Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів
Zweryfikowane przez eksperta

Jak rozpoznać grypę? Czy warto się na nią szczepić?

Paulina Kłos-Wojtczak

lek. Agnieszka Widera

17.05.2021

Aktualizacja: 09.08.2021

Grypa bardzo często mylona jest z przeziębieniem. Tym bardziej powinieneś wiedzieć, jakie daje objawy, by w razie konieczności reagować jak najszybciej. Brak działań zwiększa ryzyko wystąpienia niebezpiecznych skutków ubocznych. Dowiedz się, jak rozpoznawać grypę i jak zwiększyć bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych.


Objawy grypy mogą pojawić się o każdej porze roku, jednakże najczęściej choroba występuje w populacji w sezonie jesienno-zimowym. Można zarazić się nią drogą kropelkową (np. podczas kichania), szczególnie w sytuacjach bezpośredniego kontaktu z osobą chorą. Jej objawy potrafią całkowicie wyłączyć z codziennego życia, wymagają leczenia farmakologicznego i odpoczynku.

grypa-jakie-sa-objawy-jak-ja-leczyc-szczepienie
pixabay.com

Czym jest grypa?

Grypa zaliczana jest do ostrych chorób zakaźnych atakujących układ oddechowy. Schorzenie wywołuje wirus zaliczany do jednego z trzech rodzajów: A, B i C. Bardziej szczegółowy podział opiera się na różnicach w ich białkach antygenowych, znajdujących się na powierzchni wirusa. Grypę można podzielić na:

 • sezonową – zachorowania obserwuje się corocznie w określonym okresie; wywoływane są przez wirusy, które występują u ludzi,

 • pandemiczną – pojawiają się raz na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat i wywoływane są przez takie warianty wirusa, które jak dotąd nie były znane ludzkości. Stan pandemii ogłasza Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Największą z nich była tzw. hiszpanka, która pojawiła się w latach 20. ubiegłego wieku.

Choroba może mieć różny przebieg – od łagodnego, po bardzo ciężki, a nawet śmiertelny. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się małe dzieci oraz osoby starsze. Ma to związek z osłabionym układem immunologicznym. Najbardziej rozpowszechnione w społeczeństwie są wirusy typu A o podtypach AH1N1 oraz AH3N2. Czynnikami ryzyka zwiększającymi prawdopodobieństwo zachorowania są m.in.:

 • kontakt z osobami zakażonymi,

 • niedostateczna higiena rąk – niedokładne mycie, brak dezynfekcji po przebywaniu w miejscach publicznych itp.,

 • niezachowanie wystarczającej odległości w zatłoczonych miejscach (min. 1,5–2 metry),

 • częste dotykanie brudnymi rękoma twarzy, a przede wszystkim okolic ust, oczu i nosa.

Wirus grypy namnaża się, czyli rozwija, w komórkach nabłonkowych zarówno dolnych, jak i górnych dróg oddechowych. Kiedy czynnik chorobotwórczy dostanie się do organizmu człowieka, układ immunologiczny zaczyna produkować cytokiny, które uruchamiają całą reakcją zapalną, będącą początkiem pojawienia się charakterystycznych objawów.Okres od przedostania się wirusa do organizmu do momentu pojawienia się pierwszych objawów mieści się w zakresie od 18 do 72 godzin.

Jakie są objawy grypy?

Zastanawiasz się jak odróżnić objawy grypy od zwykłego przeziębienia? Wiele osób ma z tym nie lada problem. Tym, co odróżnia oba schorzenia, jest nasilenie objawów. Grypę przechodzi się zazwyczaj znacznie trudniej i dłużej. Warto jednak pamiętać, że bez wykonania szczegółowych badań serologicznych można jedynie mieć przypuszczenia.

Typowymi objawami grypy są:

 • temperatura ciała przekraczająca 38 stopni,

 • poczucie rozbicia i zmęczenia,

 • suchy kaszel z uczuciem kłucia w klatce piersiowej,

 • bóle mięśni,

 • zmniejszenie oddawania moczu,

 • brak apetytu,

 • dreszcze,

 • nieżyt nosa,

 • uczucie drapania w gardle,

 • nadwrażliwość na światło/zapalenie spojówek (w niektórych przypadkach).

Skuteczne leczenie grypy

Leczenie grypy opiera się na dwóch strategiach: łagodzeniu objawów i leczeniu przyczyny ich rozwinięcia się. Leczenie objawowe stosuje się w grupie małego ryzyka. Jeśli ty lub bliska ci osoba łagodnie przechodzicie to schorzenie, lekarz prawdopodobnie zaleci odpoczynek w domowym zaciszu, a także przepisze leki o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, zmniejszającym obrzęk w obrębie błony śluzowej jamy nosowej, a także wykrztuśneNie zapominaj o regularnym uzupełnianiu płynów, głównie wody mineralnej

Czy warto szczepić się na grypę?

Jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie zachorowania na grypę są szczepienia ochronne. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie i życie swoje i swoich najbliższych, najlepiej wykonaj je na przełomie września i grudnia. Są one całkowicie bezpieczne i skuteczne. Ich największą zaletą jest to, że zwiększają odporność na zachorowanie na grypę, a także łagodzą jej objawy, jeśli wystąpi. W ten sposób unikniesz częstych zwolnień z pracy, zyskasz lepsze samopoczucie i nie będziesz musiał rezygnować z ulubionych czynności. Szczepienia na grypę warto powtarzać co roku, ponieważ Światowa Organizacja Zdrowia rokrocznie wprowadza modyfikację ich składu, tak aby były najskuteczniejsze w danym sezonie.

Źródła
 1. J.H. Beigel. Influenza. Critical care medicine, 2008, t. 36, nr 9, s. 2660–2666.

 2. E. Zawłocka, J.Chwiećko i T. Jackowska. Zachorowania na grypę u dzieci do 2. roku życia. Nowa Pediatria, 2016, nr 3, s. 105–112.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Zdrowie
Ad

Polecane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
jak-szybko-pozbyc-sie-kataru-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Jak szybko pozbyć się kataru? Domowe sposoby
30.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021

Najchętniej czytane

nerwobole-w-ciazy-objawy
Zdrowie
1 min.
Nerwobóle w ciąży – objawy
09.05.2022
co-oznacza-obrzek-nog-u-starszej-osoby
Zdrowie
1 min.
Obrzęk nóg u osoby starszej – jakie są jego przyczyny?
09.05.2022
jakie-owoce-mozna-jesc-przy-cukrzycy
Zdrowie
1 min.
Naturalna słodycz dla diabetyka – jakie owoce można jeść przy cukrzycy?
09.05.2022
goraczka-ile-moze-trwac-jak-ja-zbic
Zdrowie
2 min.
Gorączka - ile może trwać? Jak ją zbić?
31.10.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.