Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

Dieta roślinna

Naukowcy przekonują, że spożywanie nadmiernej ilości mięsa nie tylko szkodzi naszemu zdrowiu, lecz także planecie. Jest jedną z przyczyn rozwoju niektórych nowotworów, a sama hodowla przemysłowa zwierząt sprzyja emisji dwutlenku węgla. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na ograniczenie spożywania mięsa na rzecz warzyw, owoców i kasz.

Jak wprowadzić dietę roślinną?

Urozmaicenie codziennej diety za pomocą roślin to doskonały pomysł na poprawienie jakości swojego życia. Witaminy, mikro- i makroelementy obecne w warzywach, owocach i innych surowcach pochodzenia roślinnego korzystnie wpływają na kondycję układu pokarmowego. Dania są kolorowe i dalekie od monotonnych.

Z naszych artykułów dowiesz się o właściwościach i sposobie wykorzystania m.in.:

  • cukinii,

  • dyni,

  • bazylii,

  • awokado,

  • aloesu,

  • imbiru

oraz innych warzyw, owoców i ziół.

Wiele osób nie wyobraża sobie diety bez jaj. Dowiedz się, czym je zastąpić w diecie wegańskiej.

Jak radzić sobie z niedoborami w diecie roślinnej?

W trakcie prowadzenia diety wegańskiej może pojawić się wiele pytań dotyczących niedoborów. Osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez mięsa, mają wątpliwości co do źródła białka i witaminy B12. Warto wiedzieć, że rośliny strączkowe są doskonałym źródłem białka wegańskiego. Odpowiednio zbilansowana i skomponowana dieta roślinna dostarczy tyle samo cennego białka, co mięso. Z kolei witamina B12 występuje w wielu suplementach diety i nie istnieją żadne przeciwwskazania, aby na diecie roślinnej korzystać właśnie z takiego jej źródła.

Najnowsze

Ad

Polecane

salata-rzymska-do-czego-pasuje-z-czym-podawac
Odżywianie
1 min.
Sałata rzymska - do czego pasuje? Z czym podawać?
24.01.2022
durian-owoc-jak-wyglada-pachnie-i-smakuje
Odżywianie
1 min.
Durian owoc - jak wygląda, pachnie i smakuje?
24.01.2022
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
papryczka-chili-marynowana-w-oleju-suszona
Odżywianie
1 min.
Papryczka chili - marynowana, w oleju, suszona
24.01.2022

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.