Sposoby na potrawy z grzybów
Jesień to czas grzybobrania. Wiele osób nie wyobraża sobie domowego gulaszu bądź bigosu bez grzybów. Są one doskonałym uzupełnieniem wielu dań, doskonale nadają się też jako przystawki. Zobacz, co możesz z nich zrobić.
Dlaczego warto jeść grzyby?
Grzyby były spożywane przez ludzi od zarania dziejów. Informację o ich smaku i dobroczynnym działaniu przekazywali sobie z pokolenia na pokolenie. Swoich amatorów grzyby znalazły także w Polsce. Z uwagi na klimat i bogactwo lasów można ich tu znaleźć mnóstwo. Grzyby, wbrew powszechnej opinii, w umiarkowanych ilościach są nie tylko pyszne, lecz także zdrowe. Znajdziesz w nich:
sole mineralne,
witaminę A w postaci karotenu,
witaminy z grupy B,
potas,
wapń,
żelazo,
białko,
błonnik,
beta-glukany.
Grzyby są źródłem wapnia. Wapń stanowi budulec kości i zapobiega osteoporozie. Bierze także udział w procesie krzepnięcia krwi. W grzybach znajdziesz też błonnik, odpowiedzialny m.in. za prawidłową pracę jelit, oraz białko. Białko zawarte w grzybach jest specyficzne, ponieważ jego właściwości są podobne zarówno do białka zwierzęcego, jak i roślinnego.
Grzyby uchodzą za produkty ciężkostrawne. W dużych ilościach faktycznie mogą powodować dolegliwości żołądkowe. Wszystko przez zawartą w nich chitynę. Jest to wielocukier przypominający budową celulozę, jednak nie jest on dobrze trawiony przez ludzki organizm. Mimo to nie warto rezygnować z grzybów.
Musisz jednak pamiętać, że nie wszystkie grzyby są jadalne. Po każdym grzybobraniu upewnij się, że w Twoim koszyku nie ma „trujaków”. Jeśli nie znasz się na grzybach, możesz je sprawdzić w każdej placówce sanitarno-epidemiologicznej. To bardzo ważne, ponieważ z powodu zatrucia grzybami w Polsce umiera rocznie nawet kilkadziesiąt osób.
Dla kogo dania z grzybów?
Dania z grzybów, choć pyszne, nie są dla każdego. Nie powinny ich jeść:
osoby starsze,
kobiety w ciąży i karmiące piersią,
dzieci,
osoby uczulone na grzyby,
osoby cierpiące na choroby nerek, wątroby i układu pokarmowego.
Grzyby są ciężkostrawne, dlatego osoby z upośledzonym układem pokarmowym nie powinny ich spożywać. Grozi to bowiem nieprzyjemnymi dolegliwościami w postaci bólu brzucha, uczucia ciężkości, gazów i wzdęć. Wpływ na pojawienie się niepożądanych skutków ma także sposób przyrządzania grzybów. Smażone smakują najlepiej, jednak są najcięższe dla organizmu. Wszystko dlatego, że chłoną tłuszcz. Najlepiej spożywać grzyby marynowane, w occie lub duszone.
Jeśli nie masz problemów trawiennych ani uczulenia na grzyby, możesz je śmiało jeść. Pamiętaj tylko, żeby nie przesadzić z ich ilością i poddać je obróbce termicznej. Dzięki temu lepiej je strawisz.
Dania z grzybów są polecane osobom, które chcą zrzucić kilka kilogramów, są bowiem niskokaloryczne. 100 gramów świeżych grzybów zawiera zaledwie 34 kalorie. Znajdujące się w grzybach przeciwutleniacze pomagają zachować młodość. Blokują namnażanie się wolnych rodników odpowiedzialnych za procesy starzenia się organizmu. Grzyby są także ważnym i jednym z podstawowych elementów diety wegańskiej i wegetariańskiej. Wszystko dlatego, że swoją mięsistą konsystencją przypominają mięso. Można je też przygotowywać jak mięso, np. w formie gulaszu albo pieczone. Zawierają również dużo białka podobnego do białka zwierzęcego.
Jak przyrządzić grzyby?
Grzyby znane i doceniane są zwłaszcza z powodu walorów smakowych. Można je łączyć z potrawami mięsnymi, dodawać do sałatek, marynować, smażyć albo zalać octem. Grzyby są jednak ciężkostrawne, warto więc wiedzieć, z czym je łączyć, aby dodatkowo nie obciążyć organizmu.
Grzyby najlepiej smakują w połączeniu z kaszą. Dania z kaszy są lekkostrawne, dobrze przyswajalne i mają niski indeks glikemiczny. Są na tyle lekkie dla żołądka, że doskonale równoważą ciężkość grzybów. Grzyby to również smaczny dodatek do sosów, pierogów i zup. Nie wymagają mocnego doprawiania – wystarczy sól i pieprz. Warto dodać także odrobinę ziół, takich jak tymianek bądź rozmaryn, aby potrawa była bardziej strawna. Grzyby doskonale smakują jako przystawka w postaci marynowanej lub w occie. Wystarczy zalać je wrzącym roztworem z mieszanki wody i octu w proporcji 4:1 i dodać przyprawy – cebulę, cukier, sól, ziele angielskie, liść laurowy, gorczycę i pieprz.
Jeśli cenisz smak tradycyjnej kuchni, wprowadź do swojej diety dania z grzybów. Oczywiście w rozsądnej ilości.
- R. Hofrichter, Tajemnicze życie grzybów, Prószyński i S-ka, 2018.
- T. Isokauppila, Lecznicze grzyby, Vivante, 2018.
- Praca zbiorowa, Grzyby prozdrowotne. Przyrodnictwo z tradycją odkryte na nowo, Dedal, 2014.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.