Infekcje górnych dróg oddechowych – kiedy udać się do lekarza?

Redakcja

18.11.2021

Aktualizacja: 07.10.2022

Infekcje górnych dróg oddechowych są jednymi z najczęstszych powodów wizyt u lekarza rodzinnego. Objawiają się kaszlem, katarem, bólem gardła, uczuciem ogólnego rozbicia, a czasami także gorączką. Częściej ich przyczyną są wirusy, a rzadziej bakterie, ale w obydwu przypadkach infekcje mogą wymagać konsultacji lekarskiej. Niewłaściwie leczone prowadzą do powikłań groźnych dla zdrowia. Jak je rozróżnić i kiedy udać się do lekarza?


infekcje-gornych-drog-oddechowych-kiedy-udac-sie-do-lekarza
pixabay.com

Polecane

problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
Telemedycyna
1 min.
Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?
30.11.2021
skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne
Telemedycyna
1 min.
Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?
12.11.2021
problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
kto-leczy-zakazenie-helicobacter-pylori-czy-kazdy-chory-wymaga-leczenia
Telemedycyna
1 min.
Kto leczy zakażenie Helicobacter pylori? Czy każdy chory wymaga leczenia?
09.03.2022

Jakie wyróżniamy infekcje górnych dróg oddechowych?

Infekcje górnych dróg oddechowych klasyfikowane są ze względu na lokalizację najbardziej uporczywych objawów i możemy podzielić je na:

 • zapalenie gardła i/lub migdałków,

 • zapalenie krtani,

 • infekcyjny lub alergiczny nieżyt nosa,

 • zapalenie zatok,

 • zapalenie ucha środkowego.

Najczęstsze objawy infekcji górnych dróg oddechowych

Zakażenia górnych dróg oddechowych są z reguły zakażeniami łagodnymi. Do najczęstszych objawów zaliczamy uczucie osłabienia i rozbicia, bóle mięśni, lekką gorączkę (poniżej 39 °C), ból gardła, uczucie zatkanego nosa, które w późniejszym etapie może przekształcić się w katar. W przypadku niektórych infekcji może pojawić się kaszel i chrypka.

Polecamy

lekarz-internista-co-leczy-kiedy-udac-sie-do-tego-specjalisty
Telemedycyna
1 min.

Lekarz internista - z jakimi dolegliwościami zgłosić się do tego specjalisty?

Lekarz internista to specjalista medycyny wewnętrznej. Zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń wszystkich układów w ludzkim organizmie. Czym różni się od lekarza rodzinnego? Co dokładnie leczy?

Redakcja08.12.2021

Kiedy udać się do lekarza?

Rozpoznanie zakażenia górnych dróg oddechowych opiera się w większości przypadków na wywiadzie i badaniu klinicznym. W diagnostyce najważniejsze jest określenie podłoża choroby. Najczęściej infekcje górnych dróg oddechowych powodowane są przez wirusy, np. adenowirusy, wirusy paragrypy, enterowirusy. To one odpowiadają za około 80% zachorowań. Bakterie są przyczyną ok. 5-15% przypadków zachorowań u dorosłych i ok. 30% u dzieci w wieku od 5 do 12 lat.

Do lekarza warto udać się po wystąpieniu pierwszych objawów. Chociaż leczenie infekcji wirusowych o łagodnym przebiegu w większości przypadków polega na łagodzeniu objawów, ważne jest przede wszystkim zapobieganie dalszemu rozwojowi choroby. Dlatego nie należy czekać z wizytą u lekarza, gdyż wirusy odpowiedzialne za stan zapalny mogą namnażać się szybko, powodując jego zaostrzenie. Pamiętaj także, że leczenie infekcji zarówno górnych jak i dolnych dróg oddechowych, powinno odbywać się w warunkach domowych (izolacji).

Powikłania infekcji górnych dróg oddechowych

W niektórych przypadkach wirusy odpowiedzialne za stan zapalny górnych dróg oddechowych powodują nadkażenie bakteryjne. Dzieje się tak, gdy organizm jest osłabiony walką z wirusami, a chory nie wypoczywał w łóżku ani nie stosował środków, które mogły zapobiec rozwojowi choroby. Objawy, które wskazują na zaostrzenie infekcji:

 • pojawienie się gorączki lub jej nasilenie (utrzymuje się dłużej niż 3 dni),

 • zmiana charakteru wydzieliny na ropny (zielonkawe zabarwienie, często w połączeniu z nieprzyjemnym zapachem),

 • pojawienie się produktywnego kaszlu.

W tej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem, gdyż infekcja bakteryjna wymaga jak najszybszego rozpoczęcia antybiotykoterapii. Lekarz dobierze odpowiedni antybiotyk oraz wypisze e-zwolnienie, które zazwyczaj jest konieczne, aby chory wrócił do zdrowia.

Źródła
A. Dzioba, Zapalenia górnych dróg oddechowych – codzienny problem w praktyce lekarza rodzinnego, Borgis, Medycyna Rodzinna 5/2002, s. 154-160.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Telemedycyna

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.