account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneSamorozwój i motywacja 1 min.

Co to jest związek platoniczny? Jakie znaczenie ma miłość platoniczna współcześnie?

Monika Nowakowska24.01.2022Aktualizacja: 04.10.2022

Platoniczny związek opiera się na przyjaźni i porozumieniu duchowym pozbawionym cielesnej więzi i seksualności. Znany od starożytności, ma wielu zwolenników także dziś. Sprawdź, co współcześnie oznacza związek platoniczny.


platoniczny-zwiazek-co-to-jest-na-czym-polega
pexels.com

Polecane

mindfulness-co-to-jest-jak-zaczac-jakie-sa-efekty
Zdrowie psychiczne
1 min.
Czym jest mindfulness? Komu potrzebny jest trening uważności?
03.06.2022
ergoterapia-co-to-jest-na-czym-polega-jakie-sa-metody
Zdrowie psychiczne
2 min.
Ergoterapia - co to jest? Na czym polega? Jakie są metody?
27.07.2021
metdytacja-na-lezaco-czy-to-odpowiednia-pozycja
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jaka pozycja jest odpowiednia do medytacji? Czy można medytować na leżąco?
03.06.2022
introwertyk-kto-to-jest-jakie-ma-cechy-charakterystyczne
Zdrowie psychiczne
1 min.
Introwertyk - kto to jest? Jakie ma cechy charakterystyczne?
28.10.2021
Spis treści
  1. Jak kochamy, czyli miłość niejedno ma imię
  2. Co to jest związek platoniczny?
  3. Kto kocha platonicznie?
  4. Co to znaczy kochać platonicznie?
  5. Miłość nieodwzajemniona
  6. Miłość do Boga
  7. Miłość w rodzinie
  8. Związek na odległość
  9. Białe małżeństwo

Jak kochamy, czyli miłość niejedno ma imię

Starożytni Grecy, z Platonem włącznie, wyróżniali cztery rodzaje miłości. Obecnie znamy ich aż sześć. Pierwsze trzy są podstawowe to: „Eros” (uczucie romantyczne, pełne pasji), „Ludus” (traktujące miłość jako zabawę) i „Storge” (miłość przyjacielska). Pozostałe powstały z połączenia poprzednich i należą do nich: „Mania” (obsesyjne uczucie), „Pragma” (stonowany i realistyczny sposób kochania) oraz „Agape” (bezinteresowne, altruistyczne przywiązanie).Platoniczny związek ma wiele wspólnego ze „Storge” i „Agape”. Dowiedz się, co to znaczy kochać platonicznie.

Co to jest związek platoniczny?

Miłość platoniczna jest łagodna, przyjacielska, zrównoważona. Na pierwszy plan wysuwa się duchowy związek i wspólnota zainteresowań partnerów. Popęd seksualny i ochota na seks pozostają drugoplanowe i pojawiają się po pewnym czasie. W związku platonicznym nie doświadczysz raczej porywów serca, ale masz gwarancję trwałego, pogłębiającego się przywiązania i wzajemnej troski. Braterstwo i rozmowa stanowią fundament relacji - dzielicie się odczuciami, pragnieniami, obawami… Dzięki temu, że w waszym związku dominuje sfera duchowa, jesteście dla siebie atrakcyjni mentalnie, macie wspólne zainteresowania i światopogląd - dlatego tak dobrze czujecie się we własnym towarzystwie.

Kto kocha platonicznie?

Intuicyjnie czujesz z pewnością, że w grupie zakochanych platonicznie dominują kobiety. Potwierdzają to także badania. Odpowiedzialny za ten stan rzeczy jest niższy u kobiet poziom testosteronu, określanego jako „męski hormon”. U mężczyzn reguluje on uczuciowość w stronę namiętnej miłości erotycznej lub niepoważnej, ludycznej. Wśród platonicznie zakochanych jest także wielu chłopców przed okresem dojrzewania (gdy poziomy androgenów, w tym testosteronu, są na niższym poziomie) oraz osoby w długoletnich związkach, już po okresie „burzy hormonalnej”.

Co to znaczy kochać platonicznie?

Ze względu na bardzo ogólną definicję, miłość platoniczna ma inną formę u każdego z zakochanych. Różni się ona w zależności od obiektu uczuć, wieku czy ustaleń między partnerami.

