account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jak dbać o uszy, aby spełniały swoje funkcje?

Katarzyna Grzyś-Kurkalek. Agnieszka Żędzian06.04.2024Aktualizacja: 06.04.2024

Dzięki uszom słyszysz, ale też zachowujesz równowagę. Niestety niewłaściwa pielęgnacja, narażanie uszu na wpływ patogenów i niekorzystnych warunków zewnętrznych może doprowadzić do rozwoju stanów zapalnych oraz zatkania przewodu słuchowego przez czop woszczynowy. Dowiedz się, jak dbać o uszy, aby efektywnie spełniały one swoje funkcje.


uszy-za-co-odpowiadaja-jak-o-nie-dbac
Unsplash.com

Polecane

jak-obnizyc-cisnienie-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie
2 min.
Jak obniżyć ciśnienie? Sprawdź domowe sposoby walki z nadciśnieniem
19.05.2021
wszy-skad-sie-biora-wyglad-objawy
Zdrowie
1 min.
Wszy – skąd się biorą, jak wyglądają i jak się nimi zarazić?
31.05.2022
jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
wzmocnienie-organizmu-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak możesz wzmocnić swój organizm po antybiotyku?
30.05.2022
Spis treści
 1. Czy uszy odpowiadają tylko za słuch?
 2. Jaka jest rola woskowiny?
 3. Dlaczego uszy się zatykają i jak temu zaradzić?

Czy uszy odpowiadają tylko za słuch?

Ucho składa się z trzech części:

 • ucha zewnętrznego – zbiera fale dźwiękowe, wzmacnia je i przekierowuje do głębi przewodu słuchowego,

 • ucha środkowego – znajdują się z w nim połączone: młoteczek, kowadełko i strzemiączko, które przenoszą drgania od błony bębenkowej do ucha wewnętrznego,

 • ucha wewnętrznego, gdzie fale dźwiękowe zamieniane są w fale elektryczne, przesyłane dalej do interpretacji w mózgu.

Wszystkie wymienione funkcje części ucha zdają się więc potwierdzać, że zadaniem tego narządu jest odbieranie dźwięków. A jednak nie tylko! W uchu wewnętrznym znajduje się błędnik, który składa się ze ślimaka (części słuchowej) oraz przedsionka i kanałów półkolistych (części statycznej). Ta druga część jest ważna dla zachowania równowagi oraz przesyłania sygnałów o zmianie ułożenia głowy. 

Czy sygnalizowanie o zmianie ułożenia głowy ma aż tak duże znaczenie? Otóż tak! Małżowiny uszne (część ucha zewnętrznego) lepiej odbierają dźwięki z przodu, a nieco gorzej z tyłu i dobiegające z boku. Zmiana ułożenia głowy może więc wpłynąć na jakość odbieranych i przesyłanych fal akustycznych.

Jaka jest rola woskowiny?

Woskowina nie jest brudem zalegającym w uchu. Jest to wydzielina gruczołów woszczynowych, ulokowanych w skórze zewnętrznej części przewodu słuchowego. Składa się z białka, soli mineralnych oraz kwasów tłuszczowych. Odpowiada za:

 • oczyszczanie przewodu słuchowego z ciał obcych i złuszczonego naskórka,

 • nawilżanie skóry przewodu słuchowego, 

 • zabezpieczanie skóry przed maceracją (uszkodzeniem wierzchniej warstwy skóry poprzez długotrwałe zawilgocenie),

 • zapobieganie rozwojowi bakterii i grzybów (ma pH 4–5 niesprzyjające patogenom).

Wypływanie woskowiny z przewodu słuchowego na zewnątrz jest więc zjawiskiem pożądanym. Niestety niekiedy wydzielina zamiast luźnej konsystencji tworzy twarde czopy. Jest to problem, z którym zmaga się 10% populacji. Doprowadza to wówczas do niedrożności ucha, często wymagającej interwencji medycznej.

