account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Orzechy włoskie – na co są dobre i dlaczego warto je jeść?

Paulina Bulek28.10.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Orzechy włoskie są jednymi z najpopularniejszych, ale też najbardziej wartościowych orzechów na świecie. Zawierają wiele korzystnych dla zdrowia składników odżywczych. Mogą również uchronić cię przed wieloma chorobami, z którymi zmaga się ludzkość w dzisiejszych czasach. Dietetycy zalecają, by w codziennej diecie spożywać przynajmniej trochę orzechów włoskich, by zapewnić organizmowi niezbędne witaminy i składniki odżywcze.


orzechy-wloskie-mielone-swieze-na-co-sa-dobre
unsplash.com

Polecane

woda-oligocenska-jakie-ma-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Co to jest woda oligoceńska? Poznaj jej pochodzenie i właściwości
19.05.2021
bulka-grahamka-jakie-ma-wartosci-odzywcze-i-sklad
Odżywianie
1 min.
Bułka grahamka - jakie ma wartości odżywcze i skład?
21.01.2022
nadmiar-zelaza-objawy-skorne-i-neurologiczne
Odżywianie
1 min.
Nadmiar żelaza - objawy skórne i neurologiczne
21.01.2022
jaki-kefir-jest-najzdrowszy-i-kiedy-powinno-sie-go-pic
Odżywianie
1 min.
Czy kefir jest zdrowy? W jaki sposób należy go pić?
25.05.2022
Spis treści
 1. Co w składzie mają włoskie orzechy?
 2. Jak orzechy włoskie wpływają na układ krwionośny?
 3. Czy włoskie orzechy mogą uchronić nas przed chorobami nowotworowymi?
 4. Jaki jest wpływ orzechów włoskich na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego?
 5. Na co jeszcze są dobre włoskie orzechy?
 6. Orzechy włoskie świeże i mielone – jakie są lepsze?

Co w składzie mają włoskie orzechy?

Włoskie orzechy są bardzo kaloryczne. Już 100 gram tych orzechów daje Ci około 650 kcal. Dzieje się tak za sprawą ich bogatego składu odżywczego. Są bogatym źródłem tłuszczy roślinnych – nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu.

W swoim składzie orzechy włoskie mają też dużą ilość białka; błonnik pokarmowy; wiele witamin – m.in. witaminę A, E, witaminy z grupy B, kwas foliowy; minerały takie, jak magnez, fosfor i cynk.

Codzienne zjadanie jednej czwartej filiżanki orzechów włoskich zapewnia 100% pokrycia zapotrzebowania na spożycie tłuszczów omega-3 pochodzenia roślinnego i niektórych minerałów, takich jak cynk, potas, fosfor, magnez, jod i mangan.

Jak orzechy włoskie wpływają na układ krwionośny?

Włączenie orzechów włoskich do codziennej diety ma bardzo dobry wpływ na cały organizm. Szczególnie korzystnie wpływają one na funkcjonowanie układu krwionośnego.

Dzięki spożywaniu orzechów włoskich utrzymasz w dobrej kondycji serce i cały układ krwionośny. Włoskie orzechy zmniejszają ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia.

Orzechy włoskie zmniejszają ryzyko zapadalności na choroby układu krwionośnego i choroby serca. Dzięki zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i steroli roślinnych utrzymują serce w bardzo dobrej kondycji i działają przeciwzapalnie. Orzechy włoskie zapobiegają powstawaniu zakrzepów, a także obniżają ciśnienie krwi.

Czy włoskie orzechy mogą uchronić nas przed chorobami nowotworowymi?

Przeprowadzono badania naukowe nad wpływem spożycia orzechów włoskich na ryzyko wystąpienia raka. Nowotwory są wywoływane przez stany zapalne organizmu. Orzechy włoskie mają składniki, które przyczyniają się do zmniejszania stanów zapalnych w organizmie.

Naukowcy udowodnili, że spożywanie orzechów włoskich może zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu raka. Zjadanie już kilku orzechów włoskich dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka trzustki, nerek i raka jelita grubego. Ponadto spożywanie włoskich orzechów przez kobiety zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi, a u mężczyzn zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty.