Miłość nieodwzajemniona

Na pewno znasz, z własnych doświadczeń lub opowieści przyjaciół, jednostronne uczucie żywione do osoby mijanej na ulicy czy w autobusie. Do tej grupy można zaliczyć też nastoletnią fascynację idolem. Niekiedy uczucie ogranicza się wyłącznie do pełnych podziwu spojrzeń, snucia wspólnych, choć nierealistycznych planów, zbierania informacji o ulubionym piosenkarzu lub rozszerza się do aktywnego jeżdżenia na jego koncerty czy prób nawiązania z nim kontaktu, np. przez komunikatory internetowe. Związek platoniczny nie wykracza jednak poza uwielbienie i zachwyt.

Miłość do Boga

Religijne przywiązanie do Boga ma cechy platonicznego związku. Jest to uczucie bezinteresowne, szczere i pozbawione cielesności. Bóg, czyli obiekt miłości, pozostaje poza zasięgiem zmysłów, a jego więź z wyznawcą opiera się na duchowości i wspólnych wartościach.

Miłość w rodzinie

Rodzicielski czy braterski związek między rodzicami a dziećmi oraz między rodzeństwem również wpisuje się w definicję uczucia platonicznego. Są to bowiem relacje pozbawione seksualności, skupione na wzajemnym wsparciu i wspólnych doświadczeniach.

Związek na odległość

Znasz być może relacje, które dobrze funkcjonują mimo dzielących kilometrów. Niektórzy partnerzy w takich związkach nigdy nie mieszkali razem, inni podjęli decyzję o wyprowadzce np. ze względu na pracę. W relacji bardziej od zbliżeń czy codziennej obecności cenią sobie rozmowę, wymianę doświadczeń i wzajemne wsparcie.

Białe małżeństwo

Możliwe, że z tym terminem spotykasz się po raz pierwszy. Choć taka forma relacji istnieje od stuleci, współcześnie jest mniej popularna niż kiedyś, gdy korzystały z niej np. pary królewskie w średniowieczu. Związek opiera się na tych samych zasadach, co inne, z wyjątkiem jednej - partnerzy świadomie rezygnują z seksu. Ten krok może być podyktowany względami światopoglądowymi, np. religijnymi (w sytuacji, gdy osoby z różnych względów nie mogą zawrzeć ślubu kościelnego, a mimo to chcą razem mieszkać i przyjmować sakramenty), zdrowotnymi, np. problemy z libido w przebiegu chorób czy ze względu na traumatyczne doświadczenia jednej ze stron. Ważne jednak, by decyzję zgodnie podjęły obie strony, inaczej może prowadzić to do niezadowolenia, frustracji i, o czym rzadko się mówi, pełnoobjawowych chorób, np. tzw. choroby wdowiej.

Źródła
  1. J. Babková Durdiaková i in., How Do We Love? Romantic Love Style in Men Is Related to Lower Testosterone Levels, „Physiological Research” 2017, nr 66, s. 695-703.
  2. A.C. Little i in., Facial attractiveness: evolutionary based research, „Philosophical Transactions of the Royal Society B: Biological Sciences” 2011, nr 366(1571), s. 1638-1659.
  3. H. Weger, M. Cole, V. Akbulut, Relationship maintenance across platonic and non-platonic cross-sex friendships in emerging adults, „The Journal of Social Psychology” 2019, t. 159, nr 1, s. 15-29.
Author Monika Nowakowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

egoizm-a-egocentryzm-jak-je-rozroznic-co-warto-wiedziec
Zdrowie psychiczne
1 min.
Egoizm a egocentryzm - jak je rozróżnić? Co warto wiedzieć?
27.07.2021
jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
pesymista-kim-jest-jakie-sa-cechy-charakterystyczne
Zdrowie psychiczne
1 min.
Pesymista - kim jest? Jakie są cechy charakterystyczne?
28.10.2021
choreoterapia-terapia-tancem-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
2 min.
Choreoterapia – na czym polega i jakie przynosi korzyści?
14.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
brak-ochoty-na-seks-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Seks
1 min.
Brak ochoty na seks – z czego wynika i jak sobie z tym radzić?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.