, ponieważ w przypadku jego nadwyrężenia ważne staje się uprawianie dyscyplin sportu, które rozluźniają mięśnie. Dobroczynny wpływ pod tym względem charakteryzuje w szczególności pływanie. W wodzie poczucie ciężkości ciała jest zdecydowanie mniejsze, a dzięki temu odciążony zostaje kręgosłup, który odczuwa ulgę.Zdrowy kręgosłup lędźwiowy - i pozostałe jego odcinki - zapewniają także dyscypliny, które wprawiają go w ruch. Zalicza się do nich bieganie, również z tego powodu, że podczas biegu plecy są proste, a głowa wyprostowana, co stanowi idealną pozycję dla kręgosłupa. Podobne efekty możesz uzyskać maszerując lub spacerując. Tenis i jazda na rowerze sprzyjają natomiast zginaniu i pochylaniu pleców, więc jeżeli doskwierają Ci bóle kręgosłupa, zrezygnuj z tych dyscyplin.

Jak zadbać o zdrowy kręgosłup na co dzień?

Wypadający dysk to częsta przypadłość osób bardzo aktywnych, czyli przeciążających swój układ ruchu i/lub ludzi starszych. Zdrowy kręgosłup dla seniorów ma ogromne znaczenie, jak więc mogą oni o niego zadbać w codziennym życiu, a tym samym uniknąć wspomnianej dolegliwości? Oto garść wskazówek, które zresztą przydadzą się także i młodym osobom, które chcą długo cieszyć się zdrowym kręgosłupem:

 • Śpij w embrionalnej pozycji - wykazano, że właśnie ta pozycja w czasie snu jest najbardziej odpowiednia dla kręgosłupa i pozwala na uniknięcie jego bólów. Aby pozbyć się bólu, możesz położyć się na plecach i unieść wyprostowane nogi na dłuższą chwilę,

 • Zadbaj o właściwą pozycję podczas siedzenia - pozwala to na uniknięcie dolegliwości bólowych. Kręgosłup nie może przez długi czas znajdować się w jednej, niezmienionej pozycji, w związku z czym ważne jest jej regularne zmienianie i częste ruszanie się. Zamiast godzinami siedzieć, wstań co jakiś czas i się rozruszaj, natomiast podczas schylania się wykorzystuj głównie nogi, zamiast zginać plecy,

 • Noś dopasowane obuwie - im częściej wkładasz buty na niskim obcasie, tym lepiej. Pozwalają one na utrzymanie ciała w odpowiedniej pozycji, jednak najlepiej jest wybierać obuwie z płaskim podbiciem, ponieważ płaskie buty też nie są korzystne dla kręgosłupa,

 • Zadbaj o prawidłową dietę - w składzie kości występuje wapń, a jego niedobory doprowadzić mogą do osteoporozy. Dieta powinna być w związku z tym bogata w ten pierwiastek oraz w witaminę D, która wspomaga jego wchłanianie. Źródłami wapnia w diecie mogą być białe sery, jogurty i mleko, czyli nabiał.

Źródła
 1. Józefowski P. i in.: Zdrowy kręgosłup. Stres. Wady postawy. Ćwiczenia. 2015.
Author Żaneta Michalak picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
maseczka-z-sody-oczyszczonej-na-wagry-na-tradzik
Fitness
1 min.
Maseczka z sody oczyszczonej - na wągry, na trądzik
28.10.2021
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
cwiczenia-na-kregoslup-szyjny
Zdrowie
1 min.
Trening i rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa
02.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.