account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneSamorozwój i motywacja 1 min.

Samoakceptacja – wpływ na funkcjonowanie człowieka

Paulina Cywka18.01.2023Aktualizacja: 18.01.2023

Samoakceptacja odgrywa w życiu każdego człowieka bardzo ważną rolę. Wpływa na funkcjonowanie jednostki w wielu różnych sferach – zawodowej, rodzinnej i społecznej. Jak należy rozumieć przywołane pojęcie? Czy można coś zrobić, by zaakceptować i polubić siebie? Przekonaj się.


samoakceptacja-co-to-jest-cwiczenia-psychologiczne
unplash.com

Polecane

asertywnosc-cwiczenia-na-czym-polega-trening
Zdrowie psychiczne
1 min.
Ćwiczenia na asertywność. Jak wygląda trening?
19.01.2023
optymista-kim-jest-dlaczego-warto-nim-byc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Optymista - kim jest? Dlaczego warto nim być?
29.10.2021
flegmatyk-kto-to-jest-jakie-ma-cechy-charakteru
Zdrowie psychiczne
1 min.
Flegmatyk - kto to jest? Jakie ma cechy charakteru?
27.07.2021
slow-life-co-to-jest-na-czym-polega-ten-styl-zycia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Slow life – na czym polega życie w wersji slow?
29.07.2022
Spis treści
  1. Samoakceptacja – co to takiego?
  2. Samoakceptacja i samoocena a poczucie własnej wartości
  3. Dlaczego samoakceptacja jest tak ważna?
  4. Jak kształtuje się samoakceptacja?
  5. Ćwiczenia samoakceptacji
  6. Autoportret
  7. „Jaki jestem?”

Samoakceptacja – co to takiego?

Samoakceptacja to zgeneralizowany pozytywny stosunek człowieka do samego siebie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie chodzi tu o bezkrytyczną miłość własną, lecz o uznanie zarówno swoich mocnych, jak i słabych stron. Miarą samoakceptacji jest zwykle rozbieżność występująca między „Ja realnym” a „Ja idealnym”. Pierwszą z wymienionych wyżej struktur tworzą przekonania, jakie jednostka ma na swój temat, na drugą składają się natomiast wszystkie cechy psychiczne, które dana osoba chciałaby mieć.

Samoakceptacja i samoocena a poczucie własnej wartości

Samoocena, samoakceptacja i poczucie własnej wartości – te trzy określenia są ze sobą nierozerwalnie związane. Nie znaczy to jednak, że między przywołanymi pojęciami można postawić znak równości. Co zatem je różni? Przede wszystkim zakres znaczeniowy. Ostatni z wymienionych terminów „zawiera w sobie” dwa pozostałe. Samoocena stanowi poznawczy komponent poczucia własnej wartości, natomiast samoakceptacja odnosi się do aspektu emocjonalnego.

Dlaczego samoakceptacja jest tak ważna?

Samoakceptacja jest mechanizmem regulacyjnym. Wywiera znaczący wpływ na funkcjonowanie człowieka w wielu różnych aspektach. Może pobudzać lub zniechęcać do podejmowania jakichkolwiek działań. Co więcej, przeprowadzone badania dowiodły, że istnieje istotna zależność między stosunkiem do samego siebie a postawą przyjmowaną wobec innych ludzi (rodziny, przyjaciół, najbliższego otoczenia). Erich Fromm, niemiecki filozof i psycholog, zauważył, że miłość własna warunkuje miłość do bliźnich.

Innymi słowy, człowiek, który nie jest w stanie polubić i pokochać samego siebie, nie nawiąże ciepłych, pozytywnych i serdecznych relacji z otoczeniem. Zdaniem J. Kozieleckiego można też mówić o występowaniu zależności zwrotnej, kiedy to antypatia bądź sympatia okazywana innym ludziom wpływa na poziom samoakceptacji. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że zachowanie jednostki jest determinowane nie tylko przez stosunek do samego siebie, ale również przez wiele innych czynników, np.: tradycje kulturowe, nauczanie, charakter, relacje z rodziną czy przyjęte zasady moralne.

Jak kształtuje się samoakceptacja?

