account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
SeksŻycie intymne 1 min.

Brak ochoty na seks – z czego wynika i jak sobie z tym radzić?

Anna Dobroń

19.05.2021

Aktualizacja: 11.06.2023

Brak ochoty na seks to problem, który częściej dotyczy kobiet. Szacuje się, że może zmagać się z nim nawet co czwarta dorosła Polka. Wbrew pozorom mężczyźni także coraz częściej nie mają ochoty się kochać. Co jest przyczyną tego zjawiska? Kiedy jest ono sygnałem alarmowym? Jak zwiększyć swoje libido?


brak-ochoty-na-seks-jakie-sa-przyczyny-co-robic
pexels.com

Polecane

jak-zwiekszyc-testosteron-u-mezczyzn-jakie-sa-sposoby
Seks
1 min.
Jak zwiększyć testosteron u mężczyzn? Jakie są sposoby?
24.01.2022
aseksualnosc-co-to-znaczy-jakie-sa-objawy
Seks
1 min.
Co to jest aseksualność? Jak objawia się brak popędu seksualnego?
19.05.2021
wkladka-wewnatrzmaciczna-jak-dziala-jak-wyglada
Seks
2 min.
Wkładka wewnątrzmaciczna - jak działa? Jak wygląda?
27.07.2021
naturalne-afrodyzjaki-jakie-sa-najlepsze-jak-dzialaja
Seks
2 min.
Naturalne afrodyzjaki - jakie są najlepsze? Jak działają?
28.10.2021
Spis treści
 1. Dlaczego brak ochoty na seks jest problemem?
 2. Co jest najczęstszą przyczyną braku chęci na seks?
 3. Brak ochoty na seks a problemy natury psychicznej
 4. Problemy zdrowotne powodujące brak chęci na seks
 5. Brak ochoty na seks u kobiety w okresie ciąży i po porodzie
 6. Co robić, gdy brakuje nam ochoty na seks?

Dlaczego brak ochoty na seks jest problemem?

Seks jest nieodłącznym elementem naszego życia. Przede wszystkim stanowi jeden z fundamentów związków partnerskich – pogłębia i umacnia więź pomiędzy dwojgiem ludzi i czyni ją wyjątkową. Seks może być także źródłem ogromnej radości, a dzięki temu wpływać pozytywnie na samopoczucie – tak psychiczne, jak i fizyczne. Aktywność seksualna relaksuje, łagodzi stres, ponieważ podczas zbliżenia płciowego w mózgu uwalniają się endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia.

Jeśli odczuwasz okresowy brak ochoty na seks, to nie jest on powodem do niepokoju, zwłaszcza jeśli uzasadnieniem są takie okoliczności, jak przemęczenie czy zmiany hormonalne w okresie ciąży. Jeśli jednak niechęć do zbliżeń utrzymuje się długotrwale, zazwyczaj jest ona symptomem problemów, których nie powinno się bagatelizować. Specjaliści zwracają także uwagę na to, że stały brak seksu w związku zubaża go i może nawet prowadzić do jego rozpadu.

brak-ochoty-na-seks-skad-sie-bierze

Co jest najczęstszą przyczyną braku chęci na seks?

Jednym z największych wrogów namiętności w każdym, nawet udanym, związku jest rutyna. Jeśli przestaniesz pielęgnować swoją relację, nie zadbasz o to, by podobać się drugiej osobie i choć co jakiś czas miło ją zaskoczyć, temperatura relacji zacznie spadać. Namiętności nie służy także rutyna, która nawet najbardziej gorący seks może uczynić nudnym, bo przewidywalnym.

Brak chęci na seks to często wierzchołek góry lodowej. Choć w niektórych relacjach seks staje się lekarstwem na kłótnie, spadek zainteresowania fizyczną bliskością – przynajmniej ze stałym partnerem – często bywa spowodowany problemami hormonalnymi, zdrowotnymi lub problemami psychicznymi, takimi jak narastające od dawna konflikty w związku albo niezaleczone rany, na przykład po zdradzie.

Brak ochoty na seks u kobiety może być spowodowany faktem, że nie potrafi ona czerpać przyjemności z intymnych zbliżeń, co wcale nie jest rzadkością, bo jak wynika ze statystyk, jedynie 30% kobiet przeżywa regularny orgazm podczas stosunków seksualnych. Kobiety mogą mieć również problemy, aby szczerze rozmawiać z partnerem o swoich oczekiwaniach, co dodatkowo potęguje problem. Niechęć do zbliżeń u mężczyzny częściej wiąże się z obawami przed ciążą. Nad tą sferą nie ma on bowiem takiej kontroli, jak jego partnerka.

