Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Poznaj domowe sposoby na zatkane ucho

Sylwia Brodniewska

24.01.2022

Aktualizacja: 31.01.2023

Zatkane ucho z powodu nadmiaru woskowiny, zmiany ciśnienia czy pozostałości po zapaleniu zatok jest nieprzyjemnym doznaniem i często utrudnia codzienne funkcjonowanie. W wielu przypadkach można pozbyć się dyskomfortu domowymi sposobami. Dowiedz się, jak odetkać korek w uchu.


jakie-sa-domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
pexels.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Pot o zapachu cebuli - co to znaczy? Przyczyny
24.01.2022
Spis treści
  1. Przyczyny zatkanego ucha
  2. Objawy zatkania ucha
  3. Domowe sposoby na zatkane ucho
  4. Jak odetkać zatkane ucho u dziecka?

Przyczyny zatkanego ucha

Problemu zatkanego ucha doświadczył prawie każdy z nas. Uszy zatykają się w różnych sytuacjach - podczas lotu samolotem, kiedy występuje zmiana ciśnienia, kiedy wleje się woda do ucha lub od nadmiaru woskowiny. Większość sytuacji jest niegroźna dla zdrowia, a domowe sposoby na odetkanie ucha najczęściej są skuteczne. Samemu można się leczyć maksymalnie 3 dni, jeśli po tym czasie objawy nie miną, warto udać się do lekarza. Wraz z zatkaniem ucha mogą pojawiać się inne dolegliwości, takie jak szumy uszne, zawroty lub ból głowy.

Zatkanie ucha często występuje po niedoleczonych infekcjach górnych dróg oddechowych, ponieważ ucho jest połączone z nosem i gardłem. W leczeniu ważna będzie wizyta u laryngologa, który wdroży odpowiednie leki.

Polecamy

kto-leczy-bol-ucha-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Zdrowie

Kto leczy ból ucha? Kiedy udać się do lekarza?

Problemy z uszami, w tym ból ucha, to dosyć często przypadłość zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Ból ucha (otalgia) może mieć wiele przyczyn. Wśród nich rozróżniamy otalgię pierwotną – ból ucha ma źródło w uchu zewnętrznym lub środkowym, oraz otalgię wtórną – ból spowodowany jest dolegliwościami poza uchem, np. chorym zębem.

Redakcja06.10.2022

Zatkane uszy to częsty problem nurków oraz osób podróżujących samolotami. Wskutek zmian ciśnienia dochodzi do urazu ciśnieniowego, który objawia się bólem, zwykle podczas lądowania samolotu lub bardzo głęboko pod wodą. Woda w uchu często powoduje nieprzyjemne uczucie, dlatego należy jak najszybciej ją usunąć. Przytkanie ucha powszechnie występuje również podczas kataru lub zapalenia zatok.

Nadmiar woskowiny, który gromadzi się w kanale słuchowym i nie jest regularnie usuwany, może powodować pojawienie się korka woskowego. Powstały w ten sposób czop blokuje błonę bębenkową, wywołując ból i uczucie zatkania uszu oraz pogorszenie słuchu. W efekcie może prowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej. Próby usuwania woskowiny przy użyciu patyczka higienicznego mogą pogorszyć sprawę, ponieważ pod wpływem wody woskowina jeszcze bardziej pęcznieje. Pamiętaj, że wraz z wiekiem może wystąpić niedosłuch odbiorczy, czyli trwały ubytek słuchu, wymagający noszenia specjalnych aparatów słuchowych.

Objawy zatkania ucha

Zatkane ucho jest jedną z częstszych przyczyn wizyty u laryngologa. Pacjenci zgłaszają się najczęściej po kilku dniach od wystąpienia pierwszych objawów, jeśli domowe sposoby nie pomagają. Do objawów można zaliczyć:

  • dyskomfort w uchu,

  • pogorszenie słuchu,

  • szumy uszne,

  • ból ucha,

  • zawroty głowy,

  • uczucie rozpierania i dzwonienia.

Nie wszystkie objawy mogą wystąpić u Ciebie, jednak jeśli wydaje Ci się, że gorzej słyszysz, czujesz dyskomfort lub doskwiera Ci ból, odwiedź laryngologa. Jeśli nie chcesz czekać w kolejce do specjalisty, umoów się na konsultację z laryngologiem online.
Jeśli przewód słuchowy jest długo blokowany przez zalegającą wydzielinę, może pojawić się niedosłuch przewodzeniowy, który należy leczyć farmakologicznie lub operacyjnie.

Domowe sposoby na zatkane ucho

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na zatkane ucho jest profilaktyka, czyli czyszczenie uszu, przeprowadzane w odpowiedni sposób. Patyczki higieniczne, stosowane przez wiele osób, nie są najlepszym wyborem. Warto sięgnąć po preparaty apteczne, najczęściej na bazie oliwy, które pomagają w usunięciu zalegającej woskowiny. Popularnym domowym sposobem jest świecowanie uszu, które można wykonać samodzielnie specjalnym zestawem kupionym w aptece.

Uszy zatkane z powodu zapalenia zatok lub choroby, najłatwiej odetkać za pomocą inhalacji lub okładów z rumianku, który ma właściwości przeciwzapalne. Domowe sposoby na odetkanie ucha często pozwalają na szybkie usunięcie przykrych dolegliwości.

Do odetkania ucha można użyć wody utlenionej, którą wkrapia się do ucha. Woda utleniona działa dezynfekująco. Jeśli masz zatkane ucho z powodu lotu samolotem i zmiany ciśnienia, możesz spróbować ziewać lub żuć gumę. Powinno to szybko pomóc.

Jak odetkać zatkane ucho u dziecka?

U dzieci najczęstszą przyczyną zatkanego ucha są zmiany ciśnienia podczas lotu samolotem lub zabawy w wodzie. Najmłodszym nie usuwa się całej woskowiny z uszu, a jedynie tę nadmierną, powodującą zatykanie. Uszy u dzieci powinno się czyścić przy użyciu wody i mydła. Należy im delikatnie przemywać, a potem osuszać uszy.

Od najmłodszych lat warto pamiętać o profilaktyce, ponieważ dzieci mają tendencję do pojawiania się czopów woskowinowych, które trzeba usuwać, gdyż mogą prowadzić do niedosłuchu. W aptece dostępnych jest wiele preparatów, które pomagają w codziennej higienie uszu. Warto przyzwyczajać dziecko do ich stosowania.

Źródła
  1. S. Iwankiewicz, Otolaryngologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1991.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

piolun-na-pasozyty-jak-stosowac-napar-nalewka
Zdrowie
1 min.
Jak stosować piołun na pasożyty? Czy jest skuteczny?
19.05.2021
oczyszczanie-nerek-co-jest-dobre-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Oczyszczanie nerek - co jest dobre? Domowe sposoby
29.10.2021
ocet-jablkowy-na-stawy-jak-go-stosowac
Zdrowie
2 min.
Ocet jabłkowy na stawy - jak go stosować?
24.01.2022
ocet-na-grzybice-paznokci-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Ocet na grzybicę paznokci - domowe sposoby
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.