Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Co powoduje niedosłuch przewodzeniowy?

Agata Oleszkiewicz

lek. Wiktor Trela

21.01.2022

Aktualizacja: 31.01.2023

Przewodzeniowy ubytek słuchu to przypadłość o charakterze wrodzonym lub nabytym. Może być uwarunkowana genetycznie lub też towarzyszyć wielu różnorodnym chorobom i stanom pourazowym okolic głowy. Sprawdź, co może powodować niedosłuch tego typu i jak się objawia!


niedosluch-przewodzeniowy-jakie-sa-przyczyny
unsplash

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
skurcze-miesni-jakie-sa-przyczyny-neurologiczne
Zdrowie
1 min.
Skurcze mięśni - jakie są przyczyny neurologiczne?
29.10.2021
zaburzenia-hormonalne-a-bole-glowy
Zdrowie
1 min.
Zaburzenia hormonalne a bóle głowy - jak przebiega migrena hormonalna
30.11.2021
Spis treści
 1. Przyczyny wrodzone niedosłuchu przewodzeniowego
 2. Niedosłuch przewodzeniowy nabyty
 3. Objawy niedosłuchu przewodzeniowego

Przyczyny wrodzone niedosłuchu przewodzeniowego

Niedosłuch przewodzeniowy to ubytek słuchu spowodowany uszkodzeniem narządu słuchu na poziomie ucha zewnętrznego lub środkowego. Stan tego typu oznacza, że jeśli na drodze z ucha zewnętrznego do ucha środkowego pojawi się przeszkoda w postaci uszkodzeń tkanki, stanu zapalnego, ciała obcego czy innego rodzaju bariery, może dojść do nieprawidłowego odbioru sygnału akustycznego.

Efektem tego zjawiska jest zespół objawów charakteryzujących się przede wszystkim pogorszeniem słyszenia, ale nie tylko. Zmianie mogą też ulec dynamika i melodia mowy oraz akcent. W zależności od źródła problemu mogą się ponadto pojawić się dodatkowe nieprzyjemności, jak szumy uszne czy bóle głowy.

Przewodzeniowy ubytek słuchu to przypadłość o charakterze wrodzonym lub nabytym, co oznacza, że możesz się z nim urodzić albo doświadczyć go w przebiegu różnorodnych chorób i stanów na tle otolaryngologicznym czy pourazowym. Niedosłuch przewodzeniowy u dzieci bywa wynikiem anomalii rozwojowych ucha zewnętrznego lub środkowego powstałych jeszcze w trakcie życia płodowego, jak niedorozwój małżowiny usznej z całkowitym (anocja) lub częściowym (mikrocja) niewykształceniem przewodu słuchowego. Może on być izolowaną, niezależną wadą genetyczną lub stanowić część zespołu wad. Przyczyną ubytku słuchowego tego typu mogą być również uszkodzenia okołoporodowe.

Dużą rolę odgrywa także sam przebieg ciąży. Twoje dziecko może znajdować się w grupie ryzyka, jeśli ma niską masę urodzeniową, jest wcześniakiem, dostało małą punktację w skali Apgar czy przeszło zakażenie wewnątrzmaciczne. Niebezpieczeństwo stwarza też stosowanie leków ototoksycznych przez ciężarną mamę lub malucha po narodzinach. Niedosłuch przewodzeniowy to jeden z dwóch rodzajów niedosłuchu typu obwodowego, czyli związanego z uszkodzeniem narządu słuchu. Drugim z nich jest niedosłuch odbiorczy.

Niedosłuch przewodzeniowy nabyty

Przewodzeniowy ubytek słuchu powstaje również w wyniku nabytych zaburzeń funkcjonowania ucha zewnętrznego lub uszkodzeń znajdujących się w uchu środkowym struktur przewodzących dźwięki. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się korek woskowinowy. Fizjologicznie woskowina pełni rolę oczyszczającą i nawilżającą przewodu słuchowego. Zapewnia też ochronę przed niektórymi bakteriami, grzybami i owadami.

Jak uniknąć zbyt dużego nagromadzenia woskowiny? Przede wszystkim:

 • zatroszcz się o prawidłową higienę uszu,

 • stosuj spraye do rozrzedzania i ułatwiania odprowadzenia wosku z przewodu słuchowego,

 • unikaj patyczków higienicznych, chyba że chcesz wyczyścić małżowinę uszną.

Niedosłuch tego typu może powodować też ciało obce w uchu oraz urazy ucha i głowy w jego okolicy. Na tę przypadłość jesteś narażony w przebiegu wielu chorób. Jedną z nich jest przerost migdałka gardłowego lub podniebiennego, które stanowią często powikłanie po nawracających infekcjach nosa i gardła. Przerośnięty migdał, uciskając ujście trąbki Eustachiusza, pozbawia ucho powietrza i sprzyja gromadzeniu się w niej płynu, który staje się pożywką dla bakterii.

Niedosłuch przewodzeniowy wywołuje też wysiękowe zapalenie ucha. Nawracająca przypadłość tego typu sprzyja wielu dolegliwościom, w tym uczuciu pełności ucha, zaburzeniom mowy czy trudnościom w komunikacji. Podobne problemy powoduje zaburzony słuch fonematyczny, jednak charakteryzuje go inny mechanizm powstania.

Objawy niedosłuchu przewodzeniowego

Niedosłuch przewodzeniowy u dziecka lub u Ciebie, jako osoby dorosłej, charakteryzuje się pogorszeniem słyszenia głównie dźwięków o niskich i cichych tonach. Zdolność różnicowania elementów mowy jest zachowana, ale możesz zauważyć zmianę akcentu oraz dynamiki i melodii mowy. W jego przebiegu możesz urywać ostatnie sylaby wyrazów i doświadczyć trudności ze słyszeniem dźwięków z dużej odległości, ale lepiej odnajdziesz się w hałasie.

Możesz też zauważyć, że dobrze kontrolujesz własny głos i mimo ograniczeń w mowie, nie rozmawiasz zbyt głośno. Rozmowy telefoniczne nie powinny sprawiać Ci większego problemu, ale lepiej poczujesz się w konwersacji bezpośredniej. Możesz wówczas wspierać się, czytając z ruchu warg rozmówcy.

W zależności od przyczyn, często pojawiają się też dodatkowe dolegliwości. Są to:

 • bóle ucha i gardła,

 • wysięk z kanału słuchowego,

 • szumy uszne,

 • uczucie zatkania nosa,

 • nadwrażliwość słuchowa.

O ile przewodzeniowy ubytek słuchu dotyczy jednego ucha i istnieje od urodzenia lub postępuje stopniowo, możesz nie odczuwać tego aż tak bardzo. Objawy przypadłości są wyrażone silniej, kiedy zmiany obejmują ucho prawe i lewe, a uszkodzenia powstały niespodziewanie. Obustronne zakłócenia słyszenia łatwiej jest jednak zauważyć.

Źródła
 1. A. Pruszewicz, Diagnostyka ogólna zaburzeń słuchu, Wydawnictwo Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2003.
 2. M. Śliwińska-Kowalska, Audiologia kliniczna, Mediton, Łódź 2005.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-poprawic-sluch-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Jak poprawić słuch? Jakie są metody?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.