Brak ochoty na seks a problemy natury psychicznej

U obojga partnerów jednym z najczęstszych powodów braku chęci na seks jest przewlekły stres. I nic w tym dziwnego... Kiedy Twoje myśli zaprzątają problemy w pracy, w związku, rodzinne czy finansowe, trudno znaleźć przestrzeń na myślenie o miłosnych uniesieniach. Stres zaburza także gospodarkę hormonalną, np. u kobiet odpowiada za zwiększanie poziomu prolaktyny, która normalnie wydzielana jest po współżyciu i orgazmie. Dlatego mózg może uznać, że te potrzeby organizmu są zaspokojone, co wpływa na zmniejszenie libido. 

Stres aktywizuje wydzielanie kortyzolu, którego nadmiar obniż popęd płciowy. Jak radzić sobie ze stresem? W sferze intymnej liczy się przede wszystkim Twoja relacja z partnerem. Zadbaj o drobnostki w relacji, wspólne spędzanie czasu, małe gesty. Także te natury fizycznej, które pomogą Ci pobudzić zarówno siebie, jak i partnera. Aby poradzić sobie ze stresem, który odczuwasz na co dzień, możesz zajrzeć do naszego e-booka, który opracowaliśmy wspólnie z psycholożkami z Fundacji Twarze Depresji.

Jak sobie radzić ze stresem w trudnych czasach

Jak sobie radzić ze stresem w trudnych czasach

Jak nie ulec presji trudnych czasów i skutecznie radzić sobie ze stresem, który towarzyszy nam każdego dnia? Odpowiedzi znajdziesz w e-booku przygotowanym we współpracy z...

Zarejestruj się aby pobrać


Ogromny wpływ na libido ma to, jak postrzegasz siebie. Osoby o niskiej samoocenie często czują opór nawet przed rozebraniem się przy partnerze. Podobne konsekwencje mogą mieć zahamowania związane z purytańskim wychowaniem czy z przekonaniami religijnymi. Brak swobody i spontaniczności w sypialni zwykle odbiera całą radość z seksu. 

Brak ochoty na seks to częsty objaw przewlekłych zaburzeń psychicznych, takich jak depresja czy zespół stresu pourazowego. W tych sytuacjach koniecznie udaj się po specjalistyczną pomoc do psychologa lub psychiatry. Sytuację osób zmagających się z takimi problemami może pogarszać zażywanie leków, które dodatkowo obniżają poziom libido.

Problemy zdrowotne powodujące brak chęci na seks

Każdy człowiek może stracić ochotę na seks w obliczu dolegliwości związanych bezpośrednio z aktywnością płciową. Mężczyźni mogą cierpieć np. na problemy ze wzwodem albo stulejkę, kobiety – na bolesne infekcje dróg moczowo-płciowych czy suchość pochwy. Paradoksalnie u kobiet libido obniżać może zażywanie antykoncepcji hormonalnej. Brak chęci na seks bywa spowodowany chorobami ogólnoustrojowymi, w szczególności zaburzeniami w gospodarce hormonalnej, np. w przebiegu cukrzycy. Nieodpowiednie stężenia hormonów, takich jak estrogeny, androgeny czy testosteron, mogą nie tylko obniżać poziom libido, ale i zmniejszać reaktywność na bodźce (wrażliwość na dotyk).

Brak ochoty na seks u kobiety w okresie ciąży i po porodzie

Szczególnym przypadkiem fizjologicznych zmian, które mogą powodować brak ochoty na seks, jest ciąża i następujący po niej czas fizycznej regeneracji organizmu. Co więcej, czas ten nierzadko powiązany jest z wahaniami nastroju, a nawet z kryzysami psychicznymi, które mogą trwać znacznie dłużej niż fizyczne symptomy związane z okresem połogu. Nawet całkowity brak ochoty na seks u kobiety ciężarnej lub świeżo upieczonej mamy jest zrozumiały i zazwyczaj nie stanowi powodu do niepokoju.

W początkowym okresie ciąży wzrasta stężenie progesteronu, który osłabia libido. Co jeszcze istotniejsze, gwałtownie rozpoczyna się wytwarzanie gonadotropiny kosmówkowej. Jest ona jednym z najważniejszych ciążowych hormonów i odpowiada za prawidłowy rozwój płodu, ale właśnie ta nagła zmiana hormonalna wywołuje ciążowe dolegliwości (m.in. mdłości), zmęczenie, senność. Kiepskie samopoczucie przyszłej mamy często powoduje brak ochoty na seks w 1. trymestrze ciąży. 

