Brak ochoty na seks – z czego wynika i jak sobie z tym radzić?

Anna Dobroń

19.05.2021

Aktualizacja: 03.10.2022

Brak ochoty na seks to problem, który zwykle dotyczy kobiet. Szacuje się, że może zmagać się z nim nawet co czwarta dorosła Polka. Wbrew pozorom mężczyźni także coraz częściej nie mają ochoty się kochać. Co jest przyczyną tego zjawiska? Kiedy jest ono sygnałem alarmowym? Jak zwiększyć swoje libido?


brak-ochoty-na-seks-jakie-sa-przyczyny-co-robic
pexels.com

Dlaczego brak ochoty na seks jest problemem?

Seks jest nieodłącznym elementem naszego życia. Przede wszystkim stanowi jeden z fundamentów związków partnerskich – pogłębia i umacnia więź pomiędzy dwojgiem ludzi i czyni ją wyjątkową. Seks może być także źródłem ogromnej radości, a dzięki temu wpływać pozytywnie na samopoczucie – tak psychiczne, jak i fizyczne. Aktywność seksualna relaksuje, łagodzi stres, ponieważ podczas zbliżenia płciowego w mózgu uwalniają się endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia.

Okresowy brak ochoty na seks nie jest powodem do niepokoju, zwłaszcza jeśli uzasadnieniem są takie okoliczności, jak przemęczenie czy zmiany hormonalne w okresie ciąży. Jeśli jednak niechęć do zbliżeń utrzymuje się długotrwale, zazwyczaj jest ona symptomem problemów, których nie powinniśmy bagatelizować. Co więcej, stały brak seksu w związku zubaża go i może nawet prowadzić do jego rozpadu.

brak-ochoty-na-seks-skad-sie-bierze

Co jest najczęstszą przyczyną braku chęci na seks?

Jednym z największych wrogów namiętności w każdym, nawet udanym, związku jest rutyna. Jeśli przestajemy pielęgnować swoją relację, nie dbamy o to, by podobać się drugiej osobie i choć co jakiś czas miło ją zaskakiwać, temperatura relacji opada. Namiętności nie służy także rutyna w sypialni, która najbardziej gorący seks może uczynić nudnym, bo przewidywalnym.

Brak chęci na seks to często wierzchołek góry lodowej. Choć w niektórych relacjach seks staje się lekarstwem na kłótnie, spadek zainteresowania fizyczną bliskością – przynajmniej ze stałym partnerem – często bywa spowodowany narastającymi od dawna w związku konfliktami albo niezaleczonymi ranami, na przykład po zdradzie.

Brak ochoty na seks u kobiety niejednokrotnie spowodowany bywa faktem, że nie potrafi ona czerpać przyjemności z intymnych zbliżeń. Nie umie też rozmawiać z partnerem o swoich oczekiwaniach. Niechęć do zbliżeń u mężczyzny częściej wiąże się z obawą przed ciążą. Nad tą sferą nie ma bowiem takiej kontroli, jak jego partnerka.

Brak ochoty na seks a problemy natury psychicznej

U obojga partnerów jednym z najczęstszych powodów braku chęci na seks jest przewlekły stres. Dotyczy to osób, które zmagają się z nadmiarem obowiązków, nie potrafią znaleźć równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym, co zresztą nie jest łatwe przy współczesnym tempie życia. Ochotę na seks mogą odbierać nam także problemy finansowe czy rodzinne.

Ogromny wpływ na libido ma to, jak postrzegamy sami siebie. Osoby o niskiej samoocenie często czują opór nawet przed rozebraniem się przy partnerze. Podobne konsekwencje mogą mieć zahamowania związane z purytańskim wychowaniem czy przekonaniami religijnymi. Brak swobody i spontaniczności w sypialni zwykle odbiera całą radość z seksu. Brak ochoty na seks to częsty objaw przewlekłych zaburzeń psychicznych, takich jak depresja czy zespół stresu pourazowego. Sytuację osób zmagających się z takimi problemami może pogarszać zażywanie leków, które dodatkowo obniżają poziom libido.

Problemy zdrowotne powodujące brak chęci na seks

Każdy człowiek może stracić ochotę na seks w obliczu dolegliwości związanych bezpośrednio z aktywnością płciową. Mężczyźni mogą cierpieć np. na problemy ze wzwodem albo stulejkę, kobiety – na bolesne infekcje dróg moczowo-płciowych czy suchość pochwy. Paradoksalnie, u kobiet libido obniżać może zażywanie antykoncepcji hormonalnej. Brak chęci na seks bywa spowodowany chorobami ogólnoustrojowymi, w szczególności – zaburzeniami w gospodarce hormonalnej, np. w przebiegu cukrzycy. Nieodpowiednie stężenia hormonów, takich jak estrogeny, androgeny czy testosteron, mogą nie tylko obniżać poziom libido, ale i zmniejszać reaktywność na bodźce (wrażliwość na dotyk).

Co robić, gdy brakuje nam ochoty na seks?

Nie istnieje uniwersalna recepta na spadek libido. Postępowanie w takiej sytuacji uzależnione jest od przyczyn, które spowodowały brak ochoty na seks. Najłatwiej jest zwykle uporać się z problemami zdrowotnymi. Jeśli podejrzewasz, że w Twoim przypadku spadek libido może być powiązany z innymi dolegliwościami, koniecznie porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. W sytuacji, gdy brak ochoty na seks jest wynikiem przemęczenia i przeciążenia problemami, postaraj się zmienić codzienną rutynę i wygospodarować więcej czasu na relaks. Posłuży to nie tylko Twojemu związkowi, ale też zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

Pamiętaj, że seks jest znakomitym lekarstwem na objawy stresu! Jeśli brak chęci na intymne zbliżenia to efekt jakości relacji z partnerem, jedyną drogą do poprawy tej sytuacji jest podjęcie szczerych, spokojnych rozmów – zarówno na temat łóżkowych preferencji, jak i konfliktów, które odbijają się niekorzystnie na Waszej więzi. Jeśli macie problem z nawiązaniem takiego dialogu, wsparciem dla Was może być wizyta u seksuologa lub psychoterapeuty.

Źródła
  1. J. Bancroft, Seksualność człowieka, tł. R. Śmietana, Edra Urban & Partner, Wrocław 2021.

  2. L. Bossini i in., Dysfunkcje seksualne, choroby psychiczne a jakość życia, tł. K. Cyranka, „Psychiatria Polska” 2014, nr 48(4), s. 715–726.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Seks

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.