Możesz wspomóc proces sprawnego usuwania woskowiny z przewodu słuchowego. Pod żadnym pozorem nie stosuj jednak do jej usuwania patyczków. W ten sposób tylko ubijesz wydzielinę. Ponadto ryzykujesz uszkodzeniem błony bębenkowej! Co zamiast tego? Stosuj preparaty upłynniające woskowinę. Mają one postać oleistego sprayu lub kropli na bazie m.in. oleju migdałowego, oleju jojoba, oliwy z oliwek, ciekłej parafiny. Niektórzy sięgają też po wykorzystywaną w kuchni oliwę z oliwek i aplikują ją po jednej kropli do każdego przewodu słuchowego, aby rozrzedzić woskowinę i wspomóc jej usuwanie. Lekarze zalecają jednak korzystanie ze specjalnie przeznaczonych do tego preparatów, które zostały odpowiednio przebadane.

Dlaczego uszy się zatykają i jak temu zaradzić?

Wrażenie rozpierania, dyskomfort, ból – tak pacjenci opisują laryngologom dolegliwości towarzyszące zatkanym uszom. Przyczyn tego może być wiele. Często jest to powikłanie zatkania ucha czopem woskowinowym przez niewłaściwą higienę (przede wszystkim stosowanie patyczków). Jeśli nie udaje się go rozpuścić preparatami aptecznymi do higieny uszu, udaj się do specjalisty. Być może konieczne będzie płukanie ucha. Zabieg wykonywany jest specjalną strzykawką Jeannete (zwaną żanetą). Specjalista wpuszcza za jej pomocą wodę do przewodu słuchowego w taki sposób, aby wypłukać zalegającą wydzielinę, a jednocześnie nie uszkodzić błony bębenkowej.

Jeśli do zatkania ucha doszło w czasie kąpieli, najpewniej jest to wynik zalania przewodu słuchowego wodą. Często wystarczy dokładnie osuszyć ucho rąbkiem ręcznika albo… chwilę poskakać, aby woda wypłynęła na zewnątrz. Jeśli mimo to problem nie mija, skonsultuj się z laryngologiem.

Do zatkania uszu doprowadza spanie w zatyczkach. Woskowina nie ma bowiem możliwości swobodnego wypływania na zewnątrz. W efekcie zalega w uchu, tworząc czop woszczynowy.

Do zatkania uszu dochodzi też na skutek rozwoju zapalenia ucha. Jest to przede wszystkim problem dzieci – choruje nawet 80% maluchów do 4. roku życia. Ponadto schorzenie może rozwinąć się u pływaków, a także u osób przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach. Jeśli poza zatkanymi uszami towarzyszą Ci ból, zaburzony słuch, stan podgorączkowy lub gorączka, zgłoś się pilnie do laryngologa.

Uszy zatykają się również niekiedy podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Obrzmienie śluzówki nosa w czasie kataru może przenieść się na trąbkę Eustachiusza (łączy się z gardłem) przez spływającą do gardła wydzielinę.

Autodiagnoza podłoża zatkanych uszu to droga donikąd. Nietrudno wówczas zbagatelizować poważne schorzenie, które po nasileniu może wywołać szereg poważnych dolegliwości (w tym ból). Zyskaj dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej, która zagwarantuje Ci szybki kontakt z laryngologiem i możliwość wykonania niezbędnych badań.

Zamów ofertę Polisy Zdrowie Welbi, podpisz umowę i opłać pierwszą składkę, żeby skorzystać z usług medycznych w placówkach na terenie całej Polski. To prywatne ubezpieczenie medyczne może dać Ci dostęp do:

 • konsultacji ze specjalistą (w tym z laryngologiem) bez skierowania, a czas oczekiwania to przeważnie nie więcej niż 3 dni robocze,

 • badań laboratoryjnych (np. CRP, OB), obrazowych i czynnościowych, nawet blisko 300 badań w pakiecie OCHRONA GOLD,

 • wygodnego umawiania wizyty przez Internet lub telefonicznie za pośrednictwem Contact Center TU Zdrowie,

 • corocznego profilaktycznego przeglądu zdrowia w wersji dla kobiet lub mężczyzn (a pakietach OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD).

Zamów na Welbi ofertę wybranego pakietu i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach ubezpieczenia Polisa Zdrowie Welbi.

Źródła
 1. Rapiejko P., Jurkiewicz D., Ocena skuteczności in vitro wybranych preparatów do oczyszczania przewodu słuchowego z woszczku, „Alergoprofil” 2011, vol. 7, nr 2, s. 28–32.
 2. Górski J. (red.), Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-sa-domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na zatkane ucho?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.