account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?

Paulina Bulek30.05.2022Aktualizacja: 28.02.2024

W zależności od tego jak silny jest Twój organizm, możesz inaczej odczuwać zmęczenie po kuracji antybiotykiem. Twoje samopoczucie będzie zależało też od dawki antybiotyku, jaka została Ci zaaplikowana i jak długo zmagałeś się z chorobą.


oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
pexels

Polecane

co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Spis treści
  1. Jakie są objawy osłabienia po antybiotyku?
  2. Co możesz zrobić, by zminimalizować osłabienie po antybiotyku?
  3. Jakie są skutki uboczne brania antybiotyku?
  4. Jak wrócić do formy po osłabieniu spowodowanym braniem antybiotyku?

Jakie są objawy osłabienia po antybiotyku?

Osłabienie po chorobie, czy po braniu antybiotyku u każdej osoby będzie wyglądało nieco inaczej. Jedne objawy będą bardziej nasilone, drugie mniej, a trzecie być może w ogóle się nie pojawią. Wszystko zależy od tego, jak dużą podatność na osłabienie ma w danej chwili Twój organizm, jak długo trwała choroba, jak silny lek przyjmowałeś, jaką masz kondycję.

Do najczęściej występujących objawów osłabienia po antybiotyku należą:

  • senność

  • poczucie zmęczenia

  • brak siły

  • apatia

  • zniechęcenie do wykonywania codziennych czynności, które nie sprawiały Ci trudności

  • szybkie męczenie się

  • większa potliwość pod wpływem wysiłku

  • pogorszenie nastroju

  • bóle głowy

  • zawroty głowy

Antybiotyk powinien być przepisany przez lekarza, jeśli zmagasz się z infekcją o podłożu bakteryjnym. Czasami jednak lekarze nadużywają przepisywania antybiotyków. Bywa też tak, że sami pacjenci zmuszają ich do przepisywania. W sytuacji, gdy Twój organizm przechodzi infekcję wirusową, antybiotyk nie pomoże Ci, a tylko dodatkowo osłabi. Stanie się tak ponieważ antybiotyk zabija nie tylko chorobotwórcze bakterie, ale również te dobre.

Zarówno w Twoim układzie pokarmowym, jak i na Twojej skórze, żyje wiele bakterii, które wspierają Twój organizm. Są one naturalną barierą ochronną przed drobnoustrojami z zewnątrz. Dodatkowo naturalna flora bakteryjna Twojego układu pokarmowego wspiera odporność całego organizmu i pomaga mu zachować równowagę. Kiedy zostanie zachwiana w wyniku brania antybiotyku, Twój organizm będzie odczuwać negatywne skutki uboczne w postaci osłabienia i innych nieprzyjemnych dolegliwości jak np. grzybica.

Co możesz zrobić, by zminimalizować osłabienie po antybiotyku?

Kiedy dopadnie Cię infekcja i masz przepisany antybiotyk, pamiętaj o tym, by poprosić lekarza o przepisanie również probiotyku, który zadziała osłonowo na Twoją florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym. Jeśli lekarz nie przepisze Ci probiotyku, poproś o niego farmaceutę w aptece. Powinieneś brać probiotyk przez całą antybiotykoterapię i jeszcze przez pewien czas po jej zakończeniu. Pomoże to Twojemu organizmowi szybko zregenerować się po chorobie i wrócić do pełni sił. Nie bierz nigdy antybiotyku równocześnie z probiotykiem. Zachowaj między nimi kilka godzin odstępu.

Zadbaj też o swoją dietę podczas choroby i po niej. Na Twoim talerzu powinny się znaleźć świeże warzywa i owoce, a także inne produkty, które zapewnią Twojemu organizmowi wysoką podaż witamin i niezbędnych minerałów. Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić sobie odpowiedniej porcji witamin wraz z dietą, rozważ, czy nie kupić multiwitaminy w formie suplementu w aptece.

Postaraj się, by Twoja dieta była również bogata w naturalne probiotyki. Wprowadź do swojego jadłospisu kefir, maślankę, kwaśne mleko, kiszoną kapustę, kiszone ogórki, czy inne kiszonki. Pozwolą one naturalnie odbudowywać się florze bakteryjnej Twojego układu pokarmowego.

Zadbaj też o odpowiednią ilość odpoczynku i ruchu na świeżym powietrzu. Te wszystkie czynniki pozwolą Ci szybko pożegnać się z osłabieniem po antybiotyku i wrócisz do pełni sił w krótkim okresie czasu.

Jakie są skutki uboczne brania antybiotyku?

Antybiotyki są często jedynym, skutecznym rozwiązaniem na walkę z infekcją bakteryjną organizmu. Niosą za sobą szereg korzyści, bo dzięki nim można dość szybko uporać się z chorobą i powrócić do zdrowia. Niestety ich zażywanie wiąże się też ze skutkami ubocznymi.

Najczęściej pojawia się wyjałowienie przewodu pokarmowego z przyjaznych dla Twojego zdrowia bakterii. Antybiotyk nie ma litości, niszczy wszystkie bakterie - zarówno te dobre, jak i te złe. Dlatego podczas antybiotykoterapii trzeba wspierać dobre bakterie poprzez zażywanie preparatów probiotycznych.

Do innych skutków ubocznych brania antybiotyków należą: afty, pleśniawki, grzybica pochwy, biegunka, stan zapalny jelit i osłabienie organizmu.

Jak wrócić do formy po osłabieniu spowodowanym braniem antybiotyku?

Wbrew pozorom dbanie o siebie powinieneś zacząć długo przed tym, zanim dopadnie Cię infekcja i będziesz zmuszony zażywać antybiotyk. Ważne jest codzienne odpowiednie nawodnienie organizmu, dostarczanie sobie odpowiedniej porcji witamin i minerałów, a także wspieranie flory bakteryjnej jelit naturalnymi probiotykami.

Kiedy jednak jesteś po chorobie i czujesz osłabienie, to powinieneś zadbać przede wszystkim o to, by zapewnić sobie odpowiednią dawkę odpoczynku. Jeśli Twój organizm będzie odpowiednio zregenerowany, to szybko wróci do formy.

Musisz dbać też o odpowiednio skomponowaną dietę. Jedz dużo warzyw i owoców, a jeśli zaistnieje taka konieczność, sięgnij po witaminy i minerały z apteki, by wesprzeć powrót organizmu do pełnej formy.

Nie zapomnij również o braniu probiotyku jeszcze przez jakiś czas po skończonej antybiotykoterapii. Probiotyk pomoże Twoim bakteriom odbudować mikroflorę jelitową, dzięki czemu na nowo zyskasz swoją barierę ochronną dla organizmu.

Źródła
  1. H. Szajewska, Probiotyki – aktualny stan wiedzy i zalecenia dla praktyki klinicznej., Medycyna Praktyczna, 2017.
  2. J. Gajewska, M. K. Błaszczyk, Probiotyczne bakterie fermentacji mlekowej., Postępy Mikrobiologii, 2012.
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
niedobor-bialych-krwinek-co-jesc-co-wlaczyc-do-diety
Odżywianie
2 min.
Niedobór białych krwinek - co jeść? Co włączyć do diety?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.