Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

Na czym polega jonizacja powietrza?

Agata Muchowska

24.01.2022

Aktualizacja: 24.01.2022

Zachowanie balansu między jonami dodatnimi i ujemnymi to ważny element Twojego zdrowia. Jeśli równowaga zostanie zaburzona, będziesz bardziej podatna na wpływ wirusów, bakterii, grzybów i alergenów. Dowiedz się, jak poprzez jonizację możesz poprawić jakość powietrza.


jonizacja-powietrza-co-to-jest-co-daje
unsplash.com

Czym jest jonizacja powietrza?

Powietrze poza tlenem i wodorem pełne jest innych elementów. Wśród nich znajdują się jony dodatnie i ujemne. Jony dodatnie to kationy, ujemne zaś nazywane są anionami. Za powstawanie jonów w powietrzu odpowiadają m.in. wyładowania atmosferyczne i urządzenia elektryczne. Jony ujemne, czyli te, które powstają po burzy, mają doskonały wpływ na Twój organizm. Nie bez powodu mówi się, że burza oczyszcza atmosferę. Bezpośrednio po niej zauważysz poprawę samopoczucia i przypływ energii. Jony ujemne przyśpieszają metabolizm, sprzyjają walce z astmą i schorzeniami układu oddechowego.Odwrotnie sytuacja wygląda w przypadku jonów dodatnich, wytwarzanych m.in. przez komputer, pralkę, lodówkę, drukarkę i wszelkie inne sprzęty elektryczne, które znajdują się w pobliżu. Produkowane przez nie jony dodatnie mają negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Sprzyjają namnażaniu się bakterii, grzybów, wirusów, drobnoustrojów i alergenów. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu naładowanym jonami dodatnimi powoduje bóle głowy, senność i złe samopoczucie. Ma to negatywny wpływ na wydajność Twojej pracy.Jonizacja powietrza polega na przywróceniu równowagi między jonami dodatnimi i ujemnymi. Jednym ze sposobów jest zainwestowanie w zieleń. Rośliny oczyszczające powietrze absorbują zanieczyszczenia, przez co redukują liczbę anionów. Dodatkowo neutralizują formaldehyd, wytwarzany przez kleje do mebli, pył z drukarki i dym papierosowy. Już kilka roślinek w biurze lub w domu wystarczy, aby poprawić jakość powietrza.

Jonizacja w walce z zanieczyszczeniami powietrza

Zanieczyszczenia powietrza to plaga współczesności. Zewsząd atakują nas smog, metale ciężkie i dwutlenek węgla. Te z kolei sprzyjają namnażaniu się wirusów, bakterii i grzybów, które wdychamy. Zanieczyszczenia powietrza zwiększają ryzyko chorób cywilizacyjnych, m.in.:

 • udaru,

 • przyspieszonego starzenia układu nerwowego,

 • alzheimera,

 • zawału,

 • astmy,

 • raka płuc,

 • przewlekłej obturacyjnej choroby płuc,

 • bezpłodności.
  Warto więc dla zdrowia naszego i naszych bliskich zadbać o jak najlepszą jakość powietrza. Ma to szczególny wpływ w przypadku noworodków, u których dopiero rozwijający się układ odpornościowy nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi szkodliwymi substancjami. Może to powodować alergie, częste infekcje, a w konsekwencji nawet choroby przewlekłe.Jednym ze sposobów walki o zdrowy oddech jest jonizacja powietrza. Jony ujemne przyciągają pozytywnie naładowane wirusy, bakterie, drobnoustroje i grzyby i ładują je ujemnie, przez co stają się nieszkodliwe dla organizmu. Dobrym sposobem na samodzielne jonizowanie powietrza jest wietrzenie pomieszczeń tuż po burzy. Wtedy liczba anionów jest bowiem największa. Burze jednak nie pojawiają się zbyt często.Jeśli zależy Ci na maksymalnym efekcie w krótkim czasie, możesz zainwestować w profesjonalny jonizator. Obecnie na rynku znajdziesz mnóstwo tych sprzętów. Są one dostępne w wielu rozmiarach i w różnych kwotach.Jeśli jesteś fanką naturalnych rozwiązań, wybierz rośliny oczyszczające powietrze. Dzięki procesowi fotosyntezy większość roślin wykazuje działanie jonizujące. Im więcej ich znajdzie się w Twoim otoczeniu, tym czystszym powietrzem będziesz oddychać. Jednym z kwiatów, który sprawdzi się w tej sytuacji, jest znana ze szkolnych lat paprotka. Wykazuje ona doskonałe właściwości filtrujące powietrze, a także pozwala zneutralizować toksyny, wydzielane przez urządzenia elektryczne, chemiczne kleje i pyły.

Jonizacja powietrza jednym ze sposobów na poprawę oddychania

Od prawidłowego oddechu zależy Twoje zdrowie. Dlatego tak ważne jest dbanie o dobrą jakość powietrza. Pomogą w tym jonizatory. Możesz kupić urządzenie do jonizacji powietrza albo postawić na naturalne sposoby. Do naturalnych jonizatorów zaliczamy:

 • rośliny doniczkowe,

 • nieoszlifowane bursztyny,

 • lampy solne.
  Nieoszlifowane bursztyny należy postawić blisko sprzętów elektrycznych. Zmienią one ładunek wytwarzany przez te urządzenia na ujemny, dzięki czemu ograniczą obecność wirusów, bakterii, grzybów i alergenów w powietrzu. Lampy solne to niedroga alternatywa dla jonizatorów ze sklepu. Sól kumuluje jony dodatnie, dzięki czemu w pomieszczeniu znajduje się ich mniej. Naturalnym sposobem na nawilżenie powietrza w pokoju jest umieszczenie w nim roślin. Im jest ich więcej, tym lepiej. Już po kilku tygodniach powinnaś poczuć różnicę w oddychaniu. Twój oddech będzie głębszy, będziesz miała więcej energii i rzadziej łapała infekcje.

Źródła
 1. W. Nowikow, Wpływ jonizacji powietrza jako wielkości charakteryzującej klimat na samopoczucie człowieka, Sympozjum „Radiostacja 89”, Bydgoszcz 2011.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Zdrowie
Ad

Polecane

regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
grupy-krwi-jakie-sa-rodzaje-jaka-jest-najrzadsza
Zdrowie
2 min.
Grupy krwi – jakie są ich rodzaje? Czym jest zgodność grup krwi?
19.05.2021
sucha-skora-twarzy-nawilzanie-domowymi-sposobami
Zdrowie
1 min.
Sucha skóra twarzy - nawilżanie domowymi sposobami
31.10.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-swedzenie-skory
Zdrowie
2 min.
Poznaj domowe sposoby na swędzenie skóry
17.05.2021

Najchętniej czytane

goraczka-ile-moze-trwac-jak-ja-zbic
Zdrowie
2 min.
Gorączka - ile może trwać? Jak ją zbić?
31.10.2021
alergia-na-jajka-jakie-sa-objawy-uczulenia
Zdrowie
2 min.
Co uczula w jajku? Jakie są objawy alergii na jaja kurze?
19.05.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.