account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPorady 1 min.

Skierowanie do szpitala – zasady realizacji

lek. Agnieszka Żędzian17.10.2022Aktualizacja: 24.10.2023

Jeśli leczenie ambulatoryjne – diagnostyczne lub lecznicze – jest niewystarczające, lekarz może wystawić ci skierowanie do szpitala w trybie pilnym lub planowym. Skierowanie papierowe lub kod w przypadku e-zwolnienia należy przekazać do wybranego przez siebie szpitala. Jak długo jest ważne skierowanie do szpitala?


ile-jest-wazne-skierowanie-do-szpitala-na-zabieg
pexels.com

Polecane

infekcje-gornych-drog-oddechowych-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Telemedycyna
1 min.
Infekcje górnych dróg oddechowych – kiedy udać się do lekarza?
18.11.2021
wady-postawy-kto-je-leczy-jak-im-zapobiegac
Telemedycyna
1 min.
Wady postawy – co je powoduje i jak im zapobiegać?
01.12.2021
w-jakich-sytuacjach-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
W jakich sytuacjach warto skorzystać z teleporady?
24.11.2021
nagla-potrzeba-czy-moge-skorzystac-z-telemedycyny
Telemedycyna
1 min.
Nagła potrzeba – czy mogę skorzystać z telemedycyny?
26.11.2021
Spis treści
  1. Skierowanie do szpitala – co to jest? Czy zawsze jest potrzebne?
  2. Otrzymałem skierowanie do szpitala – co dalej?
  3. Skierowanie do szpitala na zabieg – ile jest ważne?
  4. Nagłe pogorszenie zdrowia a skierowanie do szpitala
  5. Czy mogę zapisać się do kolejki, a skierowanie dostarczyć później?

Skierowanie do szpitala – co to jest? Czy zawsze jest potrzebne?

Skierowanie do szpitala może wystawić ci każdy lekarz. Najczęściej dzieje się tak, jeśli lekarz uznał, że wyczerpał możliwości leczenia ambulatoryjnego lub wymaga tego twój stan zdrowia.

Skierowanie wystawione osobie objętej ubezpieczeniem zdrowotnym gwarantuje jej opiekę medyczną finansowaną ze środków publicznych pod warunkiem, iż wybierze ona placówkę, która ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Warto wiedzieć, iż pacjent może zrealizować skierowanie w dowolnym ośrodku zdrowia na terenie Polski.

W wybranych przypadkach przyjęcie chorego do szpitala jest możliwe mimo braku skierowania. Dotyczy to stanów nagłych, kiedy opóźnienie związane z koniecznością zdobycia skierowania do szpitala wiąże się z ryzykiem utraty zdrowia lub życia pacjenta (m.in. po wypadku, urazie, zatruciu, z powodu nagłego pogorszenia zdrowia czy w sytuacji, gdy rozpoczął się poród). Ustawodawca przewidział również sytuację, w której dochodzi do nagłej potrzeby pomocy psychiatrycznej – przyjęcie do szpitala psychiatrycznego osoby wymagającej pilnego leczenia nie jest uwarunkowane posiadaniem skierowania do szpitala

Odrębną, ale bardzo ważną, kwestią jest brak konieczności posiadania skierowania przez pacjenta, u którego istnieje podejrzenie obecności nowotworu złośliwego, jeśli otrzymał on od lekarza kartę DILO (kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego).

Otrzymałem skierowanie do szpitala – co dalej?

Skierowanie do szpitala może wystawić każdy lekarz bez względu na to, czy wizyta ma charakter prywatny, czy jest finansowana ze środków publicznych. Stwierdzenie przez lekarza konieczności diagnostyki lub leczenia przekraczającego możliwości poradni powinno skutkować wystawieniem pacjentowi skierowania na leczenie szpitalne. 

