account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneSamorozwój i motywacja 2 min.

Trening relaksacyjny Schultza – jakie są jego efekty?

Emilia Kruszewska19.05.2021Aktualizacja: 15.12.2023

Trening Schultza to skuteczna metoda relaksacyjna łącząca elementy jogi, autohipnozy i medytacji. Adresowana jest zarówno do osób dorosłych, jak i dzieci mierzących się z problemem stresu, lęku, napięcia i nadpobudliwości.


Trening autogenny Schultza to relaksacyjna metoda polegająca na osiągnięciu stanu całkowitego odprężenia i relaksu. Opiera się na technikach medytacji, elementach hipnozy i jogi. Autorem treningu jest niemiecki psychiatra i psychoterapeuta Johannes Schultz, który w 1932 roku opracował system ćwiczeń głębokiej relaksacji, mającej na celu oddziaływanie na układ nerwowy i mięśniowy.

trening-autogenny-schultza-na-czym-polega
pexels.com

Polecane

metdytacja-na-lezaco-czy-to-odpowiednia-pozycja
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jaka pozycja jest odpowiednia do medytacji? Czy można medytować na leżąco?
03.06.2022
ergoterapia-co-to-jest-na-czym-polega-jakie-sa-metody
Zdrowie psychiczne
2 min.
Ergoterapia - co to jest? Na czym polega? Jakie są metody?
27.07.2021
terapia-tomatisa-co-to-jest-na-czym-polega-zastosowanie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Terapia Tomatisa - co to jest? Na czym polega? Zastosowanie
30.07.2021
asertywnosc-przyklady-jak-byc-asertywnym
Zdrowie psychiczne
1 min.
Przykłady asertywności w życiu codziennym
19.01.2023
Spis treści
 1. Ćwiczenia i techniki relaksacyjne Schultza
 2. Relaksacja Schultza – zalety
 3. Relaksacja metodą Schultza – dla kogo?
 4. Trening autogenny Schultza dla dzieci
 5. Efekty treningu autogennego Schultza
 6. Przeciwwskazania treningu Schultza
 7. Warto wiedzieć:
 8. Zalecenia dotyczące pomieszczenia, w którym powinien być wykonywany trening autogenny
 9. Badania potwierdzające skuteczność treningu autogennego
 10. Trening autogenny a bezsenność

Ćwiczenia i techniki relaksacyjne Schultza

Metody relaksacyjne Schultza można przeprowadzić samodzielnie w domu. Trening nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani sprzętu. Metoda Schultza to rodzaj medytacji prowadzącej do całkowitego wyciszenia. Uczy przede wszystkim, jak się uspokoić. Do przeprowadzenia prawidłowej sesji niezbędne jest ciche i spokojne miejsce.

Zapoznaj się ze wskazówkami na temat tego, jak zastosować metodę relaksacyjną Schultza krok po kroku:

 • Usiądź wygodnie i zamknij oczy.

 • Wszystkie myśli skup tylko na sobie i na tym, co teraz czujesz.

 • Weź kilka głębokich wdechów i wydechów, by ustabilizować oddech i rytm bicia serca.

 • Powtarzaj w myślach, że przepełnia cię radość i szczęście. Wraz z zagłębianiem się w myślach powinieneś odczuwać przepływ ciepła. Jeśli masz trudności z wyciszeniem, możesz wspomóc się muzyką klasyczną lub relaksacyjną, np. połączoną z odgłosami natury. Odpowiednio dobrany utwór pomoże odciąć się od negatywnych emocji, stresu i wprowadzić się w stan ukojenia.

 • Dokonaj wizualizacji miejsca, w którym czujesz się bezpiecznie. Wyobraź sobie, że jesteś tam, a następnie spróbuj skupić się na jego szczegółach – przedmiotach, kolorach, dźwiękach, które tam słyszysz.

 • Zostań myślami w bezpiecznej przestrzeni dotąd, aż poczujesz się odprężony i spokojny.

