account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
SeksŻycie intymne 1 min.

Tantra seksualna – zasady, pozycje, korzyści

Marta Drzazga19.02.2024Aktualizacja: 19.02.2024

Tantra seksualna to praktyka, która przywędrowała do Europy z Dalekiego Wschodu. Seks tantryczny stoi w opozycji do życia w ciągłym pośpiechu – jest powolny i bardzo intensywny. W trakcie stosunku kochankowie nie tylko zaspokajają swoje potrzeby, ale przede wszystkim dążą do zjednoczenia i kumulacji energii seksualnej, która napędza do działania. Takie zbliżenia wymagają treningu, jednak potrafią dać ogromną satysfakcję w postaci wielokrotnego orgazmu u kobiety czy orgazmu bez wytrysku u mężczyzny. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o seksie zgodnym z filozofią Wschodu.


tantra-seksualna-co-jest-na-czym-polega
Pixabay.com

Polecane

brak-seksu-w-zwiazku-jakie-moga-byc-przyczyny
Seks
2 min.
Braku seksu w związku – jakie są przyczyny i jak sobie radzić z tym problemem?
19.05.2021
aseksualnosc-co-to-znaczy-jakie-sa-objawy
Seks
1 min.
Co to jest aseksualność? Jak objawia się brak popędu seksualnego?
19.05.2021
zel-antykoncepcyjny-jak-dziala-czy-jest-skuteczny
Seks
1 min.
Żel antykoncepcyjny - jak działa? Czy jest skuteczny?
24.01.2022
naturalne-afrodyzjaki-jakie-sa-najlepsze-jak-dzialaja
Seks
2 min.
Naturalne afrodyzjaki - jakie są najlepsze? Jak działają?
28.10.2021
Spis treści
 1. Tantra – co to takiego?
 2. Seks tantryczny – na czym polega?
 3. Tantra dla par – krok po kroku
 4. Tantra seksualna – pozycje
 5. Seks tantryczny – jakie korzyści przynosi?

Tantra – co to takiego?

Pod tajemniczo brzmiącym słowem „tantra” kryje się – w dosłownym tłumaczeniu – narzędzie, służące do rozciągania świadomości. Jest to dalekowschodni nurt myślowy, obecny m.in. w hinduizmie i buddyzmie. Założeniem tej filozofii jest dążenie do jedności ciała i duszy czy też pierwiastka żeńskiego i męskiego. W kulturze Zachodu od wieków podkreślano raczej różnice między ciałem a duszą czy dobrem i złem. To dlatego romantycy stali w opozycji do przedstawicieli oświecenia, a serce i rozum przedstawiane są jako przeciwieństwa.

Tantryczne dążenie do doskonałości uwzględnia techniki medytacyjne, a także wyniesienie popędu seksualnego na wyższy poziom. W kulturze zachodniej przez wiele stuleci był on marginalizowany i znajdował się w sferze tabu, natomiast zgodnie z założeniami tantry sfera seksualna odgrywa kluczową rolę w samodoskonaleniu, dążeniu do jedności czy też w pozyskiwaniu energii życiowej, która inspiruje i mobilizuje do działania.

Seks tantryczny – na czym polega?

Pośpiech to nieodłączny element życia codziennego. Widać go nie tylko na ulicach, ale również w relacjach międzyludzkich. Nie brakuje go także w życiu intymnym, które często bywa sprowadzone do szybkiego rozładowania napięcia seksualnego i osiągnięcia natychmiastowej rozkoszy. Tantra seksualna całkowicie zmienia podejście do tej sfery – kochankowie nie spieszą się i poświęcają uwagę wszystkim częściom swojego ciała, mają czas na wsłuchanie się w oddech partnera czy całowanie jego dłoni lub zamkniętych powiek. Zgodnie z omawianą filozofią akt płciowy służy do zjednoczenia kobiety (energii yin) i mężczyzny (energii yang). Mężczyzna obdarza kobietę swoją energią fizyczną, a ona przekazuje mu energię duchową. „Skutkiem ubocznym” takiego podejścia są bardziej intensywne doznania, wielokrotne szczytowanie czy też orgazm bez wytrysku u mężczyzn.

Tantra seksualna polega więc na:

 • długiej grze wstępnej, w której dużą rolę odgrywa uważność i skupienie na szczegółach;

 • utrzymującym się podnieceniu, w którym kochankowie nie dążą do natychmiastowego osiągnięcia orgazmu. Aby to osiągnąć, ważny będzie trening mięśni Kegla;

 • przyjemności, która nie wynika wyłącznie z fizycznego pobudzenia, ale przede wszystkim z emocjonalnej jedności z partnerem;

 • kumulacji życiowej energii, która mobilizuje do działania;

 • zmianie podejścia do seksualności mężczyzny, w której nie stawia się znaku równości między orgazmem a wytryskiem.

