Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
SeksŻycie intymne 1 min.

Brak ochoty na seks – z czego wynika i jak sobie z tym radzić?

Anna Dobroń

19.05.2021

Aktualizacja: 12.04.2023

Brak ochoty na seks to problem, który częściej dotyczy kobiet. Szacuje się, że może zmagać się z nim nawet co czwarta dorosła Polka. Wbrew pozorom mężczyźni także coraz częściej nie mają ochoty się kochać. Co jest przyczyną tego zjawiska? Kiedy jest ono sygnałem alarmowym? Jak zwiększyć swoje libido?


Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
brak-ochoty-na-seks-jakie-sa-przyczyny-co-robic
pexels.com

Polecane

bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
jak-zadowolic-faceta-jakie-sa-sposoby
Seks
1 min.
Recepta na udany seks, czyli jak zadowolić faceta
01.06.2022
progesteron-u-mezczyzn-jak-go-podniesc-lub-obnizyc
Seks
1 min.
Progesteron u mężczyzn - jak go podnieść lub obniżyć?
24.01.2022
Spis treści
  1. Dlaczego brak ochoty na seks jest problemem?
  2. Co jest najczęstszą przyczyną braku chęci na seks?
  3. Brak ochoty na seks a problemy natury psychicznej
  4. Problemy zdrowotne powodujące brak chęci na seks
  5. Co robić, gdy brakuje nam ochoty na seks?

Dlaczego brak ochoty na seks jest problemem?

Seks jest nieodłącznym elementem naszego życia. Przede wszystkim stanowi jeden z fundamentów związków partnerskich – pogłębia i umacnia więź pomiędzy dwojgiem ludzi i czyni ją wyjątkową. Seks może być także źródłem ogromnej radości, a dzięki temu wpływać pozytywnie na samopoczucie – tak psychiczne, jak i fizyczne. Aktywność seksualna relaksuje, łagodzi stres, ponieważ podczas zbliżenia płciowego w mózgu uwalniają się endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia.

Jeśli odczuwasz okresowy brak ochoty na seks, to nie jest on powodem do niepokoju, zwłaszcza jeśli uzasadnieniem są takie okoliczności, jak przemęczenie czy zmiany hormonalne w okresie ciąży. Jeśli jednak niechęć do zbliżeń utrzymuje się długotrwale, zazwyczaj jest ona symptomem problemów, których nie powinno się bagatelizować. Specjaliści zwracają także uwagę na to, że stały brak seksu w związku zubaża go i może nawet prowadzić do jego rozpadu.

brak-ochoty-na-seks-skad-sie-bierze

Co jest najczęstszą przyczyną braku chęci na seks?

Jednym z największych wrogów namiętności w każdym, nawet udanym, związku jest rutyna. Jeśli przestaniesz pielęgnować swoją relację, nie zadbasz o to, by podobać się drugiej osobie i choć co jakiś czas miło ją zaskakiwać, temperatura relacji zacznie spadać. Namiętności nie służy także rutyna w sypialni, która nawet najbardziej gorący seks może uczynić nudnym, bo przewidywalnym.

Brak chęci na seks to często wierzchołek góry lodowej. Choć w niektórych relacjach seks staje się lekarstwem na kłótnie, spadek zainteresowania fizyczną bliskością – przynajmniej ze stałym partnerem – często bywa spowodowany problemami hormonalnymi, zdrowotnymi lub problemami psychicznymi, takimi jak narastające od dawna konflikty w związku albo niezaleczonymi ranami, na przykład po zdradzie.

Brak ochoty na seks u kobiety może być także spowodowany faktem, że nie potrafi ona czerpać przyjemności z intymnych zbliżeń, co wcale nie jest rzadkością, bo jak wynika ze statystyk, jedynie 30% kobiet przeżywa regularny orgazm podczas stosunku seksualnego. Kobiety mogą mieć również problemy, aby szczerze rozmawiać z partnerem o swoich oczekiwaniach, co dodatkowo potęguje problem. Niechęć do zbliżeń u mężczyzny częściej wiąże się z obawą przed ciążą. Nad tą sferą nie ma bowiem takiej kontroli, jak jego partnerka.

Brak ochoty na seks a problemy natury psychicznej

U obojga partnerów jednym z najczęstszych powodów braku chęci na seks jest przewlekły stres. I nic w tym dziwnego... kiedy Twoje myśli zaprzątają problemy w pracy, w związku, rodzinne czy finansowe, trudno znaleźć przestrzeń na myślenie o miłosnych uniesieniach. Stres zaburza także gospodarkę hormonalną, np. u kobiet odpowiada za zwiększanie poziomu prolaktyny, która normalnie wydzielana jest po współżyciu i orgazmie. Dlatego mózg może uznać, że te potrzeby organizmu są zaspokojone, co znowu wpływa na zmniejszenie libido. Stres aktywizuje również wydzielanie kortyzolu, który rozregulowuje cały organizm.

