account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieAlergie 1 min.

Testy na alergie pokarmowe – jak wyglądają i w jaki sposób się do nich przygotować?

Olga Dąbska14.05.2021Aktualizacja: 24.10.2023

Testy na alergie pokarmowe stanowią uzupełnienie badania podmiotowego i przedmiotowego w stawianiu rozpoznania. Wyróżnia się kilka ich rodzajów. Jedne z częściej stosowanych to skórne testy punktowe i testy z krwi. Duże znaczenie w diagnozie alergii mają też próby eliminacyjne i prowokacyjne.


Alergie są powszechnie występującym problemem zdrowotnym. Definiuje się je jako odbiegające od normy reakcje układu immunologicznego na substancje, które normalnie nie oddziałują negatywnie na organizm. Szczególnie często występują alergie pokarmowe. Lista alergenów jest w tym wypadku bardzo długa. Dlatego, aby dokładnie określić, co źle wpływa na twój organizm, wykonaj testy na alergie pokarmowe.

jak-wygladaja-testy-na-alergie-pokarmowe
unsplash.com

Polecane

czy-wapno-pomaga-na-alergie-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Czy wapno pomaga na alergię? Co warto wiedzieć?
29.10.2021
alergia-na-kota-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
2 min.
Alergia na kota - jak wygląda? Jakie są objawy?
29.10.2021
alergia-na-psa-jakie-sa-objawy-jak-sobie-radzic
Zdrowie
1 min.
Uczulenie na psa – przyczyny, objawy i sposoby radzenia sobie z alergią
08.12.2021
alergia-skorna-jakie-sa-objawy-jak-ja-zlagodzic
Zdrowie
2 min.
Alergia skórna – jak się objawia i w jaki sposób można ją łagodzić?
19.05.2021
Spis treści
  1. Na czym polega badanie alergii pokarmowych?
  2. Jak wyglądają punktowe testy na alergie pokarmowe?
  3. Jak się przygotować do testów na alergie pokarmowe?
  4. Jak wygląda badanie krwi na alergie pokarmowe?
  5. Jak przygotować się na badanie z krwi na alergie pokarmowe?
  6. Inne sposoby rozpoznania alergii pokarmowej

Na czym polega badanie alergii pokarmowych?

Badanie alergii pokarmowych opiera się na kilku elementach. Jednym z ważniejszych jest wywiad. Podczas tzw. badania podmiotowego lekarz zada ci pytania dotyczące ilości, częstości i składu spożywanych posiłków. Niech nie zdziwią cię pytania o aktywność fizyczną, istnieje bowiem zjawisko alergii powysiłkowej, w którym do pojawienia się objawów alergii pokarmowej dochodzi wyłącznie w wyniku podjętego po posiłku wysiłku fizycznego. Lekarza będzie też ciekawić, jak reagujesz na inne popularne alergeny o charakterze wziewnym. Dlaczego? Wiąże się to z ryzykiem tzw. alergii krzyżowej. Oznacza to, że do powstania objawów typowych dla alergii pokarmowej przyczynić się mogą alergeny wziewne z uwagi na takie same struktury białka. Przykładowo pyłki brzozy mogą spowodować objawy u osób z alergią na jabłka. Zebrane od ciebie informacje przyczynią się do postawienia trafnej diagnozy.

Badanie alergii pokarmowej nie obędzie się bez badania przedmiotowego, czyli oceny objawów. Uzupełnieniem są testy. Oto najbardziej znane testy na alergię pokarmową:

  • punktowe testy skórne,

  • oznaczanie stężenia IgE we krwi,

  • próba eliminacji i prowokacji.

Sprawdź, na czym polegają badania na alergie pokarmowe.

Polecamy

alergia-nietolerancja-nadwrazliwosc-jak-je-rozpoznac
Zdrowie

Nadwrażliwość, nietolerancja czy alergia pokarmowa – jak je rozpoznać? Skorzystaj z teleporady

W życiu człowieka nie ma nic bardziej naturalnego niż potrzeba zaspokajania głodu. Jemy, aby utrzymać organizm w dobrej kondycji, a przy okazji smakować nowych potraw i spędzać czas z przyjaciółmi lub rodziną. Nadwrażliwość pokarmowa może odebrać nam tę przyjemność, powodując wiele objawów, które uprzykrzają życie i prowadzą do bolesnych dolegliwości.

Redakcja13.08.2021

Jak wyglądają punktowe testy na alergie pokarmowe?

