Tantra seksualna – zasady, pozycje, korzyści
Tantra seksualna to praktyka, która przywędrowała do Europy z Dalekiego Wschodu. Seks tantryczny stoi w opozycji do życia w ciągłym pośpiechu – jest powolny i bardzo intensywny. W trakcie stosunku kochankowie nie tylko zaspokajają swoje potrzeby, ale przede wszystkim dążą do zjednoczenia i kumulacji energii seksualnej, która napędza do działania. Takie zbliżenia wymagają treningu, jednak potrafią dać ogromną satysfakcję w postaci wielokrotnego orgazmu u kobiety czy orgazmu bez wytrysku u mężczyzny. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o seksie zgodnym z filozofią Wschodu.
Tantra – co to takiego?
Pod tajemniczo brzmiącym słowem „tantra” kryje się – w dosłownym tłumaczeniu – narzędzie, służące do rozciągania świadomości. Jest to dalekowschodni nurt myślowy, obecny m.in. w hinduizmie i buddyzmie. Założeniem tej filozofii jest dążenie do jedności ciała i duszy czy też pierwiastka żeńskiego i męskiego. W kulturze Zachodu od wieków podkreślano raczej różnice między ciałem a duszą czy dobrem i złem. To dlatego romantycy stali w opozycji do przedstawicieli oświecenia, a serce i rozum przedstawiane są jako przeciwieństwa.
Tantryczne dążenie do doskonałości uwzględnia techniki medytacyjne, a także wyniesienie popędu seksualnego na wyższy poziom. W kulturze zachodniej przez wiele stuleci był on marginalizowany i znajdował się w sferze tabu, natomiast zgodnie z założeniami tantry sfera seksualna odgrywa kluczową rolę w samodoskonaleniu, dążeniu do jedności czy też w pozyskiwaniu energii życiowej, która inspiruje i mobilizuje do działania.
Seks tantryczny – na czym polega?
Pośpiech to nieodłączny element życia codziennego. Widać go nie tylko na ulicach, ale również w relacjach międzyludzkich. Nie brakuje go także w życiu intymnym, które często bywa sprowadzone do szybkiego rozładowania napięcia seksualnego i osiągnięcia natychmiastowej rozkoszy. Tantra seksualna całkowicie zmienia podejście do tej sfery – kochankowie nie spieszą się i poświęcają uwagę wszystkim częściom swojego ciała, mają czas na wsłuchanie się w oddech partnera czy całowanie jego dłoni lub zamkniętych powiek. Zgodnie z omawianą filozofią akt płciowy służy do zjednoczenia kobiety (energii yin) i mężczyzny (energii yang). Mężczyzna obdarza kobietę swoją energią fizyczną, a ona przekazuje mu energię duchową. „Skutkiem ubocznym” takiego podejścia są bardziej intensywne doznania, wielokrotne szczytowanie czy też orgazm bez wytrysku u mężczyzn.
Tantra seksualna polega więc na:
długiej grze wstępnej, w której dużą rolę odgrywa uważność i skupienie na szczegółach;
utrzymującym się podnieceniu, w którym kochankowie nie dążą do natychmiastowego osiągnięcia orgazmu. Aby to osiągnąć, ważny będzie trening mięśni Kegla;
przyjemności, która nie wynika wyłącznie z fizycznego pobudzenia, ale przede wszystkim z emocjonalnej jedności z partnerem;
kumulacji życiowej energii, która mobilizuje do działania;
zmianie podejścia do seksualności mężczyzny, w której nie stawia się znaku równości między orgazmem a wytryskiem.
Tantra dla par – krok po kroku
Zasad tantry możesz nauczyć się podczas warsztatów dla par (hetero- lub homoseksualnych) czy singli, a zdobytą wiedzę wykorzystasz w swojej sypialni, kiedy tylko nadarzy się odpowiednia okazja.
Jeśli chcesz uprawiać seks tantryczny ze swoim partnerem:
Zadbaj o nastrój w pomieszczeniu: zasuń zasłony, zapal świece zapachowe, włącz muzykę.
Rozbierzcie się i usiądźcie naprzeciwko siebie po turecku w taki sposób, aby wasze kolana się stykały. Jest to odpowiedni moment, aby głęboko oddychać, patrzeć sobie w oczy, pozbyć się ewentualnego wstydu wynikającego z nagości.
W ramach gry wstępnej możecie wykonać dla siebie nawzajem masaż tantryczny, polegający na dotykaniu w określony sposób wszystkich części ciała, w tym również miejsc intymnych.
Skupcie się na szczegółach – całujcie się powoli, gładźcie po włosach, dotykajcie opuszkami palców innych części ciała. Patrzcie sobie głęboko w oczy i bez zbędnego pośpiechu skupiajcie się na doświadczeniach zmysłowych.
Kochajcie się w pozycjach, które najbardziej Wam odpowiadają i zmieniajcie je według potrzeb. Każdy z elementów powinien być pozbawiony pośpiechu.
Kontrolujcie oddechy i przedłużajcie przyjemność, np. poprzez uciskanie wędzidełka napletka, dzięki któremu można opóźnić moment wytrysku.
Tantra seksualna to bardzo zmysłowy seks w wersji slow motion. Dla wielu par będzie to spełnienie fantazji erotycznych.
Tantra seksualna – pozycje
W tantrze wykorzystuje się różne pozycje. Jeśli mężczyzna siedzi, kobieta może usiąść na jego kolanach, oplatając nogami dolną część jego pleców. W tej pozycji można skupić się zarówno na stymulowaniu łechtaczki, jak i na penetracji. Inną propozycją może być pozycja tzw. skrzyżowanych kluczy – kobieta leży na plecach i unosi nogi, krzyżuje je na wysokości piersi i opiera stopy na barkach partnera. To ułożenie daje szansę na głęboką penetrację i pracę mięśni Kegla. Równie głębokie doznania daje pozycja „odwróconego jeźdźca”, w której mężczyzna leży, a kobieta siedzi na nim odwrócona do niego plecami i rytmicznie – ale bez pośpiechu – porusza się na jego członku.
Sprawdź, czym jest fetysz i w jaki sposób może urozmaicić życie erotyczne.
Seks tantryczny – jakie korzyści przynosi?
Tantra niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala czerpać większą przyjemność z seksu, stanowi urozmaicenie dla życia erotycznego i pogłębia relację z partnerem. Tego rodzaju praktyki są cennym wsparciem dla par w kryzysie, które chcą odbudować lub pogłębić porozumienie między sobą.
Masz wrażenie, że Twoje życie seksualne mogłoby wyglądać lepiej? Skorzystaj z porad seksuologa online, który pomoże Ci w rozwiązaniu problemów.
- D. Richardson, Seks tantryczny. Przewodnik dla mężczyzn, Wydawnictwo Vital, Białystok 2023.
- D. Richardson, Wszystko o seksie tantrycznym, Wydawnictwo Vital, Białystok 2022.
- D. Richardson, Seks tantryczny. Przewodnik dla kobiet, Wydawnictwo Vital, Białystok 2023.
- K. Govinda, Masaż tantryczny. Stymulująca moc erotycznego dotyku, Wydawnictwo Vital, Białystok 2016.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.