account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jak rozpoznać grypę? Czy warto się na nią szczepić?

Paulina Kłos-Wojtczaklek. Agnieszka Widera17.05.2021Aktualizacja: 03.04.2024

Grypa bardzo często mylona jest z przeziębieniem. Tym bardziej powinieneś wiedzieć, jakie daje objawy, by w razie konieczności reagować jak najszybciej. Brak działań zwiększa ryzyko wystąpienia niebezpiecznych skutków ubocznych. Dowiedz się, jak rozpoznawać grypę i jak zwiększyć bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych.


Objawy grypy mogą pojawić się o każdej porze roku, jednakże najczęściej choroba występuje w populacji w sezonie jesienno-zimowym. Można zarazić się nią drogą kropelkową (np. podczas kichania), szczególnie w sytuacjach bezpośredniego kontaktu z osobą chorą. Jej objawy potrafią całkowicie wyłączyć z codziennego życia, wymagają leczenia farmakologicznego i odpoczynku.

grypa-jakie-sa-objawy-jak-ja-leczyc-szczepienie
pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
 1. Czym jest grypa?
 2. Jakie są objawy grypy?
 3. Skuteczne leczenie grypy
 4. Czy warto szczepić się na grypę?

Czym jest grypa?

Grypa zaliczana jest do ostrych chorób zakaźnych atakujących układ oddechowy. Schorzenie wywołuje wirus zaliczany do jednego z trzech rodzajów: A, B i C. Bardziej szczegółowy podział opiera się na różnicach w ich białkach antygenowych, znajdujących się na powierzchni wirusa. Grypę można podzielić na:

 • sezonową – zachorowania obserwuje się corocznie w określonym okresie; wywoływane są przez wirusy, które występują u ludzi,

 • pandemiczną – pojawiają się raz na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat i wywoływane są przez takie warianty wirusa, które jak dotąd nie były znane ludzkości. Stan pandemii ogłasza Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Największą z nich była tzw. hiszpanka, która pojawiła się w latach 20. ubiegłego wieku.

Choroba może mieć różny przebieg – od łagodnego, po bardzo ciężki, a nawet śmiertelny. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się małe dzieci oraz osoby starsze. Ma to związek z osłabionym układem immunologicznym. Najbardziej rozpowszechnione w społeczeństwie są wirusy typu A o podtypach AH1N1 oraz AH3N2. Czynnikami ryzyka zwiększającymi prawdopodobieństwo zachorowania są m.in.:

 • kontakt z osobami zakażonymi,

 • niedostateczna higiena rąk – niedokładne mycie, brak dezynfekcji po przebywaniu w miejscach publicznych itp.,

 • niezachowanie wystarczającej odległości w zatłoczonych miejscach (min. 1,5–2 metry),

 • częste dotykanie brudnymi rękoma twarzy, a przede wszystkim okolic ust, oczu i nosa.

Wirus grypy namnaża się, czyli rozwija, w komórkach nabłonkowych zarówno dolnych, jak i górnych dróg oddechowych. Kiedy czynnik chorobotwórczy dostanie się do organizmu człowieka, układ immunologiczny zaczyna produkować cytokiny, które uruchamiają całą reakcją zapalną, będącą początkiem pojawienia się charakterystycznych objawów.Okres od przedostania się wirusa do organizmu do momentu pojawienia się pierwszych objawów mieści się w zakresie od 18 do 72 godzin.

Jakie są objawy grypy?

Zastanawiasz się jak odróżnić objawy grypy od zwykłego przeziębienia? Wiele osób ma z tym nie lada problem. Tym, co odróżnia oba schorzenia, jest nasilenie objawów. Grypę przechodzi się zazwyczaj znacznie trudniej i dłużej. Warto jednak pamiętać, że bez wykonania szczegółowych badań serologicznych można jedynie mieć przypuszczenia.

Typowymi objawami grypy są:

 • temperatura ciała przekraczająca 38 stopni,

 • poczucie rozbicia i zmęczenia,

 • suchy kaszel z uczuciem kłucia w klatce piersiowej,

 • bóle mięśni,

 • zmniejszenie oddawania moczu,

 • brak apetytu,

 • dreszcze,

 • nieżyt nosa,

 • uczucie drapania w gardle,

 • nadwrażliwość na światło/zapalenie spojówek (w niektórych przypadkach).

Obserwujesz u siebie objawy grypy? Nie zwlekaj i udaj się do lekarza pierwszego kontaktu. A jeśli nie lubisz czekać w długich kolejkach (zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowych zachorowań), sprawdź Polisę Zdrowie Welbi. W ramach pakietu przygotowanego przez TU Zdrowie, którego ofertę zamówisz na Welbi, możesz zyskać dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz do nawet 39 specjalistów (w pakiecie OCHRONA GOLD). Na wizytę u lekarza rodzinnego będziesz czekać maksymalnie 1 dzień, a z innymi specjalistami z listy skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni. W pakiecie już od 69 zł umówisz się też na coroczne szczepienie przeciwko grypie sezonowej oraz wykonasz podstawowe badania, aby sprawdzić stan organizmu po chorobie.

Wizytę zarezerwujesz wygodnie poprzez aplikację mobilną lub prosty w obsłudze system Panel Ubezpieczonego.

Skuteczne leczenie grypy

Leczenie grypy opiera się na dwóch strategiach: łagodzeniu objawów i leczeniu przyczyny ich rozwinięcia się. Leczenie objawowe stosuje się w grupie małego ryzyka. Jeśli ty lub bliska ci osoba łagodnie przechodzicie to schorzenie, lekarz prawdopodobnie zaleci odpoczynek w domowym zaciszu, a także przepisze leki o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, zmniejszającym obrzęk w obrębie błony śluzowej jamy nosowej, a także wykrztuśne. Nie zapominaj o regularnym uzupełnianiu płynów, głównie wody mineralnej. Jeśli mierzysz się z objawami grypy, warto skorzystać z telewizyty. Dzięki temu nie będzie potrzeby opuszczania domu i narażania się na pogorszenie swojego stanu zdrowia. Podczas teleporady lekarz będzie mógł wystawić zarówno e-receptę, jak i zwolnienie L4 online.

Czy warto szczepić się na grypę?

Jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie zachorowania na grypę są szczepienia ochronne. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie i życie swoje i swoich najbliższych, najlepiej wykonaj je na przełomie września i grudnia. Są one całkowicie bezpieczne i skuteczne. Ich największą zaletą jest to, że zwiększają odporność na zachorowanie na grypę, a także łagodzą jej objawy, jeśli wystąpi. W ten sposób unikniesz częstych zwolnień z pracy, zyskasz lepsze samopoczucie i nie będziesz musiał rezygnować z ulubionych czynności. Szczepienia na grypę warto powtarzać co roku, ponieważ Światowa Organizacja Zdrowia rokrocznie wprowadza modyfikację ich składu, tak aby były najskuteczniejsze w danym sezonie.

Źródła
 1. J.H. Beigel. Influenza. Critical care medicine, 2008, t. 36, nr 9, s. 2660–2666.
 2. E. Zawłocka, J.Chwiećko i T. Jackowska. Zachorowania na grypę u dzieci do 2. roku życia. Nowa Pediatria, 2016, nr 3, s. 105–112.
Author Paulina Kłos-Wojtczak picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.