Jaki jest wpływ orzechów włoskich na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego?

Włączenie orzechów włoskich do diety jest korzystne dla zdrowia mózgu. Zawarte w nich kwasy tłuszczowe są bogate w składniki – związki polifenolowe, które mają bardzo dobry wpływ na funkcjonowanie mózgu. Sprawiają one, że zmniejsza się stres oksydacyjny i stany zapalne komórek mózgowych stają się łagodniejsze. Poprawie ulega również przepływ impulsów między neuronami i polepsza się rozpuszczalność toksycznych białek odkładających się w mózgu.

Badania przeprowadzone nad suplementacją diety orzechami włoskimi wykazały, że ich spożywanie może poprawiać pamięć, funkcje poznawcze i motorykę. Można osiągnąć jeszcze lepsze efekty, gdy przejdzie się na dietę śródziemnomorską i będzie się ją wspierać suplementacją z orzechów włoskich.

Ekstrakt z orzecha włoskiego hamuje odkładanie się złych białek w mózgu. Dlatego bardzo ważne jest spożywanie orzechów włoskich regularnie. Rozwój chorób neurodegeneracyjnych mózgu, takich jak choroba Alzheimera czy różne rodzaje demencji, trwa przez wiele lat, na długo przed wystąpieniem pierwszych objawów. Jeśli regularnie będziesz jeść orzechy włoskie, mogą ci pomóc w utrzymaniu funkcji poznawczych mózgu, a także zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych czy spowolnić ich rozwój.

Na co jeszcze są dobre włoskie orzechy?

Orzechy włoskie mają w swoim składzie bardzo silne przeciwutleniacze. Dzięki ich zawartości wpływają przeciwstarzeniowo na organizm i zwalczają wolne rodniki.

Ponadto włoskie orzechy wpływają również na jakość nasienia u mężczyzn. Przeprowadzono badania, z których wynika, że u mężczyzn, którzy dodali do swojej diety trochę ponad pół szklanki orzechów włoskich, poprawiła się jakość plemników – ich ruchliwość i witalność.

Lepsze wyniki badań – niższy poziom insuliny na czczo – osiągały osoby chorujące na cukrzycę typu 2, które spożywały w swojej codziennej diecie jedną czwartą szklanki orzechów włoskich niż osoby, które tych orzechów nie spożywały.

Orzechy włoskie świeże i mielone – jakie są lepsze?

Najlepsze do przechowywania są orzechy włoskie w łupinach. W tej formie można najdłużej je przechowywać i dużo wolniej ulegają procesowi jełczenia. Orzechy bez łupinek kupuj w niewielkich ilościach, w takich które będzie można szybko spożyć. Dłuższe przechowywanie takich orzechów wpływa niekorzystnie na ich świeżość. Orzechy włoskie mielone najlepiej przygotować samodzielnie za pomocą blendera. Kupione w postaci proszku mogą nie być świeże i po bardzo krótkim okresie czasu nie nadawać się do spożycia.

Źródła
 1. D. Hayes i in., Walnuts (Juglans regia) Chemical Composition and Research in Human Health, Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 2016.
 2. K. Deirdre i in., Effects of walnut consumption on blood lipids and other cardiovascular risk factors: a meta-analysis and systematic review, The American Journal of Clinical Nutrition, 2009.
 3. P.M. Kris-Etherton, Walnuts decrease risk of cardiovascular disease: a summary of efficacy and biologic mechanisms, The Journal of Nutrition, 2014.
 4. C.D. Toner, Communicating clinical research to reduce cancer risk through diet: Walnuts as a case example, Nutrition Research and Practice, 2014.
 5. S.M. Poulose i in., Role of Walnuts in Maintaining Brain Health with Age, The Journal of Nutrition, 2014.
 6. A. Chauhan, V. Chauhan, Beneficial Effects of Walnuts on Cognition and Brain Health, Nutrients 2020.
 7. Orzech włoski – właściwości, https://dietetycy.org.pl/orzech-wloski-wlasciwosci/, dostęp 21.05.2021 r.
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
syrop-z-bialego-bzu-na-co-pomaga-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak przygotować syrop z białego bzu i kiedy warto go stosować?
17.09.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.