account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Sok z buraka – właściwości prozdrowotne

Marta Drzazga 28.10.2021Aktualizacja: 12.10.2022

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku z okolicznych sklepów wykupiono całe zapasy soku z buraka. To nie przypadek, ale dowód na to, że sportowcy doskonale zdają sobie sprawę z jego dobroczynnych właściwości. Sprawdź, jakie korzyści dla Twojego zdrowia może przynieść to popularne i powszechnie dostępne warzywo.


sok-z-buraka-jakie-ma-wlasciwosci-lecznicze
pixabay.com

Polecane

syrop-z-bialego-bzu-na-co-pomaga-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak przygotować syrop z białego bzu i kiedy warto go stosować?
17.09.2021
durian-owoc-jak-wyglada-pachnie-i-smakuje
Odżywianie
1 min.
Durian owoc - jak wygląda, pachnie i smakuje?
24.01.2022
sok-z-imbiru-jakie-ma-dzialanie-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak zrobić sok z imbiru i kiedy warto go stosować?
19.05.2021
platki-jaglane-jak-je-ugotowac-co-warto-wiedziec
Odżywianie
1 min.
Płatki jaglane - jak je ugotować? Co warto wiedzieć?
27.07.2021
Spis treści
  1. Sok z buraka – wartości odżywcze
  2. Sok z buraka – właściwości lecznicze
  3. Jak sok z buraka wpływa na odchudzanie?
  4. Sok z buraka – przeciwwskazania

Sok z buraka – wartości odżywcze

Burak jako smaczne i zdrowe warzywo był znany już w starożytności, jednak prawdziwą karierę zrobił dopiero w czasach Napoleona. Gdy w Europie zabrakło cukru trzcinowego, trzeba było szybko znaleźć nowe metody jego pozyskiwania i właśnie wtedy zauważono i doceniono naturalną słodycz buraków. Dziś warzywo to jest przyrządzane na wiele sposobów, ale szczególną uwagę warto zwrócić na sok z buraka.

Szklanka soku z buraków dostarcza około 70 kcal, zawiera naturalnie występujące cukry, nie ma w niej zbędnego tłuszczu, ale za to jest błonnik pokarmowy, który ułatwia trawienie. Wśród witamin zawartych w tym dobroczynnym napoju są:

  • witamina B1,

  • witamina B2,

  • witamina B6,

  • niacyna,

  • foliany,

  • witamina C,

  • witamina A,

  • witamina E.

Sok z buraka zawiera również składniki mineralne, takie jak: fosfor, magnez, sód, potas, wapń, żelazo, magnez, cynk i miedź.

Sok z buraka – właściwości lecznicze

Sok z buraka właściwości lecznicze zawdzięcza witaminom i minerałom. Jeśli będziesz regularnie go pić, możesz mieć pewność, że nie grożą Ci nadciśnienie tętnicze i jego poważne konsekwencje, takie jak udar mózgu. Napój ten obniża również poziom cholesterolu we krwi, chroni przed miażdżycą i chorobami serca. Wysoka zawartość żelaza poprawia parametry krwi i zapobiega anemii.

Na tym zalety soku z buraka się nie kończą. Oto inne korzyści, jakie niesie ze sobą wprowadzenie tego produktu do diety:

  • Sok z buraka wzmocni Twoją odporność. Odpowiada za to witamina C, która wpływa także na jędrność skóry i przyspiesza gojenie się ran.

  • Obecne w soku z buraka naturalne azotany nie tylko obniżają ciśnienie krwi, ale również zapobiegają rozwojowi demencji u osób starszych.

  • Sok z buraka to źródło przeciwutleniaczy (antyoksydantów), które zwalczają wolne rodniki powstałe w organizmie na skutek stresu, braku snu czy długotrwałego przemęczenia. Zawarte w burakach betalainy opóźniają procesy starzenia i łagodzą objawy menopauzy. To niejedyne korzyści dla urody – włosy i paznokcie też odczują różnicę.

  • Sok z buraka pomaga zwalczać stany zapalne w organizmie i może być naturalnym środkiem na kaszel.

  • Jeśli uprawiasz sport – wyczynowo czy amatorsko – sok z buraka to obowiązkowy punkt w Twojej diecie. Badania przeprowadzone m.in. na kolarzach i lekkoatletach wyraźnie pokazują, że regularne picie soku buraczanego podnosi wydolność organizmu i pomaga osiągnąć lepsze wyniki. Co ważne, ten „doping” jest całkowicie legalny.

  • Sok z buraka ma właściwości detoksykacyjne – chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem toksyn, dlatego jest niezbędną pozycją w menu diet oczyszczających.

  • Można śmiało powiedzieć, że sok z buraka to napój dla ciała i dla ducha. Jak się okazuje, ma on działanie antydepresyjne, łagodzi stres i ułatwia zasypianie.

Jak sok z buraka wpływa na odchudzanie?

Odchudzające właściwości soku z buraka są znane nie od dziś. Sok z kiszonego buraka to składnik wielu diet ukierunkowanych na redukcję masy ciała i oczyszczenie organizmu, np. diety sokowej. Napój ten jest niskokaloryczny (100 ml soku zawiera około 35 kcal) i przy tym bogaty w składniki odżywcze. Główną rolę odgrywa tutaj błonnik pokarmowy, który ułatwia trawienie i zapewnia uczucie sytości.

Co więcej, sok z buraka poprawia przemianę materii i pomaga oczyścić organizm z toksyn. Poprawia wydolność organizmu oraz korzystnie wpływa na nastrój, a to właśnie te czynniki motywują do ćwiczeń, bez których nawet najlepsza dieta nie przyniesie długotrwałych efektów. Pamiętaj, że sok z buraka – mimo licznych zalet – nie zastąpi zdrowych i zbilansowanych posiłków.

Sok z buraka – przeciwwskazania

Niestety, nie wszyscy mogą korzystać z dobrodziejstw soku z buraka. Warzywo to zawiera szczawiany, które mogą zaostrzyć dolegliwości towarzyszące takim chorobom, jak reumatyzm, dna moczanowa czy kamica nerkowa. Szczególny umiar powinny zachować osoby z niskim ciśnieniem tętniczym, ponieważ duże ilości soku z buraka mogą stać się przyczyną niedociśnienia.

Sok z buraka charakteryzuje się specyficznym, nieco ziemistym, smakiem, do którego trzeba się przyzwyczaić. Dlatego zalecane jest stopniowe wprowadzanie go do diety oraz uważne obserwowanie reakcji organizmu. W razie potrzeby można urozmaicić smak takimi przyprawami jak sól, pieprz, koperek czy natka pietruszki.

Źródła
  1. L. Kostina, Leczenie burakiem. Naturalne lekarstwo na wiele dolegliwości, Kos, 2018.
  2. E. Kołota i in., Burak ćwikłowy i liściowy, Hortpress, 2006.
  3. Z. Wieczorek-Chełmińska, Żywienie w niedokrwistościach, PZWL, 2008.
  4. B.Stockton i in., Terapia sokowa, czas na juicing, Buchmann, 2015.
  5. B.A. Dąbrowska, Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej w postaci płynnej, koktajle, soki, zupy, przekąski, WAM, 2020.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.