Jak radzić sobie ze stresem? W sferze intymnej liczy się przede wszystkim Twoja relacja z partnerem. Zadbaj o drobnostki w relacji, wspólne spędzanie czasu, małe gesty. Także te natury fizycznej, które pomogą Ci pobudzić zarówno siebie, jak i partnera. Aby poradzić sobie ze stresem, który odczuwasz na co dzień, możesz zajrzeć do naszego e-booka, który opracowaliśmy wspólnie z psycholożkami z Fundacji Twarze Depresji.

Jak sobie radzić ze stresem w trudnych czasach

Jak sobie radzić ze stresem w trudnych czasach

Jak nie ulec presji trudnych czasów i skutecznie radzić sobie ze stresem, który towarzyszy nam każdego dnia? Odpowiedzi znajdziesz w e-booku przygotowanym we współpracy z...

Zarejestruj się aby pobrać


Ogromny wpływ na libido ma także to, jak postrzegasz siebie. Osoby o niskiej samoocenie często czują opór nawet przed rozebraniem się przy partnerze. Podobne konsekwencje mogą mieć zahamowania związane z purytańskim wychowaniem czy przekonaniami religijnymi. Brak swobody i spontaniczności w sypialni zwykle odbiera całą radość z seksu. Brak ochoty na seks to także częsty objaw przewlekłych zaburzeń psychicznych, takich jak depresja czy zespół stresu pourazowego. W tych sytuacjach, koniecznie udaj się po specjalistyczną pomoc do psychologa lub psychiatry. Sytuację osób zmagających się z takimi problemami może pogarszać zażywanie leków, które dodatkowo obniżają poziom libido.

Problemy zdrowotne powodujące brak chęci na seks

Każdy człowiek może stracić ochotę na seks w obliczu dolegliwości związanych bezpośrednio z aktywnością płciową. Mężczyźni mogą cierpieć np. na problemy ze wzwodem albo stulejkę, kobiety – na bolesne infekcje dróg moczowo-płciowych czy suchość pochwy. Paradoksalnie, u kobiet libido obniżać może zażywanie antykoncepcji hormonalnej. Brak chęci na seks bywa spowodowany chorobami ogólnoustrojowymi, w szczególności – zaburzeniami w gospodarce hormonalnej, np. w przebiegu cukrzycy. Nieodpowiednie stężenia hormonów, takich jak estrogeny, androgeny czy testosteron, mogą nie tylko obniżać poziom libido, ale i zmniejszać reaktywność na bodźce (wrażliwość na dotyk).

Co robić, gdy brakuje nam ochoty na seks?

Nie istnieje uniwersalna recepta na spadek libido. Postępowanie w takiej sytuacji uzależnione jest od przyczyn, które spowodowały brak ochoty na seks. Najłatwiej jest zwykle uporać się z problemami zdrowotnymi. Jeśli podejrzewasz, że w Twoim przypadku spadek libido może być powiązany z innymi dolegliwościami, koniecznie porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. W sytuacji, gdy brak ochoty na seks jest wynikiem przemęczenia i przeciążenia problemami, postaraj się zmienić codzienną rutynę i wygospodarować więcej czasu na relaks. Posłuży to nie tylko Twojemu związkowi, ale też zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

Jeśli podejrzewasz, że za problemy z seksem odpowiadają inne czynniki niż te zdrowotne, możesz porozmawiać także z seksuologiem. To lekarz, który wysłucha Cię i pomoże Ci określić, co innego może być przyczyną i jak radzić sobie w tej sytuacji. Wygodnym sposobem na pierwszą wizytę może być teleporada.

PRZECZYTAJ: Kiedy warto umówić e-wizytę u seksuologa online?

Pamiętaj, że seks jest znakomitym lekarstwem na objawy stresu! Jeśli brak chęci na intymne zbliżenia to efekt jakości relacji z partnerem, jedyną drogą do poprawy tej sytuacji jest podjęcie szczerych, spokojnych rozmów – zarówno na temat łóżkowych preferencji, jak i konfliktów, które odbijają się niekorzystnie na Waszej więzi. Jeśli macie problem z nawiązaniem takiego dialogu, wsparciem dla Was może być wizyta u seksuologa lub psychoterapeuty.

Źródła
  1. J. Bancroft, Seksualność człowieka, tł. R. Śmietana, Edra Urban & Partner, Wrocław 2021.
  2. L. Bossini i in., Dysfunkcje seksualne, choroby psychiczne a jakość życia, tł. K. Cyranka, „Psychiatria Polska” 2014, nr 48(4), s. 715–726.
Author Anna Dobroń picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę
Popularne w kategorii Seks
frustracja-seksualna-jakie-sa-objawy-jak-sobie-z-nia-radzic
Seks
1 min.
Frustracja seksualna - jakie są objawy? Jak sobie z nią radzić?
27.07.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.