Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
Zdrowie psychiczneSamorozwój i motywacja 1 min.

Na czym polega terapia Tomatisa i w czym może być pomocna?

Anna Dobroń

30.07.2021

Aktualizacja: 06.10.2022

Terapia Tomatisa to program stymulacji neurosensorycznej, który powstał z myślą o osobach z zaburzeniami percepcji słuchowej. W praktyce jednak może służyć także rozwojowi potencjału każdego człowieka. Metoda Tomatisa poprawia koncentrację, podnosi zdolności językowe i kreatywność.


Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
terapia-tomatisa-co-to-jest-na-czym-polega-zastosowanie
pixabay.com

Polecane

osobowosc-schizotypowa-czym-sie-charakteryzuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Na czym polega osobowość schizotypowa i jak sobie z nią radzić?
19.05.2021
problemy-z-agresja-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie psychiczne
1 min.
Problemy z agresją - jakie są objawy? Co robić?
31.10.2021
mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Mówienie przez sen - jakie są przyczyny? Jak przestać?
27.07.2021
zespol-aspergera-u-doroslych-objay-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Zespół Aspergera u dorosłych – jakie są jego objawy i leczenie?
29.07.2022
Spis treści
  1. Co to jest terapia Tomatisa?
  2. Dla kogo przeznaczona jest terapia Tomatisa?
  3. Jak wygląda terapia metoda Tomatisa?
  4. Skuteczność metody Tomatisa

Co to jest terapia Tomatisa?

Terapia Tomatisa opiera się na założeniu, że o ile sama zdolność słyszenia ma charakter bierny, słuchanie to czynność, która wymaga zaangażowania świadomości i woli. Z tego względu nawet osoba obdarzona perfekcyjnym słuchem może mieć problem z przetwarzaniem zasłyszanych dźwięków czy informacji. Usprawnienie uwagi słuchowej metodą Tomatisa ma zwiększyć percepcję bodźców i zdolność ich przetwarzania.

Narzędziem terapii metodą Tomatisa jest urządzenie, które w czasie specyficznych „seansów dźwiękowych” (słuchania dźwięków o różnych częstotliwościach, od muzyki Mozarta po ludzką mowę) stymuluje mięśnie ucha środkowego i ośrodki słuchowe w mózgu. Zwiększa to zdolność analizy dźwięku i jej precyzję, a pośrednio przyczynia się do aktywizacji całego organizmu, przede wszystkim układu nerwowego.

Dla kogo przeznaczona jest terapia Tomatisa?

Twoje dziecko jest nadpobudliwe i nie potrafi skoncentrować się na nauce? Z trudem radzisz sobie ze stresem, a nadwrażliwość na dźwięki przyprawia cię w takich chwilach o ból głowy? To tylko jedne z wielu powodów, dla których możesz się zainteresować terapią Tomatisa. Opracowana przez francuskiego lekarza Alfreda Tomatisa metoda skierowana jest zarówno do dzieci, jak i osób dorosłych. Wykazała skuteczność w obliczu bardzo zróżnicowanych problemów.

Z metody Tomatisa skorzystać mogą przede wszystkim osoby z zaburzeniami uwagi słuchowej, których najczęstszymi objawami są:

  • problemy z utrzymaniem koncentracji,

  • niewyraźne pismo, trudności z czytaniem, ubogie słownictwo,

  • niemuzykalność (np. problem z odtwarzaniem dźwięków),

  • błędna interpretacja pytań, niezrozumienie poleceń,

  • brak pewności siebie, wycofywanie się w sytuacjach publicznych,

  • nadwrażliwość, skłonności depresyjne, zaburzenia lękowe.

Z terapii Tomatisa najczęściej korzystają dzieci z takimi typowymi objawami zaburzeń uwagi słuchowej jak dysleksja, dysgrafia, jąkanie się. Kształcenie uwagi słuchowej jest jednak pomocne także w przypadku leczenia autyzmu, choroby Aspergera, ADHD czy dziecięcego porażenia mózgowego. Choć nie zostało to naukowo potwierdzone, zaobserwowano, że terapia Tomatisa zwiększa u chorych zainteresowanie otoczeniem, chęć do komunikacji i interakcji z ludźmi.

Z treningu słuchowego mogą też korzystać osoby zdrowe. Zwolennicy metody Tomatisa twierdzą, że wspomaga ona naukę języków obcych, podnosi zdolności poznawcze, ułatwia radzenie sobie ze stresem i panowanie nad emocjami, a nawet pozwala na skrócenie czasu porodu i przeżycie okresu okołoporodowego w lepszym samopoczuciu.

Jak wygląda terapia metoda Tomatisa?

Dokładny przebieg terapii Tomatisa uzależniony jest od zgłoszonego problemu. Seanse słuchowe odbywają się w specjalnych słuchawkach, które przesyłają impulsy zarówno drogą powietrzną (czyli przez ucho), jak i drogą przewodnictwa kostnego. Odsłuchiwany materiał składa się z sekwencji dźwięków o różnych częstotliwościach, dobranych odpowiednio do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Terapia metodą Tomatisa może obejmować także seanse aktywne, które polegają na głośnym czytaniu lub powtarzaniu określonych dźwięków. To pozwala z jednej strony na trenowanie dykcji i pracę nad emisją głosu, a z drugiej – podobnie jak ćwiczenia słuchowe – stymuluje układ nerwowy, poprawia umiejętności komunikacyjne, poznawcze, zwiększa kreatywność. Konsekwencją takich ćwiczeń jest także wzrost pewności siebie i samooceny.

To, ile trwa terapia metodą Tomatisa, zależy od wielu czynników – wieku pacjenta, trudności, z którymi się zmaga, zdolności koncentracji na zajęciach. Poszczególne seanse trwają 60–120 minut. Odbywają się one w kilku cyklach, z których każdy obejmuje 15 sesji. Terapeuta proponuje zazwyczaj 3–4 takie cykle.

Skuteczność metody Tomatisa

Terapia Tomatisa stosowana jest o połowy lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Od tego czasu ulegała ona różnym modyfikacjom, ale jej ogólna koncepcja i narzędzia pracy zostały zachowane. Metodę opatentowano, a szkolenia w jej zakresie, sprzęt do prowadzenia zajęć i same działania terapeutyczne są licencjonowane przez jedną firmę (należącą do rodziny Alfreda Tomatisa). To z jednej strony pozwala na ujednolicenie standardów pracy, a z drugiej – utrudnia weryfikację skuteczności metody i jej doskonalenie.

Choć metoda Tomatisa jest obecnie szeroko stosowana, jej efektywność nie została potwierdzona naukowo, a oceny wyników terapii nie są jednoznaczne. Trening percepcji słuchowej niewątpliwie służy aktywizacji pacjenta, ale pod tym względem nie różni się np. Od muzykoterapii. Mimo braku dowodów na skuteczność terapii Tomatisa pacjenci często subiektywnie odczuwają po niej poprawę w obszarze zgłaszanych problemów. Dlatego niewątpliwie jest to metoda warta wypróbowania.

Źródła
  1. A. Tomatis, The Ear and the Voice, Scarecrow Press, Lanham 2004.
  2. Z. Kurkowski, Stymulacja audio-psycho-lingwistyczna – Metoda Tomatisa [w:] „Audiofonologia” 2001, t. XIX, s. 197–202.
Author Anna Dobroń picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.