Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
TelemedycynaPorady 1 min.

Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?

Redakcja

18.11.2021

Aktualizacja: 12.10.2022

Chroniczne zmęczenie może mieć wiele przyczyn – jest objawem niektórych chorób, a także schorzeniem samym w sobie. Nie jest na pewno synonimem lenistwa, jak mogą uznawać niektórzy sceptycy. Ciągłe uczucie zmęczenia negatywnie wpływa na jakość życia – więc zamiast zrzucać winę na brak snu, warto porozmawiać z lekarzem, który wykluczy poważniejsze przyczyny i doradzi, co możesz zrobić, żeby poczuć się lepiej.


przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
pexels.com

Polecane

jakie-sa-stopnie-oparzen-ile-ich-jest-co-warto-wiedziec
Telemedycyna
1 min.
Jakie są stopnie oparzeń? Ile ich jest? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
moje-dziecko-zle-sie-czuje-czy-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Moje dziecko źle się czuje. Czy warto skorzystać z telewizyty?
03.11.2021
bol-brzucha-kiedy-wymaga-konsultacji-lekarskiej
Telemedycyna
1 min.
Ból brzucha – kiedy może wzbudzać niepokój i wymagać konsultacji lekarskiej?
18.11.2021
w-jakich-sytuacjach-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
W jakich sytuacjach warto skorzystać z teleporady?
24.11.2021
Spis treści
 1. Zespół przewlekłego zmęczenia – przyczyny
 2. Czym się różni zwykłe zmęczenie od zmęczenia przewlekłego?
 3. Kiedy warto skonsultować się z lekarzem?
 4. Zespół chronicznego zmęczenia - leczenie

Zespół przewlekłego zmęczenia – przyczyny

Najczęściej jest związany z przemęczeniem organizmu – wzrostem tempa życia, przepracowaniem, zbyt małą ilością snu, zaniedbywaniem work-life balance, rezygnowaniem z urlopu na korzyść dodatkowej pracy. Przy przepracowaniu, które ściśle powiązane jest ze stresem, oprócz zmęczenia często pojawiają się także problemy ze snem, z koncentracją i pamięcią, a także ogólne rozdrażnienie.

Przewlekłe zmęczenie może pojawić się także po przebyciu poważnej infekcji – Twój organizm zużywa bardzo dużo energii na walkę z patogenami i po przebytej chorobie musi się zregenerować. Pamiętaj – odpoczynek i relaks to nie jest “fanaberia” – to jest niezbędna potrzeba Twojego organizmu, która bezpośrednio wpływa na jego prawidłowe funkcjonowanie.

Ciekawostka: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała dzień 12 maja Światowym Dniem Zespołu Chronicznego Zmęczenia. Dlaczego? Specjaliści z WHO zdają sobie sprawę, że świadomość tego schorzenia jest niska i często jest ono trywializowane. Ustanowienie dnia CFS (Chronic Fatigue Syndrom) ma zwiększyć wiedzę o tym problemie.

Czym się różni zwykłe zmęczenie od zmęczenia przewlekłego?

Przy tym pierwszym, które może być spowodowane chwilowym nadmiarem obowiązków lub wysiłkiem fizycznym, organizm dość szybko się regeneruje i wraca do formy. Natomiast przy przewlekłym zmęczeniu organizm nie ma szans się zregenerować, a odpoczynek nie przynosi ulgi. Pracownicy Center for Disease Control and Prevention (CDC) opracowali następujące kryteria dla zespołu chronicznego zmęczenia:

 • zmęczenie utrzymujące się przez co najmniej sześć kolejnych miesięcy, które nie ma związku z wysiłkiem i nie ustępuje po odpoczynku, ani nie jest wynikiem innych chorób,

 • zmęczenie powodujące znaczne obniżenie poprzedniego poziomu aktywności,

 • zaburzenia pamięci i koncentracji,

 • złe samopoczucie powysiłkowe,

 • zaburzenia snu,

 • bóle mięśni i stawów,

 • zaburzenia widzenia,

 • problemy z utrzymaniem równowagi.

Kryteria te nie różnią się znacząco od kryteriów opisanych w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10. Najważniejszym, branym pod uwagę w czasie diagnozy jest czas utrzymywania się objawów, czyli sześć miesięcy. Symptomy takie jak bóle stawów, mięśni, czy problemy ze snem niekoniecznie muszą wskazywać na zespół przewlekłego zmęczenia.

Kiedy warto skonsultować się z lekarzem?

Warto wiedzieć, że uczucie ciągłego zmęczenia może towarzyszyć wielu chorobom, dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem, która pozwoli wykluczyć inne choroby. Schorzenia przy których często pojawia się przewlekłe zmęczenie to m.in.:

 • anemia,

 • nadczynność lub niedoczynność tarczycy (Hashimoto),

 • borelioza,

 • cukrzyca typu II,

 • stwardnienie rozsiane,

 • depresja.

Jeśli martwią cię objawy, które odczuwasz, możesz skonsultować je z lekarzem podczas e-wizyty. Wykrycie przyczyny przewlekłego zmęczenia pozwoli na wdrożenie odpowiedniego leczenia i poprawę Twojego samopoczucia.

Zespół chronicznego zmęczenia - leczenie

Jeśli lekarz wykluczy przyczyny chorobowe, warto wprowadzić zmiany w stylu życia, które pomogą Ci poradzić sobie z zespołem chronicznego zmęczenia. Przy przewlekłym zmęczeniu niewątpliwie kluczowy jest odpoczynek i relaks. Bardzo ważny jest też regularny, zdrowy sen. Dorosły człowiek potrzebuje 7-8 godzin snu, żeby w pełni się zregenerować. Pamiętaj też o zdrowej diecie, witaminach i mikroelementach – po prostu zadbaj o siebie.

Jeśli chroniczne zmęczenie znacząco wpływa na pogorszenie twojego samopoczucia i funkcjonowania, możesz również spróbować psychoterapii. Za skuteczny uznaje się nurt poznawczo-behawioralny. Pamiętaj, że zespół przewlekłego zmęczenia to realny problem, którego nie należy się wstydzić.

Źródła
T. Kopacz, Zespół przewlekłego zmęczenia jako problem terapeutyczny, Sztuka Leczenia, 2014, nr 3-4 str. 45-54

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
neurolog-w-jaki-sposob-pomoze-ci-podczas-konsultacji-online
Telemedycyna
1 min.
Neurolog: jakie dolegliwości należy zgłosić specjaliście podczas porady online?
19.10.2021
telewizyta-czy-otrzymam-zwolnienie-lekarskie
Telemedycyna
1 min.
Telewizyta – czy otrzymam zwolnienie lekarskie?
02.11.2021
ortopeda-kiedy-potrzebna-jest-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Ortopeda: jak wygląda teleporada?
02.11.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
pomoc-psychologiczna-w-ramach-teleporady-jak-przebiega-wizyta
Telemedycyna
1 min.
Pomoc psychologiczna w ramach teleporady: jak przebiega e-wizyta?
16.11.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.