Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Niedosłuch odbiorczy – przyczyny, leczenie

Agata Oleszkiewicz

lek. Wiktor Trela

21.01.2022

Aktualizacja: 04.10.2022

Niedosłuch odbiorczy powstaje w wyniku dysfunkcji ucha wewnętrznego lub nerwu słuchowego. Możesz go doświadczyć w wyniku różnych wad wrodzonych i nabytych schorzeń. Leczenie obejmuje wiele metod, w tym aparat słuchowy. Poznaj przyczyny i sposoby na poprawę przypadłości tego typu.


niedosluch-odbiorczy-przyczyny-i-leczenie
unsplash

Polecane

skurcze-miesni-jakie-sa-przyczyny-neurologiczne
Zdrowie
1 min.
Skurcze mięśni - jakie są przyczyny neurologiczne?
29.10.2021
zaburzenia-hormonalne-a-bole-glowy
Zdrowie
1 min.
Zaburzenia hormonalne a bóle głowy - jak przebiega migrena hormonalna
30.11.2021
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
grzybica-miedzy-palcami-domowe-sposoby-leczenie
Zdrowie
1 min.
Grzybica między palcami – co to za choroba? Domowe sposoby na grzybicę międzypalcową
30.05.2022
Spis treści
 1. Przyczyny niedosłuchu odbiorczego
 2. Niedosłuch odbiorczy u dziecka
 3. Niedosłuch odbiorczy – leczenie
 4. Profilaktyka na niedosłuch typu odbiorczego

Przyczyny niedosłuchu odbiorczego

Niedosłuch odbiorczy powstaje na skutek dysfunkcji ucha wewnętrznego bądź nerwu przedsionkowo-ślimakowego, czyli uszkodzeń dotyczących narządu słuchu. Jest również nazywany niedosłuchem czuciowo-nerwowym, ponieważ w jego przebiegu dochodzi do uszkodzenia komórek słuchowych ślimaka. Może to powodować zaburzenia jakości przewodzenia bodźców w nerwie słuchowym lub ich interpretacji w mózgu. Tego rodzaju przypadłości możesz doświadczyć w wyniku wielu różnorodnych wad wrodzonych oraz chorób nabytych. Niedosłuch odbiorczy dotyczący uszkodzeń w okolicy ślimaka najczęściej jest uwarunkowany genetycznie, mogą go też powodować urazy akustyczne, np. zbyt głośne słuchanie muzyki czy praca w hałasie, ale również choroba Meniere’a, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych bądź zatrucie lekami i substancjami toksycznymi. Niedosłuch tego typu jest jednym z powszechnie występujących rodzajów problemów ze słuchem również wśród osób starszych. Najczęściej jest on związany z postępującymi, ale naturalnymi zmianami biologicznymi zachodzącymi w organizmie w wyniku procesów starzenia. Niedosłuch odbiorczy grozi również np. w stanach pourazowych czaszki czy w przebiegu stwardnienia rozsianego. Zwykle jednak powstaje on z zaniku komórek słuchowych w ślimaku usznym. Drugim z rodzajów niedosłuchu dotyczącym narządu słuchu, jest niedosłuch przewodzeniowy, który obejmuje uszkodzenia ucha zewnętrznego lub środkowego.

Niedosłuch odbiorczy u dziecka

Niedosłuch odbiorczy u dziecka najczęściej jest uwarunkowany genetycznie lub może być związany z hałasem i przyjmowaniem niektórych leków, które wpływają na zdolność słyszenia. W przebiegu schorzenia (również u dorosłych) pojawia się ubytek słuchu powyżej 60 dB. Doświadczając tego rodzaju uszkodzenia narządu słuchu, możesz doznać pogorszenia słyszenia zwłaszcza wysokich dźwięków. W tym przypadku lepiej usłyszysz pukanie do drzwi niż dzwonek. Możesz też mieć trudności w odbiorze głosu kobiecego w przeciwieństwie do męskiego. Poza tym mogą pojawiać się szumy uszne i uczucie tzw. pełności w uchu. Niedosłuch odbiorczy zwykle jest także przyczyną pogorszenia słyszenia mowy w hałaśliwym otoczeniu i przy innych źródłach dźwięku ‒ nie tylko na koncercie czy w pobliżu budynku, w którym odbywają się prace budowlane, ale także na seansie filmowym w salonie czy w kuchni w towarzystwie radia. Możesz również mieć kłopoty z właściwym zrozumieniem mowy, gdyż upośledzony jest słuch fonematyczny.

Niedosłuch odbiorczy – leczenie

Leczenie niedosłuchu odbiorczego najczęściej ma charakter przyczynowy, czyli wynika ze schorzenia wywołującego ten rodzaj ubytku słuchu. Ze względu na fakt, że przypadłość ma charakter trwały, znaczną poprawę słyszenia zarówno na niedosłuch odbiorczy obustronny, jak i jednostronny można uzyskać dzięki odpowiednio dopasowanym aparatom i implantom słuchowym. Forma i typ urządzenia zawsze jest indywidualne dobierana do rodzaju i stopnia niedosłuchu na podstawie kompleksu specjalistycznych badań laryngologicznych czy neurologicznych uzupełnionych o testy prowadzone w przebiegu choroby towarzyszącej, jeśli taka Cię dodatkowo obciąża. Wybór aparatów słuchowych jest bardzo szeroki. Obejmuje on modele zauszne, wewnątrzuszne oraz wewnątrzkanałowe – urządzenia zaawansowane technologicznie, a jednocześnie dyskretne. Są one dostępne w różnorodnym designie w zależności od Twoich preferencji. Takie rozwiązanie jest najczęściej proponowane w uszkodzeniach dotyczących ślimaka. Jeśli natomiast niedosłuch odbiorczy ma charakter neuropochodny, niezbędne może okazać się wprowadzenie farmakoterapii. Niewykluczona może być nawet operacja chirurgiczna. Zabiegi jednak stosuje się najczęściej w przypadku zmian wytwórczych w centralnym układzie nerwowym, które bezpośrednio wpływają na pracę nerwu słuchowego. Wskazaniem do operacji są np. guzy kąta mostowo-móżdżkowego.

Profilaktyka na niedosłuch typu odbiorczego

Jeśli chcesz ograniczyć ryzyko pojawienia się przypadłości, jaką jest niedosłuch odbiorczy, zatroszcz się przede wszystkim o higienę słuchu, która polega na właściwej ochronie narządu słuchu przed wysokim natężeniem hałasu. W tym celu zakładaj słuchawki ochronne lub stopery w miejscach, w których jest głośno, zwłaszcza w pracy na halach produkcyjnych przy maszynach czy placach budowy. Nie bagatelizuj szkoleń BHP z tego zakresu. Przewlekły hałas niekorzystnie wpływa nie tylko na słuch, ale też zdrowie psychiczne. Ogranicz słuchanie muzyki przez słuchawki. Niebezpieczne dla słuchu może być również częste przebywanie w klubach czy na koncertach.

Źródła
 1. A. Pruszewicz, Niedosłuch, Przewodnik Lekarza Rodzinnego, 10/2002, vol. 5.
 2. M. Śliwińska-Kowalska, Audiologia kliniczna, Mediton, Łódź 2005.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-poprawic-sluch-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Jak poprawić słuch? Jakie są metody?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.