account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneSamorozwój i motywacja 1 min.

Cechy charakteru flegmatyka

Klaudia Gaicka27.07.2021Aktualizacja: 12.10.2022

Flegmatyk jest jednym z czterech typów osobowości introwertycznych i ekstrawertycznych. Flegmatyk jako zrównoważony emocjonalnie introwertyk cechuje się m.in. powagą i ostrożnością.


flegmatyk-kto-to-jest-jakie-ma-cechy-charakteru
pexels.com

Polecane

introwertyk-kto-to-jest-jakie-ma-cechy-charakterystyczne
Zdrowie psychiczne
1 min.
Introwertyk - kto to jest? Jakie ma cechy charakterystyczne?
28.10.2021
trening-autogenny-schultza-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
2 min.
Trening relaksacyjny Schultza – jakie są jego efekty?
19.05.2021
terapia-tomatisa-co-to-jest-na-czym-polega-zastosowanie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Terapia Tomatisa - co to jest? Na czym polega? Zastosowanie
30.07.2021
metdytacja-na-lezaco-czy-to-odpowiednia-pozycja
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jaka pozycja jest odpowiednia do medytacji? Czy można medytować na leżąco?
03.06.2022
Spis treści
  1. Flegmatyk, sangwinik, melancholik i choleryk – skąd taki podział?
  2. Flegmatyk – jak można go rozpoznać?
  3. Największe zalety flegmatyka
  4. Na co flegmatycy powinni uważać?
  5. Kariera zawodowa flegmatyków

Flegmatyk, sangwinik, melancholik i choleryk – skąd taki podział?

Flegmatyk, sangwinik, melancholik i choleryk są typami osobowości, które odnoszą się do temperamentów człowieka. Flegmatyk i melancholik to z natury introwertycy, a sangwinik i choleryk – ekstrawertycy.

Powyższy podział pochodzi jeszcze z czasów starożytnych, kiedy wierzono w teorię humoralną, stworzoną przez Hipokratesa. U podstaw tego poglądu leży przekonanie o istnieniu czterech płynów ciała (humorów): krwi, żółci, śluzu (flegmy) i czarnej żółci. Choć dziś ta teoria wydaje nam się co najmniej dziwna, podział na typy osobowości wciąż pozostaje w użyciu ekspertów z dziedziny psychologii na całym świecie.

Flegmatyk – jak można go rozpoznać?

Flegmatycy opisywani są najczęściej jako osoby stoickie i mało emocjonalne, natomiast konsekwentne w uczuciach i wytrwałe w działaniu. Są introwertykami, co sprawia, że obcy zwykle odbierają je jako osoby tajemnicze, skryte lub wycofane.

Oczywiście zdolności społeczne flegmatyków nie muszą odbiegać od innych typów temperamentu i osobowości. Ich uważność i zaangażowanie sprawia, że są świetnymi słuchaczami, dzięki czemu wiele osób to właśnie z nimi najbardziej lubi rozmawiać. Flegmatycy często doskonale odnajdują się w zawodach, które wymagają dyplomacji.

Jak najprościej można rozpoznać flegmatyka? Dla osób z boku często sprawia on wrażenie aż za bardzo spokojnego i jednocześnie zbyt zachowawczego. Warto jednak wiedzieć, że jeśli dasz mu szansę, flegmatyk może się okazać świetnym kompanem. Wynika to z tego, że flegmatycy, jak to introwertycy, potrafią nawiązywać głębokie relacje i na ogół są przy tym bardzo lojalni.

Największe zalety flegmatyka

Oprócz charakterystycznego spokoju flegmatykom towarzyszy również nieoceniona równowaga psychiczna. W przeciwieństwie do gadatliwego i towarzyskiego sangwinika flegmatyk rzadziej daje się ponieść emocjom, jednak jest przy tym znacznie bardziej racjonalny. Flegmatyk praktycznie nigdy nie ma problemu z tym, by się kontrolować. Do tego jest z natury pogodny i pełen łagodności, która udziela się innym osobom.

Flegmatycy są również świetnymi pracownikami. Powierzone im zadania wykonują precyzyjnie i zawsze na czas. Podobnie sytuacja wygląda również z innymi obowiązkami. Osoby o tym temperamencie nie lubią się spieszyć, więc niezależnie od tego, czy mowa o obowiązkach domowych czy pracowniczych, zwykle wykonują zadania sporo przed terminem. Pracodawcy bardzo cenią sobie taką rzetelną postawę.

Kolejną dużą zaletą flegmatyków jest ich inteligencja emocjonalna. Dzięki temu, że najczęściej nie muszą się śpieszyć, znacznie uważniej obserwują otaczający ich świat. Działając w ten sposób już od najmłodszych lat, uczą się dokładniej interpretować i analizować zachowania osób wokół nich. Hasło „Rozumieć się bez słów” przy przyjacielu flegmatyku nabiera jeszcze głębszego znaczenia.

Na co flegmatycy powinni uważać?

Flegmatyk, tak jak każdy introwertyk, musi uważać, aby nie popadać w melancholię. Jego specyficzny temperament sprawia, że często nie widzi potrzeby spotykania się ze znajomymi czy przyjaciółmi. Jeżeli jesteś flegmatykiem, pamiętaj, że warto dbać o relacje z bliskimi. W przeciwnym razie możesz stać się bardzo samotny.

Jako flegmatyk powinieneś zadbać o swoją elastyczność i pozytywne nastawienie do nieuniknionych zmian. Niestety, nawet pomimo zapobiegawczego podejścia wypadki się zdarzają i nieraz trzeba przystosować się do okoliczności, które ktoś wprowadził w ostatniej chwili. O ile ekstrawertykom takie działania na ogół nie sprawiają problemu, o tyle introwertyczny flegmatyk może mieć z nimi problem. Są one jednak nieodłącznym elementem każdej sfery życia. Zarówno prywatnego, jak i zawodowego.

Kariera zawodowa flegmatyków

Choć nie jest to reguła, flegmatycy zwykle najlepiej odnajdują się na stanowiskach, które nie wymagają od nich ogromnej kreatywności czy zaawansowanych umiejętności interpersonalnych. Prowadzenie własnej firmy może ich przytłoczyć, jednak genialnie sprawdzą się na indywidualnych stanowiskach, które wymagają punktualności, rzetelności i precyzyjności. Osoby z tym temperamentem często stają się ekspertami w swoich dziedzinach przy okazji. Nie dążą bowiem do bycia najlepszymi, a jedynie sumiennie się uczą.

Źródła
  1. V. Podešvová, Inteligencja emocjonalna i samokontrola u nauczycieli oraz informatyków 2019.
  2. M. Čakrt, Kto jest kim. Typy osobowości dla menedżerów, 1996.
  3. K. Tsirigotis, Teoria osobowości Hansa Jurgena Eysencka: źródła i rozwój, 2007.
Author Klaudia Gaicka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Mówienie przez sen - jakie są przyczyny? Jak przestać?
27.07.2021
choleryk-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-i-z-nim-zyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Choleryk - kto to jest? Jak go rozpoznać i z nim żyć?
28.10.2021
sangwinik-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-cechy-osobowosci
Zdrowie psychiczne
2 min.
Sangwinik - kto to jest? Jak go rozpoznać? Cechy osobowości
28.10.2021
zespol-aspergera-u-doroslych-objay-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Zespół Aspergera u dorosłych – jakie są jego objawy i leczenie?
29.07.2022
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
pesymista-kim-jest-jakie-sa-cechy-charakterystyczne
Zdrowie psychiczne
1 min.
Pesymista - kim jest? Jakie są cechy charakterystyczne?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.