Metoda Schultza ma na celu złagodzenie napięcia psychicznego i fizycznego. W ramach postępu sesji powinieneś odczuwać pełne rozluźnienie mięśni całego ciała.

Relaksacja Schultza – zalety

Trening Schultza zalecany jest szczególnie osobom narażonym na długotrwały stres i napięcie. Metody relaksacyjne umożliwiają osiągnięcie stanu odprężenia, wyciszenia i spokoju ducha. Trening znajduje zastosowanie również jako jedna z metod leczenia nerwicy i wielu zaburzeń psychicznych. Technika pomaga pozbyć się lęku i uczy przejmowania kontroli nad stresem. Regularne treningi pozwalają na poznanie możliwości własnej psychiki, którą jesteśmy w stanie w pełni kontrolować i umiejętnie reagować na sytuacje stresowe

Narastające napięcie z czasem prowadzi do nerwicy, objawów psychosomatycznych, a nawet stanów depresyjnych. Nie możemy zapominać o najważniejszym – kondycja zdrowia psychicznego ma swoje odzwierciedlenie w stanie fizycznym organizmu. Narastające i skumulowane napięcie bardzo często jest jedną z przyczyn rozwijających się schorzeń. Dbając o zdrowie psychiczne, dbasz o zdrowie swojego ciała.

Relaksacja metodą Schultza – dla kogo?

Trening metodą Schultza sprawdzi się w przypadku wielu schorzeń. Wskazania do przeprowadzenia tej formy relaksacji to:

 • choroby wrzodowe

 • nadczynność tarczycy,

 • przewlekłe schorzenia oskrzeli,

 • zaburzenia krążenia,

 • nadciśnienie,

 • nawracające problemy z układem pokarmowym,

 • nerwica narządowa i psychogenna,

 • nadpobudliwość,

 • bezsenność,

 • zaburzenia neurologiczne,

 • problemy hormonalne,

 • problemy z koncentracją i przyswajaniem nowych informacji,

 • niekontrolowane wybuchy agresji,

 • dolegliwości psychosomatyczne.

Przed przystąpieniem do treningu zaleca się wykonanie kilku ćwiczeń oddechowych. Osoby, które cierpią z powodu różnych schorzeń, powinny ponadto skorzystać wcześniej z konsultacji lekarskiej.

Trening autogenny Schultza dla dzieci

Trening Schultza to jedna z najskuteczniejszych metod relaksacyjnych wykorzystywanych w pracy z dziećmi. Sprawdza się zarówno u maluchów w wieku przedszkolnym, jak i w przypadku uczniów szkół. Trening Schultza rekomendowany jest dla dzieci nadpobudliwych ruchowo oraz tych, które mają problem z odprężeniem i relaksem.

Celem metody jest osiągnięcie wewnętrznego wyciszenia, spokoju i całkowitego odprężenia. W przypadku dzieci trening Schultza może być modyfikowany i prowadzony przez osobę dorosłą. Relaksacja powinna odbywać się w pozycji leżącej. Bardzo ważne jest, by dziecko znajdowało się w cichym pomieszczeniu i nie było rozpraszane różnymi dźwiękami.

W przypadku małych dzieci trening Schultza może być przeprowadzony za pomocą bajki, z bohaterem której dziecko może się utożsamić. Bardzo ważne jest, by opowiadanie było uporządkowane kompozycyjnie. Nie można też zapomnieć o budowaniu napięcia. Bajka powinna kończyć się pozytywnie, by dziecko, utożsamiając się z bohaterem, odczuło ulgę i uspokoiło się. Opowieść musi nawiązywać ponadto do świata realnego i poruszać rzeczywiste problemy, z którymi maluch mierzy się w życiu codziennym. Bajka relaksacyjna nie może zawierać elementów magii.

Efekty treningu autogennego Schultza

Pierwsze efekty treningu powinny pojawić się już po kilku tygodniach codziennych, regularnych sesji. Wraz z upływem czasu dostrzeżesz coraz więcej dobrych stron tej metody.

Jakich efektów możesz się spodziewać?

