Różne charaktery. Jak je poznać i jak sobie z nimi radzić?

Klaudia Gaicka

30.07.2021

Aktualizacja: 09.08.2021

Każdy człowiek ma swój indywidualny zestaw cech. Nauka pozwoliła jednak pogrupować różne charaktery w taki sposób, aby umożliwić ich łatwe rozpoznanie.


jakie-sa-charaktery-co-warto-o-nich-wiedziec
pexels.com

Optymista – świat przez różowe okulary

Optymizm to cecha, która przydaje się w życiu. Optymiści widzą pozytywy w każdej sytuacji, nawet jeśli jest ona naprawdę nieciekawa. Są samodzielni, najczęściej towarzyszy im dobry nastrój i wiara w to, że sprawy potoczą się po ich myśli. Dzięki temu łatwiej przychodzi im niepoddawanie się w trudnych chwilach oraz pokonywanie przeciwności.

Optymistom zdarza się jednak zapominać, że czasem lepiej jest otwarcie przyznać się do porażki i z nią pogodzić. W ten sposób można nauczyć się dużo więcej, niż wypierając niepowodzenia. Osoby o takim charakterze bywają też nieprzygotowane na nagłe problemy, które pojawiają się w życiu.

Pomimo tego bycie optymistą to swego rodzaju dar. Ludzie bardzo dobrze czują się w ich towarzystwie, ponieważ optymiści nie tylko poprawiają innym humor, lecz także motywują ich do działania. Dzięki temu osoby optymistyczne nierzadko otoczone są przez grono oddanych przyjaciół.

Pesymista – szklanka do połowy pusta

Pesymiści zwykle nie potrafią dostrzec żadnych pozytywów. W przeciwieństwie do optymistów najczęściej przekonani są o ogromnej ilości negatywnych aspektów sytuacji, w której się znajdują. Nawet jeśli sprawa nie jest jeszcze przesądzona, oni często spisują już wszystko na straty.

Eksperci wiążą tego typu podejście do życia z niską samooceną, brakiem wiary w siebie, lękiem czy problemami w relacjach z innymi ludźmi. Niestety nie sposób nie dostrzec skłonności do izolacji i ograniczonego grona przyjaciół pesymistów. Osoby o tym charakterze bardzo często same nie chcą wchodzić w głębsze relacje, ponieważ boją się, że koniec końców i tak zostaną boleśnie skrzywdzone. Taki stan rzeczy skutkuje wycofaniem, co z kolei może ranić tych, którzy chcą zbliżyć się do osoby z tym charakterem. W ten sposób sytuacja się zapętla.

Będąc pesymistą, warto zastanowić się, z czego wynika takie podejście do życia. Być może po prostu boimy się zawieść? Pomocna może okazać się psychoterapia, która ukaże nam, jak w prawidłowy sposób oceniać sytuację.

Egoizm a egocentryzm – jak wychwycić różnice?

Te dwa pojęcia bywają bardzo często mylone. Egocentryk może być egoistą, jednak nie zawsze tak musi się stać. Egocentrycy to osoby, które zawsze traktują siebie jako epicentrum wszystkich wydarzeń w ich życiu. Nie oznacza to jednak, że muszą przy tym być egoistami, którzy nie są skłonni do pomocy innym.

To, co typowe dla egocentryków, to ich sposób postrzegania tego, co się wokół nich dzieje. „Wokół nich” to w zasadzie idealne określenie, bo osoby o tym typie charakteru sądzą, że zawsze są w centrum. Stąd w zasadzie wzięła się nazwa tego terminu.

Egocentrycy często bardziej lub mniej świadomie ignorują rzeczywisty obraz świata. Ich myśli zajmują wyobrażenia, w których to oni są jedynymi decyzyjnymi i wpływającymi na wszystko jednostkami. Z kolei egoizm cechuje osoby, które traktują swoje dobro jako kwestię nadrzędną wobec wszystkiego i wszystkich. Uwikłane w konflikty zawsze będą stawać po stronie tego, co przynosi im największe korzyści. Uczucia innych nierzadko nie mają dla nich najmniejszego znaczenia.

W zrozumieniu tego, że uczucia i pragnienia innych są również ważne, pomóc może psychoterapia. Odpowiednia terapia pozwoli dostrzec zarówno egocentrykom, jak i egoistom, że przy pracy nad charakterem mogą odnieść wiele korzyści dla samych siebie. Skorzystają na tym również ich najbliżsi.

Hipokryta – jak go rozpoznać?

W zachowaniu hipokrytów charakterystyczna jest przede wszystkim rozbieżność pomiędzy tym co mówią, a jak postępują. Hipokryci nie stosują się do reguł i zasad moralnych, które głoszą lub zmieniają je w zależności od sytuacji. Potrafią nagminnie upominać lub poprawiać innych, postępując później zupełnie inaczej. Hipokryci również nie widzą swojej winy lub nie potrafią się do niej przyznać. Uważają, że są lepsi, mądrzejsi i doroślejsi od innych.