Samoakceptacja kształtuje się przez całe życie człowieka, poczynając od wczesnego dzieciństwa. Bardzo duży wpływ na ten proces ma środowisko, w jakim dana jednostka dorasta, a przede wszystkim rodzina, grupa rówieśnicza, szkoła i środki społecznego przekazu (telewizja, Internet itp.). Warto zwrócić uwagę na fakt, że samoakceptacja nie jest czymś stałym i może się zmieniać wraz z upływem czasu. Szczególnie narażeni na wahania samooceny są młodzi ludzie w okresie adolescencji. To wyjątkowy etap w życiu. Właśnie wtedy nastolatek poszukuje swojej tożsamości, kwestionuje zastany porządek i uczy się nowych ról społecznych. Poznaje i sprawdza swoje granice. Często miewa nadmierną lub zaniżoną pewność siebie, a jego autoszacunek jest zwykle uzależniony od wpływów zewnętrznych.

Ćwiczenia samoakceptacji

Pozostaje pytanie: co zrobić, gdy poziom samoakceptacji jest niski? Czy istnieje sposób, by go podnieść? Jak najbardziej. W psychologii można znaleźć wiele różnych ćwiczeń, których wykonywanie pozwala na zmianę stosunku do samego siebie. Przedstawiamy kilka sprawdzonych propozycji. 

Autoportret

Zadanie polega na stworzeniu samego siebie przy użyciu modeliny, masy solnej lub innego plastycznego materiału. Figurka może zawierać również różne symbole ważne dla danej jednostki. Podczas lepienia można uwolnić swoją kreatywność i rozładować nagromadzone napięcie. Wszelkie działania powinny być podejmowane spontanicznie. Należy jednak zachować odpowiedni poziom motywacji oraz autentyczności. Tego typu aktywności są realizowane indywidualnie lub w niewielkich kilkuosobowych grupach. 

Jakie korzyści niesie wykonywanie tego typu ćwiczeń? Przede wszystkim są one doskonałą okazją do tego, by dokonać introspekcji (wejrzeć w głąb siebie), zwizualizować swoje mocne i słabsze strony, a także ewentualne kompleksy i spojrzeć na wszystko z dystansu. Praca nad figurką pozwala również skonfrontować się ze swoimi lękami i emocjami. 

„Jaki jestem?”

Ćwiczenie nie wymaga specjalnych przygotować. Można je wykonać praktycznie w każdym miejscu (w szkole, w pracy, a także w domu). Wystarczy napisać na kartce swoje imię. Należy zrobić to w taki sposób, by jego poszczególne litery układały się w pionowy rząd (kolumnę). Następnie każdej z nich trzeba przypisać jakiś pozytywnie nacechowany przymiotnik, który mógłby służyć do stworzenia samopisu, na przykład:

A – Atrakcyjny

N – Nieustraszony

T – Tolerancyjny

O – Opiekuńczy

N – Niezłomny

I – Inteligentny

Po wykonaniu ćwiczenia należy przeczytać listę na głos. Można podzielić się poczynionymi spostrzeżeniami z bliską osobą. Warto też zastanowić się, w jakich sytuacjach dana cecha dała o sobie znać. Kiedy byłam/byłem nieustraszona/nieustraszony? Trzeba przy tym zwrócić uwagę na jedną ważną kwestię – często jedna cecha może być uznawana zarówno za zaletę, jak i za wadę. Wiele zależy od kontekstu.

Źródła
  1. M. Bajorek, Co mogę zrobić, aby polubić siebie? Samoakceptacja (materiały do zajęć warsztatowych).
  2. K. Chałabis, E. Lange, Samoakceptacja, motywacja i oczekiwania związane z redukcją masy ciała u otyłych kobiet, „Roczniki Państwowego Zakładu Higieny” 2008, t. 59, nr 3, s. 351–359.
  3. D. Hamilton, Nauka kochania siebie. Od wybaczenia do pełnej samoakceptacji, tłum. K. Stolba, Wydawnictwo Studio Astropsychologii, Białystok 2015.
  4. J. Kozielecki, Psychologiczna teoria samowiedzy, Państwowe Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1986.
  5. A. Lasota, J. Franczyk, Socjoterapia dzieci i młodzieży: diagnoza i metody pracy, Wydawnictwo Akademickie ŻAK, Warszawa 2015.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

osobowosc-schizotypowa-czym-sie-charakteryzuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Na czym polega osobowość schizotypowa i jak sobie z nią radzić?
19.05.2021
platoniczny-zwiazek-co-to-jest-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
1 min.
Platoniczny związek - co to jest? Na czym polega?
24.01.2022
egoizm-a-egocentryzm-jak-je-rozroznic-co-warto-wiedziec
Zdrowie psychiczne
1 min.
Egoizm a egocentryzm - jak je rozróżnić? Co warto wiedzieć?
27.07.2021
jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
co-to-sa-kompleksy-jak-sie-ich-pozbyc-
Zdrowie psychiczne
1 min.
Co to są kompleksy? Jak się ich pozbyć?
30.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.