Zaloguj się

Umów teleporadę
TelemedycynaPorady 1 min.

Ból brzucha – kiedy może wzbudzać niepokój i wymagać konsultacji lekarskiej?

Redakcja

18.11.2021

Aktualizacja: 07.10.2022

Ból brzucha to jedna z najczęściej odczuwanych dolegliwości zdrowotnych. Może być objawem chorób jamy brzusznej, zaburzeń ogólnoustrojowych lub manifestacją chorób odległych narządów. Niezależnie od przyczyny, nie powinno się go bagatelizować, bo może być oznaką poważniejszych problemów zdrowotnych, nawet wymagających pilnej operacji. Kiedy zatem udać się do lekarza?


bol-brzucha-kiedy-wymaga-konsultacji-lekarskiej
pexels.com

Polecane

gdzie-leczyc-wypadanie-włosow-do-jakiego-specjalisty-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Gdzie leczyć wypadanie włosów – podpowiadamy, do jakiego specjalisty się udać
12.11.2021
przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
Telemedycyna
1 min.
Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?
18.11.2021
skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
telewizyta-czy-otrzymam-zwolnienie-lekarskie
Telemedycyna
1 min.
Telewizyta – czy otrzymam zwolnienie lekarskie?
02.11.2021
Spis treści
 1. Jak określić rodzaj bólu brzucha?
 2. Ostry ból brzucha
 3. Powracający ból brzucha

Jak określić rodzaj bólu brzucha?

Dokładne określenie charakteru bólu brzucha jest jednym z najważniejszych wskaźników diagnostycznych. Ze względu na jego nasilenie i umiejscowienie ból brzucha może być:

 • ostry/kłujący,

 • przewlekły/nawracający,

 • tępy,

 • trudny do umiejscowienia,

 • ściśle zlokalizowany.

Nasza rada: przed wizytą u lekarza zapisz na kartce czas trwania bólu, jego charakter, a także okoliczności wystąpienia i objawy towarzyszące. Zastanów się także, gdzie występuje – pojawia się po lewej czy po prawej stronie jamy brzusznej? A może promieniuje od środka?

Kolejnym ważnym aspektem diagnostycznym jest natężenie bólu. Można ocenić je za pomocą metody opisowej, gdzie wyróżnia się pięć stopni – brak bólu, ból słaby, ból umiarkowany, ból silny oraz ból nie do zniesienia. Innym sposobem jest skala numeryczna, w której 0 oznacza całkowity brak bólu a 10 – najsilniejszy ból, jaki możesz sobie wyobrazić.

Polecamy

gastrolog-jak-moze-pomoc-ci-poczas-teleporady
Telemedycyna

Gastrolog: jak może pomóc ci podczas teleporady?

Lekarz gastrolog to jeden z wielu specjalistów, z którym można skonsultować się w ramach teleporady. W pierwszej kolejności gastrolog zbiera szczegółowy wywiad. Warto więc wcześniej wypisać sobie dolegliwości, z którymi się zgłaszamy oraz przygotować wyniki wykonanych badań. Co trzeba wiedzieć o telewizycie u gastrologa?

Redakcja02.11.2021

Przykładowo ból przy niestrawnościach jest ostry, lecz przemijający i zazwyczaj nie towarzyszą mu żadne dodatkowe objawy. W przypadku zatrucia pokarmowego ból również jest krótkotrwały i ostry, towarzyszą mu jednak wymioty i biegunka, a niekiedy również gorączka. W obu przypadkach ból trwa względnie krótko i jest trudny do umiejscowienia.

Ostry ból brzucha

Ostry ból brzucha zlokalizowany w ściśle określonym miejscu może być powodem do niepokoju. Zwłaszcza jeśli towarzyszy mu nagłe pogorszenie samopoczucia, gorączka, gwałtowne wymioty, biegunka, bolesność i tkliwość. Podczas wizyty lekarz będzie starał się jak najszybciej ustalić, czy konieczny jest natychmiastowy zabieg operacyjny, czy wystarczy leczenie zachowawcze. W tym celu niezbędne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu i badanie fizykalne. Jeśli lekarz uzna to za konieczne, zleci również dodatkowe badania, takie jak: RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej, EKG, morfologię czy analizę moczu.

Powracający ból brzucha

Ból brzucha, który powraca i powoduje duży dyskomfort, najlepiej skonsultować z lekarzem. Jest to ból o wielodniowym, wielotygodniowym lub dłuższym czasie trwania. W czasie wizyty lekarz będzie przede wszystkim wypytywał o umiejscowienie, nasilenie, charakter i przebieg dolegliwości bólowych. Przewlekłe bóle brzucha mogą być wynikiem jednej z przewlekłych chorób układu pokarmowego, np.:

 • zespół jelita drażliwego – charakteryzują go skurcze żołądka, wzdęcia, biegunka i zaparcia. Ból często ustępuje po pobycie w toalecie,

 • zapalna choroba jelit – przewlekłe stany zapalne jelit, w tym choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego,

 • refluks żołądkowo-przełykowy – to zespół dolegliwości, spowodowanych przez zrzucanie treści żołądkowej do przełyku. Najczęstszym objawem jest zgaga, czyli uczucie pieczenia za mostkiem,

 • przewlekłe zapalenie trzustki – w wyniku procesów zapalnych następuje nieodwracalne uszkodzenie trzustki. Objawem jest piekący, kłujący ból brzucha, bóle pleców, nudoności i wymioty.

Istnieje bardzo wiele przyczyn bólu brzucha, dlatego diagnostyka tego schorzenia nie jest prosta. Jeśli nie wiesz, czy najpierw udać się do internisty, czy od razu do gastrologa, możesz skorzystać z e-wizyty i podczas porady omówić z lekarzem swoje objawy.

Źródła
 1. A. Kurzeja-Mirosław, M. Słomka, K. Celiński, P. Radwan, A. Mądro, Podstawy diagnostyki różnicowej bólów brzucha, Borgis, Medycyna Rodzinna 1/2004, s. 29-32
 2. Friedman H i wsp.: Problemy diagnostyki medycznej. PZWL W-wa 1995:193-200

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gdzie-boli-watroba-kto-leczy-watrobe
Telemedycyna
1 min.
Gdzie boli wątroba? Do jakiego specjalisty udać się z bólem wątroby?
27.08.2021
urolog-jak-moze-pomoc-ci-podczas-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Urolog: jak może pomóc Ci online?
03.11.2021
jakie-sa-stopnie-oparzen-ile-ich-jest-co-warto-wiedziec
Telemedycyna
1 min.
Jakie są stopnie oparzeń? Ile ich jest? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
infekcje-gornych-drog-oddechowych-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Telemedycyna
1 min.
Infekcje górnych dróg oddechowych – kiedy udać się do lekarza?
18.11.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
bol-grzbietu-srodstopia-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Fitness
1 min.
Ból grzbietu śródstopia - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.