Tantra dla par – krok po kroku

Zasad tantry możesz nauczyć się podczas warsztatów dla par (hetero- lub homoseksualnych) czy singli, a zdobytą wiedzę wykorzystasz w swojej sypialni, kiedy tylko nadarzy się odpowiednia okazja.

Jeśli chcesz uprawiać seks tantryczny ze swoim partnerem:

 1. Zadbaj o nastrój w pomieszczeniu: zasuń zasłony, zapal świece zapachowe, włącz muzykę.

 2. Rozbierzcie się i usiądźcie naprzeciwko siebie po turecku w taki sposób, aby wasze kolana się stykały. Jest to odpowiedni moment, aby głęboko oddychać, patrzeć sobie w oczy, pozbyć się ewentualnego wstydu wynikającego z nagości.

 3. W ramach gry wstępnej możecie wykonać dla siebie nawzajem masaż tantryczny, polegający na dotykaniu w określony sposób wszystkich części ciała, w tym również miejsc intymnych.

 4. Skupcie się na szczegółach – całujcie się powoli, gładźcie po włosach, dotykajcie opuszkami palców innych części ciała. Patrzcie sobie głęboko w oczy i bez zbędnego pośpiechu skupiajcie się na doświadczeniach zmysłowych.

 5. Kochajcie się w pozycjach, które najbardziej Wam odpowiadają i zmieniajcie je według potrzeb. Każdy z elementów powinien być pozbawiony pośpiechu.

 6. Kontrolujcie oddechy i przedłużajcie przyjemność, np. poprzez uciskanie wędzidełka napletka, dzięki któremu można opóźnić moment wytrysku.

Tantra seksualna to bardzo zmysłowy seks w wersji slow motion. Dla wielu par będzie to spełnienie fantazji erotycznych.

Tantra seksualna – pozycje

W tantrze wykorzystuje się różne pozycje. Jeśli mężczyzna siedzi, kobieta może usiąść na jego kolanach, oplatając nogami dolną część jego pleców. W tej pozycji można skupić się zarówno na stymulowaniu łechtaczki, jak i na penetracji. Inną propozycją może być pozycja tzw. skrzyżowanych kluczy – kobieta leży na plecach i unosi nogi, krzyżuje je na wysokości piersi i opiera stopy na barkach partnera. To ułożenie daje szansę na głęboką penetrację i pracę mięśni Kegla. Równie głębokie doznania daje pozycja „odwróconego jeźdźca”, w której mężczyzna leży, a kobieta siedzi na nim odwrócona do niego plecami i rytmicznie – ale bez pośpiechu – porusza się na jego członku. 

Sprawdź, czym jest fetysz i w jaki sposób może urozmaicić życie erotyczne.

Seks tantryczny – jakie korzyści przynosi?

Tantra niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala czerpać większą przyjemność z seksu, stanowi urozmaicenie dla życia erotycznego i pogłębia relację z partnerem. Tego rodzaju praktyki są cennym wsparciem dla par w kryzysie, które chcą odbudować lub pogłębić porozumienie między sobą. 

Masz wrażenie, że Twoje życie seksualne mogłoby wyglądać lepiej? Skorzystaj z porad seksuologa online, który pomoże Ci w rozwiązaniu problemów.

Źródła
 1. D. Richardson, Seks tantryczny. Przewodnik dla mężczyzn, Wydawnictwo Vital, Białystok 2023.
 2. D. Richardson, Wszystko o seksie tantrycznym, Wydawnictwo Vital, Białystok 2022.
 3. D. Richardson, Seks tantryczny. Przewodnik dla kobiet, Wydawnictwo Vital, Białystok 2023.
 4. K. Govinda, Masaż tantryczny. Stymulująca moc erotycznego dotyku, Wydawnictwo Vital, Białystok 2016.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

seksualnosc-mezczyzn-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
2 min.
Seksualność mężczyzn - co warto o niej wiedzieć?
05.10.2021
jak-zadowolic-kobiete-jakie-sa-sposoby
Seks
1 min.
Tajemnica kobiecej satysfakcji, czyli jak zadowolić partnerkę
01.06.2022
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
Popularne w kategorii Seks
fetysz-co-to-jest-jakie-sa-najpopularniejsze-rodzaje
Seks
1 min.
Co to jest fetysz i jakie są jego popularne rodzaje? Kim jest fetyszysta?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.