Infekcje górnych dróg oddechowych – kiedy udać się do lekarza?

Redakcja

18.11.2021

Aktualizacja: 18.11.2021

Infekcje górnych dróg oddechowych są jednymi z najczęstszych powodów wizyt u lekarza rodzinnego. Objawiają się kaszlem, katarem, bólem gardła, uczuciem ogólnego rozbicia, a czasami także gorączką. Częściej ich przyczyną są wirusy, a rzadziej bakterie, ale w obydwu przypadkach infekcje mogą wymagać konsultacji lekarskiej. Niewłaściwie leczone prowadzą do powikłań groźnych dla zdrowia. Jak je rozróżnić i kiedy udać się do lekarza?


infekcje-gornych-drog-oddechowych-kiedy-udac-sie-do-lekarza
pixabay.com

Jakie wyróżniamy infekcje górnych dróg oddechowych?

Infekcje górnych dróg oddechowych klasyfikowane są ze względu na lokalizację najbardziej uporczywych objawów i możemy podzielić je na:

  • zapalenie gardła,

  • infekcyjny lub alergiczny nieżyt nosa,

  • zapalenie zatok przynosowych,

  • zapalenie ucha środkowego.

Najczęstsze objawy infekcji górnych dróg oddechowych

Zakażenia górnych dróg oddechowych są z reguły zakażeniami łagodnymi. Do najczęstszych objawów zaliczamy uczucie osłabienia i rozbicia, bóle mięśni, lekką gorączkę (nie przekraczającą 39 °C), ból gardła, uczucie zatkania nosa, które w późniejszym etapie może przekształcić się w katar. W przypadku niektórych infekcji może pojawić się kaszel i chrypka.

Kiedy udać się do lekarza?

Rozpoznanie zakażenia górnych dróg oddechowych opiera się w większości przypadków na wywiadzie i badaniu klinicznym. W diagnostyce najważniejsze jest określenie podłoża choroby. Najczęściej infekcje górnych dróg oddechowych powodowane są przez wirusy, np. adenowirusy, wirusy paragrypy, enterowirusy. To one odpowiadają za około 80% zachorowań. Bakterie są przyczyną ok. 5-15% przypadków zachorowań u dorosłych i ok. 30% u dzieci w wieku od 5 do 12 lat.

Do lekarza warto udać się po wystąpieniu pierwszych objawów. Chociaż leczenie infekcji wirusowych o łagodnym przebiegu w większości przypadków polega na łagodzeniu objawów, ważne jest przede wszystkim zapobieganie dalszemu rozwojowi choroby. Dlatego nie należy czekać z wizytą u lekarza, gdyż wirusy odpowiedzialne za stan zapalny mogą namnażać się szybko, powodując jego zaostrzenie. Pamiętaj także, że leczenie infekcji zarówno górnych jak i dolnych dróg oddechowych, powinno odbywać się w warunkach domowych (izolacji).

Powikłania infekcji górnych dróg oddechowych

W niektórych przypadkach wirusy odpowiedzialne za stan zapalny górnych dróg oddechowych powodują nadkażenie bakteryjne. Dzieje się tak, gdy organizm jest osłabiony walką z wirusami, a chory nie wypoczywał w łóżku ani nie stosował środków, które mogły zapobiec rozwojowi choroby. Objawy, które wskazują na zaostrzenie infekcji:

  • pojawienie się gorączki lub jej nasilenie (utrzymuje się dłużej niż 3 dni),

  • zmiana charakteru wydzieliny na ropny (zielonkawe zabarwienie, często w połączeniu z nieprzyjemnym zapachem),

  • pojawienie się produktywnego kaszlu.

W tej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem, gdyż infekcja bakteryjna wymaga jak najszybszego rozpoczęcia antybiotykoterapii. Lekarz dobierze odpowiedni antybiotyk oraz wypisze e-zwolnienie, które zazwyczaj jest konieczne, aby chory wrócił do zdrowia.

Źródła

A. Dzioba, Zapalenia górnych dróg oddechowych – codzienny problem w praktyce lekarza rodzinnego, Borgis, Medycyna Rodzinna 5/2002, s. 154-160.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Zdrowie
Ad

Polecane

wrzody-zoladka-jakie-sa-objawy-jak-zlagodzic-bol
Zdrowie
2 min.
Wrzody żołądka - jakie są objawy? Jak złagodzić ból?
31.10.2021
zespol-dravet-ciezka-padaczka-miokloniczna-niemowlat
Zdrowie
2 min.
Zespół Dravet ciężka padaczka miokloniczna niemowląt
27.07.2021
jakie-sa-rodzaje-nowotworow-co-warto-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Rodzaje nowotworów łagodnych i złośliwych
14.05.2021
wyrostek-robaczkowy-jakie-sa-objawy-zapalenia
Zdrowie
1 min.
Wyrostek robaczkowy – objawy zapalenia, nietypowe dolegliwości, przebieg choroby
14.05.2021

Najchętniej czytane

gdzie-udac-sie-do-lekarza-podczas-urlopu
Zdrowie
1 min.
Gdzie udać się do lekarza podczas urlopu?
20.08.2021
poznaj-5-sposobow-na-dobry-sen
Zdrowie
1 min.
Poznaj 5 sposobów na dobry sen
20.08.2021
infekcje-dolnych-drog-oddechowych-jak-je-rozpoznać-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Zdrowie
1 min.
Infekcje dolnych dróg oddechowych – jak je rozpoznać? Kiedy udać się do lekarza?
02.11.2021
jak-sobie-poradzic-z-alergia-poznaj-5-sprawdzonych-sposobow
Zdrowie
1 min.
Jak sobie radzić z alergią? 5 sprawdzonych sposobów
31.08.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.