Punktowe testy skórne badają swoiste przeciwciała IgE, które znajdują się w skórze. Kroplę roztworu z alergenem nakłada się na uprzednio oczyszczoną skórę wewnętrznej strony przedramienia (ewentualnie na górnej powierzchni pleców). Kolejnym krokiem jest zrobienie w jej obrębie maleńkiego nacięcia przy użyciu tzw. lancetu. Nie musisz się obawiać – nic nie boli. Osoba wykonująca badanie do każdej kropli powinna użyć nowego lancetu. Obok przeprowadza się testy kontrolne z użyciem histaminy (dodatnie) i roztworu soli fizjologicznej (ujemne). O pozytywnym wyniku testu na alergie pokarmowe będzie świadczyć średnica pęcherza powstałego w miejscu podania alergenu o 3 mm większa od tej uzyskanej z kontroli. Czas reakcji skóry na alergen wynosi około 20 minut.

Jak się przygotować do testów na alergie pokarmowe?

Do skórnych testów na alergie pokarmowe powinieneś się odpowiednio przygotować. Jeśli przyjmujesz leki przeciwhistaminowe, ważne jest, abyś po konsultacji z lekarzem odstawił je na pewien czas. Zazwyczaj mowa o jednym lub dwóch tygodniach przed wykonaniem testów. Badanie wykonuje się, jeśli jesteś wolny od objawów. Poza tym przed badaniem nie powinieneś nakładać w miejscu wykonywania testów żadnych maści, kremów, balsamów, żeli czy pryskać się perfumami. Ważne jest również, abyś ograniczał ekspozycję na promieniowanie słoneczne. Czynniki te mogą doprowadzić do zafałszowania wyników badania. Tego rodzaju testy na alergie pokarmowe nie są dobrym rozwiązaniem w przypadku dzieci. Przeprowadza się je zazwyczaj po ukończeniu 4. roku życia.

Jak wygląda badanie krwi na alergie pokarmowe?

Badanie krwi na alergie pokarmowe ma na celu oznaczenie stężenia IgE całkowitego w surowicy krwi przeciwko konkretnym alergenom. Materiałem do badania jest krew żylna, pochodząca przeważnie z żyły łokciowej. Podwyższony wynik IgE oznacza alergię na określony czynnik. Testy na alergie pokarmowe mogą obejmować analizę różnych alergenów. Ich liczba i rodzaj zależne są od konkretnego pakiety testu. Analiza immunoenzymatyczna obejmuje w standardowym panelu pokarmowym takie rodzaje alergenów, jak: pomidory, miks cytrusów, kiwi, awokado, orzechy ziemne, soję, małże, krewetki, sezam, ryż, mąkę pszenną, kazeinę, białko jaja kurzego.

Jak przygotować się na badanie z krwi na alergie pokarmowe?

Tak naprawdę nie jest konieczne do badania z krwi na alergie pokarmowe żadne przygotowanie. Nie musisz być na czczo. Do laboratorium możesz zgłosić się o dowolnej porze. Pamiętaj tylko o wypiciu pół godziny przed badaniem szklanki wody lub gorzkiej herbaty. Niewątpliwą zaletą badania na alergie pokarmowe jest to, że nie musisz rezygnować z zażywania leków przeciwhistaminowych. Poza tym nie ma w nim bezpośredniego kontaktu z alergenem. Testy są dobrym rozwiązaniem w przypadku małych dzieci, u których badanie skórne jest trudne z uwagi na ograniczenie poruszania się i dotykania nałożonych preparatów. Wyniki badania, czyli poziom IgE, otrzymasz wyrażony w klasach (0–6) bądź w jednostkach międzynarodowych (UI/ml). Będziesz musiał jednak na niego poczekać około 2 tygodni.

Inne sposoby rozpoznania alergii pokarmowej

Jak zbadać alergie pokarmowe? Poza wymienionymi wyżej najpopularniejszymi testami duże znaczenie diagnostyczne przypisuje się próbie eliminacyjnej. Określa się w ten sposób wykluczenie z diety na co najmniej 2 tygodnie podejrzanego produktu spożywczego. Twoim zadaniem będzie baczne obserwowanie objawów. Dobrze, jeśli będziesz prowadził swego rodzaju dziennik, w którym zapisywać będziesz występujące dolegliwości i spożyte produkty. Ustąpienie objawów oznacza, że z jadłospisu wyeliminowany został odpowiadający za nie alergen. Aby potwierdzić jego rolę w powstawaniu alergii, lekarz może zalecić ponowne włączenie danego produktu do diety, co w przypadku trafnego powiązania będzie się wiązało z nawrotem dolegliwości.

Źródła
  1. S. Małgorzewicz, E. Wasilewska, Diagnostyka niepożądanych reakcji na pokarm, „Forum Zaburzeń Metabolicznych”, 2016, t. 7, nr 2, s. 62–68.
  2. K. Obtułowicz, Alergologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016, s. 62-66.
  3. A. Payne, H. Barker (red.). Dietetyka i żywienie kliniczne, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2013, s. 53–71.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
alergia-na-jajka-jakie-sa-objawy-uczulenia
Zdrowie
2 min.
Co uczula w jajku? Jakie są objawy alergii na jaja kurze?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.