account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 1 min.

Jak pozbyć się lęku przed wężami?

Paulina Bulek26.05.2022Aktualizacja: 30.09.2022

Jedną z fobii wywołanych przez zwierzęta jest ofidiofobia, czyli lęk przed wężami. Osoba, która boi się kontaktu z wężem, będzie odczuwać negatywne objawy zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Ofidiofobia jest jedną z najczęściej występujących fobii.


ofidiofobia-lek-przed-wezami-jak-ja-skutecznie-leczyc
pexels

Polecane

melisa-na-sen-czy-pomaga-na-bezsennosc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Melisa na bezsenność i inne dolegliwości
17.09.2021
autyzm-u-doroslych-objawy-diagnoza-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm u dorosłych – jak się objawia i jak można sobie z nim radzić?
28.07.2022
depresja-lekowa-jakie-sa-objawy-jak-z-nia-walczyc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Depresja lękowa - jakie są objawy? Jak z nią walczyć?
31.10.2021
talassofobia-co-to-jest-jak-ja-skutecznie-leczyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Co to jest talassofobia? Jak rozpoznać jej główne objawy?
30.05.2022
Spis treści
 1. Czym jest lęk przed wężami?
 2. Jak objawia się lęk przed wężami?
 3. Jak można leczyć lęk przed wężami?

Czym jest lęk przed wężami?

Jako człowiek możesz odczuwać naturalny strach przed groźnymi zwierzętami. Jest to genetycznie uwarunkowany mechanizm obronny, który może uratować Ci życie, np. w sytuacji spotkania oko w oko z tygrysem. Spotkanie z wężem też może być dla Ciebie groźne, chociaż tylko niektóre gatunki żyjące w Polsce stanowią śmiertelne zagrożenie.

Według badań naukowców ofidiofobii doświadcza co trzecia dorosła osoba bez względu na to, jakiej jest płci, dlatego mówi się, że jest to najczęściej występująca ze wszystkich fobii. Ofidiofobia nie jest zwykłym, genetycznym mechanizmem obronnym. Nie wynika też z racjonalnej analizy rzeczywistości czy po prostu z niechęci do węży.

To paniczny, paraliżujący strach, który może pojawić się, gdy osoba dotknięta fobią będzie miała kontakt z wężem, pomyśli o nim lub zobaczy jego zdjęcie. Strach występuje niezależnie od tego, czy istnieje prawdziwe zagrożenie dla życia, czy nie.

Jak objawia się lęk przed wężami?

Kiedy osoba dotknięta ofidiofobią spotka na swojej drodze węża, doświadcza wielu nieprzyjemnych dolegliwości, wynikających z automatycznej reakcji jej organizmu na wyczuwane niebezpieczeństwo. Jeśli ktoś z Twoich znajomych doświadcza ofidiofobii, z pewnością powie Ci, że w przypadku kontaktu z wężem odczuwa napady lękowe, objawiające się:

 • przyspieszonym biciem serca, a nawet jego kołataniem

 • zwiększeniem pulsu

 • dreszczami

 • oblaniem całego ciała przez poty

 • zawrotami głowy

 • dusznościami

 • drżeniem ciała lub kończyn

 • nudnościami.

Osoba dotknięta ofidiofobią może też stanąć sparaliżowana i nie móc się poruszyć albo będzie uciekać, krzyczeć lub płakać. Nie kontroluje w tej sytuacji swojego zachowania. 

W związku z tym, aby nie odczuwać niepotrzebnej frustracji i wstydu, wynikających z kontaktu z wężem, osoba zmagająca się z ofidiofobią unika wszelkich sytuacji, które mogłyby przyczynić się do kontaktu z tym zwierzęciem. Nie spotkasz jej raczej w zoo ani na wystawie gadów. Będzie unikała lasów, łąk czy wypraw na łono przyrody. Nie zabierzesz jej do kina na film przyrodniczy ani na żaden horror z udziałem węża. Unika ona też oglądania wystaw fotograficznych związanych z wężami. Ten strach i napady lękowe są niezależne od niej. Tłumaczenie i przedstawianie argumentów przemawiających do jej rozumu, że nie ma się czego obawiać, nic nie da.