Wielu hipokrytów uwielbia również plotkować. Często obmawiają innych, którzy robią dokładnie to samo, co oni, jednak w pełni jawnie. Ich komentarze na temat życia innych, w zależności od tego, do kogo są kierowane, mogą albo wzbudzać podejrzliwość i niechęć, albo wręcz przeciwnie, zachęcać rozmówcę do podobnych zachowań.

Hipokrytami kierują zwykle niskie pobudki, takie jak wygoda czy chęć bycia bardziej lubianym. Zdarza się jednak, że osoby o tym typie charakteru wykorzystują swoją postawę do tego, aby osiągnąć sukces, manipulując osobami z danego środowiska.

Człowiek empatyczny – wrażliwość na uczucia i problemy innych

Empatia jest cechą wysoce pożądaną w społeczeństwie. To właśnie osoby empatyczne są tymi, które nie potrafią przejść obojętnie obok osoby z problemami. Podobne podejście mają także do innych istot. Z tego powodu nierzadko zostają wegetarianami lub weganami.

Dodatkowo cechuje je ogromna chęć pomocy innym, przez co bardzo często udzielają się społecznie. Niestety ich altruistyczna osobowość bywa narażona na próby manipulacji i wykorzystania. Osoby empatyczne powinny uważać i pamiętać, że nie każdy jest taki jak one.

Osoby empatyczne to prawdziwy skarb. Jednak empatia również ma swoje złe strony. Jeżeli zauważasz, że walka o dobro innych często sprawia, że cierpisz, warto się poważnie zastanowić, czy nie przesadzasz. Odrobina zdrowego egocentryzmu, który stanowi w pewnym sensie przeciwieństwo empatii, może być w tym przypadku terapeutyczna.

Perfekcjonista – uważaj, to może Cię niszczyć od środka

Perfekcjonistów cechuje ogromna dyscyplina i sumienność. Wszystko, co robią, starają się wykonywać z jak największą dokładnością. Dbają przy tym o jak najmniejsze szczegóły.

Pomimo tego, że efekt ich działań jest bardzo dobry, perfekcjonizm jest cechą, która może okazać się przekleństwem. Nierzadko perfekcjoniści stawiają sobie wymagania, których spełnienie graniczy z cudem lub w ogóle nie jest możliwe. Brak realizacji tego typu aspiracji odbija się na ich samoocenie i bywa przyczyną ogromnych nieporozumień.

Zbyt intensywne przeżywanie swoich niepowodzeń często utrudnia perfekcjonistom wyciągnięcie wniosków z porażki i pójście dalej. Popełnianie błędów jest naturalnym procesem w życiu każdego człowieka i najważniejsza jest przy tym nauka na przyszłość. Będąc perfekcjonistą, pamiętaj, że nie ma osób, które nie popełniają pomyłek i, co więcej, każdy ma do nich prawo.

Rozpoznawanie charakteru – o czym warto pamiętać?

Rzadko kiedy można spotkać człowieka, który ma charakter idealnie pasujący do opisu. Zwykle każdy ma wiele różnych cech, często nawet zupełnie przeciwstawnych, które intensywniej widać w różnych sytuacjach. Warto brać to pod uwagę i nie zamykać ani siebie, ani innych w sztywnych ramach.

Jeżeli wydaje ci się, że którykolwiek z opisów pasuje do Ciebie aż za bardzo, zastanów się, czy w żadną stronę nie przesadzasz. Każdy z wymienionych typów ma bowiem swoje dobre i złe strony. Nawet hipokryta, którego charakteryzuje wiele negatywnych cech, może spróbować zmienić swoje podejście w pozytywne.

Źródła
  1. E. Skorupa, Twarze, emocje, charaktery: literacka przygoda z wiedzą o wyglądzie człowieka, 2013

  2. M. Kossowska, H. Schouwenburg, Przegląd Psychologiczny, TOM 43, NR 1, 81-99 Inteligencja, osobowość i osiągnięcia szkolne, 2000.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
Ad

Najchętniej czytane

terapia-gestalt-na-czym-polega-jakie-sa-jej-zasady
Zdrowie psychiczne
2 min.
Terapia Gestalt - na czym polega? Jakie są jej zasady?
30.07.2021
jakie-sa-typy-osobowosci-co-warto-o-nich-wiedziec
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jakie są typy osobowości? Co warto o nich wiedzieć?
30.07.2021
olejek-geraniowy-jakie-ma-wlasciwosci-i-zastosowanie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Olejek geraniowy - jakie ma właściwości i zastosowanie?
30.07.2021
olejek-rozmarynowy-jakie-ma-wlasciwosci-i-zastosowanie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Olejek rozmarynowy - jakie ma właściwości i zastosowanie?
30.07.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.