Po otrzymaniu skierowania wybierz placówkę, w której chcesz rozpocząć leczenie i dostarcz tam skierowanie, aby ustalić termin przyjęcia do szpitala. Lekarz, który wystawił skierowanie, ma obowiązek określić pilność skierowania – w przypadku adnotacji na skierowaniu „pilne” lub „cito” chory powinien być przyjęty do ośrodka zdrowia w najszybszym możliwym terminie. Coraz częściej wypisywane są skierowania elektroniczne (tzw. e-skierowania) ze specjalnym kodem – takiego dokumentu nie musisz dostarczać do szpitala osobiście – wystarczy, że skontaktujesz się z placówką mailowo lub telefonicznie.

Przed przyjęciem do szpitala, odpowiednio się przygotuj – pamiętaj o zabraniu ze sobą dowodu tożsamości, wyników wcześniejszych badań, kart informacyjnych z pobytów w szpitalu, a także informacji na temat stosowanych leków.

Skierowanie do szpitala na zabieg – ile jest ważne?

Zastanawiasz się, jak długo ważne jest skierowanie do szpitala? Zwykle nie warto odkładać zgłoszenia się ze skierowaniem do wybranej placówki – terminy przyjęć bywają odległe, dlatego wskazane jest jak najszybsze skontaktowanie się z ośrodkiem zdrowia. Jeśli z różnych powodów, nie możesz zapisać się od razu, warto wiedzieć, że skierowanie do szpitala na zabieg lub diagnostykę jest ważne aż do jego realizacji lub do momentu ustania przyczyny jego wystawienia

Co to oznacza w praktyce? Dla przykładu pacjent ze stwierdzoną przypadkowo w USG jamy brzusznej zmianą ogniskową w wątrobie i skierowany do szpitala celem diagnostyki i leczenia ma ważne skierowanie właściwie bezterminowo, ponieważ szansa na samoistne wyleczenie jest znikoma. Z kolei otrzymanie przez kobietę ciężarną z cukrzycą ciążową skierowania do szpitala traci ważność, jeżeli urodziła ona przedwcześnie dziecko przed zgłoszeniem się na diagnostykę szpitalną.

Nagłe pogorszenie zdrowia a skierowanie do szpitala

Co w przypadku, jeśli oczekujesz na termin przyjęcia do szpitala, a twoje zdrowie ulegnie gwałtownemu pogorszeniu? Jeżeli twój stan zdrowia wymaga natychmiastowej hospitalizacji, zgłoś się jak najszybciej do placówki medycznej, a w razie wystąpienia objawów zagrażających życiu, skontaktuj się z pogotowiem ratunkowym pod numerem telefonu 999 lub 112. W przypadkach mniej pilnych po konsultacji z placówką, w której oczekujesz na przyjęcie, ustal nowy termin przyjęcia do szpitala.

Pamiętaj, aby w przypadku uzyskania specjalistycznej pomocy lekarskiej z powodu choroby będącej powodem skierowania do szpitala w innym ośrodku zdrowia skontaktować się ze szpitalem w najszybszym możliwym terminie i odwołać zaplanowaną hospitalizację. Da to możliwość udzielenia szybszej pomocy innej potrzebującej osobie.

Czy mogę zapisać się do kolejki, a skierowanie dostarczyć później?

Tak. Możesz zapisać się do kolejki osób oczekujących na przyjęcie do szpitala bez skierowania. Skierowanie dostarcz do placówki osobiście lub przez osobę trzecią, pocztą, pocztą elektroniczną czy poprzez podanie kodu e-skierowania w ciągu 14 dni roboczych od zapisania się na listę osób oczekujących.

Źródła
1. Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Dz.U. 2021 poz. 1285.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
Telemedycyna
1 min.
Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?
18.11.2021
kiedy-udac-sie-do-pulmonologa-jakie-choroby-leczy-ten-specjalista
Telemedycyna
1 min.
Kiedy udać się do pulmonologa? Jakie choroby leczy ten specjalista?
31.08.2021
ortopeda-kiedy-potrzebna-jest-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Ortopeda: jak wygląda teleporada?
02.11.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne
Telemedycyna
1 min.
Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?
12.11.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.