Jak można leczyć lęk przed wężami?

Najprostszą rzeczą, jaką możesz zrobić, gdy ktoś z Twoich bliskich zmaga się z lękiem przed wężami, jest zapewnienie go o wsparciu i niebagatelizowanie jego problemu. Chociaż dla Ciebie ten lęk może wydawać się zupełnie irracjonalny, staraj się z empatią wejść w skórę osoby zmagającej się z fobią.

Ofidiofobia jest zaburzeniem psychicznym, które można leczyć poprzez odwrażliwianie. Najlepiej zrobić to pod okiem doświadczonego terapeuty, który stopniowo przeprowadzi osobę zmagającą się z lękiem przez cały proces. Jest to terapia z nurtu poznawczo-behawioralnego. 

Specjalista będzie starał się stopniowo zmniejszać silne reakcje lękowe, stosując metodę małych kroków. Na początku zacznie od rozmowy o wężach. Będzie starał się zbudować neutralny wizerunek tych zwierząt poprzez zapoznanie ze zwyczajami i sposobami zachowania się węży. Następnie będzie prezentować zdjęcia i filmy ich dotyczące. Jeśli lęk i niepokój zostaną zredukowane do minimum, można przejść do ostatniego etapu – spotkania z wężem oko w oko pod okiem specjalisty. Będzie ono miało charakter stopniowego zmniejszania dystansu, by na koniec można było dotknąć węża.

Bardziej radykalnym sposobem odwrażliwienia i zredukowania strachu przed wężami jest metoda terapii zwana implozywną. Jeśli ktoś postanowi skorzystać z tej formy, to pod kontrolą specjalisty będzie gwałtownie wystawiony na kontakt z wężem. Wszystko będzie odbywać się w kontrolowanych warunkach. Po kilkukrotnym przejściu takiego procesu u osoby dotkniętej ofidiofobią pojawia się zmniejszenie reakcji lękowej na widok węża. Zaczyna ona dostrzegać, że nic jej nie zagraża podczas kontaktu ze zwierzęciem. 

Osoby zmagające się z ofidiofobią zachęcane są również do wyobrażania sobie węży (jest to tzw. wizualizacja), opowiadania o nich, a dzięki temu oswajania się z nimi i zmniejszania lęku. Innymi skutecznymi technikami, które pomagają uporać się z lękiem przed wężami, są relaksacja i hipnoza. W skrajnych przypadkach, gdy objawy fobii są bardzo silne, stosuje się leczenie farmakologiczne i podaje się leki przeciwlękowe.

Źródła
 1. A. Barrada, J. Bemis, Pokonać lęki i fobie, Gdańsk 2015.
 2. A. Kępiński, Lęk, Kraków, 2012.
 3. H. Okon-Singer i in., Fear-related pictures deteriorate the performance of university students with high fear of snakes or spiders, The International Journal on the Biology of Stress, 2011.
 4. R. Tight, R.O. Frost, The effects of viewing distance on fear of snakes, Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry,1982.
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sangwinik-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-cechy-osobowosci
Zdrowie psychiczne
2 min.
Sangwinik - kto to jest? Jak go rozpoznać? Cechy osobowości
28.10.2021
agresja-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
2 min.
Agresja - jakie są rodzaje? Jak ją rozpoznać?
27.07.2021
choleryk-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-i-z-nim-zyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Choleryk - kto to jest? Jak go rozpoznać i z nim żyć?
28.10.2021
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
pesymista-kim-jest-jakie-sa-cechy-charakterystyczne
Zdrowie psychiczne
1 min.
Pesymista - kim jest? Jakie są cechy charakterystyczne?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.