Dla wielu par 2. trymestr jest okresem miłosnych uniesień, bo w gospodarce hormonalnej ciężarnej dominują estrogeny i testosteron, które zwiększają libido. Jednocześnie to czas, w którym ciało kobiety zaczyna się zmieniać, nie zawsze w sposób dla niej akceptowalny. Choć pożycie płciowe w czasie w ciąży jest zwykle bezpieczne, przyszłej mamie może towarzyszyć – mniej lub bardziej świadoma – obawa o uszkodzenie płodu. Wymienione czynniki często powodują u kobiety brak ochoty na seks. Dodatkowo w 3. trymestrze popęd płciowy spada w związku ze wzrostem stężenia prolaktyny.

Powrót do aktywności seksualnej po porodzie wymaga kilku tygodni ze względów zdrowotnych. Organizm kobiety jest wyczerpany wysiłkiem ostatnich tygodni ciąży i samego porodu. Potrzeba czasu, by unormowała się gospodarka hormonalna, powróciły do dobrego stanu narządy rodne (zwłaszcza po pęknięciu krocza czy po cesarskim cięciu). Brak ochoty na seks po porodzie może jednak przedłużać się ze względu na utrzymujące się dolegliwości czy choćby przewlekłe zmęczenie młodej mamy związane z opieką nad niemowlęciem. 

Trudno określić jednoznacznie, kiedy brak ochoty na seks po ciąży może stać się powodem do niepokoju partnerów. Z całą pewnością ciąża i następujący po niej okres to czas, w którym mężczyzna powinien okazać swojej partnerce wsparcie, cierpliwość i wyrozumiałość. Nie oznacza to, że jego potrzeby mają pozostać zaniedbane. Intymność w związku nie musi oznaczać pełnego aktu płciowego. Warto wspólnie poszukać alternatywnych form fizycznej bliskości, które dadzą satysfakcję obu stronom.

Co robić, gdy brakuje nam ochoty na seks?

Nie istnieje uniwersalna recepta na spadek libido. Postępowanie w takiej sytuacji uzależnione jest od przyczyn, które spowodowały brak ochoty na seks. Najłatwiej jest zwykle uporać się z problemami zdrowotnymi. Jeśli podejrzewasz, że w Twoim przypadku spadek libido może być powiązany z innymi dolegliwościami, koniecznie porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. W sytuacji, gdy brak ochoty na seks jest wynikiem przemęczenia i przeciążenia problemami, postaraj się zmienić codzienną rutynę i wygospodarować więcej czasu na relaks. Posłuży to nie tylko Twojemu związkowi, ale też zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Pamiętaj, że seks jest znakomitym lekarstwem na objawy stresu!

Jeśli podejrzewasz, że za problemy z seksem odpowiadają inne czynniki niż zdrowotne, możesz porozmawiać z seksuologiem. To lekarz, który wysłucha Cię i pomoże Ci określić, co innego może być przyczyną i jak radzić sobie w tej sytuacji. Wygodnym sposobem na pierwszą wizytę może być teleporada.

PRZECZYTAJ: Kiedy warto umówić e-wizytę u seksuologa online?

Jeśli brak chęci na intymne zbliżenia to efekt jakości relacji z partnerem, jedyną drogą do poprawy tej sytuacji jest podjęcie szczerych, spokojnych rozmów – zarówno na temat łóżkowych preferencji, jak i konfliktów, które odbijają się niekorzystnie na Waszej więzi. Jeśli macie problem z nawiązaniem takiego dialogu, wsparciem dla Was może być wizyta u seksuologa lub psychoterapeuty.

Źródła
 1. J. Bancroft, Seksualność człowieka, tł. R. Śmietana, Edra Urban & Partner, Wrocław 2021.
 2. L. Bossini i in., Dysfunkcje seksualne, choroby psychiczne a jakość życia, tł. K. Cyranka, „Psychiatria Polska” 2014, nr 48(4), s. 715–726.
Author Anna Dobroń picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

niedobor-progesteronu-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Seks
1 min.
Niedobór progesteronu - jakie są przyczyny i objawy?
21.01.2022
bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
seksualnosc-mezczyzn-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
2 min.
Seksualność mężczyzn - co warto o niej wiedzieć?
05.10.2021
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
Popularne w kategorii Seks
jak-zadowolic-faceta-jakie-sa-sposoby
Seks
1 min.
Recepta na udany seks, czyli jak zadowolić faceta
01.06.2022
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Pakiety medyczne

  Kim jesteśmy

  Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.