 • Umiejętności odprężania i wyciszania w każdej chwili.

 • Zmniejszenia napięcia i stresu.

 • Uwolnienia skumulowanej negatywnej energii.

 • Poprawy koncentracji i szybszego przyswajania nowych informacji.

 • Długiego i efektywnego snu.

 • Poprawy samopoczucia.

 • Wzrostu własnej samooceny.

 • Redukcji napięcia mięśni.

Trening Schultza przynosi szereg korzyści dla ciała i psychiki. Pozwala na pełny relaks i całkowite wczucie się we własne emocje. Metoda ta jest doskonałą alternatywą pełnej medytacji

Przeciwwskazania treningu Schultza

Trening Schultza nie może być wykonywany u osób z autyzmem, pacjentów zażywających środki psychotropowe lub mających zaburzenia psychiczne. Nie powinno się go przeprowadzać również w okresie infekcji lub w stanie gorączki. Wątpliwości związane ze stanem zdrowia i bezpiecznym zastosowaniem treningu u dorosłych i dzieci należy skonsultować z lekarzem.

Warto wiedzieć:

Zalecenia dotyczące pomieszczenia, w którym powinien być wykonywany trening autogenny

Pomieszczenie, w którym możesz praktykować trening autogenny, powinno być ciche, dobrze przewietrzone i zapewniać komfort termiczny. Najlepiej, aby było odizolowane od hałasu i niezbyt nasłonecznione, z temperaturą w okolicach 20 stopni. Możesz włączyć muzykę klasyczną, medytacyjną lub odgłosy przyrody. Ubierz wygodne i luźne ubranie. Jednym zdaniem? Zapewnij sobie komfortowe warunki.

Badania potwierdzające skuteczność treningu autogennego

Skuteczność treningu autogennego została świetnie przebadana. Friedhelm Stetter i Sirko Kupper opracowali metaanalizę ponad 73 badań, z których wynika, że ma on pozytywny wpływ na wiele dolegliwości, w tym:

 • Zmniejsza bóle głowy i migreny

 • Łagodzi astmę oskrzelową

 • Łagodzi zespół bólu pod postacią somatyczną

 • Ma pozytywny wpływ w chorobie Raynauda

 • Zmniejsza zaburzenia lękowe

 • Łagodzi umiarkowaną depresję

 • Pomaga osobom, które mają problemy z bezsennością

Trening autogenny a bezsenność

Jeśli masz problemy ze snem, warto wypróbować trening autogenny. Wyniki badań ilościowych i jakościowych pokazują, że regularnie wykonywany TA poprawia higienę snu, poprawia jakość codziennego życia i zmniejsza niedogodności związane z problemami ze snem. U badanych nastąpiła również poprawa nastroju, wigoru, poczucia własnej wartości i samokontroli.

Źródła
 1. M. Ziółkowski, Świadoma regulacja napięcia emocjonalnego w nowoczesnym procesie dydaktyczno-wychowawczym, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Przychodnia Rehabilitacji Leczniczej „Sojczyńskiego”.
 2. Stetter, F., Kupper, S. Autogenic Training: A Meta-Analysis of Clinical Outcome Studies. Appl Psychophysiol Biofeedback 27, 45–98 (2002). https://doi.org/10.1023/A:1014576505223

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sangwinik-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-cechy-osobowosci
Zdrowie psychiczne
2 min.
Sangwinik - kto to jest? Jak go rozpoznać? Cechy osobowości
28.10.2021
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
zawisc-co-to-jest-jak-sobie-z-nia-poradzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Co to jest zawiść? Poznaj metody radzenia sobie z zawiścią ludzką
19.05.2021
lek-przed-ptakami-awizofobia-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Zdrowie psychiczne
2 min.
Lęk przed ptakami (awizofobia) - jakie są przyczyny i objawy?
30.07.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
nadmanganian-potasu-w-kapieli-jakie-ma-dzialanie-zdrowotne
Fitness
2 min.
Nadmanganian potasu w kąpieli - jakie ma działanie zdrowotne?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.